Featured Stories

Recent Videos

Cascade Cycling Classic Stage 1 Full Results – Whitten 2nd, Jackson 3rd

by pedalmag.com

July 20, 2016 (Bend, Oregon) – Tara Whitten (Can) The Cyclery Opus sits second and Alison Jackson (Can) TWENTY16Ride Biker 3rd following the 144km Stage 1 from Smith Rock to McKenzie Pass won by Carmen Small (USA) Cylance Pro Cycling. Jack Burke (Can) Team H&R Block led the Canadian men in 14th followed by Robert Gutgesell (Can) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes in 15th.

Results

Women
1. Carmen Small (Cylance Pro Cycling) 4:13:27
2. Tara Whitten (The Cyclery Opus)
3. Alison Jackson (TWENTY16Ride Biker)
4. Kristin Armstrong (TWENTY16Ride Biker)
5. Jessica Prinner (Rally Cycling)
6. Krista Doebel-Hickok (Cylance Pro Cycling)
7. Stephanie Roorda (Trek Red Truck p/b Mosiac Homes) 0:03
8. Sara Poidevin* (Rally Cycling)
9. Leah Thomas (TWENTY16Ride Biker)
10. Julie Emmerman (Canyon Bicycles-Shimano-Special)
11. Jen Luebke (Portland Bicycle Studio)
12. Mikayla Maier (Portland Bicycle Studio)
13. Sara Bergen (Trek Red Truck p/b Mosiac Homes)
14. Allie Dragoo (TWENTY16Ride Biker)
15. Anne Perry (Canyon Bicycles-Shimano-Special)
16. Gray Patton (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt)
17. Kate Sherwin (The Happy Tooth Pro Cycling)
18. Kaitlin Antonneau (TWENTY16Ride Biker)
19. Kate Buss (The Happy Tooth Pro Cycling)
20. Jessica Cutler (Colavita/Bianchi)
21. Beth Ann Orton (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
22. Denise Ramsden (Trek Red Truck p/b Mosiac Homes)
23. Morgan Cabot (Glotman Simpson Cycling)
24. Kathryn Donovan (Colavita/Bianchi)
25. Diane Moug (Folsom Bike/Trek)
26. Justine Clift (The Cyclery Opus)  
27. Monica Manca (Glotman Simpson Cycling) 0:12
28. Laura Jorgensen (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt) 0:14
29. Michele Schaeffer (Glotman Simpson Cycling) 0:23
30. Melinda McCutcheon (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 0:32
31. Breanne Nalder (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
32. Emma Lujan (Glotman Simpson Cycling) 0:33
33. Erica Allar (Rally Cycling) 1:31
34. Sara Tussey (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
35. Elizabeth Hernandez (Colavita/Bianchi)
36. Mandy Heintz (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
37. Jannalyn Luttrell (Canyon Bicycles-Shimano-Special) 1:36
38. Leah Guloien (Trek Red Truck p/b Mosiac Homes) 1:43
39. Nina Laughlin (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:23
40. Erica Clevenger* (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt) 2:39
41. Amy Cameron (Folsom Bike/Trek) 2:40
42. Emma Grant (Colavita/Bianchi) 3:24
43. Mia Manganello (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 3:26
44. Sara Enders (Folsom Bike/Trek) 3:29
45. Nicole Pressprich (Portland Bicycle Studio) 3:31
46. Sara Bird (Folsom Bike/Trek) 3:33
47. Carrie Cartmill (The Cyclery Opus) 3:36
48. Caitlin Laroche (Canyon Bicycles-Shimano-Special) 3:49
49. Manuela Escobar Jaramillo* (Glotman Simpson Cycling) 4:14
50. Shannon Malseed* (Fresh Air Athena) 4:21
51. Amanda Miller (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 4:28
52. Hanna Muegge (Canyon Bicycles-Shimano-Special) 4:32
53. Illi Gardner* (Folsom Bike/Trek)
54. Starla Teddergreen (Canyon Bicycles-Shimano-Special) 4:34
55. Catherine Ouellette* (Rally Cycling)  
56. Aliya Traficante* (Folsom Bike/Trek) 4:36
57. Jenna Stauffer (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt)
58. Lori Nedescu (Fresh Air Athena) 4:42
59. Alizee Brien (Canyon Bicycles-Shimano-Special)  
60. Tarah Cole (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt) 4:50
61. Alexandra Burton (The Happy Tooth Pro Cycling) 4:54
62. Brenna Wrye-Simpson (Portland Bicycle Studio) 5:16
63. Allison Whitney (Colavita/Bianchi) 5:44
64. Stefanie Sydlik (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt) 6:04
65. Ellen Watters (The Cyclery Opus) 6:10
66. Julia Gieschen (Canyon Bicycles-Shimano-Special)
67. Suzanne Hamilton (Trek Red Truck p/b Mosiac Homes)
68. Hannah Van Kampen (The Cyclery Opus)
69. Helena Coney (Fresh Air Athena)  
70. Courteney Lowe (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt) 7:24
71. Katherine Salthouse (QCW-Breakawaybikes.com p/b Felt) 7:48
72. Melanie Wong (Folsom Bike/Trek) 7:55
73. Marie-Soleil Blais (The Happy Tooth Pro Cycling) 8:15
74. Lauretta Hanson* (Colavita/Bianchi) 8:22
75. Marina Shea-Aspen* (Fresh Air Athena) 9:25
76. Sofia Arreola (TWENTY16Ride Biker)
77. Kimberly Wells (Colavita/Bianchi) 9:54
78. Hannah Ross (Rally Cycling) 10:21
79. Emily Jordan (Fresh Air Athena) 10:26
80. Monica Volk* (The Happy Tooth Pro Cycling) 10:30
81. Caroline Mani (The Happy Tooth Pro Cycling) 10:32
82. Kathryn Bertine (Cylance Pro Cycling) 11:53
83. Erica Zaveta (Cylance Pro Cycling)
84. Meghan Lemiski (Fresh Air Athena) 26:31:00

