Featured Stories

Forest City Velodrome Results

April 8, 2007 (London, Ont.) – Ah, the beauty of an indoor velodrome! While the road racing season started with cold winds, snow and generally poor weather conditions, the riders and spectators attending the FCV Saturday Night races were warm and dry.

A number of newbies were riding, which made up for the absence of many of the regulars, who apparently were still recuperating from the six-day the previous weekend or still trying to get warm at home after Friday’s road race.

Next race: April 21 @ 7:00pm

Results

Flying Laps
1. Jamie Shankland 8.48
2. Rob Good 8.89
3. Rod Olliver 8.98
4. Dave Byer 9.04
5. Scott Lundy 9.3
6. Chris Atkins 9.35
7. Ian Whenam 9.55
8. John Hueston 9.78
9. Kyle Frye 9.80
10. Andrew Lockhart 9.95
11. Stephanie Bester 10.16
12. Larry Pollock 10.25
13. Brian Kelly 10.54
14. Ryan Lave 10.56
15. David Bee 10.84
16. Sarah McKenzie-Picot 11.78

Devon Lowrie 13.84 9 yrs old
Devon Lowrie 27.68 2 lap

Sprints – A Group
1. Rob Good
2. Chris Atkins
3. Jamie Shankland
4. Dave Byer
5. Scott Lundy
6. Ian Whenam
7. Rod Olliver

Sprints – B Group
1. Kyle Frye
2. Andrew Lockhart
3. Stephanie Bester
4. Sarah McKenzie-Picot
5. David Bee
6. Brian Kelly

Scratch Race – Velo-Kids 15 Laps
1. Stephanie Bester
2. Andrew Lockhart
3. Ryan Lave
4. Sarah McKenzie-Picot
5. Matthew Bester

Scratch Race – B Group 20 Laps
1. John Hueston
2. Kyle Frye
3. Andrew Lockhart
4. Brian Kelly
5. Larry Pollock
6. David Bee

Points Race – A Group 50 Laps
1. Dave Byer 22 pts
2. Jamie Shankland 18 pts
3. Scott Lundy 5 pts
4. Keith Thorarinson 5 pts
5. Ian Whenam 3 pts
6. Rob Good 1 pt
7. Chris Vlemmix
8. Chris Atkins

Miss & Out – A Group
1. Jamie Shankland
2. Dave Byer
3. Scott Lundy
4. Chris Vlemmix
5. Rod Olliver
6. Chris Atkins
7. Rob Good
8. Kyle Frye
9. Ian Whenam

Miss & Out – B Group
1. John Hueston
2. Andrew Lockhart
3. Stephanie Bester
4. Larry Pollock
5. David Bee
6. Sarah McKenzie-Picot

Kierin – A Group
1. Jamie Shankland
2. Dave Byer
3. Rod Olliver
4. Scott Lundy
5. Kyle Frye

Kierin – B Group
1. Rod Olliver
2. Stephanie Bester
3. John Hueston
4. Larry Pollock
5. Sarah McKenzie-Picot
6. David Bee

2 Lap Standing Start
Andrew Lockhart 22.91
Kyle Frye

Sarah McKenzie-Picot 25.75
Stephanie Bester





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

February 11, 2007 – The addition of three Michigan and one Pittsburg rider to the regular Saturday competition added to the excitement in the numerous events held. Terry Palmer, Macomb Michigan, recorded the fastest lap in the sprint qualifier. The two main events were the sprint tournament won by Waterloo’s Jamie Shankland and the Keirin tournament won by Belmont’s Alex Fournier.

February 10, 2007

Flying Lap (top-12 to Sprint)
1. Terry Palmer Michigan 8.53
2. Joe Veloce St Catharines 8.65
3. Jamie Shankland Waterloo 8.72
4. Keith Thorarinson London 8.82
5. Jordan Kofman London 8.94
6. Stephen Meyer Dorchester 8.95
7. Alex Fournier Belmont 8.99
8. Chris Vlemmix London 9.13
9. Brandon Throop London 9.15
10. Garnet Abbey Burlington 9.2
11. Mike Renneboog Brantford 9.22
12. Lorne Falkenstein London 9.3
13. Chris Morden London 9.47
14. Rod Olliver London 9.51
15. Francois Faust Oakville 9.67
16. Rob Good Waterloo 9.8
17. Robert Gottlieb Pittsburg 9.86
18. Marc Ferguson London 10.33
19. Stephanie Bester London 10.46
20. Rich Russel Michigan 10.53
21. Spencer Blackwood London 10.58

