Featured Stories

Recent Videos

Giro della Toscana Int. Femminile Stage 5 – Wrubleski 11th Overall

September 20, 2008 (Capannori, Italy) – Canada’s Alex Wrubleski (Canadian National Team) is now 11th overall following the 100.9 km Stage 5 on Saturday from Segromigno in Piano to Capannori won by Judith Arndt (Ger) Team Columbia Women with Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung in 2nd and Tatlana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormuin 3rd. Wrubleski finished 11th today with the final stage tomorrow.

Results

1. Judith Arndt (Ger) Team Columbia Women 2:39:30 (37:96 km/h)
2. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
3. Tatlana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:02
4. Marianne Vos (Ned) Team DSB Bank 0:3
5. Edits Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 1:03
6. Mara Abbott (USA) Team Columbia Women
7. Grote Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 1:12
8. Andrea Bosman (Ned) Team DSB Bank 1:38
9. Monia Baccaille (Ita) Fenixs
10. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs
11. Alexandra Wrubleski (Can) Canadian National Team
12. Rosane Kirch (Bra) S:C. Michela Fanini Record Rox
13. Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team
14. Stephanie Pohl (Ger) German National Team
15. Modosta Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 2:45
16. Veronica Leal Balderas (Mex) Gauss RDZ Ormu
17. Miho Oki (Jpn) Menikini – Selle Italia – Masters Color 3:11
18. Elko Gebhardt (Ger) German National Team
19. Alona Andruk (Ukr) USC Chirio Forno D’Asolo
20. Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Women
21. Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
22. Jennifer Fiori (Ita) S:C. Michela Fanini Record Rox
23. Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team
24. Alice Donadoni (Ita) Team CMAX Dila
25. Claudia Hausler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
26. Laura Morfin Macouzet (Mex) Fenixs
27. Erinne Willock (Can) Canadian National Team
28. Tina Liebig (Ger) Team DSB Bank
29. Tanis Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu
30. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
31. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini – Selle Italia – Masters Color
32. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
33. Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno D’Asolo 3:49
34. Evelyn Garcia (ESa) USC Chirio Forno D’Asolo 3:53
35. Rasa Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno D’Asolo
36. Francesca Faustini (Ita) Safi – Pasta Zara Manhattan 3:55
37. Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno D’Asolo 5:41
38. Regina Bruins (Ned) Dutch National Team
39. Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team
40. Rasa Leleivyte (Ltu) S:C. Michela Fanini Record Rox
41. Julia Blindyuk (Rus) S:C. Michela Fanini Record Rox
42. Brooke Miller (USA) USA National Team
43. Lisa Brennauer (Ger) German National Team
44. Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia Women
45. Iris Slappendel (Ned) Dutch National Team
46. Linda Villumsen (Den) Team Columbia Women
47. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
48. Manuela Grunzweil (Aut) ELK Haus
49. Alice Marmorini (Ita) Fenixs
50. Marina Romoli (Ita) Menikini – Selle Italia – Masters Color
51. Martins Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu
52. Andrea Thurig (Swi) Bigla Cycling Team
53. Agne Bagdanoviciute (Ltu) Team Fanini System Data
54. Sigrid Corneo (Slo) Menikini – Selle Italia – Masters Color
55. Martine Bras (Ned) Dutch National Team
56. Loos Gunnewiik (Ned) Dutch National Team
57. Marieke Van Wanroij (Ned) Team DSB Bank 6:23
58. Eva Lechner (Ita) Gauss RDZ Ormu 8:03
59. Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno D’Asolo 8:06
60. Oxana Kozonchuk (Rus) Menikini – Selle Italia – Masters Color 8:16
61. Stefanie Degle (Ger) ELK Haus
62. Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 10:11
63. Marina Khodtchenkova (Rus) Team CMAX Dila
64. Janildes Fernandez Silva (Bra) USC Chirio Forno D’Asolo
65. Katheryn Curt (USA) USA National Team
66. Daniola Cristine Lionco (Bra) Team Fanini System Data
67. Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team
68. Amber Rais (USA) USA National Team
69. Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
70. Marlon Johrend (Ger) German National Team
71. Alessandra D’ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
72. Valentin Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
73. Deborah Mascelli (Ita) Team Fanini System Data
74. Silvia Valsecchi (Ita) Menikini – Selle Italia – Masters Color
75. Felicia Gomez (Can) Canadian National Team
76. Elisabeth Bram (Ned) Dutch National Team
77. Giulia Lazzerini (Ita) S:C. Michela Fanini Record Rox
78. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 12:32
79. Angela Hennig (Ger) Team DSB Bank
80. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
81. Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia Women
82. Anke Wichmann (Ger) Team Columbia Women 13:16
83. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNS Anne Samplonius (Can) Canadian National Team
DNS Ellen Vad Diik (Ned) Dutch National Team
DNS Kirsten Wild (Ned) Dutch National Team
DNS Daiva Tuslaite (Ltu) S:C. Michela Fanini Record Rox
DNF Martina Ruzickova (Cze) ELK Haus
DNF Kristin Mc Grath (USA) USA National Team
DNF Romy Kasper (Ger) German National Team
DNF Tatiana Antoshina (Rus) Fenixs
DNF Katarina Uhlarikova (Svk) ELK Haus

