Featured Stories

Recent Videos

Coupe des Nations Ville de Saguenay — Stages 3 and 4 – Kovaliovas Leading

June 7, 2008 – Alfredo Balloni (Ita) Italy won the 103.2km Stage 3 Route de la Dam Deux circuit earlier today over Rui Costa (Por) Portugal in second and Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands in third while Rui Costa (Por) Portugal won the Stage 4, 8.6km ITT, which followed over Guy East (USA) US National Team in 2nd and Matthew Haydock (Nzl) Mixed. On Stage 3 Eric Boily (Can) Canada A was the top Canadian in 14th while Ryan Anderson (Can) Canada A lead the charge in 7th in the ITT. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania leading overall with Boily in 4th.

Results

Stage 3

1. Alfredo Balloni (Ita) Italy 2:29:08
2. Rui Costa (Por) Portugal 0:06
3. Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands 0:24
4. Damien Branaa (Fra) France 0:40
5. Jocelyn Bar (Fra) France
6. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 0:43
7. Alesssandro Colo (Ita) Italy
8. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania
9. Kalle Corneliussen (Den) Denmark
10. Kim Michely (Lux) Luxembourg
11. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan
12. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg
13. Arnaud Godet (Fra) France
14. Eric Boily (Can) Canada A
15. Mario Contreras (Can) Mixed

16. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus
17. Abdelkader Belmokhtar (Can) Mixed
18. Guy East (USA) Team USA
19. Henrique Casimiro (Por) Portugal
20. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands
21. Remco Broers (Ned) Netherlands
22. Ryan Anderson (Can) Canada A
23. Jaco Venter (RSA) South Africa
24. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania
25. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa
26. Marcio Barbosa (Por) Portugal 0:48
27. Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan 0:51
28. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 0:55
29. Johan Rabie (RSA) South Africa 0:56
30. Matthew Haydock (Nzl) Mixed 0:58
31. Jefry Romero (Col) Colombia 1:01
32. Jarlison Pantano (Col) Colombia
33. Tomas Mice (Ltu) Lithuania
34. Jake Keough (USA) Team USA
35. Cheyne Hoag (USA) Team USA
36. Andre Tremblay (Can) Canada B
37. Hichem Chabane (Can) Mixed

38. Ricardo Vilela (Por) Portugal 1:04
39. Alessandro De Marchi (Ita) Italy
40. Thomas Kvist (Den) Denmark 1:16
41. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg
42. Yoedison Bustamante (Col) Colombia
43. Joel Dion-Poitras (Can) Canada A 1:22
44. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan
45. David Veilleux (Can) Canada A 1:27
46. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus 1:32
47. Dave Vuckets (Can) Canada B
48. Jorge Teixeira (Por) Portugal
49. Nick Keough (USA) Team USA 1:45
50. Albarracin Suarez (Col) Colombia 1:46
51. Matteo Busato (Ita) Italy
52. Marc Reef (Ned) Netherlands 1:58
53. Travis Burandt (USA) Team USA
54. Ryan Belliveau (Can) Canada B
55. Ryan Bauman (USA) Team USA
56. Zach Garland (Can) Canada A
57. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus
58. Jean-Lou Paiani (Fra) France
59. Shane Archbold (Can) Mixed
60. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus
61. Jonathan Kinnear (RSA) South Africa
62. Adam Thuss (Can) Canada B
63. Camilo Moyano (Col) Colombia
64. Charly Vives (Can) Canada A
65. Bradley Potgieter (RSA) South Africa
66. Anders Hilligsoe (Den) Denmark
67. Andrea Grendene (Ita) Italy
68. Flemming Rasmussen (Den) Denmark
69. Marco Cunha (Por) Portugal
70. Gediminas Kaupas (Ltu) Lithuania
71. Thomas Guldhammer (Den) Denmark
72. Julian Van Dijk (Ned) Netherlands 15:43
DNF Ben Gastauer (Lux) Luxembourg
DNF Victor Mironov (Can) Mixed
DNS Jonathan Thire (Fra) France
DNS Robin Chaigneau (Ned) Netherlands

