Featured Stories

Challenge Mallorca – Trofeo Magaluf-Palmanova – Fischer on Top, Hesjedal 19th

by pedalmag.com

February 10, 2011 (Palmanova, Spain) – Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo took the win at the 158.5km final round #5 of the Challenge Mallorca on Thursday from Magaluf to Palmanova over Spain’s Oscar Freire Gomez (Rabobank Cycling Team) in second with Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team in third. Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo placed 19th.

Results

1. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 4:09:49
2. Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank Cycling Team
3. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team
4. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
5. Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
6. Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
7. Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team
8. Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto
9. Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
10. John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad
11. Johannes Fröhlinger (Ger) Skil-Shimano
12. Sylvain Chavanel (Fra) Quickstep Cycling Team
13. Niki Terpstra (Ned) Quickstep Cycling Team
14. Vicente Reynes Mimo (Esp) Omega Pharma-Lotto
15. Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi
16. Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team
17. Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek
18. Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto
19. Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo
20. Gorka Izagirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi
21. Peio Bilbao (Esp) Orbea Continental 0:05
22. Amets Txurruka (Esp) Euskaltel-Euskadi
23. Martin Velits (Svk) HTC-Highroad
24. Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
25. Iván Velasco Murillo (Esp) Euskaltel-Euskadi
26. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada 0:07
27. Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad
28. Jérôme Pineau (Fra) Quickstep Cycling Team
29. Bart De Clercq (Bel) Omega Pharma-Lotto
30. Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Rabobank Cycling Team
31. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp) Andalucia Caja Granada
32. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Geox-TMC
33. Luis Pasamontes Rodriguez (Esp) Movistar Team
34. Jon Izaguirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi
35. Mikel Landa Meana (Esp) Euskaltel-Euskadi
36. Arkaitz Duran Aroca (Esp) Geox-TMC
37. Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC
38. Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia Caja Granada
39. Addy Engels (Ned) Quickstep Cycling Team
40. Miguel Minguez Ayala (Esp) Euskaltel-Euskadi
41. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
42. Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Team RadioShack
43. José Herrada Lopez (Esp) Caja Rural
44. Markel Irizar Aranburu (Esp) Team RadioShack
45. Philip Deignan (Irl) Team RadioShack
46. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp) Euskaltel-Euskadi
47. Sergio Mantecon (Esp) Spain 0:20
48. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank Cycling Team 0:24
49. Peter Velits (Svk) HTC-Highroad 0:30
50. David Blanco Rodriguez (Esp) Geox-TMC 0:31
51. Denis Menchov (Rus) Geox-TMC 0:32
52. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC
53. Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek 0:41
54. Xavier Tondo Volpini (Esp) Movistar Team 0:48
55. Beñat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team 0:57
56. Samuel Horstmann (Sui) Price Your Bike 1:02
57. Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:14
58. Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:15
59. Christopher Jennings (Rsa) Burgos 2016-Castilla y León 3:13
60. Carlos Verona Quintanilla (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
61. Oscar Grau (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
62. Víctor De La Parte (Esp) Caja Rural
63. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Caja Rural
64. Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
65. Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
66. Steven Cozza (USA) Team Netapp
67. Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
68. Martijn Maaskant (Bel) Team Garmin-Cervelo
69. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo
70. Aritz Etxebarria (Esp) Orbea Continental
71. Danny Pate (USA) HTC-Highroad
72. Mikel Bizkarra (Esp) Orbea Continental
73. Frederik Willems (Bel) Omega Pharma-Lotto 3:16
74. Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto
75. Anders Lund (Den) Leopard Trek
76. Jon Aberasturi Izaga (Esp) Orbea Continental 3:22
77. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp) Andalucia Caja Granada
78. David Belda Garcia (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
79. Elias Schmaeh (Sui) Price Your Bike
80. Patrick Schelling (Sui) Price Your Bike
81. Raúl Alarcon Garcia (Esp) Spain
82. Aitor Galdos (Esp) Caja Rural 4:09
83. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
84. Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quickstep Cycling Team 6:27
