Featured Stories

Giro del Trentino Stage 3 Full Results, Photos – Duarte Scores

by pedalmag.com

April 21, 2011 (Fai della Paganella, Italy) – Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC won the finishing sprint over RadioShack’s Tiago Machado (Por) on Stage 3 from Molina di Ledro to Fai della Paganella 170km. Race leader Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD grabbed the final podium spot. Canada’s Christian Meier (Can) Unitedhealthcare Pro Cycling finished 71st.

Results

1. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC 4:41:05
2. Tiago Machado (Por) Team RadioShack
3. Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD 0:03
4. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
5. Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana
6. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox
7. José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:08
8. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:15
9. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team
10. Luca Ascani (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 0:17
11. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
12. Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
13. José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice
14. Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
15. Francesco Masciarelli (Ita) Pro Team Astana 0:24
16. Pasquale Muto (Ita) Miche-Guerciotti 0:27
17. Constantino Zaballa Gutierrez (Esp) Miche-Guerciotti 0:30
18. Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 0:35
19. Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:52
20. Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox 1:16
21. Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana 1:21
22. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 1:26
23. Charles Wegelius (Gbr) UnitedHealthcare Pro Cycling
24. Fortunato Baliani (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 1:32
25. Paolo Bailetti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:41
26. Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana
27. Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
28. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 2:11
29. Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 2:15
30. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-ISD 2:26
31. Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team 2:59
32. Chris Butler (USA) BMC Racing Team
33. Filippo Savini (Ita) Colnago-CSF Inox 3:12
34. Simone Stortoni (Ita) Colnago-CSF Inox 3:51
35. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
36. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
37. Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team 3:54
38. Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice 4:39
39. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
40. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
41. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 5:57
42. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
43. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Geox-TMC
44. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
45. Evgeny Petrov (Rus) Pro Team Astana
46. Marco Marzano (Ita) Lampre-ISD 6:17
47. Christophe Kern (Fra) Team Europcar 6:55
48. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 7:04
49. Stefan Schumacher (Ger) Miche-Guerciotti 7:31
50. Max Jenkins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
51. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
52. Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice
53. Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 8:41
54. David Gutierrez Gutierrez (Esp) Geox-TMC 10:24
55. Alex Cano Ardila (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 10:38
56. Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 10:51
57. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
58. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
59. Angel Vicioso Arcos (Esp) Androni Giocattoli
60. Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack
61. Anthony Charteau (Fra) Team Europcar
62. Jason McCartney (USA) Team RadioShack
63. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 10:53
64. Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 11:49
65. Federico Rocchetti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
66. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d’Angelo & Antenucci-Nippo
67. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 11:55
68. Edoardo Girardi (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 14:15
69. Benjamin King (USA) Team RadioShack
70. Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice
71. Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
72. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
73. Junya Sano (Jpn) d’Angelo & Antenucci-Nippo
74. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
75. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
76. Josep Jufre Pou (Esp) Pro Team Astana
77. Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice
78. Carlos Alberto Betancourt Gomez (Col) Acqua & Sapone
79. Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox
80. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
81. Michele Gaia (Ita) Miche-Guerciotti
82. Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
83. Stefano Borchi (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
84. Jahir Pérez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
85. Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana
86. Giuseppe Muraglia (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo
87. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 15:16
88. Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox 16:52
89. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 17:31
90. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice 17:47
91. Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana
92. Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack
93. Bjorn Selander (USA) Team RadioShack
94. Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale
95. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
96. Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone
97. Simon Spilak (Slo) Lampre-ISD
98. Davide Torosantucci (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo
99. Marco Corti (Ita) Geox-TMC
100. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
101. Juan Horrach Rippoll (Esp) Katusha Team
102. Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
103. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
104. Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
105. Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
106. Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice
107. Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
108. Manuele Caddeo (Ita) Colnago-CSF Inox
109. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
110. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 18:27
111. Egor Silin (Rus) Katusha Team 19:25
112. Kohei Uchima (Jpn) d’Angelo & Antenucci-Nippo
113. Matteo Fedi (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 20:35
114. Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
115. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
116. Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 22:06
117. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche-Guerciotti
118. Robert Hunter (Rsa) Team RadioShack
119. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale
120. John Murphy (USA) BMC Racing Team
121. Matteo Bono (Ita) Lampre-ISD
122. Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone
123. Alberto Contoli (Ita) Colnago-CSF Inox
124. Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
125. Adriano Malori (Ita) Lampre-ISD
126. Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
127. Simone Campagnaro (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo
128. Pedro Merino Criado (Esp) Miche-Guerciotti
129. Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
130. Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice
131. Slawomir Kohut (Pol) Miche-Guerciotti
132. Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
133. Daniele Righi (Ita) Lampre-ISD
134. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre-ISD
135. Kévin Reza (Fra) Team Europcar
136. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
137. Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche-Guerciotti
138. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 22:12
139. Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC 23:24
140. Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 23:34
141. Chris Barton (USA) BMC Racing Team 27:10
DNS Andreas Klöden (Ger) Team RadioShack

