Featured Stories

E3 Harelbeke Full Results – Van Avermaet Wins

by pedalmag.com
Greg Van Avermaet  ©  Cor Vos
March 24, 2017 (Harelbeke, Belgium) – Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team took the win over compatriot Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors at the 206.1km E3 Harelbeke in West Flanders with Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale in third. The top Canuck was Antoine Duchesne (Can) Direct Energie in 60th.

Final battle  ©  Cor Vos

Results

1. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 4:48:17
2. Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
3. Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
4. Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott 00:40
5. Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 00:41
6. Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 00:52
7. Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
8. Tom Boonen (Bel) Quick-Step Floors
9. Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
10. Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
11. Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
12. Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
13. John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
14. Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
15. Luke Rowe (Gbr) Team Sky
16. Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
17. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
18. Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
19. Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
20. Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
21. Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
22. Matteo Trentin (Ita) Quick-Step Floors 00:57
23. Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac 01:53
24. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott 02:12
25. Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
26. Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates
27. Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
28. Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb
29. Olivier Le Gac (Fra) FDJ
30. Scott Thwaites (Gbr) Dimension Data
31. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
32. Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
33. Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
34. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
35. Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
36. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
37. Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott
38. Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
39. Carlos Barbero (Esp) Movistar Team
40. Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
41. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
42. Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
43. Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
44. Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
45. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
46. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
47. Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
48. Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
49. Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan
50. Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
51. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
52. Kevyn Ista (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
53. Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors 02:16
54. Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
55. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
56. Ian Stannard (Gbr) Team Sky
57. Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida
58. Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
59. Thomas Scully (Nzl) Cannondale-Drapac
60. Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
61. Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
62. Gianni Moscon (Ita) Team Sky 02:20
63. Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
64. Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 02:29
65. Tyler Farrar (USA) Dimension Data 02:43
66. Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 06:15
67. Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
68. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
69. Reto Hollenstein (Sui) Katusha-Alpecin
70. Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
71. Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
72. Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin
73. Martin Elmiger (Sui) BMC Racing Team
74. Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75. Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
76. Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
77. Mickael Delage (Fra) FDJ
78. Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
79. Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
80. Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
81. Bert De Backer (Bel) Team Sunweb 08:36
82. Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
83. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
84. Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
85. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
86. Jorge Arcas Peña (Esp) Movistar Team
87. Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
88. Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
89. Romain Cardis (Fra) Direct Energie
90. Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
91. Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
92. Julien Vermote (Bel) Quick-Step Floors
93. Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
94. Nuno Bico (Por) Movistar Team
95. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
96. Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
97. Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
98. Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal 08:39
99. Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 10:45
100. Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin
101. Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
102. Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
103. Sander Cordeel (Bel) Veranda’s Willems Crelan
104. Alexander Porsev (Rus) Gazprom – Rusvelo
105. Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
106. Julien Morice (Fra) Direct Energie
107. Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
108. Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
109. Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
110. Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
111. Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
112. Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Christian Knees (Ger) Team Sky
DNF Owain Doull (Gbr) Team Sky
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
DNF Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
DNF Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
DNF Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team
DNF Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
DNF Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
DNF Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
DNF David Per (Slo) Bahrain-Merida
DNF Ion Insausti (Esp) Bahrain-Merida
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
DNF Jack Bauer (Nzl) Quick-Step Floors
DNF Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Otto Vergaerde (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Stef Van Zummeren (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Gaetan Bille (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Dries De Bondt (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Andrea Guardini (Ita) UAE Team Emirates
DNF Federico Zurlo (Ita) UAE Team Emirates
DNF Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
DNF Marko Kump (Slo) UAE Team Emirates
DNF Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
DNF Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Pim Ligthart (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Brian Van Goethem (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Berden De Vries (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Roman Maikin (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Ludwig De Winter (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Adrien Petit (Fra) Direct Energie
DNF Ryan Anderson (Can) Direct Energie
DNF Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Ludovic Robeet (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
DNF Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Nick Dougall (RSA) Dimension Data
DNF Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
DNF Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
DNF Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
DNF Dayer Quintana (Col) Movistar Team
DNF Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
DNF Héctor Carretero (Esp) Movistar Team
DNF Carlos Betancur (Col) Movistar Team
DNF Marc Sarreau (Fra) FDJ
DNF Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
DNF Marc Fournier (Fra) FDJ
DNF Mitch Docker (Aus) Orica-Scott
DNF Albert Timmer (Ned) Team Sunweb
DNF Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
DNF Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
DNF Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Gregory Rast (Sui) Trek-Segafredo
DNF Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
DNF Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb
DNF Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
DNF Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
DNF Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
DNF Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
DNF Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.