Featured Stories

Crit̩rium du Dauphin̩ Lib̩r̩ Stage 7 Final Full Results РValverde Wins Overall

by pedalmag.com

June 14, 2009 (Grenoble, France) – Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne has won the overall as Rabobank’s Stef Clement (Ned) took the final 146km Stage 8 from Faverges to Grenoble over Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream in second with Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux in 3rd. Canada’s Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream finished 60th overall while team mate Svein Tuft was 113th.

Results

1. Stef Clement (Ned) Rabobank 3:30:17 (41.658 km/h)
2. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
3. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 0:02
4. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road 1:31
5. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
6. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:33
7. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:56
8. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C.
9. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 1:58
10. Maarten Wynants (Bel) Quick Step 2:05
11. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
12. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
13. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas
14. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road
15. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
16. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
17. Martin Velits (Svk) Team Milram
18. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
19. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
20. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
21. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
22. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne
23. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
24. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux
25. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
26. Robert Gesink (Ned) Rabobank
27. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
28. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
29. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana
30. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
31. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
32. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
33. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
34. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
35. Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
36. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
37. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
38. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux
39. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
40. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
41. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
42. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
43. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom
44. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
45. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana
46. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
47. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
48. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
49. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
50. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
51. Christian Knees (Ger) Team Milram 3:57
52. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
53. Marco Velo (Ita) Quick Step
54. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step
55. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne
56. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
57. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
58. Paul Voss (Ger) Team Milram
59. Bram Tankink (Ned) Rabobank
60. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
61. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto
62. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road
63. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
64. Frederik Willems (Bel) Liquigas
65. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team
66. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank
67. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
68. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
69. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
70. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto
71. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
72. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
73. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
74. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
75. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto
76. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
77. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank
78. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
79. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
80. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
81. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
82. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 6:39
83. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team
84. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
85. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
86. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto
87. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
88. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
89. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
90. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana
91. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
92. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
93. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
94. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
95. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
96. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
97. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
98. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto
99. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
100. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road 9:37
101. Christian Kux (Ger) Team Milram
102. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
103. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
104. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
105. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
106. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
107. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 12:06
108. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team
109. Dominik Roels (Ger) Team Milram
110. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
111. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road
112. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
113. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
114. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank
115. Kevin De Weert (Bel) Quick Step
116. Stijn Devolder (Bel) Quick Step
117. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
118. Sergey Renev (Kaz) Astana
119. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
120. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
121. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
122. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
123. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C.
124. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas
125. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
126. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas
127. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto
128. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
129. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
130. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C. 13:31
131. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 13:34
132. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto
133. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
134. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.
135. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha 13:36
DNF Servais Knaven (Ned) Team Milram
DNF Niki Terpstra (Ned) Team Milram
DNS Tom Boonen (Bel) Quick Step

Final GC

1. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 26:33:15
2. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 0:16
3. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 1:18
4. Robert Gesink (Ned) Rabobank 2:41
5. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:40
6. Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 4:08
7. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas 4:21
8. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 5:05
9. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 5:28
10. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux 6:19
11. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 6:58
12. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 6:59
13. Stef Clement (Ned) Rabobank 7:35
14. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 8:12
15. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 8:43
16. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team 10:41
17. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:52
18. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 12:09
19. Christian Knees (Ger) Team Milram 13:44
20. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 14:46
21. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 15:14
22. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 15:39
23. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana 15:41
24. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road 16:18
25. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road 16:53
26. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team 18:00
27. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 18:10
28. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 19:14
29. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 19:33
30. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
31. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 19:37
32. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 20:34
33. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
34. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux 22:49
35. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 23:36
36. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 23:43
37. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 24:34
38. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux 25:33
39. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 26:09
40. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom 26:59
41. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 27:46
42. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 28:04
43. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step 28:49
44. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 30:08
45. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 31:33
46. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 31:36
47. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 31:44
48. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream 32:09
49. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 32:40
50. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank 33:07
51. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto 34:05
52. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 34:06
53. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 35:09
54. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 36:54
55. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank 37:30
56. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 38:23
57. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 40:49
58. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 41:05
59. Martin Velits (Svk) Team Milram 41:07
60. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 41:10
61. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 41:54
62. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 41:56
63. Frederik Willems (Bel) Liquigas 42:25
64. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 43:26
65. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 43:33
66. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 44:08
67. Kevin De Weert (Bel) Quick Step 44:24
68. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 44:56
69. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne 45:10
70. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 46:16
71. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 46:47
72. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi 47:10
73. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 49:48
74. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 49:59
75. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto 50:03
76. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 50:24
77. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C. 51:48
78. Sergey Renev (Kaz) Astana 52:38
79. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C. 53
80. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 53:29
81. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 54:12
82. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 54:32
83. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto 55:44
84. Bram Tankink (Ned) Rabobank 55:53
85. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road 56:00
86. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 59:17
87. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 1:00:26
88. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne 1:00:37
89. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 1:01:28
90. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team 1:02:25
91. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 1:02:45
92. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 1:03:04
93. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:03:57
94. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 1:04:52
95. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 1:05:10
96. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 1:05:54
97. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:05:56
98. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 1:06:10
99. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:06:55
100. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 1:08:22
101. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha 1:08:36
102. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto 1:08:51
103. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 1:09:37
104. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road 1:11:01
105. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:11:08
106. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:11:17
107. Marco Velo (Ita) Quick Step 1:11:58
108. Stijn Devolder (Bel) Quick Step 1:12:07
109. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 1:12:27
110. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:12:31
111. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:12:41
112. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team 1:13:42
113. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 1:15:42
114. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road 1:17:21
115. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto 1:17:27
116. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto 1:17:49
117. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C. 1:17:52
118. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:20:31
119. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas 1:21:19
120. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha 1:21:51
121. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:22:48
122. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 1:23:55
123. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 1:24:05
124. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 1:24:30
125. Paul Voss (Ger) Team Milram 1:24:43
126. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank 1:25:24
127. Maarten Wynants (Bel) Quick Step 1:25:59
128. Dominik Roels (Ger) Team Milram 1:27:11
129. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas 1:29:03
130. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 1:29:13
131. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto 1:36:33
132. Christian Kux (Ger) Team Milram 1:41:34
133. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 1:41:53
134. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:43:26
135. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 1:46:08






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.