Featured Stories

Recent Videos

Critérium International — Stage 1

March 29, 2008 (Charleville-M̩zi̬res, France) РLaurens Ten Dam (Ned) Rabobank has won Stage 1 from Signy-le-Petit to Charleville-M̩zi̬res, 193km at the Crit̩rium International on this weekend March 29-30. Benǫt Vaugrenard (Fra) Fran̤aise des Jeux finished second and Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre in third.

Results

1. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 4.50.04 (39.921 km/h)
2. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 0.1
3. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre
4. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
5. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
6. Kevin Ista (Bel) Agritubel
7. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
8. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi
9. Fränk Schleck (Lux) Team CSC
10. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
11. Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
12. Tom Leezer (Ned) Rabobank
13. Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
14. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne
15. Jens Voigt (Ger) Team CSC
16. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
17. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
18. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
19. Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC
20. Maxime Monfort (Bel) Cofidis
21. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom
22. Bert Grabsch (Ger) High Road
23. Paul Martens (Ger) Rabobank
24. David Millar (GBr) Slipstream Chipotle – H30
25. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
26. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30
27. Elia Rigotto (Ita) Team Milram
28. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
29. Robert Gesink (Ned) Rabobank
30. Damiano Cunego (Ita) Lampre
31. Peter Velits (Svk) Team Milram
32. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
33. Andy Schleck (Lux) Team CSC
34. David Garcia (Spa) Karpin Galicia
35. Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.13
36. Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
37. Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux 5.16
38. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 6.51
39. Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano
40. Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
41. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
42. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
43. Patrick Calcagni (Swi) Barloworld
44. Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R La Mondiale
45. Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
46. Félix Rafael Cárdenas (Col) Barloworld
47. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30
48. Julien El Farès (Fra) Cofidis
49. Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano
50. Matej Jurco (Svk) Team Milram
51. Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux
52. Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
53. Mike Sayers (USA) BMC Racing Team
54. Bobby Julich (USA) Team CSC
55. Benoît Salmon (Fra) Agritubel
56. David Herrero (Spa) Karpin Galicia
57. Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
58. Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
59. Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
60. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
61. Christophe Rinero (Fra) Agritubel
62. Nicki Sørensen (Den) Team CSC
63. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
64. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
65. Leonardo Duque (Col) Cofidis
66. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
67. Mathieu Drujon (Fra) Caisse d’Epargne
68. Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux
69. Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
70. Theo Eltink (Ned) Rabobank
71. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
72. Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale
73. Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia
74. Dominik Roels (Ger) Team Milram
75. Rick Flens (Ned) Rabobank
76. Damien Monier (Fra) Cofidis
77. Delio Fernandez Cruz (Spa) Karpin Galicia
78. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
79. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
80. Frantisek Rabon (Cze) High Road
81. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
82. Ian McKissick (USA) BMC Racing Team
83. Clément Lhotellerie (Fra) Skil-Shimano
84. Kilian Patour (Fra) Slipstream Chipotle – H30
85. Magnus Backstedt (Swe) Slipstream Chipotle – H30
86. Chris Froome (Ken) Barloworld
87. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
88. Christian Pfannberger (Aut) Barloworld
89. Florent Brard (Fra) Cofidis
90. Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux
91. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
92. Edvald Boasson Hagen (Nor) High Road
93. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
94. Matteo Bono (Ita) Lampre
95. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
96. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
97. David Zabriskie (USA) Slipstream Chipotle – H30
98. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
99. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
100. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
101. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
102. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
103. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole
104. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
105. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
106. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
107. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
108. Yann Huguet (Fra) Cofidis
109. Jimmy Casper (Fra) Agritubel

