Featured Stories

Dumoulin Captures Maglia Rosa on Stage 10 ITT at Giro d’Italia + PHOTOS

by pedalmag.com

Tom Dumoulin [P] Cor Vos
May 16, 2017 (Montefalco, Italy) – Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb delivered a resounding victory to capture the legendary maglia rosa as he topped the field in the 39.8km Stage 10 ITT with a time of 50:37 from Foligno to Montefalco that no one could assail.

Tom Dumoulin [P] Cor Vos
Geraint Thomas (Gbr) Team Sky took second at 49 seconds behind followed by Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors in third. Canada’s Svein Tuft (Can) Orica-Scott placed 121st while Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac was 144th and remains 22nd overall.

Michael Woods [P] Cor Vos
“Before I started the stage I actually didn’t have a good feeling but now I see the result I realise that wasn’t the case. Today I didn’t give up, I fought with myself until the end and gave it all that I had. It’s nice to go into the mountains with a good advantage but like the Vuelta showed me, you can lose everything in one day. We have some really tough stages coming up and it’s still a long way to go,” said Dumoulin.

Tom Dumoulin celebrates [P] Cor Vos
Results

1. Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 50:37
2. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky 00:49
3. Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 00:56
4. Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 01:40
5. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 02:00
6. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 02:07
7. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 02:13
8. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 02:15
9. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 02:16
10. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 02:17
11. Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 02:18
12. Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 02:19
13. Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 02:23
14. Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 02:27
15. Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 02:35
16. Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe 02:36
17. Adam Yates (Gbr) Orica-Scott 02:39
18. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 02:41
19. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 02:42
20. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 02:43
21. Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 02:50
22. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 02:51
23. Nairo Quintana (Col) Movistar Team 02:53
24. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 02:54
25. Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 02:56
26. Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice
27. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 03:07
28. Ruben Plaza (Esp) Orica-Scott 03:08
29. Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice 03:14
30. Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida 03:17
31. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 03:38
32. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
33. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 03:39
34. Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 03:50
35. José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 03:54
36. José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe 03:57
37. Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 04:00
38. Mikel Landa (Esp) Team Sky 04:02
39. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac 04:04
40. Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 04:07
41. Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
42. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 04:14
43. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 04:16
44. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 04:20
45. Jérémy Roy (Fra) FDJ 04:29
46. Omar Fraile (Esp) Dimension Data 04:32
47. Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 04:56
48. Steve Morabito (Sui) FDJ
49. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 04:59
50. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 05:03
51. Diego Rosa (Ita) Team Sky
52. Sebastian Henao (Col) Team Sky 05:06
53. Francisco Ventoso (Esp) BMC Racing Team 05:07
54. Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 05:10
55. Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team 05:13
56. Cristian Rodriguez (Esp) Wilier Triestina 05:15
57. Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 05:16
58. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 05:17
59. Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 05:19
60. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 05:21
61. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 05:24
62. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
63. Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 05:26
64. Jose Rojas (Esp) Movistar Team 05:28
65. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
66. Winner Anacona (Col) Movistar Team 05:30
67. Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 05:31
68. Chad Haga (USA) Team Sunweb 05:36
69. Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 05:40
70. Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 05:41
71. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
72. Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors 05:48
73. Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 05:55
74. Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo 05:57
75. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 06:00
76. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 06:05
77. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 06:07
78. Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 06:08
79. Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 06:09
80. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo 06:10
81. Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors 06:11
82. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
83. Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin 06:12
84. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 06:13
85. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 06:15
86. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
87. Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 06:16
88. Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 06:17
89. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 06:19
90. Philip Deignan (Irl) Team Sky 06:20
91. Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 06:21
92. Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 06:23
93. Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 06:25
94. Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ 06:33
95. Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 06:34
96. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 06:35
97. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 06:36
98. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ 06:37
99. Nathan Haas (Aus) Dimension Data 06:39
100. Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 06:40
101. Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
102. Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 06:44
103. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 06:45
104. Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 06:47
105. Jose Herrada (Esp) Movistar Team 06:51
106. Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 06:52
107. Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 06:58
108. Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 07:00
109. Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 07:03
110. Igor Anton (Esp) Dimension Data 07:04
111. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
112. Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 07:06
113. Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal 07:07
114. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina 07:09
115. Rudy Molard (Fra) FDJ 07:10
116. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 07:11
117. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
118. Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 07:12
119. William Bonnet (Fra) FDJ 07:13
120. Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors 07:16
121. Svein Tuft (Can) Orica-Scott
122. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 07:17
123. Carlos Verona (Esp) Orica-Scott 07:20
124. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
125. Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 07:24
126. Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb
127. Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 07:29
128. Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo
129. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 07:31
130. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 07:32
131. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 07:36
132. Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 07:38
133. Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates
134. Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina 07:42
135. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
136. Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 07:46
137. Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 07:47
138. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 07:48
139. Hugh Carthy (Gbr) Cannondale-Drapac 07:50
140. Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 07:51
141. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 07:54
142. Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 07:57
143. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 07:58
144. Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac 08:00
145. Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina 08:02
146. Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 08:05
147. Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 08:06
148. Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac 08:09
149. Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
150. Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo 08:10
151. Pello Bilbao (Esp) Astana Pro Team 08:11
152. Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin 08:15
153. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina
154. Michal Golas (Pol) Team Sky 08:16
155. Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 08:17
156. Ángel Vicioso (Esp) Katusha-Alpecin 08:18
157. Alberto Losada (Esp) Katusha-Alpecin
158. Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
159. Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 08:21
160. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 08:29
161. Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 08:31
162. Ivan Savitckii (Rus) Gazprom – Rusvelo 08:33
163. Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 08:36
164. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 08:39
165. Julen Amezqueta (Esp) Wilier Triestina
166. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 08:51
167. Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 08:54
168. Jesus Hernandez (Esp) Trek-Segafredo
169. Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 09:07
170. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 09:12
171. Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina 09:25
172. Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 09:26
173. Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice 09:27
174. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 09:42
175. Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 09:43
176. Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott 10:00
177. Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 10:25
178. Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo 10:30
179. Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 10:36
180. Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 10:37
181. Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 10:50
182. Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo 10:52
183. Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 11:02
184. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 11:03
185. Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 11:04
186. Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina 11:06
187. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 11:20
188. Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 11:41
189. Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott 12:56
OTL Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe 16:18

