Featured Stories

Recent Videos

Tour of Denmark Stage 2 Full Results – Greipel Again, Veilleux 29th Overall

by pedalmag.com

August 23, 2012 (Randers, Denmark) – Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol Team made it 2-for-2 winning Stage 2 from Løgstør to Aarhus 211km over Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator in second and Steele Von Hoff (Aus) Garmin-Sharp in third. Canada’s David Veilleux (Team Europcar) finished 43rd with the same time as the winner.

Results

1. Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol Team 5:12:22
2. Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
3. Steele Von Hoff (Aus) Garmin-Sharp
4. Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
5. Luke Rowe (Gbr) Sky Procycling
6. Mark Sehested Pedersen (Den) Blue Water Cycling
7. Tom Rr Boonen (Bel) Omega Pharma-Quickstep
8. Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
9. Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox
10. Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar
11. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
12. Tom Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
13. Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
14. Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
15. Oscar Freire Gomez (Esp) Katusha Team
16. Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
17. Nikolay Trusov (Rus) RusVelo
18. Davide Martinelli (Ita) Sky Procycling
19. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
20. Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand-LRO
21. Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
22. Kristian Haugaard (Den) Denmark
23. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
24. Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
25. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
26. Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Cycling Team
27. Lars Bak (Den) Lotto Belisol Team
28. Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
29. Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
30. Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quickstep
31. Rafaa Chtioui (Tun) Team Europcar
32. Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Onfone
33. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
34. Thomas Frei (Sui) Christina Watches-Onfone
35. Maxim Belkov (Rus) Katusha Team
36. Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
37. Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
38. Michael Reihs (Den) Christina Watches-Onfone
39. Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand-LRO
40. Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches-Onfone
41. Nicola Boem (Ita) Colnago-CSF Inox
42. Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
43. David Veilleux (Can) Team Europcar
44. Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
45. Rasmus Guldhammer (Den) Christina Watches-Onfone
46. Lars-Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
47. Morten Øllegaard (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
48. Alexey Tsatevich (Rus) Katusha Team
49. Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
50. Michal Rr Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
51. Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
52. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quickstep
53. Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
54. Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox
55. Michael Mørkøv (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
56. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
57. Mark Cavendish (Gbr) Sky Procycling
58. Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
59. Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quickstep
60. Lasse Bøchman (Den) Glud & Marstrand-LRO
61. Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
62. Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
63. Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
64. Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
65. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
66. Lieuwe Tt Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
67. Anton Vorobyev (Rus) Katusha Team
68. Sebastian Balck (Swe) Team Concordia Forsikring-Himmerland
69. Artur Ershov (Rus) RusVelo
70. Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Onfone
71. Jacob Nielsen (Den) Blue Water Cycling
72. Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox
73. Daniel Holm Foder (Den) Christina Watches-Onfone
74. André Steensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
75. Björn Thurau (Ger) Team Europcar
76. Mathias Lisson (Den) Denmark
77. Christopher Juul-Jensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
78. Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
79. Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
80. Jacob Rathe (USA) Garmin-Sharp
81. Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
82. Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
83. Florian Senechal (Fra) Omega Pharma-Quickstep
84. Jasper Hamelink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
85. Casper Degn Larsen (Den) Blue Water Cycling
86. Mads Meyer (Den) Denmark
87. Jacek Morajko (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
88. Rasmus Sterebo (Den) Glud & Marstrand-LRO
89. Martin Pedersen (Den) Christina Watches-Onfone
90. Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
91. Murilo Fischer (Bra) Garmin-Sharp
92. Christian Moberg Jørgensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
93. Simon Eiby (Den) Denmark
94. Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
95. Søren Pugdahl Pedersen (Den) Blue Water Cycling
96. Greg Henderson (Nzl) Lotto Belisol Team 00:14
97. Marco Coledan (Ita) Colnago-CSF Inox 00:27
98. Valery Kaykov (Rus) RusVelo 00:38
99. Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team
100. Andrew Fenn (Gbr) Omega Pharma-Quickstep 01:20
101. Viktor Manokov (Rus) RusVelo
102. Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 03:20
103. Robbie Hunter (RSA) Garmin-Sharp 07:17
104. Andreas Klier (Ger) Garmin-Sharp
105. Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
106. Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
107. Mikkel Mortensen (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
108. Kasper Linde Jørgensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
109. Jesper Mørkøv (Den) Denmark
110. Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
111. Geraint Thomas (Gbr) Sky Procycling
112. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
113. Peter Kennaugh (Gbr) Sky Procycling
114. Andrea De Corrado (Ita) Colnago-CSF Inox
115. Alexey Markov (Rus) RusVelo
116. Alexander Serov (Rus) RusVelo
117. Scully Tomas (Nzl) Garmin-Sharp
118. Morten Høberg (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland 10:12
119. Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand-LRO 10:14
120. Christian Jersild Jensen (Den) Blue Water Cycling 11:13
121. Frederik Thalund Jensen (Den) Blue Water Cycling
122. Alexander Mørk (Den) Denmark
123. Damsbo Magnus Lund (Den) Denmark
124. Sebastian Rosseler (Bel) Garmin-Sharp
125. Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol Team
126. Kasper Schjønnemann (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
127. Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
128. Rasmus Quaade (Den) Blue Water Cycling
129. Casper Folsach (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
130. Markus Kilsgaard (Den) Denmark 19:48
131. Jesper Odgaard Nielsen (Den) Blue Water Cycling
DNF Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank

GC after Stage 2

1. Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol Team 10:07:08
2. Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 00:14
3. Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
4. Steele Von Hoff (Aus) Garmin-Sharp 00:16
5. Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 00:17
6. Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
7. Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 00:18
8. Björn Thurau (Ger) Team Europcar 00:19
9. Luke Rowe (Gbr) Sky Procycling 00:20
10. Matteo Pelucchi (Ita) Team Europcar
11. Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
12. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
13. Nikolay Trusov (Rus) RusVelo
14. Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
15. Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
16. Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches-Onfone
17. Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Cycling Team
18. Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
19. Tom Rr Boonen (Bel) Omega Pharma-Quickstep
20. Nicola Boem (Ita) Colnago-CSF Inox
21. Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
22. Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
23. Rasmus Guldhammer (Den) Christina Watches-Onfone
24. Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
25. Lars Bak (Den) Lotto Belisol Team
26. Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
27. Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Onfone
28. Morten Øllegaard (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
29. David Veilleux (Can) Team Europcar
30. Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
31. Mark Sehested Pedersen (Den) Blue Water Cycling
32. Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
33. Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
34. Michal Rr Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
35. Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
36. Rafaa Chtioui (Tun) Team Europcar
37. Lieuwe Tt Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
38. Thomas Frei (Sui) Christina Watches-Onfone
39. Tom Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
40. Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
41. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
42. Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quickstep
43. Alexey Tsatevich (Rus) Katusha Team
44. Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
45. Michael Mørkøv (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
46. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
47. Mathias Lisson (Den) Denmark
48. Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
49. Oscar Freire Gomez (Esp) Katusha Team
50. Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
51. Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
52. Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53. Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
54. Christian Delle Stelle (Ita) Colnago-CSF Inox
55. Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
56. Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand-LRO
57. Mark Cavendish (Gbr) Sky Procycling
58. Maxim Belkov (Rus) Katusha Team
59. Lasse Bøchman (Den) Glud & Marstrand-LRO
60. Florian Senechal (Fra) Omega Pharma-Quickstep
61. Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quickstep
62. Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
63. Kristian Haugaard (Den) Denmark
64. Artur Ershov (Rus) RusVelo
65. Mads Meyer (Den) Denmark
66. Lars-Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
67. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
68. Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
69. Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team
70. Davide Martinelli (Ita) Sky Procycling
71. Casper Degn Larsen (Den) Blue Water Cycling
72. Murilo Fischer (Bra) Garmin-Sharp
73. Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quickstep
74. André Steensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
75. Tony Hurel (Fra) Team Europcar
76. Anton Vorobyev (Rus) Katusha Team
77. Sonny Colbrelli (Ita) Colnago-CSF Inox
78. Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team
79. Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox
80. Michael Reihs (Den) Christina Watches-Onfone
81. Christopher Juul-Jensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
82. Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand-LRO
83. Søren Pugdahl Pedersen (Den) Blue Water Cycling
84. Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
85. Rasmus Sterebo (Den) Glud & Marstrand-LRO
86. Jacob Rathe (USA) Garmin-Sharp
87. Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Onfone
88. Simon Eiby (Den) Denmark
89. Sebastian Balck (Swe) Team Concordia Forsikring-Himmerland
90. Christian Moberg Jørgensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
91. Jasper Hamelink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
92. Daniel Holm Foder (Den) Christina Watches-Onfone
93. Martin Pedersen (Den) Christina Watches-Onfone
94. Jacek Morajko (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
95. Greg Henderson (Nzl) Lotto Belisol Team 00:34
96. Marco Coledan (Ita) Colnago-CSF Inox 00:47
97. Valery Kaykov (Rus) RusVelo 00:58
98. Viktor Manokov (Rus) RusVelo 01:40
99. Andrew Fenn (Gbr) Omega Pharma-Quickstep
100. Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 04:59
101. Jacob Nielsen (Den) Blue Water Cycling 06:12
102. Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 07:05
103. Jesper Mørkøv (Den) Denmark 07:31
104. Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 07:33
105. Wesley Kreder (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 07:37
106. Andreas Klier (Ger) Garmin-Sharp
107. Robbie Hunter (RSA) Garmin-Sharp
108. Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
109. Alexey Markov (Rus) RusVelo
110. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
111. Alexander Serov (Rus) RusVelo
112. Kasper Linde Jørgensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
113. Mikkel Mortensen (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
114. Scully Tomas (Nzl) Garmin-Sharp
115. Andrea De Corrado (Ita) Colnago-CSF Inox
116. Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand-LRO 10:34
117. Alexander Mørk (Den) Denmark 11:32
118. Rasmus Quaade (Den) Blue Water Cycling 11:33
119. Christian Jersild Jensen (Den) Blue Water Cycling
120. Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
121. Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol Team
122. Kasper Schjønnemann (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland
123. Damsbo Magnus Lund (Den) Denmark
124. Sebastian Rosseler (Bel) Garmin-Sharp
125. Frederik Thalund Jensen (Den) Blue Water Cycling
126. Geraint Thomas (Gbr) Sky Procycling 12:16
127. Peter Kennaugh (Gbr) Sky Procycling 12:17
128. Morten Høberg (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland 16:22
129. Casper Folsach (Den) Team Concordia Forsikring-Himmerland 16:57
130. Jesper Odgaard Nielsen (Den) Blue Water Cycling 20:06
131. Markus Kilsgaard (Den) Denmark 20:08





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.