Featured Stories

Giro di Sardegna 2011 Stage 2 Full Results – Cunego Wins

by pedalmag.com

February 23, 2011 (Monte Ortobene, Italy) – Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD won Stage 2 of the Giro di Sardegna in a two-up sprint with Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattol. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli took the third spot on the 197.5km stage, trailing the lead duo by a painful 2s. With his victory, Cunego has moved into the GC lead. Svein Tuft (SpiderTech p/b C10) was the top Canadian in 57th.

Results

1. Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD 5:21:26
2. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
3. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:02
4. Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
5. Ben Hermans (Bel) Team RadioShack
6. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
7. Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD 0:08
8. Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana
9. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
10. Simone Stortoni (Ita) Colnago-CSF Inox 0:14
11. Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:18
12. Angel Vicioso Arcos (Esp) Androni Giocattoli 0:27
13. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-ISD
14. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-ISD
15. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:30
16. Constantino Zaballa Gutierrez (Esp) Miche-Guerciotti
17. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
18. Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
19. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:34
20. Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox 0:46
21. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
22. Stefan Schumacher (Ger) Miche-Guerciotti
23. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
24. Matthew Busche (USA) Team RadioShack
25. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
26. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
27. Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
28. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
29. Philip Deignan (Irl) Team RadioShack
30. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox
31. Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team
32. Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana
33. Danilo Di Luca (Ita) Katusha Team
34. Francesco Masciarelli (Ita) Pro Team Astana
35. Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 0:58
36. Peter Kennaugh (Gbr) Great Britain National Team 1:31
37. Jonathan Patrick McCarty (USA) SpiderTech p/b C10
38. Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
39. Filippo Savini (Ita) Colnago-CSF Inox
40. Lucas Euser (USA) SpiderTech p/b C10
41. Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
42. Pasquale Muto (Ita) Miche-Guerciotti
43. Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
44. Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox 2:13
45. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2:32
46. Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone 2:41
47. Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 2:53
48. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 2:56
49. Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
50. Maxim Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
51. Benjamin King (USA) Team RadioShack 3:41
52. Geraint Thomas (Gbr) Great Britain National Team
53. Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack
54. Alexander Mironov (Rus) Katusha Team
55. Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana
56. Evgeny Petrov (Rus) Pro Team Astana
57. Svein Tuft (Can) SpiderTech p/b C10
58. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 5:33
59. Francois Parisien (Can) SpiderTech p/b C10
60. Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana
61. Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack 6:10
62. Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
63. Slawomir Kohut (Pol) Miche-Guerciotti
64. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 6:50
65. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 7:46
66. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
67. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 7:49
68. Alfredo Balloni (Ita) Lampre-ISD 9:05
69. Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre-ISD
70. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 9:49
71. Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:11:01
72. Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
73. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
74. Manuel Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox
75. Cristiano Fumagalli (Ita) Miche-Guerciotti
76. Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox
77. Diego Ulissi (Ita) Lampre-ISD 0:11:03
78. Chris Butler (USA) BMC Racing Team 0:12:41
79. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:12:51
80. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
81. Luke Rowe (Gbr) Great Britain National Team 0:15:07
82. Samuel Harrison (Gbr) Great Britain National Team
83. Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera 0:16:08
84. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:16:32
85. Will Routley (Can) SpiderTech p/b C10 0:16:44
86. Edward King (USA) Liquigas-Cannondale
87. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
88. Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche-Guerciotti
89. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD
90. Roberto Cesaro (Ita) Miche-Guerciotti
91. Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone
92. Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
93. Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
94. Martin Gilbert (Can) SpiderTech p/b C10
95. David Boily (Can) SpiderTech p/b C10

96. Andrew Tennant (Gbr) Great Britain National Team
97. Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera
98. Emanuele Rizza (Ita) Ora Hotels Carrera
99. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale
100. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
101. Gianluca Randazzo (Ita) Miche-Guerciotti
102. Kevin Lacombe (Can) SpiderTech p/b C10
103. Edward Clancy (Gbr) Great Britain National Team
104. Ben Swift (Gbr) Great Britain National Team
105. Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera 0:16:50
106. Robbie McEwen (Aus) Team RadioShack 0:18:07
107. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:18:58
108. Luca Fioretti (Ita) Ora Hotels Carrera
109. Krisztian Lovassy (Hun) Ora Hotels Carrera
110. Adriano Angeloni (Ita) Ora Hotels Carrera
111. Mauro Abel Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera
DNF Steven Burke (Gbr) Great Britain National Team

