Featured Stories

Driedaagse De Panne Stage 1 – Kristoff Wins, Duchesne 39th

by pedalmag.com
Kristoff wins  ©  Cor Vos
March 31, 2015 (Zottegem, Belgium) – Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha took the win at the opening Stage 1 from De Panne to Zottegem, 201.6km, as the Three Days of De Panne got underway. Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal claimed second and Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing was third. Canada’s Antoine Duchesne (Team Europcar) finished 39th.

Peloton  ©  Cor Vos

Results
1. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 3:59:31
2. Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
3. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
4. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
5. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
6. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 00:06
7. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team 00:32
8. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr 00:34
9. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
10. Kristian Sbaragli (Ita) MTN – Qhubeka
11. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
12. Youcef Reguigui (Alg) MTN – Qhubeka
13. Rafael Andriato (Bra) Southeast
14. Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
15. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
16. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
17. Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
18. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
19. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
20. Elia Viviani (Ita) Team Sky
21. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
22. Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
23. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
24. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast
25. Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick-Step
26. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
27. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
28. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
29. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
30. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
31. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
32. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
33. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
34. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
35. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
36. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
37. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
38. Marco Haller (Aut) Team Katusha
39. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
40. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky
41. Christian Knees (Ger) Team Sky
42. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
43. Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step
44. Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
45. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing
46. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
47. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
48. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick-Step 03:01
49. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
50. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 03:29
51. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
52. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot 03:31
53. Mauro Finetto (Ita) Southeast
54. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge 03:37
55. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M 05:16
56. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
57. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
58. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
59. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
60. Russell Downing (Gbr) Cult Energy Pro Cycling
61. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
62. Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
63. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast
64. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
65. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
66. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
67. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
68. Frederique Robert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
69. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
70. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
71. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling
72. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
73. Tim De Troyer (Bel) Wanty – Groupe Gobert
74. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling
75. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
76. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot
77. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
78. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
79. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
80. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
81. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
82. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Androni Giocattoli
83. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing
84. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18
85. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
86. Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
87. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
88. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie – Bruxelles
89. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
90. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
91. Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 18
92. Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
93. Mark Renshaw (Aus) Etixx – Quick-Step
94. William Bonnet (Fra) FDJ.fr
95. Yohann Gene (Fra) Team Europcar
96. Matt BRAMMEIER MTN – Qhubeka 06:39
97. Jay Robert Thomson (RSA) MTN – Qhubeka 09:10
98. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
99. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
100. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
101. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
102. Michael Vingerling (Ned) Team 3M
103. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
104. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
105. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
106. Eugert Zhupa (Alb) Southeast
107. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
108. Berden De Vries (Ned) Team Roompot
109. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
110. Nick Dougall (RSA) MTN – Qhubeka
111. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing
112. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
113. Julien Stassen (Bel) Wallonie – Bruxelles
114. Serge Pauwels (Bel) MTN – Qhubeka
115. Christopher Sutton (Aus) Team Sky
116. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
117. James Vanlandschoot (Bel) Wanty – Groupe Gobert
118. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team
119. Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
120. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team
121. Olivier Chevalier (Bel) Wallonie – Bruxelles
122. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
123. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
124. Loic Pestiaux (Bel) Wallonie – Bruxelles
125. Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
126. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
127. Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
128. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
129. Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 15:26
130. Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal 15:31
131. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr 15:48
132. Theo Bos (Ned) MTN – Qhubeka
133. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
134. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
135. Jaap De Man (Ned) Team 3M
136. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling 17:52
137. David Boucher (Fra) FDJ.fr
138. Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
139. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
140. Andreas Stauff (Ger) MTN – Qhubeka
141. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie – Bruxelles
142. Antoine Warnier (Bel) Wallonie – Bruxelles
143. Ivar Slik (Ned) Team Roompot
144. Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
145. Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
146. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
147. Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
148. Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert
149. Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
150. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot 24:15
151. Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
152. Melvin Van Zijl (Ned) Team 3M
153. Antonio Viola (Ita) Nippo – Vini Fantini
154. Gaëtan Pons (Bel) Wallonie – Bruxelles
155. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
156. Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini
157. Mattia Pozzo (Ita) Nippo – Vini Fantini
158. Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
159. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast
160. Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
161. Nathan Earle (Aus) Team Sky
162. Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
163. Ludwig De Winter (Bel) Wallonie – Bruxelles
164. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini
165. Geert Van Der Weijst (Ned) Team 3M
166. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
167. Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
168. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
169. Shiki Kuroeda (Jpn) Nippo – Vini Fantini
170. Frantisek Padour (Cze) Androni Giocattoli
171. Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
172. Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
173. Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
174. Andrea Dal Col (Ita) Southeast
175. Jakub Mareczko (Ita) Southeast
176. Danny Pate (USA) Team Sky
177. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
178. Fabrice Mels (Bel) Team 3M
179. Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team 24:46
DNF Christophe Sleurs (Bel) Team 3M
DNF Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
DNF Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
DNF Roy Jans (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team
DNF John Gadret (Fra) Movistar Team
DNF Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
DNF Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
DNS Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18