GC after Stage 5

1. Judith Arndt (Ger) Team Columbia Women 12:01:39
2. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:42
3. Marianne Vos (Ned) Team DSB Bank 1:03
4. Tatlana Guderzo (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:11
5. Edits Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 1:4
6. Mara Abbott (USA) Team Columbia Women 1:5
7. Grote Treier (Est) Gauss RDZ Ormu 1:59
8. Nicole Brandli (Swi) Bigla Cycling Team 2:15
9. Monia Baccaille (Ita) Fenixs 2:23
10. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs 2:28
11. Alexandra Wrubleski (Can) Canadian National Team 2:35
12. Andrea Bosman (Ned) Team DSB Bank 2:55
13. Stephanie Pohl (Ger) German National Team 3:08
14. Rosane Kirch (Bra) S:C. Michela Fanini Record Rox 3:1
15. Claudia Hausler (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3:53
16. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 3:55
17. Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team 4:1
18. Tina Liebig (Ger) Team DSB Bank 4:21
19. Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Women 4:27
20. Modosta Vzesniauskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung 4:4
21. Veronica Leal Balderas (Mex) Gauss RDZ Ormu 4:58
22. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 5:47
23. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 6:35
24. Alona Andruk (Ukr) USC Chirio Forno D’Asolo 6:44
25. Martins Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu 6:56
26. Regina Bruins (Ned) Dutch National Team 7:12
27. Linda Villumsen (Den) Team Columbia Women 7:27
28. Loos Gunnewiik (Ned) Dutch National Team 7:3
29. Rasa Polikeviciute (Ltu) USC Chirio Forno D’Asolo 8:35
30. Laura Morfin Macouzet (Mex) Fenixs 10:17
31. Eva Lechner (Ita) Gauss RDZ Ormu 10:18
32. Jennifer Fiori (Ita) S:C. Michela Fanini Record Rox 10:32
33. Tanis Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu 11:21
34. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini – Selle Italia – Masters Color 11:23
35. Miho Oki (Jpn) Menikini – Selle Italia – Masters Color 11:24
36. Elko Gebhardt (Ger) German National Team 11:35
37. Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 11:51
38. Julia Blindyuk (Rus) S:C. Michela Fanini Record Rox 12:58
39. Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia Women 13:27
40. Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 13:35
41. Andrea Thurig (Swi) Bigla Cycling Team 13:38
42. Martine Bras (Ned) Dutch National Team 13:56
43. Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 14:21
44. Sigrid Corneo (Slo) Menikini – Selle Italia – Masters Color 14:27
45. Iris Slappendel (Ned) Dutch National Team 14:45
46. Lisa Brennauer (Ger) German National Team 15:19
47. Erinne Willock (Can) Canadian National Team 15:32
48. Oxana Kozonchuk (Rus) Menikini – Selle Italia – Masters Color 16:11
49. Manuela Grunzweil (Aut) ELK Haus 16:12
50. Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno D’Asolo 16:16
51. Alice Donadoni (Ita) Team CMAX Dila 16:4
52. Francesca Faustini (Ita) Safi – Pasta Zara Manhattan 17:11
53. Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno D’Asolo 17:16
54. Evelyn Garcia (ESa) USC Chirio Forno D’Asolo 17:22
55. Katheryn Curt (USA) USA National Team 18:16
56. Elisabeth Bram (Ned) Dutch National Team 18:23
57. Felicia Gomez (Can) Canadian National Team 18:29
58. Rasa Leleivyte (Ltu) S:C. Michela Fanini Record Rox 18:58
59. Angela Hennig (Ger) Team DSB Bank 20:34
60. Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno D’Asolo 20:46
61. Alice Marmorini (Ita) Fenixs 21:04
62. Valentin Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 21:38
63. Marina Romoli (Ita) Menikini – Selle Italia – Masters Color 22:02
64. Brooke Miller (USA) USA National Team 22:56
65. Agne Bagdanoviciute (Ltu) Team Fanini System Data 23:04
66. Marieke Van Wanroij (Ned) Team DSB Bank 23:06
67. Alessandra D’ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 23:35
68. Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia Women 23:46
69. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 24:02
70. Anke Wichmann (Ger) Team Columbia Women 24:1
71. Amber Rais (USA) USA National Team 25:18
72. Stefanie Degle (Ger) ELK Haus 25:48
73. Silvia Valsecchi (Ita) Menikini – Selle Italia – Masters Color 27:18
74. Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 28:24
75. Marlon Johrend (Ger) German National Team 28:25
76. Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team 28:29
77. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 29:57
78. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 30:2
79. Giulia Lazzerini (Ita) S:C. Michela Fanini Record Rox 30:22
80. Daniola Cristine Lionco (Bra) Team Fanini System Data 30:33
81. Deborah Mascelli (Ita) Team Fanini System Data 33:28
82. Janildes Fernandez Silva (Bra) USC Chirio Forno D’Asolo 33:39
83. Marina Khodtchenkova (Rus) Team C
MAX Dila 34.17





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.