GC after Stage 2

1. Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD 8:56:41
2. Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 2
3. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 4
4. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 8
5. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:12
6. Ben Hermans (Bel) Team RadioShack
7. Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD 0:18
8. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
9. Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana 0:23
10. Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:28
11. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:34
12. Angel Vicioso Arcos (Esp) Androni Giocattoli 0:37
13. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-ISD
14. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-ISD
15. Simone Stortoni (Ita) Colnago-CSF Inox 0:39
16. Constantino Zaballa Gutierrez (Esp) Miche-Guerciotti 0:40
17. Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
18. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:49
19. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:55
20. Stefan Schumacher (Ger) Miche-Guerciotti 0:56
21. Danilo Di Luca (Ita) Katusha Team
22. Matthew Busche (USA) Team RadioShack
23. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:01
24. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
25. Francesco Masciarelli (Ita) Pro Team Astana
26. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 1:11
27. Philip Deignan (Irl) Team RadioShack
28. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
29. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
30. Johann Tschopp (Sui) BMC Racing Team
31. Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
32. Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 1:23
33. Jonathan Patrick McCarty (USA) SpiderTech p/b C10 1:41
34. Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
35. Peter Kennaugh (Gbr) Great Britain National Team 1:46
36. Pasquale Muto (Ita) Miche-Guerciotti
37. Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli 1:56
38. Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
39. Lucas Euser (USA) SpiderTech p/b C10
40. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox 1:58
41. Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana
42. Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox 2:23
43. Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox 2:34
44. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2:57
45. Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 2:59
46. Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone 3:06
47. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 3:21
48. Geraint Thomas (Gbr) Great Britain National Team 3:51
49. Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack
50. Alexander Mironov (Rus) Katusha Team 4:06
51. Evgeny Petrov (Rus) Pro Team Astana
52. Svein Tuft (Can) SpiderTech p/b C10
53. Maxim Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 4:08
54. Benjamin King (USA) Team RadioShack 4:53
55. Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 5:11
56. Filippo Savini (Ita) Colnago-CSF Inox 5:28
57. Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana 5:54
58. Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack 7:06
59. Slawomir Kohut (Pol) Miche-Guerciotti 7:22
60. Francois Parisien (Can) SpiderTech p/b C10 7:55
61. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 7:59
62. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 8:11
63. Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 8:24
64. Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana 8:27
65. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 8:32
66. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 8:56
67. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana 9:37
68. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:10:14
69. Diego Ulissi (Ita) Lampre-ISD 0:11:18
70. Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre-ISD 0:11:57
71. Alfredo Balloni (Ita) Lampre-ISD 0:12:04
72. Manuel Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox 0:12:13
73. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 0:12:35
74. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:13:01
75. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:13:16
76. Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:13:17
77. Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 0:13:55
78. Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox 0:14:40
79. Cristiano Fumagalli (Ita) Miche-Guerciotti 0:14:42
80. Chris Butler (USA) BMC Racing Team 0:15:35
81. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:16:53
82. Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone 0:16:59
83. Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche-Guerciotti 0:17:09
84. Luke Rowe (Gbr) Great Britain National Team 0:17:20
85. Roberto Cesaro (Ita) Miche-Guerciotti 0:17:56
86. Ben Swift (Gbr) Great Britain National Team
87. Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale 0:18:51
88. David Boily (Can) SpiderTech p/b C10 0:18:53
89. Edward King (USA) Liquigas-Cannondale 0:18:56
90. Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera 0:18:58
91. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:19:22
92. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:19:23
93. Andrew Tennant (Gbr) Great Britain National Team 0:19:38
94. Edward Clancy (Gbr) Great Britain National Team
95. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 0:19:43
96. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD
97. Martin Gilbert (Can) SpiderTech p/b C10
98. Emanuele Rizza (Ita) Ora Hotels Carrera
99. Kevin Lacombe (Can) SpiderTech p/b C10
100. Robbie McEwen (Aus) Team RadioShack 0:20:18
101. Luca Fioretti (Ita) Ora Hotels Carrera 0:20:50
102. Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera 0:21:16
103. Mauro Abel Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:21:57
104. Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:23:21
105. Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:24:52
106. Will Routley (Can) SpiderTech p/b C10 0:25:13
107. Gianluca Randazzo (Ita) Miche-Guerciotti 0:25:14
108. Walter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera 0:25:21
109. Krisztian Lovassy (Hun) Ora Hotels Carrera 0:27:29
110. Adriano Angeloni (Ita) Ora Hotels Carrera
111. Samuel Harrison (Gbr) Great Britain National Team 0:29:16






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.