Men
1. Robin Carpenter (Holowesko | Citadel Racing Team) 4:11:32
2. Taylor Shelden (Jelly Belly p/b Maxxis) 0:01
3. Travis McCabe (Holowesko | Citadel Racing Team) 0:02
4. Eder Fraye (KHS-Maxxis-JLVelo)
5. Stephen Bassett* (Team Jamis)
6. Angus Morton (Jelly Belly p/b Maxxis)
7. Nicolae Tanovitchii (Lupus Racing Team)
8. Lachlan Morton (Jelly Belly p/b Maxxis)
9. Chad Beyer (Lupus Racing Team)
10. Danny Pate (Rally Cycling)
11. Morgan Schmitt (Cancyon Bicycles)
12. Emerson Oronte (Rally Cycling) 0:05
13. Connor Brown* (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle)
14. Jack Burke* (Team H&R Block)   
15. Robert Gutgesell (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)  
16. Tony Baca (ELBOWZ Racing)
17. Coulton Hartrich (Support Clean Sport/SeaSucker/Guttenplan Coaching)
18. Sean Bennett* (An-Pos)
19. Michael Burleigh (Cancyon Bicycles)
20. Logan Owen* (Axeon Hagens Berman)
21. Innokenty Zavyalov (KHS-Maxxis-JLVelo)
22. Cameron Piper (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees)
23. Christopher Horner (Lupus Racing Team)
24. Justin Mauch (Herbalife p/b Marc Pro – Nature)
25. Evan Huffman (Rally Cycling)
26. Noah Granigan* (CCB Racing)
27. Chris Winn (Cancyon Bicycles)
28. Jason Saltzman* (Team Illuminate)
29. Barry Miller (Lupus Racing Team)
30. Thomas Zirbel (Rally Cycling)
31. Jonathan Freter (Gateway Harley-Davidson Trek U2) 0:11
32. Matthew Zimmer (Credite Velo TREK)
33. Isaiah Newkirk (Gateway Harley-Davidson Trek U2) 0:14
34. Jordan Cheyne (Jelly Belly p/b Maxxis) 0:15  
35. Alexander Braico (Jelly Belly p/b Maxxis) 0:18
36. James Piccoli (Transports Lancombe / Devinci) 0:23  
37. Kaler Marshall (Cancyon Bicycles) 1:23
38. Colin Joyce* (Axeon Hagens Berman) 1:32
39. Liam Magennis* (Subaru NSWIS & MS) 1:34
40. Maxwell Ackermann* (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
41. Connor Toppings* (Giant Langley / Smart Savvy+)  
42. Ulises Castillo (Jelly Belly p/b Maxxis)
43. Max Jenkins (Astellas Cycling Team) 1:38
44. Andrew Dahlheim (Team Arapahoe Resources)
45. Aria Kiani (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees)
46. Eric Marcotte (Team Jamis)
47. Jared Gilyard (Allegiant Travel p/b Matt Smith)
48. Lance Haidet* (Team Illuminate)
49. Torey Philipp (Herbalife p/b Marc Pro – Nature)
50. Micah Engle (Gateway Harley-Davidson Trek U2) 1:40
51. Johnathan Crandall* (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Co.)
52. Kai Wiggins* (CCB Racing)
53. Andrew Shimizu (Data Driven Athlete)
54. Austin Stephens (Primal Audi Denver)
55. Cameron Bronstein (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees)
56. Orlando Garibay (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
57. Ben Foster (Superissimo)
58. Timothy Ahearn (Team ERRACE)
59. Cameron Clark (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Co.)
60. Cortland Brown (Cancyon Bicycles)
61. Juan Esteban Arango Carvajal (Columbia National)
62. Stefano Barberi (Support Clean Sport/SeaSucker/Guttenplan Coaching)
63. James Driscoll (Raleigh/Clement)
64. Cory Lockwood (KHS-Maxxis-JLVelo) 1:46
65. Joseph Schmalz (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World)
66. Stephen Ettinger (Rally Cycling)
67. Steven Fisher (Cancyon Bicycles) 2:27
68. Dillon Caldwell (Audi) 2:39
