Featured Stories

Recent Videos

Criterium du Dauphine Stages 6 Full Results – Pinot Wins

by pedalmag.com
Thibaut Pinot (Fra) FDJ [P] Cor Vos
June 11, 2016 (Vaujany, FRA) – Thibaut Pinot (Fra) FDJ battled to victory on the Queen Stage 6 from La Rochette to Méribel, 141km, besting compatriot Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale with Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 3rd.

(l-r) Froome, Montoya, Landa [P] Cor Vos

Christopher Froome (Gbr) Team Sky stayed protected and maintains his stronghold on the yellow leader’s jersey. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge was the top Canuck in 80th while Antoine Duchesne (Can) Direct Energie was 123rd and Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo finished 146th and sits 74th overall.

Christopher Froome [P] Cor Vos

Results

1. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 4:24:16
2. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
3. Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 01:04
4. Christopher Froome (Gbr) Team Sky 01:07
5. Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 01:15
6. Alberto Contador (Esp) Tinkoff Team
7. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 01:17
8. Adam Yates (Gbr) Orica-GreenEdge
9. Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step 01:21
10. Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
11. George Bennett (Nzl) Team LottoNl-Jumbo 01:47
12. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team 01:55
13. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 02:05
14. Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling 02:07
15. Sergio Henao (Col) Team Sky 02:11
16. Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 02:29
17. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha 02:35
18. Daniel Navarro (Esp) Cofidis, Solutions Credits 03:07
19. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 04:05
20. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 04:13
21. Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
22. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
23. Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team 05:14
24. Joaquin Rodriguez (Esp) Team Katusha 05:54
25. Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
26. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team
27. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
28. Laurens De Plus (Bel) Etixx – Quick-Step 06:13
29. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 10:16
30. Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 11:13
31. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
32. Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
33. Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
34. Romain Sicard (Fra) Direct Energie 11:30
35. Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 14:00
36. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18 15:08
37. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida 15:47
38. Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
39. Daniel Moreno (Esp) Movistar Team
40. Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert
41. Haimar Zubeldia (Esp) Trek-Segafredo
42. Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
43. Dayer Quintana (Col) Movistar Team
44. Stephen Cummings (Gbr) Dimension Data
45. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
46. Wouter Poels (Ned) Team Sky
47. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team
48. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
49. Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step 18:31
50. Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick-Step 19:33
51. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
52. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
53. Steve Morabito (Sui) FDJ 19:41
54. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ
55. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre – Merida
56. Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling
57. Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
58. Jérémy Roy (Fra) FDJ
59. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
60. Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 22:47
61. Anthony Roux (Fra) FDJ
62. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
63. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
64. Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
65. Marc Soler (Esp) Movistar Team
66. Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
67. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 25:22
68. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida
69. Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
70. Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert
71. Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
72. Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
73. Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
74. Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale Pro Cycling 27:57
75. Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
76. Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
77. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling
78. Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
79. Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
80. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
81. Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida
82. Jonathan Fumeaux (Sui) IAM Cycling
83. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
84. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
85. Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
86. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
87. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
88. Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
89. Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
90. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
91. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
92. Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert
93. Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling
94. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
95. Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
96. Alberto Losada (Esp) Team Katusha
97. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
98. Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
99. Jack Bauer (Nzl) Cannondale Pro Cycling
100. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
101. Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
102. Ian Stannard (Gbr) Team Sky
103. Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
104. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18
105. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
106. Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
107. Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
108. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team 30:19
109. Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
110. Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 33:58
111. Brian Nauleau (Fra) Direct Energie
112. Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
113. Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step
114. Markel Irizar (Esp) Trek-Segafredo
115. Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
116. Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
118. Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert
119. Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
120. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre – Merida
121. Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
122. Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
123. Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
124. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
125. Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
126. Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
127. Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
128. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
129. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
130. Omar Fraile (Esp) Dimension Data
131. Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
132. Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
133. Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step
134. Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
135. Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
136. Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
137. Luke Rowe (Gbr) Team Sky
138. Tony Hurel (Fra) Direct Energie
139. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
140. Arthur Vichot (Fra) FDJ
141. Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
142. Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
143. Federico Zurlo (Ita) Lampre – Merida
144. William Bonnet (Fra) FDJ
145. Angel Vicioso (Esp) Team Katusha
146. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
147. Michael Morkov (Den) Team Katusha
148. Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling
149. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
150. Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team
151. Marco Haller (Aut) Team Katusha
152. Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
153. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
DNS Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Nathan Haas (Aus) Dimension Data
DNF Igor Anton Hernandez (Esp) Dimension Data
DNF Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits

GC after Stage 6

1. Christopher Froome (Gbr) Team Sky 25:50:22
2. Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 00:21
3. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
4. Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 00:30
5. Alberto Contador (Esp) Tinkoff Team 00:35
6. Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step 00:56
7. Adam Yates (Gbr) Orica-GreenEdge 01:02
8. Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 01:18
9. Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 01:35
10. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 02:12
11. Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling 02:39
12. Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 03:02
13. Daniel Navarro (Esp) Cofidis, Solutions Credits 03:16
14. Sergio Henao (Col) Team Sky 03:34
15. George Bennett (Nzl) Team LottoNl-Jumbo 04:16
16. Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 05:10
17. Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 05:23
18. Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18 05:39
19. Stef Clement (Ned) IAM Cycling 05:44
20. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 05:47
21. Joaquin Rodriguez (Esp) Team Katusha 06:22
22. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team 06:36
23. Jesus Herrada (Esp) Movistar Team 06:43
24. Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 07:52
25. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha 08:27
26. Laurens De Plus (Bel) Etixx – Quick-Step 09:21
27. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 10:49
28. Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 13:38
29. Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team 13:56
30. Romain Sicard (Fra) Direct Energie 14:06
31. Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling 15:34
32. Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida 16:45
33. Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 17:34
34. Daniel Moreno (Esp) Movistar Team 17:45
35. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 17:58
36. Luis Leon Sanchez (Esp) Astana Pro Team 18:15
37. Dayer Quintana (Col) Movistar Team 18:22
38. Wouter Poels (Ned) Team Sky 18:37
39. Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling 19:24
40. Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 19:36
41. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 21:19
42. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ 23:03
43. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 24:51
44. Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 26:29
45. Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 27:01
46. Steve Morabito (Sui) FDJ 27:36
47. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 28:11
48. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 29:02
49. Haimar Zubeldia (Esp) Trek-Segafredo 29:08
50. Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 30:30
51. Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge 31:02
52. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 32:37
53. Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18 32:38
54. Stephen Cummings (Gbr) Dimension Data 32:59
55. Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 34:50
56. Tsgabu Grmay (Eth) Lampre – Merida 35:19
57. Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert 36:15
58. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 37:00
59. Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 37:14
60. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18 37:15
61. Manuele Mori (Ita) Lampre – Merida 37:36
62. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 37:52
63. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 37:53
64. Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 38:58
65. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 39:09
66. Alberto Losada (Esp) Team Katusha 39:48
67. Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18 40:09
68. Jérémy Roy (Fra) FDJ 40:36
69. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 41:30
70. Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 41:34
71. Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team 42:02
72. Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling 42:05
73. Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 42:18
74. Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo 42:55
75. Arthur Vichot (Fra) FDJ 44:30
76. Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 45:29
77. Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step 45:32
78. Anthony Roux (Fra) FDJ 45:40
79. Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 45:53
80. Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 46:03
81. Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18 46:04
82. Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits 46:22
83. Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 46:59
84. Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 47:29
85. Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling 49:07
86. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 52:06
87. Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge 53:15
88. Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx – Quick-Step 53:17
89. Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 53:26
90. Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 53:38
91. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 53:49
92. Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 54:44
93. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 54:45
94. Marc Soler (Esp) Movistar Team 54:53
95. Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal 56:29
96. Jonathan Fumeaux (Sui) IAM Cycling 58:41
97. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 58:42
98. Luke Rowe (Gbr) Team Sky 58:52
99. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge 59:33
100. Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 59:57
101. Francisco Ventoso (Esp) Movistar Team 1:00:38
102. Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 1:00:39
103. Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 1:02:16
104. Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 1:02:26
105. Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 1:03:21
106. Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling 1:03:23
107. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 1:03:24
108. Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 1:03:30
109. Dimitri Claeys (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:04:24
110. William Bonnet (Fra) FDJ 1:05:03
111. Ian Stannard (Gbr) Team Sky 1:05:58
112. Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:07:04
113. Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:07:21
114. Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 1:08:45
115. Shane Archbold (Nzl) Bora-Argon 18 1:08:48
116. Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin 1:09:17
117. Tony Hurel (Fra) Direct Energie 1:09:20
118. Angel Vicioso (Esp) Team Katusha 1:09:37
119. Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin 1:09:58
120. Michael Valgren (Den) Tinkoff Team 1:10:50
121. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 1:11:34
122. Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale Pro Cycling 1:12:06
123. Omar Fraile (Esp) Dimension Data 1:12:37
124. Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 1:13:09
125. Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:14:13
126. Jack Bauer (Nzl) Cannondale Pro Cycling 1:14:44
127. Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo 1:14:55
128. Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 1:15:11
129. Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 1:15:13
130. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 1:15:59
131. Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 1:16:05
132. Markel Irizar (Esp) Trek-Segafredo 1:16:57
133. Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:17:38
134. Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 1:17:50
135. Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team 1:18:46
136. Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:19:01
137. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:19:44
138. Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step 1:20:13
139. Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 1:20:28
140. Marco Haller (Aut) Team Katusha 1:20:37
141. Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:22:31
142. Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 1:23:11
143. Michael Morkov (Den) Team Katusha 1:23:38
144. Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 1:23:40
145. Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 1:24:54
146. Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 1:27:47
147. Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling 1:28:03
148. Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin 1:28:18
149. Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 1:28:56
150. Federico Zurlo (Ita) Lampre – Merida 1:29:44
151. Mattia Cattaneo (Ita) Lampre – Merida 1:30:47
152. Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:33:32
153. Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step 1:33:34





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.