Featured Stories

Crit̩rium du Dauphin̩ Lib̩r̩ Stage 3 Full Results РTerpstra Takes Over

by pedalmag.com

June 8, 2009 (Saint-Étienne, France) – Niki Terpstra (Ned) Team Milram has won Stage 3 from Tournus to Saint-Étienne 182km, and taken over the lead as Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale placed second and Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom was third. Top Canadian was Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream in 27th.

Results

1. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 4:32:34 (40.064 km/h)
2. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
3. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
4. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
5. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
6. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha 1:32
7. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas
8. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
9. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team
10. Christian Knees (Ger) Team Milram
11. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
12. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road
13. Paul Voss (Ger) Team Milram
14. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
15. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
16. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
17. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
18. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
19. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto
20. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
21. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
22. Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
23. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
24. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
25. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
26. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank
27. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
28. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne
29. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
30. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
31. Marco Velo (Ita) Quick Step
32. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
33. Robert Gesink (Ned) Rabobank
34. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road
35. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank
36. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road
37. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne
38. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
39. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
40. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha
41. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas
42. Ivan Basso (Ita) Liquigas
43. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne
44. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
45. Stef Clement (Ned) Rabobank
46. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
47. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
48. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto
49. Bram Tankink (Ned) Rabobank
50. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana
51. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas
52. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
53. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
54. Servais Knaven (Ned) Team Milram
55. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
56. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux
57. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
58. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
59. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
60. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana
61. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
62. Martin Velits (Svk) Team Milram
63. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
64. Sergey Renev (Kaz) Astana
65. Frederik Willems (Bel) Liquigas
66. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
67. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne
68. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
69. Simon Spilak (Slo) Lampre-N.G.C.
70. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
71. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
72. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
73. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
74. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom
75. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
76. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
77. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
78. Maarten Wynants (Bel) Quick Step
79. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
80. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank
81. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
82. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
83. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
84. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
85. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
86. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
87. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
88. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
89. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
90. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto
91. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
92. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
93. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step
94. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step
95. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
96. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
97. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road
98. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
99. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
100. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
101. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C.
102. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
103. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
104. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team
105. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
106. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
107. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
108. Tom Boonen (Bel) Quick Step
109. Stijn Devolder (Bel) Quick Step
110. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road
111. Kevin De Weert (Bel) Quick Step
112. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana
113. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
114. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
115. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream
116. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
117. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
118. Michael Barry (Can) Team Columbia-High Road
119. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto
120. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
121. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux
122. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
123. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
124. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
125. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
126. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
127. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
128. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
129. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto
130. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:15
131. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 10:11
132. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 10:12
133. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 10:38
134. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto
135. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team
136. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.
137. Christian Kux (Ger) Team Milram
138. Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia-High Road
139. Héctor González Baeza (Spa) Fuji-Servetto
140. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
141. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto
142. Alexander Serov (Rus) Team Katusha
143. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N.G.C.
144. Dominik Roels (Ger) Team Milram
145. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C.
146. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
147. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
DNF Trent Lowe (Aus) Garmin – Slipstream Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream



GC after Stage 3

1. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 10:23:45
2. Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 0:26
3. Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 0:27
4. Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 0:36
5. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 1:01
6. Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:04
7. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 1:09
8. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d’Epargne 1:24
9. Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step 1:34
10. Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas 1:35
11. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-High Road
12. Christian Knees (Ger) Team Milram
13. Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 1:37
14. José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
15. David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 1:38
16. Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux 1:40
17. Stef Clement (Ned) Rabobank
18. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 1:43
19. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
20. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 1:44
21. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
22. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 1:45
23. Maciek Bodnar (Pol) Liquigas 1:47
24. Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana 1:48
25. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 1:49
26. Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:50
27. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
28. Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank
29. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
30. Marco Marzano (Ita) Lampre-N:G:C 1:51
31. Martin Velits (Svk) Team Milram
32. Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:52
33. Bram Tankink (Ned) Rabobank 1:53
34. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 1:54
35. Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
36. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 1:55
37. Bert Grabsch (Ger) Team Columbia-High Road 1:56
38. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
39. Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:57
40. Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d’Epargne 1:58
41. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 1:59
42. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 2:00
43. Simon Spilak (Slo) Lampre-N:G:C 2:01
44. Ivan Basso (Ita) Liquigas
45. Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step 2:02
46. Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
47. Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux
48. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
49. Robert Gesink (Ned) Rabobank 2:03
50. Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
51. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
52. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto 2:04
53. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
54. David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
55. Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
56. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 2:05
57. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
58. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 2:06
59. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
60. Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 2:08
61. Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 2:09
62. Tom Boonen (Bel) Quick Step
63. Servais Knaven (Ned) Team Milram
64. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
65. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 2:10
66. Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
67. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank 2:11
68. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 2:12
69. Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d’Epargne 2:13
70. José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale
71. Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
72. Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
73. Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
74. Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas 2:14
75. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 2:16
76. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-High Road
77. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 2:17
78. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 2:18
79. Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto 2:19
80. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
81. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
82. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas
83. Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank
84. Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:20
85. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
86. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
87. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 2:21
88. Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank
89. Kevin De Weert (Bel) Quick Step 2:22
90. Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
91. Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
92. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-High Road 2:23
93. Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha
94. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
95. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N:G:C
96. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 2:24
97. Sergey Renev (Kaz) Astana
98. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 2:25
99. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
100. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
101. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 2:26
102. Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
103. Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto
104. Stijn Devolder (Bel) Quick Step 2:29
105. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
106. Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team 2:31
107. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
108. Craig Lewis (USA) Team Columbia-High Road 2:33
109. Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank 2:34
110. Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 2:36
111. Michael Barry (Can) Team Columbia-High Road 2:39
112. Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto
113. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:40
114. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 2:42
115. Gert Steegmans (Bel) Team Katusha 2:43
116. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N:G:C
117. Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team 2:47
118. Marco Velo (Ita) Quick Step 2:49
119. Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana 2:51
120. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 2:54
121. Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux 3:00
122. Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne 3:04
123. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto 3:05
124. Frederik Willems (Bel) Liquigas 3:27
125. Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 3:38
126. Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team 3:44
127. Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:51
128. Maarten Wynants (Bel) Quick Step 5:10
129. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 7:49
130. Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 11:10
131. Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 11:12
132. Paul Voss (Ger) Team Milram 11:14
133. Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team 11:19
134. Daniele Righi (Ita) Lampre-N:G:C 11:22
135. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 11:23
136. Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia-High Road 11:30
137. Alexander Serov (Rus) Team Katusha 11:31
138. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N:G:C 11:33
139. Christian Kux (Ger) Team Milram 11:36
140. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne 11:43
141. Dominik Roels (Ger) Team Milram 11:45
142. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 11:47
143. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N:G:C 11:53
144. Roy Sentjens (Ned) Silence-Lotto 12:03
145. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-N:G:C 13:47
146. Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto 15:55
147. Héctor González Baeza (Spa) Fuji-Servetto 20:31






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.