Featured Stories

Cross on the Rock Island Cyclocross Championships Results

release by the (Mid Island Velo Association

October 17, 2011 (Nanaimo, BC) – Here are the full results from the Cross on the Rock Island Cyclocross Championships, organised by MIVA (Mid Island Velo Association) and held at Beban Park, in Nanaimo, B.C. on October 15.

Results

 

Women 12-15 – 3 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Kia Vander Vliet

14

Comox Valley Cycling Club Courtenay 33:06

2

Kelsi Duncan

13

Comox Valley Cycling Club Comox 37:07 04:01

 

Women 16-19 – 3 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes Courtenay 26:09

2

Alexandra Grant

16

Tripleshot Victoria 28:20 02:11

3

Brenna Pauly

16

Tripleshot Victoria 30:08 03:59

4

Mykelti Berg

16

Nanaimo 34:06 07:57

 

Open Women (20-34) – 5 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Mical Dyck

29

Pro City Racing Victoria 37:13

2

Dawn Anderson

33

Oak Bay Bikes Victoria 38:24 01:11

3

Sarah Stewart

32

Victoria 38:37 01:24

4

Tanya Berg

33

Oak Bay Bikes Victoria 39:00 01:47

5

Joele Guynup

26

Condo Group Victoria 39:15 02:02

6

Leah Guloien

30

Port Moody 39:16 02:03

7

Alison Beamish

22

Down to Earth Racing Vancouver 40:30 03:17

8

Karen Fedoruk

29

Condo Group Victoria 41:40 04:27

9

Jennie Aitken

23

Organic Athlete Victoria 41:56 04:43

10

Jen Erlendson

33

Tripleshot Spinnakers Victoria 42:45 05:32

11

Amanda Wakeling

16

Trail Bikes Courtenay 42:56 05:43

12

Sarah Olson

33

Gas Intrinsik Nanaimo 43:25 06:12

13

Christyna Jones

28

Pro City Racing Victoria 44:50 07:37

14

Jenny Skinner

26

Oak Bay Bikes Victoria 45:48 08:35

15

Danielle Stevens

31

Pro City Racing Victoria 39:46 -1

16

Libby Aynsley

24

Tripleshot Victoria 41:30 -1

17

Andrea Robson

33

Tripleshot Victoria 42:25 -1

 

Women 35+ – 5 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Kelly Jones

41

Bicycle Sport Pacific North Vancouver 40:07

2

Carey Sather

42

Steed Cycles Nanaimo 40:51 00:44

3

Janna Gillick

35

Mid Island Velo Association Nanaimo 42:18 02:11

4

Glenowyn Carlson

37

Team Alliance Victoria 43:13 03:06

5

Kristin Campbell

37

Group Health Vancouver 43:40 03:33

6

Victoria Boyd

38

Nanaimo 43:47 03:40

7

Glenda Harling

50

Everti Bikes Duncan 45:08 05:01

8

Charlene Stewart

39

Mid Island Velo Association Nanaimo 45:20 05:13

9

Rose Houle

53

Mid Island Velo Association Nanaimo 45:52 05:45

10

Charlene Hay

39

Mid Island Velo Association Parksville 47:00 06:53

11

Seana Wright

40

Alberni SingleSpeeders Port Alberni 37:44 -1

12

Colleen Wtorek

36

Nanaimo 40:14 -1

 

Men U12 – 3 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Isaac Vander Vliet

11

Comox Valley Cycling Club Comox 36:52

 

Men 12-15 – 3 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Chris Macleod

14

Tripleshot Victoria 27:04

2

James Grant

13

Trail Bikes-Eatmore Sprouts Merville 27:41 00:37

3

Mark Grant

12

Trail Bikes-Eatmore Sprouts Merville 28:08 01:04

4

Brodie Hay

13

Mid Island Velo Association Nanoose 33:14 06:10

 