85. Julien Vermote (Bel) Quickstep Cycling Team
86. Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team
87. Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad
88. Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
89. Brice Feillu (Fra) Leopard Trek
90. Robert Wagner (Ger) Leopard Trek
91. Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 8:09
92. Bruno Pires (Por) Leopard Trek
93. Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep Cycling Team
94. Jens Voigt (Ger) Leopard Trek
95. Danilo Di Luca (Ita) Katusha Team 0:11:31
96. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
97. Juan Horrach Rippoll (Esp) Katusha Team
98. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
99. Diego Gallego Arnaiz (Esp) Burgos 2016-Castilla y León 0:14:59
100. Antonio Miguel Parra (Esp) Spain
101. Luis Mas Bonet (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
102. Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
103. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural
104. Manuel Anton (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
105. Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:15:01
106. Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNS Bjorn Selander (USA) Team RadioShack
DNS Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team
DNS Thomas Damuseau (Fra) Skil-Shimano
DNS Andreas Rutishauser (Sui) Price Your Bike
DNF Martin Mortensen (Den) Leopard Trek
DNF Andreas Klöden (Ger) Team RadioShack
DNF Grégory Rast (Sui) Team RadioShack
DNF Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack
DNF Jesse Sergent (Nzl) Team RadioShack
DNF Jason McCartney (USA) Team RadioShack
DNF Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack
DNF Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team
DNF Egor Silin (Rus) Katusha Team
DNF Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
DNF Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
DNF Julian Dean (Nzl) Team Garmin-Cervelo
DNF Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team
DNF Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Pieter Weening (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Adam Blyth (Gbr) Omega Pharma-Lotto
DNF Oscar Pujol Muñoz (Esp) Omega Pharma-Lotto
DNF David Arroyo Duran (Esp) Movistar Team
DNF José Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Movistar Team
DNF Andrey Amador Bakkazakova (Crc) Movistar Team
DNF Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad
DNF Frantisek Rabon (Cze) HTC-Highroad
DNF Leigh Howard (Aus) HTC-Highroad
DNF Craig Lewis (USA) HTC-Highroad
DNF Gerald Ciolek (Ger) Quickstep Cycling Team
DNF Andy Cappelle (Bel) Quickstep Cycling Team
DNF Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Rafael Valls Ferri (Esp) Geox-TMC
DNF Marcel Wyss (Sui) Geox-TMC
DNF Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC
DNF David De La Fuente Rasilla (Esp) Geox-TMC
DNF Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
DNF Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada
DNF Antonio Piedra Perez (Esp) Andalucia Caja Granada
DNF Jose Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada
DNF Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada
DNF Julian Sanchez Pimienta (Esp) Caja Rural
DNF Joaquin Sobrino (Esp) Caja Rural
DNF Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
DNF Ruben Martinez (Esp) Caja Rural
DNF Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
DNF Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
DNF Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano
DNF Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano
DNF Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano
DNF Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp
DNF Eric Baumann (Ger) Team Netapp
DNF Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
DNF Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp
DNF Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp
DNF Jan Barta (Cze) Team Netapp
DNF Andreas Dietziker (Sui) Team Netapp
DNF Robert Retschke (Ger) Team Netapp
DNF Pascual Orengo Lopez (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
DNF Ruben Jimenez Ventosa (Esp) Burgos 2016-Castilla y León
DNF Jacques Janse Van Rensburg (Rsa) Burgos 2016-Castilla y León
DNF Nicolas Schnyder (Sui) Price Your Bike
DNF Bernhard Oberholzer (Sui) Price Your Bike
DNF Lionel Wust (Sui) Price Your Bike
DNF Daniel Henggeler (Sui) Price Your Bike
DNF Joël Eglin (Sui) Price Your Bike
DNF Ricardo Garcia Ambroa (Esp) Orbea Continental
DNF Adrian Saez (Esp) Orbea Continental
DNF Noel Martin Infante (Esp) Orbea Continental
DNF Victor Cabedo (Esp) Orbea Continental
DNF Aritz Bagües (Esp) Orbea Continental
DNF Xabier Zabalo Imaz (Esp) Orbea Continental
DNF Albert Torres (Esp) Spain
DNF Sebastián Mora Vedri (Esp) Spain
DNF Airán Fernandez (Esp) Spain
DNF David Gutierrez (Esp) Spain
DNF Nikias Arndt (Ger) Germany
DNF Henning Bommel (Ger) Germany
DNF Jakob Steigmiller (Ger) Germany
DNF Erik Mohs (Ger) Germany
DNF Franz Schiwer (Ger) Germany
DNF Stefan Schäfer (Ger) Germany
DNF Thomas Bonin (Fra) Skil-Shimano





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.