Flying Lap – Velo Kids
Lucas Veloce St Catharines 12.18
Stephen London 12.51
Amberley Berman London 12.57

Scratch – Masters/Juniors (25 laps)

1. Francois Faust
2. Robert Gottlieb
3. Rich Russel
4. Marc Ferguson
5. Spencer Blackwood

Sprint – Round 1

1. Terry Palmer
2. Lorne Falkenstein

1. Joe Veloce
2. Mike Renneboog

1. Jamie Shankland
2. Garnet Abbey

1. Keith Thorarinson
2. Brandon Throop

1. Stephen Meyer
2. Chris Vlemmix

1. Rob Good
2. Jordan Kofman

Sprint Repechage
1. Chris Vlemmix
2. Garnet Abbey
3. Lorne Falkenstein

1. Jordan Kofman
2. Mike Renneboog
3. Brandon Throop

Sprint 1/4 finals
1. Terry Palmer
2. Jordan Kofman

1. Joe Veloce
2. Chris Vlemmix

1. Jamie Shankland
2. Rob Good

1. Keith Thorarinson
2. Stephen Meyer

Sprint Semi’s
1. Keith Thorarinson
2. Terry Palmer

1. Jamie Shankland
2. Joe Veloce

Sprint Final
1. Jamie Shankland
2. Keith Thorarinson


Keirin Finals
1. Alex Fournier
2. Mike Renneboog
3. Garnet Abbey
4. Dave Byer
5. Rob Akers
6. Rod Olliver

Sprint – Juniors
1. Spencer Blackwood 2 wins
2. Stephanie Bester 1 win

‘B’ Scratch Race (30 laps)

1. Chris Morden
2. Garnet Abbey
3. Lorne Falkenstein
4. Robert Gottlieb
5. Chris Vlemmix
6. Rich Russel
7. Rod Olliver

‘B’ Scratch Race (30 laps)

1. Jamie Shankland
2. Joe Veloce
3. Alex Fournier
4. Rob Good
5. Chris Vlemmix
6. Francois Faust
7. Rod Olliver
8. Lorne Falkenstein
9. Rob Akers
10. Stephanie Bester
11. Brian Kelly

‘A’ Scratch Race (50 laps)

1. Stephen Meyer
2. Dave Byer
3. Terry Palmer
4. Garnet Abbey
5. Mike Renneboog
6. Brandon Throop
7. Chris Morden
8. Jordan Kofman
9. Keith Thorarinson

Senior ‘A’ Miss & Out

1. Stephen Meyer
2. Dave Byer
3. Keith Thorarinson
4. Chris Morden
5. Garnet Abbey
6. Terry Palmer
7. Mike Renneboog
8. Jordan Kofman
9. Brandon Throop
10. Chris Vlemmix

Senior ‘B’ Miss & Out
1. Lorne Falkenstein
2. Robert Gottlieb
3. Francois Faust
4. Rod Olliver
5. Rob Akers
6. Rich Russel
7. Brian Kelly
8. Marc Ferguson

Velo-Kids 3 lap Handicap
1. Amberley Berman
2. Stepen
3. Lucas Veloce

Velo-Kids Scratch Race (10 laps)
1. Lucas Veloce
2. Stepen
3. Amberley Berman

Velo-Kids Scratch Race (15 laps)
1. Lucas Veloce
2. Stepen
3. Amberley Berman





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

November 20, 2006 (London, Ontario) — It was sprint and velo-kids night yesterday at London’s Forest City Velodrome. Waterloo’s Jamie Shankland was the number one seed in the feature sprint tournament but was eliminated in the 1/4 finals by up and coming London speedster Stephen Meyer. Meyer in turn lost in the final to Vancouvers Keith Thorarison. Shankland went on to dominate the ‘A’ group scratch races.