Men 16-19 – 7 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Adam de Vos

18

Oak Bay Bikes Westshore Victoria 50:54

2

Jordan Duncan

16

Comox Valley Cycling Club Comox 51:38 00:44

3

Chris Sundby

19

Oak Bay Bikes Westshore-Kellys Kids Tri Victoria 51:46 00:52

4

Nigel Ellsay

17

Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 51:56 01:02

5

Evan Carey

17

Tripleshot Victoria 55:01 04:07

6

Jordan Kinghorn

17

Oak Bay Bikes Westshore/Kelly’s Kids Triathlon Victoria 59:18 08:24

7

Duncan Grant

16

Tripleshot Victoria 53:56 -1

 

Open Men (20-39) – 8 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Kevin Calhoun

33

Rocky Mountain Bikes North Vancouver 54:55

2

Russell Anderson

33

Condo Group Victoria 56:15 01:20

3

Thomas Skinner

30

Oak Bay Bikes Victoria 56:18 01:23

4

James Cameron

32

Pro City Racing Victoria 57:13 02:18

5

Nick Berry

32

Mighty Riders Vancouver 57:58 03:03

6

James Brikenbuel

37

Steed Cycles Vancouver 58:25 03:30

7

Gavin Eaton

33

Tripleshot Victoria 58:49 03:54

8

Dan Scott

21

Oak Bay Bikes Westshore Victoria 59:34 04:39

9

Regan Pringle

37

Pro City Racing Victoria 59:53 04:58

10

Curtis Dearden

27

Russ Hays Victoria 59:57 05:02

11

Matt Drown

36

Daryl-Evans Racing Vancouver 1:00:07 05:12

12

Scott Mitchell

30

Pro City Racing Victoria 1:00:22 05:27

13

Derek Brain

21

Oak Bay Bikes Cobble Hill 1:00:33 05:38

14

Tony Zarsadias

37

Condo Group Victoria 1:00:50 05:55

15

Trevor Jones

34

Everti Bikes Duncan 1:00:52 05:57

16

Justin Mark

37

Steed Cycles Nanaimo 1:00:55 06:00

17

Brent Larkin

32

StuckyLife Victoria 1:01:10 06:15

18

Niels Steiner

37

Vancouver 1:01:16 06:21

19

Jon Benskin

30

Condo Group Victoria 1:01:50 06:55

20

Shawn Boyd

38

Mid Island Velo Association Nanaimo 1:02:05 07:10

21

Lee Blais

39

Alberni SingleSpeeders Port Alberni 1:02:10 07:15

22

Justin Wolfe

25

Riders Cycles Victoria 1:02:12 07:17

23

Halldor Gunnarsson

32

Capital City Cycles Victoria 1:02:20 07:25

24

Jeff Beeston

33

Trail Bikes-Eatmore Sprouts Courtenay 55:18 -1

25

Dylan Taylor

39

Gas Intrinsik Nanaimo 55:28 -1

26

Jeff Coleman

31

Condo Group Victoria 56:06 -1

27

Clayton Webb

24

StuckyLife Victoria 56:13 -1

28

John Lam

37

Nanaimo MTB Club Nanaimo 56:57 -1

29

Geoff Robson

28

StuckyLife Victoria 57:25 -1

30

Dave Shishkoff

35

Organic Athlete Victoria 57:29 -1

31

John Higgin

35

Mid Island Velo Association Lantzville 57:35 -1

32

Tobin Henderson

32

Burnaby 57:43 -1

33

Pelle Gustavs

20

Sooke Mountain Club Sooke 57:51 -1

34

Dan Larche

39

Pro City Racing Victoria 58:46 -1

35

Ashley Stotts

33

Mighty Riders/On the Rivet Richmond 59:21 -1

36

Roland Rabien

34

Tripleshot Victoria 1:00:29 -1

37

Mike Quarress

33

Nanaimo 1:01:28 -1

38

Chris Dickinson

37

Oak Bay Bikes Victoria 1:02:04 -1

39

Brian Zirck

34

Nanaimo 1:02:06 -1

40

Dave Brown

36

RCCC Campbell River 1:04:16 -1

41

Simon Pearson

34

Tripleshot Victoria 1:00:27 -2

DNF

Andy Pitre

33

Me Team Victoria

DNF

Sherwood Plant

22

The Bike Gallery Vancouver

DNF

Drew MacKenzie

33

Condo Group Victoria

 