GC after Stage 1

1. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 3:59:21
2. Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 00:02
3. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 00:06
4. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 00:07
5. Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal 00:10
6. Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 00:16
7. Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team 00:42
8. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr 00:44
9. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
10. Kristian Sbaragli (Ita) MTN – Qhubeka
11. Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
12. Youcef Reguigui (Alg) MTN – Qhubeka
13. Rafael Andriato (Bra) Southeast
14. Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
15. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
16. Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
17. Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
18. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
19. André Greipel (Ger) Lotto Soudal
20. Elia Viviani (Ita) Team Sky
21. Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
22. Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
23. Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step
24. Francesco Gavazzi (Ita) Southeast
25. Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick-Step
26. Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEdge
27. Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
28. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
29. Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
30. Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
31. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
32. Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
33. Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
34. Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
35. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
36. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
37. Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
38. Marco Haller (Aut) Team Katusha
39. Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
40. Bradley Wiggins (Gbr) Team Sky
41. Christian Knees (Ger) Team Sky
42. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
43. Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step
44. Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
45. Grégory Rast (Sui) Trek Factory Racing
46. Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
47. Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
48. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx – Quick-Step 03:11
49. Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
50. Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 03:39
51. Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
52. Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot 03:41
53. Mauro Finetto (Ita) Southeast
54. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge 03:47
55. Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida 05:24
56. Michael Reihs (Den) Cult Energy Pro Cycling 05:25
57. Dimitri Peyskens (Bel) Team 3M 05:26
58. Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
59. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
60. Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
61. Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
62. Russell Downing (Gbr) Cult Energy Pro Cycling
63. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
64. Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
65. Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast
66. Alessandro Malaguti (Ita) Nippo – Vini Fantini
67. Andrew Fenn (Gbr) Team Sky
68. Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
69. Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
70. Frederique Robert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
71. Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
72. Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
73. Jan Ghyselinck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
74. Tim De Troyer (Bel) Wanty – Groupe Gobert
75. Troels Ronning Vinther (Den) Cult Energy Pro Cycling
76. Wesley Kreder (Ned) Team Roompot
77. Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
78. Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
79. Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
80. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
81. Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
82. Tiziano Dall’Antonia (Ita) Androni Giocattoli
83. Jesse Sergent (Nzl) Trek Factory Racing
84. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18
85. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
86. Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
87. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
88. Antoine Demoitie (Bel) Wallonie – Bruxelles
89. Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
90. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
91. Scott Thwaites (Gbr) Bora-Argon 18
92. Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
93. Mark Renshaw (Aus) Etixx – Quick-Step
94. William Bonnet (Fra) FDJ.fr
95. Yohann Gene (Fra) Team Europcar
96. Matt BRAMMEIER MTN – Qhubeka 06:49
97. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 09:17
98. Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
99. Serge Pauwels (Bel) MTN – Qhubeka 09:18
100. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 09:19
101. Bjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
102. Jay Robert Thomson (RSA) MTN – Qhubeka 09:20
103. Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
104. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
105. Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
106. Michael Vingerling (Ned) Team 3M
107. Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
108. Mads Pedersen (Den) Cult Energy Pro Cycling
109. Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
110. Eugert Zhupa (Alb) Southeast
111. Berden De Vries (Ned) Team Roompot
112. Tim Kerkhof (Ned) Team Roompot
113. Nick Dougall (RSA) MTN – Qhubeka
114. Hayden Roulston (Nzl) Trek Factory Racing
115. Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
116. Julien Stassen (Bel) Wallonie – Bruxelles
117. Christopher Sutton (Aus) Team Sky
118. Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
119. James Vanlandschoot (Bel) Wanty – Groupe Gobert
120. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team
121. Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
122. Enrique Sanz (Esp) Movistar Team
123. Olivier Chevalier (Bel) Wallonie – Bruxelles
124. Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
125. Loic Pestiaux (Bel) Wallonie – Bruxelles
126. Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
127. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
128. Luca Paolini (Ita) Team Katusha
129. Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal 15:41
130. Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 15:46
131. Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr 15:58
132. Theo Bos (Ned) MTN – Qhubeka
133. Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
134. Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
135. Jaap De Man (Ned) Team 3M
136. Martin Mortensen (Den) Cult Energy Pro Cycling 18:02
137. David Boucher (Fra) FDJ.fr
138. Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
139. Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
140. Andreas Stauff (Ger) MTN – Qhubeka
141. Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie – Bruxelles
142. Antoine Warnier (Bel) Wallonie – Bruxelles
143. Ivar Slik (Ned) Team Roompot
144. Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
145. Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
146. Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
147. Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
148. Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert
149. Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team
150. Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot 24:25
151. Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
152. Melvin Van Zijl (Ned) Team 3M
153. Antonio Viola (Ita) Nippo – Vini Fantini
154. Gaëtan Pons (Bel) Wallonie – Bruxelles
155. Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
156. Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini
157. Mattia Pozzo (Ita) Nippo – Vini Fantini
158. Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
159. Mirko Tedeschi (Ita) Southeast
160. Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
161. Nathan Earle (Aus) Team Sky
162. Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
163. Ludwig De Winter (Bel) Wallonie – Bruxelles
164. Genki Yamamoto (Jpn) Nippo – Vini Fantini
165. Geert Van Der Weijst (Ned) Team 3M
166. Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
167. Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
168. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
169. Shiki Kuroeda (Jpn) Nippo – Vini Fantini
170. Frantisek Padour (Cze) Androni Giocattoli
171. Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
172. Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
173. Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
174. Andrea Dal Col (Ita) Southeast
175. Jakub Mareczko (Ita) Southeast
176. Danny Pate (USA) Team Sky
177. Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
178. Fabrice Mels (Bel) Team 3M
179. Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team 24:56





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.