Featured Stories

Recent Videos

Festival Luxembourgeois du cyclisme féminin Elsy Jacobs Stage 3 Full Results, Final GC

by pedalmag.com

May 03, 2015 (Mamer, Luxembourg) – Team Canada’s Allison Beveridge placed 39th overall and Gabrielle Pilote-Fortin was 54th as the Festival Luxembourgeois du cyclisme féminin Elsy Jacobs wrapped up today with Floortje Mackaij (Ned) Team LIV Plantur taking the final 99.1km Stage 3 in Mamer as Anna Van Der Breggen (Ned) Rabobank Liv Woman Cycling Team took the overall victory.

Results

1. Floortje Mackaij (Ned) Team LIV Plantur 2:31:20
2. Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS 00:02
3. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabobank Liv Woman Cycling Team
4. Sara Mustonon-Lichan (Swe) Team LIV Plantur 00:04
5. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team
6. Ammemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team
7. Pauline Ferrand-Prévot (Fra) Rabobank Liv Woman Cycling Team
8. Melissa Hoskins (Aus) Orica-AIS
9. Lotte Kopecky (Bel) National Belgium
10. Sabrina Stultiens (Ned) Team LIV Plantur
11. Amy Pieters (Ned) Team LIV Plantur
12. Malgorzata Jasinska (Pol) Ale Cipolini
13. Emma Johansson (Swe) Orica-AIS
14. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabobank Liv Woman Cycling Team
15. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
16. Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
17. Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv Woman Cycling Team
18. Aude Biannic (Fra) Poitou Charentes Futuroscope 86
19. Asleigh Moolmann-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
20. Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
21. Jeanne Korevaar (Ned) National Netherlands
22. Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
23. Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
24. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
25. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg
26. Shara Gillow (Aus) Rabobank Liv Woman Cycling Team
27. Danielle King (Gbr) Wiggle Honda
28. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg 00:22
29. Katarzina Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 04:15
30. Daniela Gass (Ger) Autoglass Wetteren
31. Arianna Fidanza (Ita) Ale Cipolini
32. Corine Van der Zijden (Ned) Feminine Cycling Team
33. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team
34. Lisa Klein (Ger) Bigla Pro Cycling Team
35. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Vaiano
36. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink Laclassica
37. Kelly Markus (Ned) National Netherlands
38. Allison Beveridge (Can) Team Canada
39. Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
40. Melanie Woering (Ned) National Netherlands
41. Eugénie Duval (Fra) Poitou Charentes Futuroscope 86
42. Kelly Van Der Steen (Bel) National Belgium
43. Simona Frapporti (Ita) Ale Cipolini
44. iejanne Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg
45. Séverine Eraud (Fra) Poitou Charentes Futuroscope 86
46. Giorgia Fraiegari (Ita) Bepink Laclassica
47. Femke Verstichelen (Bel) De Sprinters Malderen
48. Desiree Ehrler (Sui) Feminine Cycling Team
49. Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
50. Laura Trott (Gbr) Matrix Fitness
51. Hoek Lotte Van (Ned) Feminine Cycling Team
52. Anne-Lies Van Doorslaer (Bel) National Belgium
53. Aida Nuño (Esp) Lointek
54. Ruby Livingstone (Nzl) Bepink Laclassica
55. Rozanne Slik (Ned) Parkhotel Valkenburg
56. Marijn De Vries (Ned) Parkhotel Valkenburg
57. Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
58. Riccarda Mazzotta (Sui) Servetto Footon
59. Marjolein Van’t Geloof (Ned) National Netherlands 04:23
60. Ana Maria Covrig (Ita) Bepink Laclassica
61. Uenia Fernandez (Bra) Ale Cipolini
62. Ann-Sophie Duyck (Bel) National Belgium
63. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Team Canada
64. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
65. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
66. Sofie De Vuyst (Bel) National Belgium
67. Vera Koedooder (Ned) Bigla Pro Cycling Team
68. Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia – Vaiano
69. Alice Algisi (Ita) Ale Cipolini
70. Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
71. Lucy Garner (Gbr) Team LIV Plantur
72. Anna Sanchis (Esp) Wiggle Honda
73. Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
74. Amélie Rivat (Fra) Poitou Charentes Futuroscope 86
75. Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg
76. Elinor Barker (Gbr) Matrix Fitness
77. Henriette Woering (Ned) National Netherlands
78. Roxane Fournier (Fra) Poitou Charentes Futuroscope 86
79. Amy Cure (Aus) Lotto Soudal Ladies
80. Annelies Dom (Bel) National Belgium
81. Jacqueline Dietrich (Ger) Feminine Cycling Team
82. Alessia Martini (Ita) Aromitalia – Vaiano
83. Stephanie Borchers (Ger) Feminine Cycling Team
84. Iris Slappendel (Ned) Bigla Pro Cycling Team
85. Julia Soek (Ned) Team LIV Plantur
86. Sara Fletcher (USA) Autoglass Wetteren
87. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
88. Simona Bortolotti (Ita) Bepink Laclassica
89. Marina Likhanova (Rus) Servetto Footon 05:05
90. Shelley Olds (USA) Bigla Pro Cycling Team 05:09
91. Allison Linnell (USA) Aromitalia – Vaiano 11:40
92. Elise Maes (Lux) Régionale Luxembourg
93. Gabriele Jancute (Ltu) De Sprinters Malderen
94. Soline Lamboley (Fra) Lointek
DNF Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
DNF Beatrice Bartelloni (Ita) Ale Cipolini
DNF Melissa Lowther (Gbr) Matrix Fitness
DNF Lucy Martin (Gbr) Matrix Fitness
DNF Vittoria Bussi (Ita) Servetto Footon
DNF Ranny Riberot (Fra) Lointek
DNF Lija Laizane (Lat) Aromitalia – Vaiano
DNF Ewelina Szybiak (Pol) Aromitalia – Vaiano
DNF Stephanie De Crook (Bel) De Sprinters Malderen
DNF Laurence Thill (Lux) De Sprinters Malderen
DNF Els Belmans (Bel) Autoglass Wetteren
DNF Sarah Borremans (Bel) Autoglass Wetteren
DNS Annie Foreman-Mackey (Can) Team Canada

Final GC

1. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabobank Liv Woman Cycling Team 5:21:29
2. Ammemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 00:02
3. Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv Woman Cycling Team 00:03
4. Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS 00:08
5. Pauline Ferrand-Prévot (Fra) Rabobank Liv Woman Cycling Team 00:12
6. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 00:13
7. Asleigh Moolmann-Pasio (RSA) Bigla Pro Cycling Team
8. Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS 00:17
9. Floortje Mackaij (Ned) Team LIV Plantur 00:18
10. Amy Pieters (Ned) Team LIV Plantur

39. Allison Beveridge (Can) Team Canada 4:58
54. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Team Canada 5:31





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.