In the ‘B’ group – velokids sprint tournament it was Brian Kelly of London placing second to Peterborough’s Kyle Rupay.

Velo-kids teamed up with the seniors to race in the team sprint event. The winners were the team that consisted of Ryan Lave of Ilderton, Alex Fournier of Belmont, and Brandon Throop of Toronto.

The next race is on Dec 2 and 3rd with the 2-day Can-Am-Quebec Challenge.

Results (sorry we missed some results with our initial posting)

MISS & OUT SCRATCH RACE – ‘A’ GROUP
1. Jamie Shankland
2. Keith Thorarison
3. Stephen Meyer
4. Michael Renneboog
5. Lorne Falkenstein
6. Brandon Throop
7. Julian Shea
8. Vince DeJong
9. Alex Fournier
10. Will Lampe

SCRATCH RACE – 25 LAP – ‘B’ GROUP
1. Andrew Lockhart
2. Kyle Rupay
3. Brian Kelly
4. Stephanie Bester
5. Rob Rupay
6. Ernie Regan

500 M – VELO-KIDS
1. Brianne Rupay
2. Ryan Lave
3. Ernie Regan
4. Amberley Berman

SCRATCH RACE – 7 LAP – VELO-KIDS
1. Ryan Lave
2. Brianne Rupay
3. Ernie Regan
4. Amberley Berman

SCRATCH RACE – 20 LAPS – ‘A’ GROUP
1. Jamie Shankland
2. Vince DeJong
3. Keith Thorarison
4. Brandon Throop
5. Lorne Falkenstein
6. Alex Fournier
7. Julian Shea

SCRATCH RACE – 15 LAPS – VELO-KIDS
Stephanie Bester
Andrew Lockhart
Ryan Lave
Ernie Regan

MIXED TEAM SPRINT
1. Brandon Throop 45.21
Alex Fournier
Ryan Lave

2. Jamie Shankland 45.8
Julian Shea
Brianne Rupay

3. Keith Thorarison 46.64
Stephen Meyer
Amberley Berman

4. Vince DeJong 46.75
Rob Rupay
Andrew Lockhart

5. Will Lampe 47.50
Brian Kelly
Stephanie Bester

‘A’ GROUP SPRINT TOURNAMENT

HEATS
1. Will Lampe
2. Julian Shea

1. Brandon Throop
2. Alex Fournier

1. Lorne Falkenstein
2. Vince DeJong

1. Keith Thorarison
2. Michael Renneboog

1. Jamie Shankland
2. Stephen Meyer


REPECHARGE
1. Vince DeJong
2. Stephen Meyer
3. Julian Shea

1. Michael Renneboog
2. Alex Fournier

1. Stephen Meyer
2. Julian Shea
3. Alex Fournier

1/4 FINALS
1. Will Lampe
2. Lorne Falkenstein

1. Keith Thorarison
2. Brandon Throop

1. Stephen Meyer
2. Jamie Shankland

1. Michael Renneboog
2. Vince DeJong

SEMI-FINALS
1. Stephen Meyer
2. Will Lampe

1. Keith Thorarison
2. Michael Renneboog

FINALS
1. Keith Thorarison
2. Stephen Meyer

‘B’ GROUP SPRINT TOURNAMENT

HEATS
1. Kyle Rupay
2. Stephanie Bester
3. Ernie Regan

1. Rob Rupay
2. Andrew Lockhart
3. Brian Kelly

1. Brian Kelly
2. Stephanie Bester
3. Andrew Lockhart

1. Kyle Rupay
2. Andrew Lockhart
3. Ryan Lave

1. Brian Kelly
2. Stephanie Bester
3. Rob Rupay

FINALS
1. Kyle Rupay
2. Brian Kelly





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

August 27, 2006 – The long standing flying lap speed record of 8.17 seconds was smashed – twice – at the Forest City Velodrome last night.
Gordon Singleton riding his last tuneup before heading for the World Masters Championship at Manchester England clocked an 8.16 to beat the record by 1/100th.

