Featured Stories

Coupe des Nations Ville de Saguenay — Stage 2 Full Results – Canada\’s Boily Wins

June 6, 2008 (Lateri̬re, QC) РEric Boily (Can) Canada A has won the 159.9km Stage 2 from Jonqui̬re to Lateri̬re on Friday over Matteo Busato (Ita) Italy in second and Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania in third. Alessandro Mazzi (Ita) Italy placed 6th today and continues to lead with Boily in 3rd overall.

Results

1. Eric Boily (Can) Canada A 3:38:40
2. Matteo Busato (Ita) Italy
3. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania
4. Jake Keough (USA) Team USA
5. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg
6. Alessandro Mazzi (Ita) Italy
7. Andrea Grendene (Ita) Italy
8. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan
9. Thomas Guldhammer (Den) Denmark
10. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania
11. Shane Archbold (Can) Mixed
12. Tomas Mice (Ltu) Lithuania
13. Ryan Anderson (Can) Canada A
14. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands
15. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus
16. David Veilleux (Can) Canada A
17. Arnaud Godet (Fra) France
18. Jonathan Kinnear (RSA) South Africa
19. Johan Rabie (RSA) South Africa
20. Cheyne Hoag (USA) Team USA
21. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa
22. Charly Vives (Can) Canada A
23. Rui Costa (Por) Portugal
24. Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands
25. Gediminas Kaupas (Ltu) Lithuania
26. Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan
27. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan
28. Hichem Chabane (Can) Mixed
29. Ryan Belliveau (Can) Canada B
30. Alfredo Balloni (Ita) Italy
31. Remco Broers (Ned) Netherlands
32. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan
33. Joel Dion-Poitras (Can) Canada A
34. Kim Michely (Lux) Luxembourg
35. Alessandro De Marchi (Ita) Italy
36. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus
37. Jorge Teixeira (Pro) Portugal
38. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus
39. Kalle Corneliussen (Den) Denmark
40. Thomas Kvist (Den) Denmark
41. Travis Burandt (USA) Team USA
42. Alesssandro Colo (Ita) Italy
43. Nick Keough (USA) Team USA
44. Jean-Lou Paiani (Fra) France
45. Henrique Casimiro (Por) Portugal
46. Jarlison Pantano (Col) Colombia
47. Matthew Haydock (Nzl) Mixed
48. Ricardo Vilela (Por) Portugal
49. Julian Van Dijk (Ned) Netherlands
50. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg
51. Yoedison Bustamante (Col) Colombia
52. Camilo Moyano (Col) Colombia
53. Marcio Barbosa (Por) Portugal
54. André Tremblay (Can) Canada B
55. Adam Thus (Can) Canada B
56. Victor Mironov (Can) Mixed
57. Dave Vuckets (Can) Canada B

58. Jocelyn Bar (Fra) France
59. Albarracin Suarez (Col) Colombia
60. Mario Contreras (Can) Mixed
61. Jefry Romero (Col) Colombia
62. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus
63. Ryan Bauman (USA) Team USA
64. Abdelkader Belmokhtar (Can) Mixed
65. Guy East (USA) Team USA
66. Zach Garland (Can) Canada A 1:50
67. Anders Hilligsoe (Den) Denmark
68. Jaco Venter (RSA) South Africa
69. Bradley Potgieter (RSA) South Africa
70. Flemming Rasmussen (Den) Denmark
71. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg
72. Damien Branaa (Fra) France
73. Marc Reef (Ned) Netherlands
74. Robin Chaigneau (Ned) Netherlands
75. Jonathan Thire (Fra) France
76. Marco Cunha (Por) Portugal
DNF. Fabio Andres Duarte (Col) Colombia

GC after Stage 2

1. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 7:34:53
2. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania 0:01
3. Eric Boily (Can) Canada A 0:02
4. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa 0:19
5. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg
6. Jocelyn Bar (Fra) France
7. Matteo Busato (Ita) Italy 1:01
8. Alfredo Balloni (Ita) Italy
9. Rui Costa (Por) Portugal 1:03
10. Tomas Mice (Ltu) Lithuania 1:05
11. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania
12. Kalle Corneliussen (Den) Denmark both s.t.
13. Jaco Venter (RSA) South Africa 1:06
14. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan 1:07
15. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands
16. Ryan Anderson (Can) Canada A
17. Arnaud Godet (Fra) France
18. Cornelius Vanoojen (Ned) Netherlands
19. David Veilleux (Can) Canada A
20. Kim Michely (Lux) Luxembourg
21. Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan
22. Thomas Kvist (Den) Denmark
23. Remco Broers (Ned) Netherlands
24. Jean-Lou Paiani (Fra) France
25. Alessandro De Marchi (Ita) Italy
26. Alesssandro Colo (Ita) Italy
27. Henrique Casimiro (Por) Portugal
28. Ricardo Vilela (Por) Portugal
29. Robin Chaigneau (Ned) Netherlands
30. André Tremblay (Can) Canada B
31. Jonathan Thire (Fra) France
32. Damien Branaa (Fra) France
33. Marco Cunha (Por) Portugal
34. Matthew Haydock (Can) Mixed 1:26
35. Andrea Grendene (Ita) Italy 1:41
36. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus 1:43
37. Charly Vives (Can) Canada A 1:44
38. Hichem Chabane (Can) Mixed
39. Mario Contreras (Can) Mixed
40. Dave Vuckets (Can) Canada B

