Featured Stories

Recent Videos

Canuel 14th @Durango Emakumeen Saria and Numainville 14th @ Euskal Emakumeen XXIX Bira Prologue

by pedalmag.com
Karol-Ann Canuel with teammate Megan Guarnier [P] Cor Vos
April 13, 2016 (Spain) – Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam claimed 14th at the 121km Durango-Durango Emakumeen Saria on Tuesday in the Basque Country one day before the Euskal Emakumeen XXIX Bira, April 13-17, where fellow Canuck, Joelle Numainville (Cervelo Bigla Pro Cycling Team) was 14th, in the 3.3km Prologue won by her teammate Lotta Lepistö (Fin).

Joelle Numainville (Bigla) [P] Cor Vos

Results

Durango-Durango Emakumeen Saria – 121km

1. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 2:54:03
2. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
3. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 00:42
4. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale’ Cipollini
5. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
6. Amanda Spratt (Aus) Australia
7. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
8. Paulina Brzezna (Pol) MAT Atom
9. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale’ Cipollini
10. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
11. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
12. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
13. Nicole Brändli (Sui) Bepink-Servetto Mix1
14. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
15. Anna Sanchis Chafer (Esp) Wiggle High5
16. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
17. Jenelle Crooks (Aus) Australia
18. Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
19. Lorena Llamas (Esp) Catalana
20. Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
21. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
22. Anna Solovey (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 01:23
23. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
24. Danielle King (Gbr) Wiggle High5
25. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam
26. Lex Albrecht (Can) Bepink-Servetto Mix1 01:41
27. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink-Servetto Mix1 01:55
28. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
29. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 02:40
30. Tiffany Cromwell (Aus) Australia
31. Sharon Laws (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 03:05
32. Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
33. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 03:23
34. Anna Kiesenhofer (Aut) Catalana 03:45
35. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
36. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 03:56
37. Dalia Muccioli (Ita) Ale’ Cipollini
38. Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 04:16
39. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
40. Marjolaine Bazin (Fra) DN17 Poitou-Charentes 04:18
41. Monika Brzezna (Pol) MAT Atom
42. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 04:40
43. Rebecca Durrell (Gbr) Drops Cycling Team
44. Lona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 05:11
45. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling
46. Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
47. Astrid Chazal (Fra) DN17 Poitou-Charentes
48. Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia – Durango
49. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
50. Shannon Malseed (Aus) Australia
51. Heidi Dalton (RSA) Bizkaia – Durango
52. Ainara Elbusto (Esp) Caispe-Conor-WCR
53. Sandra Santanyes (Esp) Catalana
54. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango
55. Daniela Reis (Por) DN17 Poitou-Charentes
56. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
57. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
58. Claire Rose (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
59. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
60. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
61. Sophie Coleman (Gbr) Drops Cycling Team 05:19
62. Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 05:46
63. Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 06:51
64. Ellen Skerritt (Aus) Ale’ Cipollini 06:53
65. Marta Lach (Pol) MAT Atom
66. Wilkos Katarzyna (Pol) MAT Atom
67. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 07:25
68. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
69. Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
70. Dorleta Eskamendi (Esp) Euskadi
71. Ilda Pereira (Por) Bizkaia Emakumeen Bira 08:49
72. Hannah Payton (Gbr) Drops Cycling Team
73. Bethany Hayward (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 09:53
74. Louisa Lobigs (Aus) Australia 10:20
75. Jessica Allen (Aus) Australia
76. Amy Gornall (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
77. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
78. Anna Trevisi (Ita) Ale’ Cipollini
79. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink-Servetto Mix1
80. Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
81. Simona Bortolotti (Ita) Bepink-Servetto Mix1
82. Alba Teruel Ribes (Esp) Lointek
83. Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling
84. Rose Osborne (Gbr) Drops Cycling Team 11:44
85. Ane Iriarte (Esp) Caispe-Conor-WCR 12:17
DNF Aiala Amesti (Esp) Bioracer-EK
DNF Ainara Sanz (Esp) Euskadi
DNF Ainhoa Candil (Esp) Bioracer-EK
DNF Amdrea Fraile (Esp) Bizkaia Emakumeen Bira
DNF Anna Badegrubern (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
DNF Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Cristina Bru (Esp) Bizkaia Emakumeen Bira
DNF Cristina Martinez (Esp) Lointek
DNF Cristina Puyol (Esp) Caispe-Conor-WCR
DNF Desiree Duarte (Esp) Bioracer-EK
DNF Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Emilia Fahlin (Swe) Ale’ Cipollini
DNF Esther Muñoz (Esp) Bizkaia Emakumeen Bira
DNF Esther Villaret (Esp) Catalana
DNF Eukene Larrarte (Esp) Euskadi
DNF Ilaria Bonomi (Ita) Bepink-Servetto Mix1
DNF Jennifer George (Gbr) Drops Cycling Team
DNF Judit Masdeu (Esp) Catalana
DNF Julia Rodriguez (Esp) Bioracer-EK
DNF Lola Prosper (Fra) DN17 Poitou-Charentes
DNF Lorena Ordiñana (Esp) Bizkaia Emakumeen Bira
DNF Lucia Valachova (Svk) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
DNF Lucja Pietrzak (Pol) MAT Atom
DNF Maria Del Mar Solera (Esp) Caispe-Conor-WCR
DNF Maria Casanova (Esp) Catalana
DNF Mireia Muñoz (Esp) Euskadi
DNF Mireia Orengo (Esp) Bizkaia Emakumeen Bira
DNF Nathalie Birli (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
DNF Paula Sanmartin (Esp) Bioracer-EK
DNF Paula Suarez (Esp) Euskadi
DNF Sophie Almeida (Fra) DN17 Poitou-Charentes
DNF Steffi Jamoneau (Fra) DN17 Poitou-Charentes
DNF Valentina Monsalve (Chi) Caispe-Conor-WCR
DNF Victoria Aurrel (Esp) Caispe-Conor-WCR
DNF Ziortza Isasi (Esp) Bioracer-EK