Men 40-49 – 7 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Normon Thibault

43

Frontrunners Nanaimo 49:16

2

Steve Bachop

46

IRC Victoria 49:19 00:03

3

Peter Stevenson

45

Experience Cycles Duncan 49:30 00:14

4

Brad Collins

41

Cannondale/Bicycle Sport Pacific North Vancouver 51:26 02:10

5

Robert Russell

45

Mid Island Velo Association Parksville 52:14 02:58

6

David Holden

44

Pro City Racing Victoria 52:53 03:37

7

Ron Hewitson

47

Nanaimo MTB Club Nanaimo 53:17 04:01

8

Ken Olson

45

Nanaimo MTB Club Nanaimo 53:54 04:38

9

Tony Webster

41

Victoria 54:00 04:44

10

Scott Sportsman

43

Republic Bikes North Vancouver 54:56 05:40

11

Gary Croome

41

Frontrunners Nanaimo 55:05 05:49

12

Jason Rhodes

46

Right to Play Vancouver 55:06 05:50

13

Kirby Villeneuve

46

Nanaimo MTB Club Nanaimo 55:24 06:08

14

Shayne Alexander

40

Riders Cycles Victoria 55:32 06:16

15

Andrew Brown

41

Trail Bikes-Eatmore Sprouts Comox 55:52 06:36

16

John Van der Vliet

42

Comox Valley Cycling Club Comox 56:08 06:52

17

Shepherd Stewart

40

Mid Island Velo Association Nanaimo 56:22 07:06

18

Martin Macheck

40

Organic Athlete Victoria 56:37 07:21

19

Ty Bellavie

49

O2 Victoria 56:59 07:43

20

David Stevenson

46

Experience Cycles Duncan 49:44 -1

21

Michael Arensen

40

Tripleshot Victoria 50:14 -1

22

Dominic Walsh

47

Atomic Vancouver 50:18 -1

23

Menno Jongsma

42

Nanaimo 51:55 -1

24

Brad Head

48

Tripleshot Victoria 53:32 -1

25

Russell Berg

43

Nanaimo 54:55 -1

26

Iain Hay

43

Mid Island Velo Association Nanoose 58:02 -1

27

Rob Williamson

46

Oak Bay Bikes Parksville 49:32 -2

 

Men 50+ – 5 Laps

Place Name Age Club City Time Back

1

Peter Wellsman

53

Pro City Racing Victoria 38:08

2

Jamie Emery

50

Pro City Racing North Saanich 38:46 00:38

3

Bill McMillan

51

Nanaimo MTB Club Nanaimo 39:30 01:22

4

Chris Wilberg

50

Red Truck Racing North Vancouver 39:43 01:35

5

Quentin Pollock

56

South Delta Victoria 39:51 01:43

6

Lister Farrar

53

Tripleshot Victoria 40:02 01:54

7

Jay Loder

51

Mighty Riders North Vancouver 40:03 01:55

8

Derek Steel

68

Arrowsmith Bikes Nanaimo 40:51 02:43

9

James Pauly

55

Tripleshot Victoria 41:38 03:30

10

Mike Sevcov

58

Everti Bikes Duncan 41:54 03:46

11

Paul Kane

53

Victoria 42:39 04:31

12

Malcolm Faulkner

55

O2 Victoria 43:48 05:40

13

Derek Prout

54

UROC Victoria 44:06 05:58

14

Norm Marcy

55

Tripleshot Victoria 44:32 06:24

15

Tom Wojcik

53

Gabriola 45:29 07:21

16

Bruce McIntyre

71

Gabriola 45:30 07:22

17

Steve Grant

53

Trail Bikes-Eatmore Sprouts Merville 46:36 08:28

18

Kim Cameron

62

West Highland Wheelers Fort William 48:06 09:58

19

Richard Hamilton

64

Gabriola 38:27 -1

20

Rod Bailey

50

Parksville 40:54 -1

DNF

Bill Lane

65

Sidney

DNF

Dan Clements

54

RCCC Campbell River




Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.