Stage 4

1. Rui Costa (Por) Portugal 0:11:06
2. Guy East (USA) US National Team 0:04
3. Matthew Haydock (Nzl) Mixed 0:10
4. Jaco Venter (RSA) South Africa 0:14
5. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania 0:14
6. Alfredo Balloni (Ita) Italy 0:17
7. Ryan Anderson (Can) Canada A 0:17
8. Jocelyn Bar (Fra) France 0:20
9. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa 0:21
10. Damien Branaa (Fra) France 0:24
11. Travis Burandt (USA) US National Team 0:24
12. David Veilleux (Can) Canada A 0:25
13. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania 0:25
14. Kim Michely (Lux) Luxembourg 0:32
15. Eric Boily (Can) Canada A 0:32
16. Anders Hilligsoe (Den) Denmark 0:35
17. Thomas Kvist (Den) Denmark 0:37
18. Mario Contreras (Esa) Mixed 0:39
19. Ricardo Vilela (Por) Portugal 0:40
20. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 0:40
21. Kalle Corneliussen (Den) Denmark 0:42
22. Matteo Busato (Ita) Italy 0:43
23. Arnaud Godet (Fra) France 0:47
24. Andre Tremblay (Can) Canada B 0:49
25. Abdelkader Belmokhtar (Alg) Mixed 0:50
26. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan 0:51
27. Henrique Casimiro (Por) Portugal 0:51
28. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus 0:53
29. Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan 0:55
30. Hichem Chabane (Alg) Mixed 0:56
31. Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands 0:57
32. Alessandro De Marchi (Ita) Italy 0:57
33. Johan Rabie (RSA) South Africa 0:58
34. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg 0:58
35. Ryan Bauman (USA) US National Team 0:59
36. Gediminas Kaupas (Ltu) Lithuania 1:00
37. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan 1:00
38. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 1:00
39. Marco Cunha (Por) Portugal 1:01
40. Jake Keough (USA) US National Team 1:01
41. Tomas Mice (Ltu) Lithuania 1:03
42. Thomas Guldhammer (Den) Denmark 1:04
43. Nick Keough (USA) US National Team 1:07
44. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands 1:07
45. Jean-Lou Paiani (Fra) France 1:07
46. Andrea Grendene (Ita) Italy 1:08
47. Cheyne Hoag (USA) US National Team 1:08
48. Jarlison Pantano (Col) Colombia 1:10
49. Jorge Teixeira (Por) Portugal 1:11
50. Marcio Barbosa (Por) Portugal 1:14
51. Alesssandro Colo (Ita) Italy 1:15
52. Jefry Romero (Col) Colombia 1:15
53. Charly Vives (Can) Canada A 1:16
54. Adam Thus (Can) Canada B 1:16

55. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg 1:18
56. Remco Broers (Ned) Netherlands 1:19
57. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus 1:20
58. Camilo Moyano (Col) Colombia 1:21
59. Ryan Belliveau (Can) Canada B 1:21
60. Yoedison Bustamante (Col) Colombia 1:22
61. Zach Garland (Can) Canada A 1:23
62. Albarracin Suarez (Col) Colombia 1:24
63. Dave Vuckets (Can) Canada B 1:26
64. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus 1:30
65. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus 1:31
66. Julian Van Dijk (Ned) Netherlands 1:34
67. Shane Archbold (Nzl) Mixed 1:40
68. Joel Dion-Poitras (Can) Canada A 1:48
69. Jonathan Kinnear (RSA) South Africa 1:50
70. Flemming Rasmussen (Den) Denmark 2:26
71. Marc Reef (Ned) Netherlands 2:39
72. Bradley Potgieter (RSA) South Africa 2:47

GC after Stage 4

1. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania 10:16:02
2. Rui Costa (Por) Portugal 0:10
3. Alfredo Balloni (Ita) Italy 0:17
4. Eric Boily (Can) Canada A 0:22
5. Jocelyn Bar (Fra) France 0:24
6. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa 0:28
7. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 0:40
8. Jaco Venter (RSA) South Africa 1:06
9. Ryan Anderson (Can) Canada A 1:12
10. Damien Branaa (Fra) France 1:16
11. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania 1:18
12. Kim Michely (Lux) Luxembourg 1:27
13. Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands 1:31
14. Kalle Corneliussen (Den) Denmark 1:34
15. Guy East (USA) US National Team 1:36
16. Matthew Haydock (Nzl) Mixed 1:39
17. Arnaud Godet (Fra) France 1:42
18. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan 1:46
19. Henrique Casimiro (Por) Portugal 1:46
20. Ricardo Vilela (Por) Portugal 1:56
21. Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan 1:58
22. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands 2:02
23. Andre Tremblay (Can) Canada B 2:02
24. David Veilleux (Can) Canada A 2:04