GC after Stage 10

1. Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 42:57:16
2. Nairo Quintana (Col) Movistar Team 02:23
3. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 02:38
4. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 02:40
5. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 02:47
6. Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 03:56
7. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 04:05
8. Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 04:17
9. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 04:39
10. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 05:19
11. Geraint Thomas (Gbr) Team Sky 05:33
12. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 05:36
13. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac 06:19
14. Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 06:51
15. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 06:56
16. Adam Yates (Gbr) Orica-Scott 06:58
17. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 07:42
18. Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 08:12
19. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 08:56
20. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 09:49
21. Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 15:00
22. Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac 15:56
23. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ 16:49
24. Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 16:56
25. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 17:07
26. Cristian Rodriguez (Esp) Wilier Triestina 17:37
27. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 17:55
28. Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 18:51
29. Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida 19:45
30. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 20:00
31. Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 20:15
32. Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 21:28
33. Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 21:55
34. Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors 22:08
35. Winner Anacona (Col) Movistar Team 24:52
36. Rudy Molard (Fra) FDJ 25:15
37. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 25:36
38. Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 27:07
39. Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team 28:19
40. Jose Herrada (Esp) Movistar Team 29:20
41. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 29:43
42. Mikel Landa (Esp) Team Sky 30:38
43. Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 30:43
44. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 31:42
45. Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ 33:55
46. Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 34:18
47. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 34:32
48. José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe 35:23
49. Steve Morabito (Sui) FDJ 35:30
50. Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 36:26
51. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 36:34
52. Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 37:31
53. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo 37:37
54. Jose Rojas (Esp) Movistar Team 38:24
55. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 39:11
56. Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 39:18
57. Philip Deignan (Irl) Team Sky 39:27
58. Diego Rosa (Ita) Team Sky 39:42
59. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 39:56
60. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 40:03
61. Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 40:13
62. Sebastian Henao (Col) Team Sky 40:20
63. Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 41:18
64. Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin 41:28
65. Igor Anton (Esp) Dimension Data 42:21
66. Hugh Carthy (Gbr) Cannondale-Drapac 43:07
67. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo 43:54
68. Chad Haga (USA) Team Sunweb 44:35
69. Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 44:44
70. Jérémy Roy (Fra) FDJ 44:48
71. Ruben Plaza (Esp) Orica-Scott 45:09
72. Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
73. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 45:33
74. Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 46:07
75. Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors 46:52
76. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 47:53
77. José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 48:08
78. Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal 48:48
79. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 49:56
80. Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 51:59
81. Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 52:31
82. Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice 52:44
83. Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 54:44
84. Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 56:33
85. Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 56:55
86. Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 57:13
87. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 57:25
88. Carlos Verona (Esp) Orica-Scott 58:04
89. Pello Bilbao (Esp) Astana Pro Team 58:12
90. Francisco Ventoso (Esp) BMC Racing Team 59:32
91. Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 1:00:28
92. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 1:00:55
93. Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 1:01:15
94. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 1:01:18
95. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 1:01:26
96. Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 1:02:52
97. Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:03:04
98. Jesus Hernandez (Esp) Trek-Segafredo 1:03:09
99. Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 1:04:28
100. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 1:05:06
101. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 1:05:17
102. Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 1:05:46
103. Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 1:05:50
104. Omar Fraile (Esp) Dimension Data 1:06:00
105. Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 1:06:58
106. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:07:09
107. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 1:07:57
108. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 1:08:20
109. Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 1:08:46
110. Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin 1:09:49
111. Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 1:10:04
112. Nathan Haas (Aus) Dimension Data 1:10:13
113. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina 1:10:29
114. Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 1:11:48
115. Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 1:11:57
116. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:12:01
117. Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 1:12:14
118. Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 1:12:23
119. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:12:24
120. Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 1:12:37
121. Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 1:13:13
122. Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina 1:13:30
123. Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb 1:13:52
124. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 1:14:26
125. Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:14:52
126. Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice 1:15:20
127. Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 1:15:30
128. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:15:39
129. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 1:15:44
130. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 1:16:03
131. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina 1:16:07
132. Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 1:16:25
133. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 1:17:02
134. Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 1:17:12
135. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 1:17:21
136. Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 1:17:41
137. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 1:18:06
138. Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:18:13
139. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:19:17
140. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 1:19:24
141. William Bonnet (Fra) FDJ 1:19:39
142. Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 1:19:47
143. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 1:20:08
144. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 1:21:12
145. Michal Golas (Pol) Team Sky 1:21:19
146. Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 1:22:02
147. Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac 1:22:10
148. Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 1:22:17
149. Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 1:23:23
150. Julen Amezqueta (Esp) Wilier Triestina 1:23:25
151. Svein Tuft (Can) Orica-Scott 1:24:27
152. Ángel Vicioso (Esp) Katusha-Alpecin 1:24:44
153. Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott 1:24:59
154. Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 1:25:16
155. Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 1:26:18
156. Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo 1:27:10
157. Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:27:52
158. Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 1:27:54
159. Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 1:28:03
160. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 1:28:09
161. Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 1:28:37
162. Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 1:28:50
163. Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin 1:30:10
164. Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 1:31:13
165. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:31:51
166. Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors 1:32:19
167. Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott 1:32:41
168. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 1:32:52
169. Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 1:33:36
170. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 1:33:54
171. Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 1:34:30
172. Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe 1:34:45
173. Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:35:44
174. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 1:35:55
175. Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 1:36:08
176. Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 1:37:13
177. Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 1:38:57
178. Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 1:40:09
179. Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina 1:41:08
180. Ivan Savitckii (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:42:29
181. Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:42:50
182. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 1:43:10
183. Alberto Losada (Esp) Katusha-Alpecin 1:44:36
184. Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 1:47:04
185. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 1:48:06
186. Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 1:48:33
187. Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina 1:48:52
188. Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:51:52
189. Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina 1:59:51





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.