Just as the excitement started to settle Jamie Shankland stepped up and clocked an 8.06 to beat Singletons new record by 10/100ths of a second. Shankland leaves for the Canadian Senior Championship on September 6.
Other top winners for the night were:

-Ryan Crawford in the sprint tournament
-Stephen Meyer and Dave Byer in the team madison event
-Eric Robertson in the Miss and Out elimination race
-Ryan Lave with 2 wins in the Velo-kids category
-Simon Dearing, Vince DeJong, Gord Singleton and Jamie Shankland winners in the scratch race events.

Racing continues September 16 at 7pm







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

June 18, 2006 – Jamie Shankland of Waterloo tore up the boards last night posting the 2nd fastest time ever recorded at the Forest City Velodrome, 8.30 seconds. Junior Joe Veloce flew home in an amazing 8.60 setting a new personal best for him as did Chris Vlemmix with his 8.85.

Evanie Blondin of Ottawa and Hamilton cyclist Hayley Roberts finished first and second in the women’s flying lap, sprint tournament and scratch race. The women provided a lot of exitement in their close finishes in all their events.

Vince DeJong rode a very strong tactical race in the final scratch race of the night and came home with the win over second place finisher Jamie Shankland.
Saturday racing continues on July 29, after a summer break.

All regular weekly riding continues throughout the summer.

Flying Lap – Seniors & Masters
1. Jamie Shankland 8.30
2. Chris Vlemmix 8.85
3. Rob Good 8.90
4. Michael Renneboog 8.95
5. Lorne Falkenstein 9.20
6. Garnett Abbey 9.40
7. David Jack 9.60
8. Brian Kelly 9.80
9. Dave Berman 10.10
10. Rob Rupay 10.60
11. David Bee 10.63
Flying Lap – Juniors
1. Joseph Veloce 8.60
2. Vince DeJong 9.00
3. Stephen Meyer 9.10
4. Kyle Rupay 10.2
Flying Lap – Women’s
1. Evanie Blondin 9.79
2. Hayley Roberts 9.93
3. Kelly Henry 10.37
4. Julie Henry 11.17
Flying Lap – Velo-kids
1. Amberley Berman 12.20
2. Ernie Regan 12.30


Women’s Sprint Tournament
1. Evanie Blondin
2. Hayley Roberts
3. Kelly Henry
4. Julie Henry

Keirin Heat #1 (2 to advance)
1. Lorne Falkenstein
2. Chris Vlemmix
3. Brian Kelly
4. Rob Rupay
5. Dave Berman
6. David Bee

Keirin Heat #2 (2 to advance)
1. Joseph Veloce
2. Vince DeJong
3. Stephen Meyer
4. Kyle Rupay

Keirin Heat #3 (2 to advance)
1. Jamie Shankland
2. Michael Renneboog
3. Garnett Abbey
4. David Jack

Keirin Final
1. Jamie Shankland
2. Joseph Veloce
3. Chris Vlemmix
4. Michael Renneboog
5. Lorne Falkenstein
6. Vince DeJong

Scratch Race – 30 Laps
1. Kyle Rupay
2. Brian Kelly
3. David Bee
4. Rob Rupay
5. Dave Berman

Scratch Race – 20 Laps
1. Evanie Blondin
2. Hayley Roberts
3. Kyle Rupay
4. Kelly Henry
5. Julie Henry

Scratch Race – 20 Laps
1. Vince DeJong
2. Rob Good
3. Stephen Meyer
4. Garnett Abbey
5. David Jack

Scratch Race – 30 Laps
1. Evanie Blondin
2. Hayley Roberts
3. Kyle Rupay
4. Kelly Henry

Scratch Race – 30 Laps
1. Chris Vlemmix
2. Lorne Falkenstein
3. Brian Kelly
4. Rob Rupay
5. David Bee

Scratch Race – 30 Laps
1. Vince DeJong
2. Jamie Shankland
3. Michael Renneboog
4. Stephen Meyer
5. Joseph Veloce
6. Garnett Abbey
7. Kyle Rupay
8. Kelly Henry

Miss & Out
1. Vince DeJong
2. Stephen Meyer
3. Joseph Veloce
4. Michael Renneboog
5. David Jack
6. Garnett Abbey
7. Lorne Falkenstein
8. Chris Vlemmix

Olympic Sprints
1. Jamie Shankland, Mike Renneboog, Garnet Abbey 32.85
2. Joe Veloce, Stephen Meyer, Vince DeJong 33.97








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

May 28, 2006 – At the Forest City Velodrome in London Keith Thorarison took home the honours for fastest time last night in the flying lap event with a blistering 8.69 seconds.

