Featured Stories

Driedaagse de Panne Stages 3a, 3b Full Results, Photos – Kristoff Wins Overall, Canada’s Duchesne 20th

by pedalmag.com
Kristoff (r) pips Greipl at the line [P] Cor Vos
April 02, 2015 (De Panne, Belgium) – Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha took home the overall victory as grabbed his third consecutive win at the Three Days of De Panne besting German speed king Andre Greipel (Lotto Soudal) in a photo-finish to the line on Stage 3a in De Panne, 111.4km. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida was third. Canada’s Antoine Duchesne (Team Europcar) was 65th.

Bradley Wiggins wins 3b [P] Cor Vos

The final Stage 3b ITT 14.2km in De Panne went to Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky which was no surprise with Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team in second Kristoff a strong 3rd. Duchesne placed 28th to 20th overall as the top  Europcar rider as Kristoff took the overall.

Alexander Kristoff [P] Cor Vos

Results

3a – De Panne, 111.4km
1.  Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 2:28:26
2. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
3. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
4. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
5. Jakub Marecko (Ita) Southeast
6. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
7. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
8. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr
9. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team
10. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles
11. Elia Viviani (Ita) Team Sky
12. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
13. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
14. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18
15. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step
16. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
17. Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
18. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
19. Yves Lampaert (Bel) Etixx-Quick-Step
20. Fabrice Mels (Bel) Team 3M
21. Jaap De Man (Ned) Team 3M
22. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
23. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
24. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
25. Nicolas Marini (Ita) Nippo-Vini Fantini
26. Frederique Robert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
27. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
28. Russell Downing (Gbr) Cult Energy Pro Cycling
29. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
30. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
31. Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
32. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
33. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
34. David Boucher (Fra) FDJ.fr
35. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M
36. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team
37. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
38. Rafael Andriato (Bra) Southeast
39. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot
40. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
41. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step
42. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
43. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick-Step
44. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
45. Youcef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka
46. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
47. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
48. Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
49. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini
50. Berden De Vries (Ned) Team Roompot
51. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
52. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
53. Christian Knees (Ger) Team Sky
54. Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
55. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
56. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini
57. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
58. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky
59. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
60. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
61. James Vanlandschoot (Bel) Wanty-Groupe Gobert
62. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
63. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
64. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step
65. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
66. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
67. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
68. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
69. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team
70. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
71. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
72. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing
73. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing
74. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
75. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
76. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast
77. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
78. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
79. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
80. Jay Robert Thomson (Rsa) MTN-Qhubeka
81. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
82. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
83. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
84. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
85. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
86. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
87. Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka
88. Ivar Slik (Ned) Team Roompot
89. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
90. Eugert Zhupa (Ita) Southeast
91. Gaëtan Pons (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
92. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
93. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling
94. Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
95. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
96. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
97. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
98. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
99. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
100. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
101. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing
102. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
103. Michael Vingerling (Ned) Team 3M
104. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
105. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida 00:22
106. Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
107. Ludwig De Winter (Bel) Wallonie-Bruxelles 00:24
108. Antoine Warnier (Bel) Wallonie-Bruxelles
109. Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
110. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
111. Julien Stassen (Bel) Wallonie-Bruxelles 00:29
112. William Bonnet (Fra) FDJ.fr
113. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 00:31
114. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 00:39
115. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 00:42
116. Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert 00:58
117. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling 01:00
118. Nick Dougall (Rsa) MTN-Qhubeka 01:31
119. Frantisek Padour (Cze) Androni Giocattoli
120. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast 01:44
121. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal 01:54
122. Christopher Sutton (Aus) Team Sky
123. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
124. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
125. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step
126. Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
127. Lander Seynaeve (Bel) Wanty-Groupe Gobert
128. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
129. Melvin Van Zijl (Ned) Team 3M 02:15
130. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie-Bruxelles
131. Marco Haller (Aut) Team Katusha 02:18
132. Tim De Troyer (Bel) Wanty-Groupe Gobert 02:20
133. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
134. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast 02:23
135. Mattia Pozzo (Ita) Nippo-Vini Fantini
136. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 02:49
137. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
138. Loic Pestiaux (Bel) Wallonie-Bruxelles 02:58
139. Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
140. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 03:39
141. Shiki Kuroeda (Jpn) Nippo-Vini Fantini
142. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 03:43
143. Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
144. Nathan Earle (Aus) Team Sky
145. Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge 03:53
146. Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
147. Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
148. Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 04:17
149. Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF 08:42
150. Geert Van Der Weijst (Ned) Team 3M 15:07
DNF Danny Pate (USA) Team Sky
DNF Yohann Gene (Fra) Team Europcar
DNF Mauro Finetto (Ita) Southeast
DNF Genki Yamamoto (Jpn) Nippo-Vini Fantini
DNF Antonio Viola (Ita) Nippo-Vini Fantini
DNF Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
DNF Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Theo Bos (Ned) MTN-Qhubeka
DNF Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
DNF Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
DNS Luca Paolini (Ita) Team Katusha
DNS Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
DNS Matt Brammeier (Irl) MTN-Qhubeka
DNS Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
DNS Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
DNS Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles
DNS Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing

Stage 3b – ITT – 14.2km

1. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky 0:17:50
2. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team 00:10
3. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 00:18
4. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick-Step
5. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 00:19
6. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing 00:28
7. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 00:31
8. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step 00:34
9. Yves Lampaert (Bel) Etixx-Quick-Step 00:35
10. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge 00:41
11. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 00:42
12. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 00:44
13. Elia Viviani (Ita) Team Sky 00:45
14. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 00:46
15. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
16. David Boucher (Fra) FDJ.fr 00:47
17. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida 00:49
18. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
19. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 00:50
20. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
21. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal 00:51
22. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr 00:52
23. Christian Knees (Ger) Team Sky 00:54
24. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
25. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 00:58
26. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
27. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 00:59
28. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar 01:05
29. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar 01:06
30. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 01:07
31. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge 01:12
32. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 01:13
33. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
34. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18 01:14
35. William Bonnet (Fra) FDJ.fr
36. Tim De Troyer (Bel) Wanty-Groupe Gobert 01:15
37. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
38. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 01:16
39. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 01:17
40. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
41. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot 01:18
42. Berden De Vries (Ned) Team Roompot 01:21
43. Nick Dougall (Rsa) MTN-Qhubeka 01:22
44. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 01:23
45. Eugert Zhupa (Ita) Southeast 01:24
46. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 01:25
47. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal 01:26
48. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr 01:32
49. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast 01:35
50. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step
51. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 01:36
52. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini
53. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
54. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step 01:37
55. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 01:40
56. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 01:41
57. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 01:44
58. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie-Bruxelles 01:45
59. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling
60. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot 01:47
61. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini 01:49
62. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles 01:50
63. Jay Robert Thomson (Rsa) MTN-Qhubeka
64. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
65. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr 01:53
66. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing 01:55
67. Youcef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka 01:58
68. Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka
69. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team 02:01
70. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast
71. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling 02:02
72. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
73. Frederique Robert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 02:07
74. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
75. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M 02:08
76. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 02:09
77. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
78. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
79. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot 02:10
80. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 02:11
81. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast 02:12
82. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
83. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 02:14
84. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 02:16
85. Michael Vingerling (Ned) Team 3M
86. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot 02:18
87. Tony Hurel (Fra) Team Europcar 02:22
88. Julien Stassen (Bel) Wallonie-Bruxelles 02:23
89. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 02:28
90. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
91. Rafael Andriato (Bra) Southeast 02:29
92. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 02:30
93. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 02:31
94. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team 02:36
95. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling 02:44
96. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 02:45
97. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr 02:50
98. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
99. Nicolas Marini (Ita) Nippo-Vini Fantini 02:52
100. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M 03:06
101. Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
102. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18 03:28
103. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot 03:33
104. Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka 03:34
105. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar 03:41
106. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 03:58
DNS Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
DNS Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
DNS Marco Haller (Aut) Team Katusha
DNS Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
DNS Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
DNS Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step
DNS James Vanlandschoot (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNS Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
DNS Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing
DNS Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
DNS Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace
DNS Russell Downing (Gbr) Cult Energy Pro Cycling
DNS Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
DNS Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team

Final GC

1. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 12:19:10
2. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 00:23
3. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky 00:42
4. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team 00:50
5. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 00:58
6. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 00:59
7. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 01:13
8. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step 01:16
9. Yves Lampaert (Bel) Etixx-Quick-Step 01:17
10. André Greipel (Ger) Lotto Soudal 01:20
11. Elia Viviani (Ita) Team Sky 01:21
12. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 01:26
13. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 01:30
14. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 01:32
15. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal 01:33
16. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr 01:34
17. Christian Knees (Ger) Team Sky 01:36
18. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 01:40
19. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 01:41
20. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar 01:47
21. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar 01:48
22. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 01:49
23. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge 01:54
24. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 01:59
25. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 02:05
26. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini 02:18
27. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step 02:19
28. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 02:22
29. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot 02:29
30. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 02:32
31. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing 02:37
32. Youcef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka 02:40
33. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast 02:43
34. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 02:45
35. Rafael Andriato (Bra) Southeast 03:11
36. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick-Step 03:27
37. Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 03:48
38. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 04:28
39. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 04:52
40. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 05:13
41. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18 05:47
42. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot 05:49
43. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky 06:13
44. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal 06:29
45. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida 06:35
46. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 06:36
47. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot 06:42
48. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 06:47
49. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step 06:59
50. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 07:04
51. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 07:05
52. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 07:07
53. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18 07:08
54. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini 07:13
55. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles 07:14
56. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 07:33
57. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
58. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot 07:56
59. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling 08:07
60. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 08:18
61. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling 08:26
62. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr 08:36
63. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast 08:43
64. William Bonnet (Fra) FDJ.fr 08:50
65. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18 08:52
66. Tony Hurel (Fra) Team Europcar 09:40
67. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 10:01
68. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling 10:16
69. Eugert Zhupa (Ita) Southeast 10:42
70. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 10:51
71. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team 11:19
72. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18 11:20
73. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 11:27
74. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 11:29
75. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team 11:54
76. Michael Vingerling (Ned) Team 3M 11:55
77. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot 13:14
78. Tim De Troyer (Bel) Wanty-Groupe Gobert 16:23
79. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr 17:28
80. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr 18:19
81. David Boucher (Fra) FDJ.fr 19:09
82. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling 20:11
83. Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka 22:00
84. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge 22:08
85. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar 22:39
86. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie-Bruxelles 22:43
87. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 23:47
88. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing 23:49
89. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty-Groupe Gobert 24:34
90. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 24:36
91. Frederique Robert (Bel) Wanty-Groupe Gobert 25:28
92. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M 25:29
93. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 25:35
94. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 25:36
95. Nick Dougall (Rsa) MTN-Qhubeka 25:46
96. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 26:06
97. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot 26:51
98. Nicolas Marini (Ita) Nippo-Vini Fantini 27:15
99. Berden De Vries (Ned) Team Roompot 28:36
100. Jay Robert Thomson (Rsa) MTN-Qhubeka 29:05
101. Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka 29:11
102. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace 29:43
103. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M 29:49
104. Julien Stassen (Bel) Wallonie-Bruxelles 30:07
105. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast 30:15
106. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida 30:27

 





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.