Featured Stories

Recent Videos

Fastest Man on Wheels

September 4th , 2005 – Travis Smith of Alberta continues to show that he is an international contender in the 2005 competitive season. This weekend, Smith placed second in the Olympic Sprint Team event at the Fastest Man on Wheels at the Lehigh Valley Velodrome in Trexlertown, Pennsylvania. He also finished fifth overall in the Men’s Sprint event.

Results

Friday, September 2nd, 2005

Women Sprint Qualification – 200m TT
1. Jennie Reed – 12.101
2. Sarah Uhl – 12.266
3. Becky Quinn – 12.296
4. Sarah Caravella – 12.793
5. Sima Trapp – 12.852
6. Jamie Pettinato – 12.874
7. Martha Dunne – 12.894
8. Lauren Shirock – 13.010
9. Anna Webb – 13.078
10. Shelbe Eck – 13.127
11. Veronica Martinez – 13.146
12. Leeanne Manderson – 13.147
13. Colleen Hayduk – 13.370
14. Erica Allar – 13.412
15. Colleen Gulick – 14.240

Women Sprint ¼ Final – Heat #1
1. Jennie Reed
2. Lauren Shirock

Women Sprint ¼ Final – Heat #2
1. Sarah Uhl
2. Martha Dunne

Women Sprint ¼ Final – Heat #3
1. Becky Quinn
2. Jamie Pettinato

Women Sprint ¼ Final – Heat #4
1. Sarah Caravella
2. Sima Trapp

Team Sprint 1st Round
1. Ryan Nelman, Christian Stahl, Kevin Belz – 1:03.22
2. Travis Smith, Joshiah Ng, Jon Norfolk – 1:04.84
3. Ben Barczewski, Giddeon Massie, Aaron Kacala – 1:05.24
4. Mike Schnabel, Dave Cresswell, Anton Quist – 1:05.58
5. Matt Diefenbach, James Tainter, Mike Beers – 1:06.69
6. Rick Miller, Mario Mazza, Mike Friedman – 1:09.46
7. Andrew Lacorte, Keith Thorarinson, Luis Gonzalez – 1:10.68
8. Jeff Bakal, Andy Kuklis, Ray Ignosh – 1:11.15

Women Sprint 5th – 8th Final
5. Sima Trapp
6. Jamie Pettinato
7. Martha Dunne
8. Lauren Shirock

Women Miss-and-Out
1. Becky Quinn
2. Ashley Kimmet
3. Anna Webb
4. May Britt Hartwell
5. Sarah Uhl

Team Sprint Final Ride for 3rd – 4th Place
3. Ben Barczewski, Aaron Kacala , Giddeon Massie – 1:04.87
4. Mike Schnabel, Dave Cresswell, Anton Quist – 1:06.24

Team Sprint Final Ride for 1st – 2nd Place
1. Ryan Nelman, Christian Stahl, Kevin Belz – 1:02.62
2. Jon Norfolk, Joshiah Ng, Travis Smith – 1:03.87

Women Sprint Semifinal – Heat #1
1. Jennie Reed
2. Sarah Caravella

Women Sprint Semifinal – Heat #2
1. Sarah Uhl
2. Becky Quinn

Men 2 Mile Final
1. Mike Friedman
2. Jame Carney
3. Shane Kline
4. Bobby Lea
5. Sebastian Alexandre

Women Sprint Final Ride for 3rd – 4th Place
3. Becky Quinn
4. Sarah Caravella

Women Sprint Final Ride for 1st – 2nd Place
1. Jennie Reed
2. Sarah Uhl

Women 5 Mile Final
1. Ashley Kimmet
2. Leeanne Manderson
3. Erica Allar
4. May Britt Hartwell
5. Becky Quinn

Men 8km Preme Race
1. Jame Carney
2. Mike Friedman
3. Dirk Copeland
4. Bobby Lea
5. Travis Smith

Saturday, September 3, 2005

Men Sprint Qualification – 200m TT (Top 8 to ¼ Final)
1. Josiah Ng – 10.874
2. Kevin Belz – 10.920
3. Christian Stahl – 10.945
4. Ryan Nelman – 11.001
5. Travis Smith – 11.059
6. Giddeon Massie – 11.114
7. Aaron Kacala – 11.374
8. Mike Schnabel – 11.381
9. Shane Kline – 11.482
10. Dave Cresswell – 11.511
11. Josh Kerkhof – 11.555
12. Keith Thorarinson – 11.557
13. Mario Mazza – 11.563
14. Mike Friedman – 11.574
15. Ben Barczewski – 11.701
16. Jeff Bakal – 11.766
17. Bill Short – 11.809
18. Ray Ignosh – 11.938
19. Luis Gonzalez – 11.971
20. Richard Miller – 12.388
21. Andrew Kuklis – 12.652

Women 1 Mile – Heat #1
1. Jennie Reed
2. Jamie Pettinato
3. Ashley Kimmet
4. May Britt Hartwell
5. Sarah Caravella
6. Colleen Gulick

Women 1 Mile – Heat #2
1. Sarah Uhl
2. Becky Quinn
3. Lauren Shirock
4. Veronica Martinez
5. Anna Webb
6. Sima Trapp

Men Sprint 1/8 Final – Heat #1
1. Josiah Ng
2. Jeff Bakal

Men Sprint 1/8 Final – Heat #2
1. Ben Barczewski
2. Kevin Belz

Men Sprint 1/8 Final – Heat #3
1. Christian Stahl
2. Mike Friedman

Men Sprint 1/8 Final – Heat #4
1. Ryan Nelman
2. Mario Mazza

Men Sprint 1/8 Final – Heat #5
1. Travis Smith
2. Keith Thorarinson

Men Sprint 1/8 Final – Heat #6
1. Giddeon Massie
2. Josh Kerkhof

Men Sprint 1/8 Final – Heat #7
1. Aaron Kacala
2. Dave Cresswell

Men Sprint 1/8 Final – Heat #8
1. Mike Schnabel
2. Shane Kline

Women 1 Mile Final
1. Jennie Reed
2. Becky Quinn
3. Sima Trapp
4. May Britt Hartwell
5. Anna Webb

Men Sprint 1/4 Final – Heat #1
1. Josiah Ng
2. Mike Schnabel

Men Sprint 1/4 Final – Heat #2
1. Ben Barczewski
2. Aaron Kacala

Men Sprint 1/4 Final – Heat #3
1. Christian Stahl
2. Giddeon Massie

Men Sprint 1/4 Final – Heat #4
1. Ryan Nelman
2. Travis Smith

Men Miss-and-Out
1. Shane Kline
2. Sebastian Alexandre
3. Jame Carney
4. Mike Friedman
5. Bobby Lea



Men Sprint 5th – 8th Final
5. Travis Smith
6. Giddeon Massie
7. Aaron Kacala
8. Mike Schnabel

Men Sprint Semifinal – Heat #1
1. Josiah Ng
2. Ryan Nelman

Men Sprint Semifinal – Heat #2
1. Christian Stahl
2. Ben Barczewski

Women 6km Preme Race
1. Ashley Kimmet
2. Leeanne Manderson
3. Lauren Shirock
4. Becky Quinn
5. Colleen Hayduk

Men Sprint Final Ride for 3rd – 4th Place
3. Ryan Nelman
4. Ben Barczewski

Men Sprint Final Ride for 1st – 2nd Place
1. Christian Stahl
2. Josiah Ng

Men 10 Mile Final
1. Bobby Lea
2. Jame Carney
3. Dirk Copeland
4. Giddeon Massie
5. Sebastian Alexandre







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.