Featured Stories

Recent Videos

Fl̬che Wallonne РRebellin Scores

by pedalmag.com

April 22, 2009 (Huy, Belgium) – Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli has won the mid-week Ardennes classic Flèche Wallonne, 199.5km, with Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank in second and Damiano Cunego (Ita) Lampre – N.G.C. in third. Canada’s Ryder Hesjedal (Can) Garmin — Slipstream placed 25th while Christian Meier (Can) Garmin — Slipstream working for his team mates finished in 147th.

Results

1. Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:42:15 (41.56 km/h)
2. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:02
3. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
4. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:07
5. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
6. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
7. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 0:11
8. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
9. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
10. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 0:15
11. Clément Lhotellerie (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:18
12. David Lelay (Fra) Agritubel 0:21
13. Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
14. Ben Hermans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
15. Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
16. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 0:24
17. Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 0:26
18. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
19. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
20. Guillaume Levarlet (Fra) Française Des Jeux
21. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 0:29
22. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:32
23. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
24. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
25. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 0:34
26. Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:36
27. Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
28. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:39
29. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
30. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
31. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
32. Christian Knees (Ger) Team Milram 0:43
33. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
34. Christopher Froome (GBr) Barloworld
35. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 0:48
36. Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:51
37. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
38. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 0:54
39. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
40. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
41. Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano
42. Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:57
43. Haimar Zubeldia (Spa) Astana 1:03
44. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad
45. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 1:07
46. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 1:09
47. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 1:12
48. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 1:13
49. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto
50. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
51. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1:16
52. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
53. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
54. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 1:21
55. Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
56. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 1:24
57. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
58. Oscar Freire (Spa) Rabobank
59. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
60. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
61. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
62. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
63. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
64. Egoi Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
65. Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
66. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha
67. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad
68. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
69. Brice Feillu (Fra) Agritubel
70. Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
71. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
72. Daniel Fleeman (GBr) Cervelo Test Team
73. Luis Angel Mate (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
74. Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Colnago
75. Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
76. Bram Tankink (Ned) Rabobank
77. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
78. Jan Bakelandts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
79. Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
80. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
81. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
82. Reinier Honig (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
83. Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
84. Ben Swift (GBr) Team Katusha
85. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
86. Jason Donald (USA) Garmin-Slipstream
87. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
88. Sylvain Calzati (Fra) Agritubel
89. Thomas Danielson (USA) Garmin-Slipstream
90. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
91. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
92. Peter Velits (Svk) Team Milram
93. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
94. Steven Cummings (GBr) Barloworld
95. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
96. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
97. Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
98. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
99. Mauricio Ardila (Col) Rabobank
100. Pieter Weening (Ned) Rabobank
101. Stef Clement (Ned) Rabobank
102. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
103. Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
104. Edward King (USA) Cervelo Test Team
105. Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
106. Alan Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
107. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
108. Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream
109. Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
110. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
111. Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
112. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
113. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
114. Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
115. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
116. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
117. Francesco Reda (Ita) Quick Step
118. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
119. Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
120. Simon Geschke (Ger) Skil-Shimano
121. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
122. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
123. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
124. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
125. Addy Engels (Ned) Quick Step
126. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
127. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
128. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
129. Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana
130. Assan Bazayev (Kaz) Astana
131. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
132. Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
133. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
134. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
135. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C.
136. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
137. Christophe Moreau (Fra) Agritubel
138. Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
139. Maxime Bouet (Fra) Agritubel
140. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
141. Juan Jose Oroz (Spa) Euskaltel-Euskadi
142. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
143. Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
144. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
145. Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
146. Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
147. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
148. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
149. Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
150. Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
151. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
152. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
153. Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
154. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
155. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
156. Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
157. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
158. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
DNF Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C.
DNF Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Brian Vandborg (Den) Liquigas
DNF Rui Da Costa (Por) Caisse d’Epargne
DNF Luis Pasamontes (Spa) Caisse d’Epargne
DNF Patrick Calcagni (Swi) Barloworld
DNF Marco Corti (Ita) Barloworld
DNF José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Perrig Quemeneur (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
DNF Jonathan Bertrand (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Allan Davis (Aus) Quick Step
DNF Jesus Hernandez (Spa) Astana
DNF Berik Kupeshov (Kaz) Astana
DNF Benjamin Noval (Spa) Astana
DNF Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
DNF Ronny Scholz (Ger) Team Milram
DNF Paul Voss (Ger) Team Milram
DNF Peter Wrolich (Aut) Team Milram
DNF Rémi Cusin (Fra) Agritubel
DNF Yann Huguet (Fra) Agritubel
DNF Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
DNF Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
DNF Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream
DNF Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Lasse Bochmann (Den) Team Saxo Bank
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano
DNF Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
DNF Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
DNF Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.