69. Cory Greenberg (Cylance-Cannondale Pro Cycling)
70. Nicholas Torraca* (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World)
71. Alex Hoehn* (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World)
72. Steven Davis (Centric Bikes)
73. Zachary Nehr* (Echelon – Storck Development Team)
74. Kyle Buckosky (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)  
75. Mitchell Peterson (Cancyon Bicycles)
76. Bjorn Selander (Rally Cycling) 2:50
77. Samuel Bassetti (Herbalife p/b Marc Pro – Nature) 3:01
78. Stephen Leece (Team Jamis)
79. Joe Lewis (Holowesko | Citadel Racing Team) 3:05
80. Roman Kilun (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees ) 3:31
81. Darin Morgan (CoreTechs Elite)
82. Oliver Evans* (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 3:33
83. Alexander Amiri* (Giant Langley / Smart Savvy+)  
84. Joseph Bacala (Audi) 3:36
85. Ricky Randall (Team Arapahoe Resources) 3:49
86. Kevin Girkins (ELBOWZ Racing) 4:13
87. Cooper Willsey* (CCB Racing) 4:18
88. Tanner Ward (Independent) 4:23
89. Grant Koontz* (Team Arapahoe Resources) 4:32
90. Jason Gandzjuk (Echelon – Storck Development Team)
91. Pablo Cruz (Team Arapahoe Resources)
92. Fabrizio Vonnacher (KHS-Maxxis-JLVelo) 4:35
93. Clayton Stone* (Independent) 4:46
94. Joshua Berry (Jelly Belly p/b Maxxis) 4:50
95. Alfredo Rodriguez* (KHS-Maxxis-JLVelo)
96. George Simpson (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
97. Brendan Armstrong* (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
98. Christopher Wyman (Pacific Premier Bank Cycling Team)
99. Evan Hartig* (Credite Velo TREK)
100. Bryan Gomez* (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
101. Jeremy Russell (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Co.)
102. Joshua Ruiz* (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
103. Bryan Larsen (Echelon – Storck Development Team)
104. Rob Schell (CoreTechs Elite)
105. Andres Diaz (Cylance-Cannondale Pro Cycling)
106. Joseph Garey* (Independent)
107. Dennis Ramirez (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
108. David Goodman (Credite Velo TREK)
109. Ayden Toovey* (Subaru NSWIS & MS)
110. Samuel (Hunter) Grove (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
111. Adam Devos (Rally Cycling)
112. Dylan Davies (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
113. Jacob Rathe (Jelly Belly p/b Maxxis) 4:56
114. Eric Oien* (Echelon – Storck Development Team)
115. Cory Small* (CCB Racing)
116. Alan Royek (Credite Velo TREK)
117. Jacob Albrecht* (Herbalife p/b Marc Pro – Nature)
118. Timothy Mitchell (CCB Racing)
119. Brendan McCormack* (CCB Racing) 5:15
120. Erik Slack (Cancyon Bicycles) 5:23
121. David Greif* (Herbalife p/b Marc Pro – Nature) 5:47
122. Gerardo Medina* (Echelon – Storck Development Team) 6:19
123. Rob Evans (Team Illuminate) 6:41
124. Timothy Savre (Credite Velo TREK) 6:48
125. Nathan Bradshaw* (Subaru NSWIS & MS) 6:58
126. Trevor Jackson (Allegiant Travel p/b Matt Smith)
127. Lukas Conly* (Giant Langley / Smart Savvy+)
128. Yannick Eckmann (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
129. Andrei Krasilnikau (Holowesko | Citadel Racing Team)
130. Wolfgang Brandl (Centric Bikes) 7:37
131. Logan Bass (SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery) 8:01