GC after Stage 1

1. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 4.49.45
2. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 0.23
3. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre 0.25
4. Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.28
5. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.29
6. Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
7. Kevin Ista (Bel) Agritubel
8. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
9. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi
10. Fränk Schleck (Lux) Team CSC
11. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
12. Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
13. Tom Leezer (Ned) Rabobank
14. Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
15. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne
16. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
17. Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
18. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
19. Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC
20. Maxime Monfort (Bel) Cofidis
21. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom
22. Bert Grabsch (Ger) High Road
23. Paul Martens (Ger) Rabobank
24. David Millar (GBr) Slipstream Chipotle – H30
25. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
26. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30
27. Elia Rigotto (Ita) Team Milram
28. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
29. Robert Gesink (Ned) Rabobank
30. Damiano Cunego (Ita) Lampre
31. Peter Velits (Svk) Team Milram
32. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
33. Andy Schleck (Lux) Team CSC
34. David Garcia (Spa) Karpin Galicia
35. Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.32
36. Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole
37. Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux 5.35
38. Ian McKissick (USA) BMC Racing Team 7.04
39. Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 7.09
40. Mathieu Drujon (Fra) Caisse d’Epargne
41. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 7.1
42. Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano
43. Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole
44. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
45. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
46. Patrick Calcagni (Swi) Barloworld
47. Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R La Mondiale
48. Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
49. Félix Rafael Cárdenas (Col) Barloworld
50. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30
51. Julien El Farès (Fra) Cofidis
52. Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano
53. Matej Jurco (Svk) Team Milram
54. Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux
55. Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
56. Mike Sayers (USA) BMC Racing Team
57. Bobby Julich (USA) Team CSC
58. Benoît Salmon (Fra) Agritubel
59. David Herrero (Spa) Karpin Galicia
60. Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
61. Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
62. Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
63. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
64. Christophe Rinero (Fra) Agritubel
65. Nicki Sørensen (Den) Team CSC
66. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
67. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
68. Leonardo Duque (Col) Cofidis
69. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
70. Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux
71. Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
72. Theo Eltink (Ned) Rabobank
73. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
74. Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale
75. Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia
76. Dominik Roels (Ger) Team Milram
77. Rick Flens (Ned) Rabobank
78. Damien Monier (Fra) Cofidis
79. Delio Fernandez Cruz (Spa) Karpin Galicia
80. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
81. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
82. Frantisek Rabon (Cze) High Road
83. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
84. Clément Lhotellerie (Fra) Skil-Shimano
85. Kilian Patour (Fra) Slipstream Chipotle – H30
86. Magnus Backstedt (Swe) Slipstream Chipotle – H30
87. Chris Froome (Ken) Barloworld
88. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
89. Christian Pfannberger (Aut) Barloworld
90. Florent Brard (Fra) Cofidis
91. Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux
92. Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom
93. Edvald Boasson Hagen (Nor) High Road
94. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
95. Matteo Bono (Ita) Lampre
96. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
97. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
98. David Zabriskie (USA) Slipstream Chipotle – H30
99. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
100. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
101. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
102. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
103. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
104. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole
105. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
106. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
107. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
108. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
109. Yann Huguet (Fra) Cofidis
110. Jimmy Casper (Fra) Agritubel
111. Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel 12.59
112. Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
113. Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team
114. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
115. Roberto Longo (Ita) Lampre
116. Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale
117. Tony Martin (Ger) High Road
118. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
119. Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
120. Jesús Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia
121. Kim Kirchen (Lux) High Road
122. Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano
123. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
124. Darren Lill (RSA) BMC Racing Team
125. Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team
126. Brett Lancaster (Aus) Team Milram
127. Adam Hansen (Aus) High Road
128. Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Tönissteiner
129. Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
130. Fabien Patanchon (Fra) Caisse d’Epargne
131. Timothy Duggan (USA) Slipstream Chipotle – H30
132. Maryan Hary (Fra) Cofidis
133. Craig Lewis (USA) High Road
134. Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi
135. Gerald Ciolek (Ger) High Road
136. Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet-Tönissteiner
137. Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
138. Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
139. Carlos Castaño (Spa) Karpin Galicia
140. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
141. Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner
142. Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
143. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30 22.2





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.