John Huston of Aylmer swept all 3 of the master events while Brianne Rupay of Peterborough captured 3 of the 4 Velo-kids events. Vince DeJong won both 5 team madison events, the first with partner Stephen Meyer of Dorchester and the second with Ryan Crawford of London. The highlight of the night was the introduction of keirin racing behind the motorbike as part of the Madison Team Race event. Racing continues next Saturday, June 3 at 7pm.

What a great night of racing at the Forest City Velodrome on Saturday
night. 5 evenly matched Madison teams attacked one another in the first 30
minute event. At half time where we usually have a sprint for points,
however with the help of 2 of our instructors in our Learn to Ride
sessions, Eddy Pol (for the donation) and Magnus Graham (upgrades) we were
able to have a Derny on the track to do the pacing for the Keirin events.

The riders were all pumped up as the Keirins until now have been paced by
another cyclist on a track or road bike. With the added noise of a motor
the crowd got into the fun and the first heat was off, Taylor Martin to up
first position behind the Derny, with the battle for position from second
on back. With 31/2 to go and a speed of 50kph the Derny pealed off the
track to let the Boys open up their legs. Junior Vince DeJong jumped over
the top but both Martin on pole and second wheel Ryan Crawford would not
let DeJong complete the pass for the lead. At the line Martin won easily
with DeJong just pipping Crawford at the line.

In the second Keirin, Keith Thoranson won easily as the rest of the riders
battled out for 2nd.

The Madison Ultimately comes down to the final sprint. The Yellow Team of
DeJong and Steve Meyer (Juniors) attacked with 5 to go and immediately
opened a gap on the other teams who were making their last exchange.
However the fast combo of Thoranson and Mike Reeneboog closed the gap and
with 1/2 a lap to go went over the top to claim Victory.

Steve Meyer (Junior) from Dorchester out sprinted Dave St James in the
final of the Miss & Out, this was Steve’s first victory at the Velodrome in
a Senior event, Well done Steve.

Racing in the London Track league was fast and furious as 10 year old
Brianne Rupay won all 3 heats of the Velo-Kids Keirin, and new comer John
Hueston from Aylmer won all 3 scratch races for the “A” group.

Racing continues Saturday June 3rd at 7pm.

Velodrome is having an “OPEN HOUSE” for family, friends, and interested
spectators beginning at Noon, June 3rd. All proceeds will go to our
programs for the Fall and Winter at the Indoor Velodrome.

for all up to date information check out www.ForestCityVelodrome.ca



FOREST CITY VELODROME RACE RESULTS
FLYING LAP TIME
1 # 153 Keith Thorarison 8.69
2 # 4 David St James 8.86
3 # 7 Taylor Martin 9.06
4 # 144 Michael Renneboog 9.06
5 #90 Ryan Crawford 9.08
6 # 84 Vince DeJong 9.17
7 # 154 Lorne Falkenstein 9.20
8 # 85 Stephen Meyer 9.41
9 # 152 John Huston 9.50
10 # 130 Brian Kelly 10.26
11 # 145 Dave Berman 10.34
12 # 125 Peter Junek 10.35
13 # 81 Kyle Rupay 10.47

FLYING LAP – LADIES
1 # 63 Julie Henry 11.34

FLYING LAP – VELO-KIDS
1 # 10 Brianne Rupay 11.85
2 # 120 Ernie Regan 12.70
3 # 3 Amberley Berman 12.72


SCRATCH RACE 20 LAPS 25 LAPS 15 LAPS
# 152 John Huston 1 1 1
# 130 Brian Kelly 2 3 3
# 81 Kyle Rupay 3 2 2
# 145 Dave Berman 4 4 4
# 127 David Bee 5


VELO-KIDS KIEREN #1 KIEREN # 2 KIEREN # 3
# 10 Brianne Rupay 1 1 1
# 63 Julie Henry 3 2 2
# 3 Amberley Berman 2 3 4
# 120 Ernie Regan 4 4 3