GC after Stage 3

1. Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD 9:44:40
2. Tiago Machado (Por) Team RadioShack 0:07
3. Luca Ascani (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 0:33
4. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 0:34
5. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:35
6. Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana 0:42
7. Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 0:58
8. Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 1:12
9. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 1:14
10. José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 1:18
11. Constantino Zaballa Gutierrez (Esp) Miche-Guerciotti 1:19
12. Pasquale Muto (Ita) Miche-Guerciotti 1:34
13. José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice 1:38
14. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 1:41
15. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
16. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC 1:42
17. Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 1:44
18. Francesco Masciarelli (Ita) Pro Team Astana 1:51
19. Charles Wegelius (Gbr) UnitedHealthcare Pro Cycling 2:07
20. Paolo Tiralongo (Ita) Pro Team Astana 2:10
21. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 2:18
22. Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 2:19
23. Fortunato Baliani (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 2:45
24. Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana 3:00
25. Stefano Pirazzi (Ita) Colnago-CSF Inox 3:02
26. Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team 3:09
27. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-ISD 3:14
28. Paolo Bailetti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 3:21
29. Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 3:35
30. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 4:27
31. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 4:48
32. Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team 4:57
33. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 4:58
34. Chris Butler (USA) BMC Racing Team 5:03
35. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 6:43
36. Marco Marzano (Ita) Lampre-ISD 7:20
37. Evgeny Petrov (Rus) Pro Team Astana 7:30
38. Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 7:34
39. Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 8:02
40. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 8:04
41. Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice 8:10
42. Christophe Kern (Fra) Team Europcar 8:24
43. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone 8:47
44. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 8:52
45. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Geox-TMC 9:37
46. Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team 10:06
47. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 10:37
48. Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 10:39
49. Simone Stortoni (Ita) Colnago-CSF Inox 11:07
50. Filippo Savini (Ita) Colnago-CSF Inox 11:56
51. Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack 12:07
52. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 12:15
53. Angel Vicioso Arcos (Esp) Androni Giocattoli 12:28
54. Alex Cano Ardila (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 12:39
55. Stefan Schumacher (Ger) Miche-Guerciotti 13:21
56. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 13:29
57. Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 13:57
58. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d’Angelo & Antenucci-Nippo 14:04
59. Federico Rocchetti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 15:25
60. Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 15:27
61. Giuseppe Muraglia (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 15:53
62. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 15:57
63. Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 16:23
64. Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 16:32
65. Jahir Pérez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 16:37
66. Max Jenkins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 16:55
67. Carlos Alberto Betancourt Gomez (Col) Acqua & Sapone 17:02
68. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 17:04
69. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 17:38
70. Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 17:40
71. Federico Canuti (Ita) Colnago-CSF Inox 17:42
72. Josep Jufre Pou (Esp) Pro Team Astana
73. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 17:56
74. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 18:02
75. Edoardo Girardi (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 18:12
76. Anthony Charteau (Fra) Team Europcar 18:40
77. Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice 18:50
78. Gianluca Brambilla (Ita) Colnago-CSF Inox 19:07
79. Simon Spilak (Slo) Lampre-ISD 19:19
80. Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone 19:36
81. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 19:51
82. Junya Sano (Jpn) d’Angelo & Antenucci-Nippo 20:22
83. Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack 20:46
84. Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 21:15
85. Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice 21:16
86. Michele Gaia (Ita) Miche-Guerciotti 21:18
87. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 21:28
88. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 21:35
89. Jason McCartney (USA) Team RadioShack 22:17
90. David Gutierrez Gutierrez (Esp) Geox-TMC 22:39
91. Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice 22:49
92. Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 22:54
93. Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice 23:22
94. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 24:05
95. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 24:19
96. Davide Torosantucci (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 24:30
97. Pedro Merino Criado (Esp) Miche-Guerciotti 24:42
98. Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 25:06
99. Juan Horrach Rippoll (Esp) Katusha Team 25:10
100. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 25:18
101. Egor Silin (Rus) Katusha Team 25:40
102. Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 25:52
103. Benjamin King (USA) Team RadioShack 25:56
104. Stefano Borchi (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 26:00
105. Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana 26:01
106. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 26:19
107. Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale 26:52
108. Manuele Caddeo (Ita) Colnago-CSF Inox 27:06
109. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 28:07
110. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 28:12
111. Kévin Reza (Fra) Team Europcar 28:37
112. Kohei Uchima (Jpn) d’Angelo & Antenucci-Nippo 28:42
113. Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 29:02
114. Bjorn Selander (USA) Team RadioShack 29:22
115. Matteo Bono (Ita) Lampre-ISD 29:31
116. Matteo Fedi (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 29:46
117. Maxim Gourov (Kaz) Pro Team Astana 29:54
118. Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 29:56
119. Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 30:46
120. Marco Corti (Ita) Geox-TMC 31:37
121. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche-Guerciotti 31:40
122. Simone Campagnaro (Ita) d’Angelo & Antenucci-Nippo 31:48
123. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 31:59
124. Daniele Righi (Ita) Lampre-ISD 32:02
125. Robert Hunter (Rsa) Team RadioShack 32:05
126. Slawomir Kohut (Pol) Miche-Guerciotti 32:38
127. Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice 32:55
128. Adriano Malori (Ita) Lampre-ISD 33:01
129. John Murphy (USA) BMC Racing Team 33:35
130. Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling 33:49
131. Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 33:53
132. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre-ISD 34:03
133. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 34:10
134. Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche-Guerciotti 34:12
135. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 34:21
136. Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 34:29
137. Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
138. Alberto Contoli (Ita) Colnago-CSF Inox 34:54
139. Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 34:58
140. Tomas Alberio (Ita) Geox-TMC 35:49
141. Chris Barton (USA) BMC Racing Team 44:46





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.