Featured Stories

Crit̩rium du Dauphin̩ Lib̩r̩ Stage 6 Full Results, Photos РF̩drigo Wins

by pedalmag.com

June 12, 2009 (Briançon, France) – Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom took the win on Stage 6 from Gap to Briançon, 106km over Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step in second and Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale in third. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream placed 55th followed by team mate Svein Tuft in 61st while Michael Barry (Columbia-Highroad) did not start (we hope to have news on this shortly). Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne continues to lead with two stages remaining as the Dauphiné Libéré wraps up on Sunday.

Results

1. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 2:48:17 (38.685 km/h)
2. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step 0:04
3. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 0:05
4. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank 0:14
5. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 0:25
6. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 2:47
7. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C.
8. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne 2:50
9. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:17
10. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto 3:41
11. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 3:49
12. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux 4:05
13. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 4:10
14. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 4:12
15. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
16. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
17. Robert Gesink (Ned) Rabobank 4:19
18. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas 4:21
19. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
20. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux 4:29
21. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
22. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 4:31
23. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 4:33
24. Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
25. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 4:35
26. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
27. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
28. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
29. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana
30. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
31. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road
32. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 4:42
33. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 4:44
34. Stef Clement (Ned) Rabobank
35. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
36. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
37. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road
38. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 4:46
39. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team
40. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
41. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto
42. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
43. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
44. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto
45. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
46. Christian Knees (Ger) Team Milram 4:51
47. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 4:57
48. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team 4:59
49. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
50. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 5:03
51. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto
52. Kevin De Weert (Bel) Quick Step 5:06
53. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road
54. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 5:10
55. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 5:17
56. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5:18
57. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
58. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
59. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
60. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
61. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 5:21
62. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 5:42
63. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne 6:18
64. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
65. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
66. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 6:32
67. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 6:33
68. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 6:45
69. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank 7:16
70. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
71. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
72. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
73. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 8:40
74. Martin Velits (Svk) Team Milram
75. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto
76. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team 8:52
77. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
78. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
79. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
80. Dominik Roels (Ger) Team Milram
81. Bram Tankink (Ned) Rabobank
82. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
83. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
84. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
85. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
86. Sergey Renev (Kaz) Astana
87. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana
88. Frederik Willems (Bel) Liquigas 8:58
89. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C.
90. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
91. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
92. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas 9:43
93. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 9:54
94. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 10:31
95. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 11:48
96. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha
97. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
98. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
99. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
100. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
101. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom
102. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
103. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
104. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
105. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 12:58
106. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
107. Marco Velo (Ita) Quick Step
108. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road
109. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto
110. Stijn Devolder (Bel) Quick Step
111. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C.
112. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
113. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
114. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto
115. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road 13:03
116. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne 18:12
117. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
118. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas
119. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 19:02
120. Tom Boonen (Bel) Quick Step 21:10
121. Servais Knaven (Ned) Team Milram
122. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.
123. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
124. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N.G.C.
125. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step
126. Christian Kux (Ger) Team Milram
127. Maarten Wynants (Bel) Quick Step
128. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
129. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
130. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
131. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
132. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
133. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank
134. Paul Voss (Ger) Team Milram
135. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
136. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
137. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
138. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
139. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
140. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
141. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
142. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
DNS Michael Barry (Can) Team Columbia-High Road
DNS Ivan Basso (Ita) Liquigas

GC after Stage 6

1. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 18:15:46
2. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 0:16
3. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 1:04
4. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:49
5. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 1:52
6. Robert Gesink (Ned) Rabobank 2:41
7. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 2:42
8. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas 2:43
9. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 3:50
10. Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 3:56
11. Stef Clement (Ned) Rabobank 4:25
12. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux 5:32
13. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale 5:39
14. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 6:13
15. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank 6:17
16. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom 6:52
17. Christian Knees (Ger) Team Milram 7:20
18. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C. 7:35
19. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 7:48
20. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road 8:06
21. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team 8:23
22. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana 8:40
23. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 9:15
24. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road 9:51
25. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road 9:54
26. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 9:58
27. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 10:01
28. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 10:42
29. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux 10:49
30. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team 11:03
31. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 11:12
32. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux 11:15
33. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 12:11
34. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 12:13
35. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 12:23
36. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank 12:24
37. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 13:49
38. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 13:56
39. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 14:12
40. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 14:18
41. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step 14:59
42. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 15:06
43. Martin Velits (Svk) Team Milram 15:11
44. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 15:57
45. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 16:09
46. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank 16:47
47. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team 17:00
48. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom 17:01
49. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 17:08
50. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream 17:10
51. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C. 17:32
52. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 17:39
53. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 17:48
54. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 17:56
55. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 18:40
56. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 19:31
57. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 19:32
58. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 20:06
59. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 20:16
60. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 20:40
61. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
62. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 20:48
63. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne 20:55
64. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi 20:57
65. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 21:33
66. Frederik Willems (Bel) Liquigas 21:42
67. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
68. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 21:46
69. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 22:13
70. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 22:15
71. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 22:25
72. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 22:43
73. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 23:07
74. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 23:27
75. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 23:36
76. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 23:43
77. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne 24:12
78. Stijn Devolder (Bel) Quick Step 24:13
79. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 24:41
80. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 24:53
81. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 24:59
82. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road 25:36
83. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 26:33
84. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto 26:49
85. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 26:57
86. Sergey Renev (Kaz) Astana
87. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 27:10
88. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 27:48
89. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 28:01
90. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 28:04
91. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto 28:27
92. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C. 28:33
93. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto 29:06
94. Kevin De Weert (Bel) Quick Step 29:40
95. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 29:41
96. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 30:00
97. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 30:29
98. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto 30:40
99. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto 31:13
100. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 31:40
101. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 31:44
102. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C. 31:47
103. Bram Tankink (Ned) Rabobank 32:03
104. Marco Velo (Ita) Quick Step 32:13
105. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha 32:50
106. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road 32:59
107. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 33:24
108. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 33:27
109. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 34:07
110. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas 34:55
111. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 36:09
112. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne 36:22
113. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 37:01
114. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 37:18
115. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 37:26
116. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank 37:30
117. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto 37:42
118. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 37:50
119. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 39:09
120. Dominik Roels (Ger) Team Milram 39:17
121. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha 39:24
122. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team 39:26
123. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 39:28
124. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas 41:09
125. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step 41:45
126. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 42:03
127. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 44:18
128. Tom Boonen (Bel) Quick Step 44:49
129. Servais Knaven (Ned) Team Milram 45:18
130. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 46:45
131. Maarten Wynants (Bel) Quick Step 48:06
132. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 48:16
133. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto 48:39
134. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne 49:41
135. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 51:25
136. Christian Kux (Ger) Team Milram 51:41
137. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 55:32
138. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 55:45
139. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 56:28
140. Paul Voss (Ger) Team Milram 58:36
141. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 59:20
142. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N.G.C. 59:54






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.