Featured Stories

Chrono Gatineau ITT Full Results – Canuel 2nd

by pedalmag.com

Canuel Team Velocio SRAM_PAS1155June 05, 2015 (Gatineau, QC) – Canada’s Karol-Ann Canuel (Velocio SRAM) finished second behind winner Carmen Small (USA) Twenty 16 p/b Sho-Air in the 11.5km Chrono Gatineau ITT held today. Canuel’s teammate, and last year’s winner, Tayler Wiles (USA), grabbed the final podium spot.

Results

1. Carmen Small (USA) TWENTY16 p/b SHO-AIR 0:15:36
2. Karol-Ann Canuel (Can) Team Velocio SRAM 0:08
3. Tayler Wiles (USA) Team Velocio SRAM 0:08
4. Ganna Solovei (Ukr) Équipe Nationale Ukraine 0:12
5. Lauren Stephens (USA) Team TIBCO-SVB 0:13
6. Alena Amialiusik (Blr) Team Velocio SRAM 0:15
7. Amber Neben (USA) VISIT DALLAS Cycling p/b Noise4Good 0:17
8. Tara Whitten (Can) Team OPUS – The Cyclery 0:23
9. Brianna Walle (USA) Team OPTUM p/b Kelly Benefit Strategies 0:24
10. Jasmin Glaesser (Can) Team OPTUM p/b Kelly Benefit Strategies 0:31
11. Christine Majerus (Lux) TEAM Luxembourg National 0:34
12. Elise Delzenne (Fra) Team Velocio SRAM 0:36
13. Leah Kirchmann (Can) Team OPTUM p/b Kelly Benefit Strategies 0:39
14. Charlotte Becker (Ger) Hitec Products 0:40
15. Allison Tetrick (USA) Team OPTUM p/b Kelly Benefit Strategies 0:41
16. Denise Ramsden (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 0:41
17. Foreman-Mackey (Can) Team OPUS – The Cyclery 0:49
18. Annie Ewart (Can) Equipe Nationale du Canada 0:52
19. Tiffany Cromwell (Aus) Team Velocio SRAM 0:53
20. Julie Emmerman (USA) Rally Sport 0:54
21. Emma White (USA) Zimmer Capital Orthopedics p/b Foundation 0:54
22. Ellen Watters (Can) Team OPUS – The Cyclery 0:54
23. Sara Bergen (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 0:57
24. Shekel Olha (Ukr) Équipe Nationale Ukraine 1:02
25. Beth Ann Orton (USA) VISIT DALLAS Cycling p/b Noise4Good 1:05
26. Alizee Brien (Can) Team TIBCO-SVB 1:05
27. Heather Fischer (USA) DNA Cycling p/b K4 1:05
28. Anika Todd (Can) Team TIBCO-SVB 1:08
29. Allison Jackson (Can) TWENTY16 p/b SHO-AIR 1:09
30. Justine Clift (Can) West Quebec Wheelers 1:17
31. Cecilie G. Johnsen (Nor) Hitec Products 1:20
32. Gabrielle Pilote-Fortin (Can) DNA Cycling p/b K4 1:27
33. Catherine Ouellette (Can) Equipe Nationale du Canada 1:35
34. Maria Luisa Calle Williams (Col) Selection de la région Nationale Capitale 1:37
35. Olivia Dillon (Irl) VISIT DALLAS Cycling p/b Noise4Good 1:37
36. Catherine Dessureault (Can) SAS-MAZDA-MACOGEP-SPECIALIZED 1:40
37. Cassandra Maximenko (USA) CRCA/Stan’s No Tubes Classic Cycling 1:45
38. Olena Demydova (Ukr) Équipe Nationale Ukraine 1:46
39. Dafné Theroux Izquierdo (Can) SAS-MAZDA-MACOGEP-SPECIALIZED 1:48
40. Vita Heine (Nor) Hitec Products 1:50
41. Brook Noble (Can) Holiday Inn Calgary-Northwest / P.K. Express 1:57
42. Kathryn Bertine (Skn) BMW p/b Happy Tooth Dental 1:59
43. Elise Maes (Lux) TEAM Luxembourg National 2:00
44. Olivia Baril (Can) Équipe du QUEBEC 2:04
45. Lauren De Crescenzo (USA) DNA Cycling p/b K4 2:06
46. Genevieve Krahn (Can) Holiday Inn Calgary-Northwest / P.K. Express 2:09
47. Jacqueline Parker (USA) Selection de la région Nationale Capitale 2:13
48. Sarah Rasmussen (Can) West Quebec Wheelers 2:20
49. Nicole Moerig (Aus) Ontario NCCH 2:22
50. Suzie Brown (Can) Holiday Inn Calgary-Northwest / P.K. Express 2:34
51. Melyssa Fortin (Can) Équipe du QUEBEC 2:48
52. Fabienne Schaus (Lux) TEAM Luxembourg National 2:51
53. Chantal Hoffmann (Lux) TEAM Luxembourg National 2:58
54. BrittLee Bowman (USA) CRCA/Stan’s No Tubes Classic Cycling 3:07
55. Melissa Hiller (USA) QCW Breakaway Bikes p/b Felt Bicycles 4:12
56. Alizee Brien (Can) Team TIBCO-SVB 4:33
DNS Loren Rowney (Aus) Team Velocio SRAM
DNS Kirsti Lay Giroux (Can) SAS-MAZDA-MACOGEP-SPECIALIZED
DNS Hayley Jones (Gbr) Ontario NCCH
DNS Meredith Bunkers (USA) CRCA/Stan’s No Tubes Classic Cycling
DNS Stefanie Sydlik (USA) QCW Breakaway Bikes p/b Felt Bicycles





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.