25. Thomas Kvist (Den) Denmark 2:05
26. Alesssandro Colo (Ita) Italy 2:10
27. Mario Contreras (Esa) Mixed 2:11
28. Alessandro De Marchi (Ita) Italy 2:13
29. Tomas Mice (Ltu) Lithuania 2:14
30. Remco Broers (Ned) Netherlands 2:14
31. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus 2:24
32. Matteo Busato (Ita) Italy 2:35
33. Hichem Chabane (Alg) Mixed 2:46
34. Marco Cunha (Por) Portugal 3:11
35. Jean-Lou Paiani (Fra) France 3:17
36. Jefry Romero (Col) Colombia 3:28
37. Dave Vuckets (Can) Canada B 3:47
38. Andrea Grendene (Ita) Italy 3:52
39. Charly Vives (Can) Canada A 4:03
40. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 4:23
41. Gediminas Kaupas (Ltu) Lithuania 5:31
42. Anders Hilligsoe (Den) Denmark 5:47
43. Cheyne Hoag (USA) US National Team 7:11
44. Johan Rabie (RSA) South Africa 8:09
45. Marcio Barbosa (Por) Portugal 8:17
46. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan 16:18
47. Thomas Guldhammer (Den) Denmark 17:01
48. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus 17:28
49. Abdelkader Belmokhtar (Alg) Mixed 18:14
50. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg 18:24
51. Jake Keough (USA) US National Team 18:45
52. Jarlison Pantano (Col) Colombia 18:54
53. Travis Burandt (USA) US National Team 19:05
54. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg 19:17
55. Yoedison Bustamante (Col) Colombia 19:21
56. Jorge Teixeira (Por) Portugal 19:26
57. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus 19:34
58. Nick Keough (USA) US National Team 19:35
59. Albarracin Suarez (Col) Colombia 19:53
60. Joel Dion-Poitras (Can) Canada A 19:53
61. Adam Thus (Can) Canada B 19:55

62. Ryan Bauman (USA) US National Team 20:00
63. Camilo Moyano (Col) Colombia 20:02
64. Ryan Belliveau (Can) Canada B 20:02
65. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus 20:10
66. Shane Archbold (Nzl) Mixed 20:21
67. Jonathan Kinnear (RSA) South Africa 20:31
68. Zach Garland (Can) Canada A 21:04
69. Bradley Potgieter (RSA) South Africa 21:28
70. Marc Reef (Ned) Netherlands 22:30
71. Flemming Rasmussen (Den) Denmark 22:59
72. Julian Van Dijk (Ned) Netherlands 34:00KoM

1. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 10 pts
2. Jarlison Pantano (Col) Colombia 9
3. Yoedison Bustamante (Col) Colombia 5
4. Marco Cunha (Por) Portugal 5
5. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania Lituanie 4
6. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania 3
7. Johan Rabie (RSA) South Africa 3
8. Ricardo Vilela (Por) Portugal 3
9. Alesssandro Colo (Ita) Italy 3
10. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 1
11. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus 1
12. Joel Dion-Poitras (Can) Canada A 1
13. Jorge Teixeira (Por) Portugal 1

Points

1. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania 50 pts
2. Eric Boily (Can) Canada A 37
3. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 33
4. Alfredo Balloni (Ita) Italy 24
5. Jocelyn Bar (Fra) France24
6. Matteo Busato (Ita) Italy 23
7. Rui Costa (Por) Portugal 22
8. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan 16
9. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg16
10. Kalle Corneliussen (Den) Denmark 15
11. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg15
12. Andrea Grendene (Ita) Italy 14
13. Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands 13
14. Jake Keough (USA) Team USA 13
15. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa 12
16. Damien Branaa (Fra) France12
17. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 11
18. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania 9
19. Alesssandro Colo (Ita) Italy 9
20. Kim Michely (Lux) Luxembourg 7
21. Tomas Mice (Ltu) Lithuania 7
22. Thomas Guldhammer (Den) Denmark 7
23. Jaco Venter (RSA) South Africa 6
24. Thomas Kvist (Den) Denmark 5
25. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan 5
26. Shane Archbold (Can) Mixed 5
27. Victor Mironov (Can) Mixed 5

28. Robin Chaigneau (Ned) Netherlands 4
29. Arnaud Godet (Fra) France3
30. Ryan Anderson (Can) Canada A 3
31. Abdelkader Belmokhtar (Alg) Mixed 3
32. Adam Thus (Can) Canada B 3
33. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands 2
34. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus 1
35. Mario Contreras (Esa) Mixed 1
36. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus 1
37. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus 1
38. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus 1

Teams

1. Italy 30:50:59
2. France 0:29
3. Portugal 0:47
4. Canada A 0:54
5. Lithuania 0:56
6. Netherlands 2:56
7. Mixed 3:19
8. Uzbekistan 5:15
9. Denmark 5:53
10. South Africa 6:53
11. Luxembourg 18:59
12. Canada B 22:48
13. US National Team 23:53
14. Belarus 36:34
15. Colombia 38:49





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.