132. Isaac Leblanc (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 8:07
133. Jonathan Penaloza (Herbalife p/b Marc Pro – Nature) 8:10
134. Emile De Rosnay (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Co.) 8:21
135. Amiel Flett-Brown* (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 9:10
136. Chris Coble (Herbalife p/b Marc Pro – Nature) 9:35
137. Danick Vandale* (Team H&R Block) 9:37  
138. Chad Young* (Axeon Hagens Berman)
139. Christopher Meacham* (Credite Velo TREK)
140. Mitchell Sides (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World)
141. Bryan Lewis (Lupus Racing Team)
142. Anthony Fitch* (Pacific Premier Bank Cycling Team)
143. Michael Hernandez* (CCB Racing)
144. Normand Richard (Support Clean Sport/SeaSucker/Guttenplan Coaching)
145. Corey Davis (Support Clean Sport/SeaSucker/Guttenplan Coaching)
146. Stephan Hirsch (Team Arapahoe Resources)
147. Ian Moore* (ArtsCyclery.com/Schnur Racing)
148. Mitchell Ketler* (Accent Inns/RussHays p/b Champion System)  
149. Evan Bybee (Team Arapahoe Resources)
150. Logan Hutchings (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle World)
151. Adam Koble (Team Arapahoe Resources)
152. Matt Brophy* (Credite Velo TREK) 10:17
153. Colin Gibson (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Co.) 11:39
154. Derek Gee* (Giant Langley / Smart Savvy+) 12:37
155. Felix Cote Bouvett (Team H&R Block) 12:41  
156. Scott Law (Subaru NSWIS & MS)
157. Justin Williams (Cylance-Cannondale Pro Cycling) 12:54
158. Travis Samuel* (Team H&R Block) 13:55  
159. Cody Kaiser (ELBOWZ Racing) 14:44
160. Joshua Kropf* (Giant Langley / Smart Savvy+) 15:10
161. Derek Cote* (Team Arapahoe Resources) 16:49
162. Isaiah Jerez (Allegiant Travel p/b Matt Smith) 17:01
163. Phillip Kearns* (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Co.)
164. Jules Goguely (Echelon – Storck Development Team) 17:28
165. Cory Williams (Cylance-Cannondale Pro Cycling) 17:35
166. Andrew Scarano (Credite Velo TREK) 18:10
167. Matthieu Jeannes (Lupus Racing Team)
168. Owen Gillott* (Echelon – Storck Development Team)
169. Isaac Niles* (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 18:16
170. Mac Brennan (Holowesko | Citadel Racing Team) 20:39
171. Oscar Clark (Holowesko | Citadel Racing Team)
172. Miguel Bryon* (Holowesko | Citadel Racing Team)
173. Brendan Rhim* (Holowesko | Citadel Racing Team)
174. Leon Gledhill* (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees) 21:29
175. Jure Rupnik (Team H&R Block) 21:54
176. Jackson Law (Subaru NSWIS & MS) 25:10
177. Wouter Zwart (Independent) 30:29
178. Ryan Moore (Herbalife p/b Marc Pro – Nature) 41:19
DNF AJ Snovel (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees)
DNF Matt Schaupp* (Independent)
DNF Sam Warford* (Superissimo)
DNF Emmanuel Suarez (Full Circle Cycling/Incycle Racing)
DNF Mason Burtnik* (Giant Langley / Smart Savvy+)  
DNF Camilo Zambrano (Cylance-Cannondale Pro Cycling)
DNF Matthew Shackley (Allegiant Travel p/b Matt Smith)
DNF Gavin Murray (Echelon – Storck Development Team)
DNF Duban Sanchez* (KHS-Maxxis-JLVelo)
DNF Martin Adamczyk (SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery)
DNS Stephen Pedone (Independent)
DNS Elliot Salmon (Independent)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.