Featured Stories

Forest City Velodrome Racing

July 30, 2006 – At the Forest City Velodrome speed was the name of the game last night as 6 of the 8 top seeds in the feature sprint tournament set new personal best times in qualifications.

In the best of three final of the sprint tournament it was second seed Jamie Shankland of Waterloo edging out number 1 seed Gord Singleton of Niagara Falls for the win. Shankland made an early attack in the third race opening up a lead that he was able to hold on to, just edging out the charging Singleton. Alex Fournier of Belmont took 3rd place honours over Jean Bertrand of Bermuda.

In the Can-Am Keirin Challenge the U.S. team of Luke Cavenders and Matt Rose placed 1st and 3rd to edge out the Ontario team of Lorne Falkenstein and Ryan Crawford who placed 2nd and 4th.

Racing continues in two weeks, August 12 at 7pm.


Flying Lap
1. Gord Singleton, 8.39 **
2. Jamie Shankland, 8.41
3. Ryan Crawford, 8.53 **
4. Jean Bertrand, 8.73 **
5. Michael Renneboog, 8.77 **
6. Alex Fournier, 8.78 **
7. Matt Rose, 8.82 **
8. Luke Cavender, 8.94
9. Lorne Falkenstein, 9.00 **
10. Julian Shea, 9.25 **
11. Maogosha Pyjor, 9.52 **
12. Jim Zanke, 10.10
13. Craig Von Seeger, 10.2
14. Martin Thuss, 10.45 **
15. Julie Henry, 10.45 **
16. David Bee, 10.55 **
17. Kelly Henry, 11.20
18. Billy Rudnicki, 12.03
19. Ernie Regan, 12.38
20. MacKenzie Rudnicki, 12.69 **
** indicates new personal bests

Sprint Series
1. Gord Singleton
2. Luke Cavender

1. Jamie Shankland
2. Matt Rose

1. Alex Fournier
2. Ryan Crawford

1. Jean Bertrand
2. Michael Renneboog

Sprint Series – Semi Finals
1. Gord Singleton
2. Jean Bertrand

1. Jamie Shankland
2. Alex Fournier

Sprint Series – Finals
1. Jamie Shankland, 2 wins
2. Gord Singleton, 1 win

3. Alex Fournier
4. Jean Bertrand

Madison
1. (Eric Robertson, Lorne Falkenstein)
2. (Ryan Crawford, Luke Cavender)
3. (Mike Rennebog, Peter Junek)
tied-4. (Jean Bertrand, Matt Rose)
tied-4. (Maogosha Pyjor, Piers Davidge)

Scratch Race – 10 Laps
1. David Bee
2. Kelly Henry
3. Martin Thuss
4. Julie Henry

Scratch Race – 12 Laps
1. Maogosha Pyjor
2. David Byer
3. Julian Shea
4. Craig Von Seeger
5. Jim Zanke

Scratch Race – 15 LapS
1. David Byer
2. Luke Cavender
3. Ryan Crawford
4. Matt Rose
5. Michael Renneboog
6. Lorne Falkenstein

Scratch Race – 10 Laps
1. Michael Renneboog
2. Maogosha Pyjor
3. Julian Shea
4. David Byer
5. Craig Von Seeger
6. Jim Zanke
7. David Bee

Chariot Races

1. Kelly Henry
2. Julie Henry

1. Billy Rudnicki
2. MacKenzie Rudnicki

1. Julian Shea
2. Martin Thuss

1. Craig Von Seeger
2. Jim Zanke

1. David Bee
2. Ernie Regan

1. Craig Von Seeger
2. Jim Zanke

1. Julie Henry
2. Kelly Henry

1. Kelly Henry
2. Julie Henry


Can-Am Kieren Challenge
1. (Luke Cavender, Matt Rose)
2. (Lorne Falkenstein, Ryan Crawford)
Velo-Kids Handicap
1. MacKenzie Rudnicki
2. Billy Rudnicki
3. Ernie Regan

Velo-Kids Scratch Race – 5 Lap
1. Billy Rudnicki
2. Ernie Regan
3. MacKenzie Rudnicki

Velo-Kids Sprint – 2 Lap
1. Ernie Regan
2. Billy Rudnicki

Sprint – 5 Lap
1. David Byer
2. Maogosha Pyjor






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.