41. Guy East (USA) Team USA
42. Jefry Romero (Col) Colombia 2:07
43. Gediminas Kaupas (Ltu) Lithuania 3:28
44. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 3:35
45. Anders Hilligsoe (Den) Denmark 4:09
46. Cheyne Hoag (USA) Team USA 5:57
47. Johan Rabie (RSA) South Africa 7:10
48. Marcio Barbosa (Por) Portugal
49. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan 14:51
50. Thomas Guldhammer (Den) Denmark 14:54
51. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus
52. Victor Mironov (Can) Mixed 17:35
53. Adam Thus (Can) Canada B 17:36
54. Abdelkader Belmokhtar (Can) Mixed

55. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus 17:37
56. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus
57. Jake Keough (USA) Team USA 17:38
58. Jonathan Kinnear (RSA) South Africa
59. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg
60. Ryan Belliveau (Can) Canada B
61. Joel Dion-Poitras (Can) Canada A
62. Shane Archbold (Can) Mixed

63. Nick Keough (USA) Team USA
64. Travis Burandt (USA) Team USA
65. Jorge Teixeira (Pro) Portugal
66. Julian Van Dijk (Ned) Netherlands
67. Jarlison Pantano (Col) Colombia
68. Camilo Moyano (Col) Colombia
69. Yoedison Bustamante (Col) Colombia
70. Albarracin Suarez (Col) Colombia
71. Bradley Potgieter (RSA) South Africa
72. Marc Reef (Ned) Netherlands
73. Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg
74. Ryan Bauman (USA) Team USA
75. Zach Garland (Can) Canada A 18:38
76. Flemming Rasmussen (Den) Denmark 19:30

Points

1. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania 37 pts
2. Eric Boily (Can) Canada A 35
3. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 33
4. Matteo Busato (Ita) Italy 24
5. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg 15
6. Andrea Grendene (Ita) Italy 14
7. Jocelyn Bar (Fra) France 13
8. Jake Keough (USA) Team USA 13
9. Jay Robert Thomson (RSA) South Africa 12
10. Jempy Drucker (Lux) Luxembourg 12
11. Ruslan Karimov (Uzb) Uzbekistan 11
12. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania 9
13. Alfredo Balloni (Ita) Italy 9
14. Rui Costa (Por) Portugal 8
15. Tomas Mice (Ltu) Lithuania 7
16. Kalle Corneliussen (Den) Denmark 7
17. Thomas Guldhammer (Den) Denmark 7
18. Ricardo Vilela (Por) Portugal 6
19. Thomas Kvist (Den) Denmark 5
20. Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan 5
21. Victor Mironov (Can) Mixed 5
22. Shane Archbold (Can) Mixed 5

23. Robin Chaigneau (Ned) Netherlands 4
24. Abdelkader Belmokhtar (Can) Mixed 3
25. Adam Thus (Can) Canada B 3

26. Jaco Venter (RSA) South Africa 3
27. Ryan Anderson (Can) Canada A 3
28. Henrique Casimiro (Por) Portugal 2
29. Jorge Teixeira (Pro) Portugal 2
30. Berjam Lindeman (Ned) Netherlands 2
31. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus 1
32. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 1
33. Kim Michely (Lux) Luxembourg 1
34. Maxim Kumilevski (Blr) Belarus 1
35. Yury Yazepchyk (Blr) Belarus 1
36. Konstantin Shkredau (Blr) Belarus 1

KOM

1. Temur Mukhamedov (Uzb) Uzbekistan 10 pts
2. Ben Gastauer (Lux) Luxembourg 5
3. Edgaras Kovaliovas (Ltu) Lithuania 4
4. Evaldas Siskevicius (Ltu) Lithuania 3
5. Johan Rabie (RSA) South Africa 3
6. Alessandro Mazzi (Ita) Italy 1
7. Aliaksandp Shasshkouski (Blr) Belarus 1

Team

1. Italy 22:46:59
2. Lithuania at 0:08
3. Canada A 0:10
4. France 0:13
5. Portugal 0:57
6. Netherlands 1:01
7. Mixed 2:34
8. Denmark 3:20
9. Uzbekistan 3:30
10. South Africa 6:16
11. Luxembourg 16:47
12. Canada B 18:09
13. Team USA 22:59
14. Belarus 31:56
15. Colombia 35:03







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.