Featured Stories

Recent Videos

Driedaagse de Panne Stage 2 Full Results – Kristoff Again, Duchesne 67th

by pedalmag.com
Alexander Kristoff [P] Cor Vos
April 02, 2015 (Koksijde, Belgium) – Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha made it two-for-two taking Stage 2 from Zottegem to Koksijde, 217.2km besting Elia Viviani (Ita) Team Sky and Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 at the line for victory to extend his overall race lead.

“I must really thank my team today. I did not feel so strong but in the end they delivered me perfectly and I could take it home. It was quite technical coming into the end and I lost Jacopo a little bit so I was on Sacha Modolo’s wheel and could start from his wheel. I was leading from the front for a long time and no one could come around so it was a nice victory. I knew it was a hard race today and there would not be many fresh legs at the end. I will try to keep the jersey but the real goal is on Sunday,” said Alexander Kristoff, referring to Ronde van Vlaanderen.

Results

1. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 5:33:32
2. Elia Viviani (Ita) Team Sky
3. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18
4. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles
5. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
6. Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
7. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
8. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step
9. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
10. Rafael Andriato (Bra) Southeast
11. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
12. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
13. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
14. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
15. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
16. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team
17. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
18. Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal
19. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini
20. Sven Erik Bystr¿m (Nor) Team Katusha
21. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
22. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
23. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
24. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
25. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
26. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
27. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
28. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
29. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
30. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
31. Nicolas Marini (Ita) Nippo-Vini Fantini
32. Yves Lampaert (Bel) Etixx-Quick-Step
33. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
34. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky
35. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
36. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
37. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
38. Yohann Gene (Fra) Team Europcar
39. James Vanlandschoot (Bel) Wanty-Groupe Gobert
40. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
41. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
42. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
43. Youcef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka
44. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick-Step
45. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
46. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast
47. Stefan KŸng (Sui) BMC Racing Team
48. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
49. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
50. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step
51. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
52. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step
53. Christian Knees (Ger) Team Sky
54. Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
55. Eugert Zhupa (Alb) Southeast
56. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
57. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling
58. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
59. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
60. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
61. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
62. Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing
63. Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
64. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
65. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
66. Mauro Finetto (Ita) Southeast
67. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
68. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
69. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
70. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
71. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team
72. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step
73. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
74. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
75. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
76. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
77. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
78. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast
79. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
80. Marco Haller (Aut) Team Katusha
81. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
82. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini
83. Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
84. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
85. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot 0:14
86. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge 0:15
87. Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 0:19
88. David Boucher (Fra) FDJ.fr 0:22
89. Sebastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
90. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida 0:24
91. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
92. Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 0:26
93. Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
94. Matt Brammier (Ger) MTN-Qhubeka
95. Jasha SŸtterlin (Ger) Movistar Team
96. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
97. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling
98. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
99. Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles 0:30
100. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
101. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr
102. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
103. Michael Vingerling (Ned) Team 3M
104. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:36
105. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie-Bruxelles 0:43
106. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing 0:50
107. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar 1:10
108. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
109. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 1:18
110. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast
111. William Bonnet (Fra) FDJ.fr 1:43
112. Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
113. Mattia Pozzo (Ita) Nippo-Vini Fantini 5:00
114. Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18 5:09
115. Tim De Troyer (Bel) Wanty-Groupe Gobert 7:24
116. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge 0:12:09
117. Nick Dougall (Rsa) MTN-Qhubeka 0:13:35
118. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M 0:17:57
119. Geert Van Der Weijst (Ned) Team 3M
120. Melvin Van Zijl (Ned) Team 3M
121. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
122. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
123. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
124. Jay Robert Thomson (Rsa) MTN-Qhubeka
125. Ga’tan Pons (Bel) Wallonie-Bruxelles
126. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
127. Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
128. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing
129. Russell Downing (Gbr) Cult Energy Pro Cycling
130. Fabrice Mels (Bel) Team 3M
131. Antonio Viola (Ita) Nippo-Vini Fantini
132. Jaap De Man (Ned) Team 3M
133. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
134. Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
135. Frantisek Padour (Cze) Androni Giocattoli
136. Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
137. Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka
138. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo-Vini Fantini
139. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
140. Antoine Warnier (Bel) Wallonie-Bruxelles
141. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
142. Loic Pestiaux (Bel) Wallonie-Bruxelles
143. Lander Seynaeve (Bel) Wanty-Groupe Gobert
144. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
145. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
146. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
147. Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
148. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
149. Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
150. Berden De Vries (Ned) Team Roompot
151. Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
152. Ivar Slik (Ned) Team Roompot
153. Shiki Kuroeda (Jpn) Nippo-Vini Fantini
154. Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
155. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
156. Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
157. Nathan Earle (Aus) Team Sky
158. Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
159. Theo Bos (Ned) MTN-Qhubeka
160. Danny Pate (USA) Team Sky
161. Ludwig De Winter (Bel) Wallonie-Bruxelles
162. Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
163. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
164. Jakub Mareczko (Ita) Southeast
165. Frederique Robert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
166. Christopher Sutton (Aus) Team Sky
167. Julien Stassen (Bel) Wallonie-Bruxelles
168. Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
DNF Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
DNF Tiziano Dall’Antonia (Ita) Androni Giocattoli
DNF Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
DNF Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
DNF Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
DNF Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
DNF Andrea Dal Col (Ita) Southeast
DNF Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
DNF Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
DNF Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 18
DNS Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing

GC after Stage 2

1. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 9:32:43
2. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 0:16
3. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 0:17
4. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 0:20
5. Sven Erik Bystr¿m (Nor) Team Katusha 0:26
6. Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:48
7. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team 0:50
8. Stefan KŸng (Sui) BMC Racing Team 0:52
9. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 0:54
10. Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
11. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
12. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
13. Rafael Andriato (Bra) Southeast
14. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
15. Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal
16. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo-Vini Fantini
17. Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
18. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
19. Youcef Reguigui (Alg) MTN-Qhubeka
20. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
21. Yves Lampaert (Bel) Etixx-Quick-Step
22. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
23. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
24. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
25. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
26. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
27. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast
28. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
29. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
30. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
31. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky
32. Fabio Sabatini (Ita) Etixx-Quick-Step
33. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
34. Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
35. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
36. Julien Vermote (Bel) Etixx-Quick-Step
37. Christian Knees (Ger) Team Sky
38. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
39. Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing
40. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
41. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
42. Marco Haller (Aut) Team Katusha
43. Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 1:13
44. Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 1:20
45. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 1:30
46. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick-Step 3:21
47. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
48. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18 3:47
49. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 3:49
50. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot 3:51
51. Mauro Finetto (Ita) Southeast
52. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge 4:12
53. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 5:32
54. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling 5:35
55. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky 5:36
56. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles
57. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
58. Mark Renshaw (Aus) Etixx-Quick-Step
59. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
60. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling
61. Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick-Step
62. Yohann Gene (Fra) Team Europcar
63. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
64. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
65. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
66. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
67. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast
68. Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
69. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo-Vini Fantini
70. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
71. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot 5:50
72. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida 5:58
73. Sebastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
74. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 6:00
75. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team 6:02
76. Jasha SŸtterlin (Ger) Movistar Team
77. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18 6:06
78. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
79. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 6:46
80. William Bonnet (Fra) FDJ.fr 7:19
81. Matt Brammeier (Ger) MTN-Qhubeka 7:25
82. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 9:27
83. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
84. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 9:29
85. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 9:30
86. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
87. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team
88. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
89. James Vanlandschoot (Bel) Wanty-Groupe Gobert
90. Eugert Zhupa (Alb) Southeast
91. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
92. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
93. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team
94. Michael Vingerling (Ned) Team 3M 9:51
95. Luca Paolini (Ita) Team Katusha 9:56
96. Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles 0:10
97. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing 0:10:20
98. Tim De Troyer (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:13:00
99. Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18 0:14:38
100. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr 0:16:08
101. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr 0:16:38
102. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar 0:17:16
103. Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team 0:18:12
104. David Boucher (Fra) FDJ.fr 0:18:34
105. Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka 0:18:38
106. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling
107. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida 0:18:51
108. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie-Bruxelles 0:18:55
109. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 0:19:30
110. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge 0:21:39
111. Nick Dougall (Rsa) MTN-Qhubeka 0:23:05
112. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M 0:23:33
113. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
114. Russell Downing (Gbr) Cult Energy Pro Cycling
115. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing
116. Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
117. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
118. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
119. Frederique Robert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
120. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty-Groupe Gobert
121. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot 0:24:35
122. Nicolas Marini (Ita) Nippo-Vini Fantini
123. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
124. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
125. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast 0:25:52
126. Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:26:18
127. Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka 0:27:25
128. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:27:27
129. Jay Robert Thomson (Rsa) MTN-Qhubeka
130. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
131. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
132. Berden De Vries (Ned) Team Roompot
133. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team
134. Loic Pestiaux (Bel) Wallonie-Bruxelles
135. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
136. Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
137. Julien Stassen (Bel) Wallonie-Bruxelles
138. Christopher Sutton (Aus) Team Sky
139. Mattia Pozzo (Ita) Nippo-Vini Fantini 0:29:35
140. Jaap De Man (Ned) Team 3M 0:34:05
141. Theo Bos (Ned) MTN-Qhubeka
142. Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:36:09
143. Antoine Warnier (Bel) Wallonie-Bruxelles
144. Lander Seynaeve (Bel) Wanty-Groupe Gobert
145. Ivar Slik (Ned) Team Roompot
146. Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
147. Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
148. Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
149. Melvin Van Zijl (Ned) Team 3M 0:42:32
150. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
151. Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
152. Ga’tan Pons (Bel) Wallonie-Bruxelles
153. Geert Van Der Weijst (Ned) Team 3M
154. Antonio Viola (Ita) Nippo-Vini Fantini
155. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo-Vini Fantini
156. Frantisek Padour (Cze) Androni Giocattoli
157. Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
158. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
159. Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
160. Fabrice Mels (Bel) Team 3M
161. Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
162. Nathan Earle (Aus) Team Sky
163. Shiki Kuroeda (Jpn) Nippo-Vini Fantini
164. Ludwig De Winter (Bel) Wallonie-Bruxelles
165. Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
166. Danny Pate (USA) Team Sky
167. Jakub Mareczko (Ita) Southeast
168. Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice-Golden Palace Continental Team 0:43:03





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.