VELO-KIDS SCRATCH RACE – 15 LAPS
1 # 63 Julie Henry
2 # 10 Brianne Rupay
3 # 120 Ernie Regan
4 # 3 Amberley Berman


Page 2 of 2
MADISON # 1
1 Vince DeJong 23 pts
Stephen Meyer

2 Keith Thorarison 20 pts
Mike Renneboog

3 Taylor Martin 17 pts
Lorne Falkenstein

4 Dave St James 15 pts
Peter Junek

5 Rob Good 12 pts
Ryan Crawford



MADISON # 2
1 Keith Thorarison 7 pts
Mike Renneboog

2 Vince DeJong 5 pts
Ryan Crawford

3 Dave St James 4 pts
Peter Junek

4 Taylor Martin 3 pts
Lorne Falkenstein






























































Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

May 14, 2006 – Here are results from last night’s racing at the Forest City Velodrome:

Flying Lap
1. Jamie Shankland 8.48
2. Thorarison, Keith 8.73
3. Alex Fournier 9.00
4. Joseph Veloce 9.01
5. Michael Renneboog 9.05
6. Ryan Crawford 9.10
7. Rob Good 9.11
8. Taylor Martin 9.14
9. Vince DeJong 9.22
10. John Huston 9.67
11. Lorne Falkenstein 9.84
12. Dave Berman 10.12
13. Brian Kelly 10.31
Flying Lap – Women
1. Amy Fraser 9.98
2. Hayley Roberts 10.01
Flying Lap- Velo-Kids
1. Ernie Regan 12.26
2. Liam Buckley 12.39
3. Amberley Berman 12.97
Sprint Tournament
1. Jamie Shankland
2. Keith Thorarison
3. Alex Fournier
4. Joseph Veloce
5. Taylor Martin
6. Ryan Crawford
7. Vince DeJong
8. Michael Renneboog
Scratch Race – Group A
1. Vince DeJong
2. Taylor Martin
3. Ryan Crawford
4. Michael Renneboog

Chariot Sprints

1. Amy Fraser
2. Hayley Roberts

1. Brian Kelly
2. Dave Berman

1. Lorne Falkenstein
2. John Huston

1. Chris Vlemmix
2. Sean Smith

1. Brian Kelly
2. Hayley Roberts

1. Joseph Veloce
2. Ryan Crawford





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Forest City Velodrome Results

October 16, 2005 – Here are the results from action last night at the Forest City Velodrome in London, Ontario.

Handicap Races

Race 1
1. Liam Buckley
2. Harry Gledhill
3. Amberley Berman

Race 2
1. Emma Wensing
2. Julie Henry
3. Ernie Regan

Sprints

Race 1
1. Conner Haycock
2. Harry Gledhill
3. Amberley Berman

Race 2
1. Emma Wensing
2. Julie Henry
3. Ernie Regan

Race 3
1. Dave Haycock
2. Brian Kelly

Race 4
1. Chris Vlemmix
2. Buck Miller

Race 5
1. Emma Wensing
2. Amberley Berman

Race 6
1. Chris Vlemmix
2. Disco Dave Haycock

AA Madison
1. Joseph Veloci – 10 Points
Taylor Martin

1. Greg Palmer – 10 points
Martin Gledhill

1. Neil Dignam – 10 points
Neil Crawford

4. Stephen Myers – 2 points
Rob Good

A Madison

1. Rob Good – 31 points
Taylor Martin

2. Eric Robertson – 27 points
Dave St James

3. Adam Thuss – 18 points
Kurt Schreiter

4. John Craig Jr – 20 points (1 lap)
Garnett Abbey

5. Jean Bertrand – 22 points (2 laps)
Vince DeJong

6. Keith Thorarison – 16 points (2 laps))
Neil Crawford

Flying Lap

1. Adam Thuss, 8.90
2. Keith Thorarison, 8.95
3. Kurt Schreiter, 8.97
4. Joseph Veloce (J), 9.10 *
5. Jean Bertrand, 9.15
6. Eric Robertson, 9.30
7. Buck Miller, 9.34
8. David St James, 9.5
9. Martin Gledhill, 9.54
10. Neil Crawford, 9.70





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.