Featured Stories

Crit̩rium du Dauphin̩ Lib̩r̩ Stage 7 Full Results, Photos РMoncouti̩ Wins

by pedalmag.com

June 13, 2009 (Saint-Fran̤ois-Longchamp, France) РDavid Moncouti̩ (Fra) Cofidis-Le Credit en Ligne took the win on Saturday at Stage 7 from Brian̤on to Saint-Fran̤ois-Longchamp, 157km, the toughest stage with Robert Gesink (Ned) Rabobank in second and Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto in 3rd but no change in GC. Top Canadian was Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream in 39th

Results

1. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 4:44:26 (33:118 km/h)
2. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:41
3. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
4. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
5. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:53
6. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0:55
7. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux 1:28
8. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas 2:19
9. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 2:25
10. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:32
11. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 2:40
12. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team 2:59
13. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 3:04
14. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:24
15. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 3:45
16. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 3:50
17. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 4:17
18. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
19. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:41
20. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 5:08
21. Christian Knees (Ger) Team Milram 5:13
22. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
23. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
24. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road
25. Kevin De Weert (Bel) Quick Step 5:24
26. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 5:46
27. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team
28. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 5:54
29. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 5:56
30. Stef Clement (Ned) Rabobank
31. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
32. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto 6:05
33. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 6:12
34. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 6:16
35. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 6:31
36. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana 7:42
37. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road 8:07
38. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
39. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
40. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
41. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
42. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
43. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 8:20
44. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 9:54
45. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 10:39
46. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
47. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom
48. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
49. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 11:06
50. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
51. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step 12:39
52. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
53. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
54. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux 14:59
55. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
56. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
57. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
58. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
59. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
60. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto 15:30
61. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 16:21
62. Sergey Renev (Kaz) Astana
63. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 16:30
64. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 19:32
65. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
66. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank
67. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank
68. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
69. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
70. Frederik Willems (Bel) Liquigas
71. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
72. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto 20:38
73. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
74. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
75. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 22:03
76. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
77. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C.
78. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 22:09
79. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi 22:20
80. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
81. Bram Tankink (Ned) Rabobank 22:39
82. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
83. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne 24:56
84. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
85. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
86. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
87. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C.
88. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha
89. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team
90. Paul Voss (Ger) Team Milram
91. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
92. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
93. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 26:37
94. Martin Velits (Svk) Team Milram
95. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 29:49
96. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 32:21
97. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 37:02
98. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 37:04
99. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas
100. Marco Velo (Ita) Quick Step 38:34
101. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
102. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road
103. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
104. Servais Knaven (Ned) Team Milram
105. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road
106. Stijn Devolder (Bel) Quick Step
107. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
108. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
109. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank
110. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto
111. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
112. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C.
113. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
114. Tom Boonen (Bel) Quick Step
115. Maarten Wynants (Bel) Quick Step
116. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
117. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
118. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
119. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team
120. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto
121. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
122. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
123. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne
124. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas
125. Dominik Roels (Ger) Team Milram
126. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
127. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto
128. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
129. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
130. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto
131. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
132. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
133. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 39:35
134. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 39:48
135. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 42:16
136. Christian Kux (Ger) Team Milram 43:02
137. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road 45:03
138. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 45:43
DNF Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
DNF Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
DNF Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N.G.C.
DNS Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step

GC after Stage 7

1. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 23:00:53
2. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 0:16
3. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 1:18
4. Robert Gesink (Ned) Rabobank 2:41
5. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:40
6. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 4:08
7. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas 4:21
8. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 5:05
9. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 5:28
10. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux 6:19
11. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 6:59
12. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 7:07
13. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 8:12
14. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 8:43
15. Stef Clement (Ned) Rabobank 9:40
16. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team 10:41
17. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:52
18. Christian Knees (Ger) Team Milram 11:52
19. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 12:41
20. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road 14:26
21. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 14:46
22. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 15:14
23. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 15:39
24. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana 15:41
25. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team 16:08
26. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road 17:27
27. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 17:41
28. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 18:03
29. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 18:10
30. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux 18:15
31. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 18:42
32. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 19:02
33. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 19:14
34. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 19:33
35. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 19:37
36. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 20:41
37. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 21:51
38. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 24:34
39. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 25:08
40. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux 25:33
41. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step 26:57
42. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom 26:59
43. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream 27:35
44. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 27:46
45. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 28:14
46. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 29:41
47. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 30:08
48. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 30:48
49. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 31:09
50. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank 31:15
51. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 31:44
52. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto 32:13
53. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 32:14
54. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 32:20
55. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 33:39
56. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 33:49
57. Kevin De Weert (Bel) Quick Step 34:23
58. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank 35:38
59. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 36:31
60. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 37:22
61. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 38:57
62. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 38:59
63. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 40:02
64. Frederik Willems (Bel) Liquigas 40:33
65. Martin Velits (Svk) Team Milram 41:07
66. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 41:34
67. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C. 41:47
68. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 42:13
69. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 42:16
70. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi 42:36
71. Sergey Renev (Kaz) Astana 42:37
72. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 44:24
73. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 44:31
74. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 44:56
75. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne 45:10
76. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 45:25
77. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto 45:29
78. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 45:57
79. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road 45:59
80. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 48:32
81. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 49:48
82. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 49:59
83. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto 51:10
84. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 52:20
85. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 52:44
86. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C. 53:09
87. Bram Tankink (Ned) Rabobank 54:01
88. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team 54:53
89. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 55:32
90. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 55:55
91. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 56:09
92. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha 57:05
93. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 57:25
94. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 1:00:18
95. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne 1:00:37
96. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 1:01:00
97. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:01:07
98. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 1:01:20
99. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:02:05
100. Stijn Devolder (Bel) Quick Step 1:02:06
101. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 1:03:18
102. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road 1:03:29
103. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team 1:03:41
104. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:05:03
105. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 1:05:41
106. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto 1:06:20
107. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C. 1:06:26
108. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto 1:06:59
109. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 1:07:53
110. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 1:08:22
111. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 1:09:37
112. Marco Velo (Ita) Quick Step 1:10:06
113. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:10:30
114. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:11:17
115. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas 1:11:18
116. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:12:31
117. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:12:41
118. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:12:47
119. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank 1:15:23
120. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto 1:15:35
121. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 1:16:33
122. Dominik Roels (Ger) Team Milram 1:17:10
123. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha 1:17:17
124. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road 1:17:21
125. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 1:17:44
126. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas 1:19:02
127. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 1:19:56
128. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 1:22:03
129. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 1:22:11
130. Tom Boonen (Bel) Quick Step 1:22:42
131. Paul Voss (Ger) Team Milram 1:22:51
132. Servais Knaven (Ned) Team Milram 1:23:11
133. Maarten Wynants (Bel) Quick Step 1:25:59
134. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto 1:26:32
135. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:33:25
136. Christian Kux (Ger) Team Milram 1:34:02
137. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 1:34:21
138. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 1:34:39






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.