Euskal Emakumeen XXIX Bira

Prologue – 3.3km

1. Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 04:12
2. Claire Rose (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa 00:04
3. Carmen Small (USA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 00:08
4. Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 00:09
5. Ashleigh Moolman (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 00:10
6. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam 00:11
7. Emilia Fahlin (Swe) Ale’ Cipollini
8. Danielle King (Gbr) Wiggle High5
9. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 00:12
10. Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
11. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 00:13
12. Tiffany Cromwell (Aus) Australia
13. Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling
14. Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 00:14
15. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling
16. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 00:16
17. Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
18. Amanda Spratt (Aus) Australia 00:17
19. Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
20. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 00:18
21. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini
22. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
23. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
24. Irene Usabiaga Balerdi (Esp) Spain
25. Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 00:20
26. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team
27. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 00:21
28. Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini
29. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
30. Marjolaine Bazin (Fra) DN-17 Poitou Charentes
31. Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini 00:22
32. Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team
33. Ellen Skerritt (Aus) Ale’ Cipollini
34. Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 00:23
35. Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
36. Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 00:24
37. Amber Neben (USA) Bepink
38. Jenelle Crooks (Aus) Australia
39. Ana Usaiaga Balerdi (Esp) Spain
40. Claudia Cretti (Ita) INPA – Bianchi 00:25
41. Sara Headley-Clafferty (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
42. Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
43. Malgorzta Jasinska (Pol) Ale’ Cipollini
44. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
45. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 00:26
46. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale’ Cipollini
47. Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
48. Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
49. Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
50. Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi
51. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 00:27
52. Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 00:28
53. REIS Daniela Reis (Por) DN-17 Poitou Charentes 00:29
54. Eider Merino Cortazar (Esp) Lointek team
55. Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
56. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 00:30
57. Sharon Laws (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
58. Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi
59. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
60. Laura Massey (Gbr) Drops Cycling Team 00:31
61. Amy Gornall (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
62. Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
63. Ainara Elbusto Arteaga (Esp) Spain
64. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
65. Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 00:32
66. Alba Teruel Ribes (Esp) Lointek
67. Sophie Coleman (Gbr) Drops Cycling Team
68. Louisa Lobigs (Aus) Australia
69. Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi
70. Shannon Malseed (Aus) Australia 00:33
71. Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
72. An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
73. Heidi Dalton (RSA) Bizkaia – Durango 00:34
74. Ziortza Isasi Cristobal (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
75. Paulina Brezezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 00:35
76. Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
77. Dalia Muccioli (Ita) Ale’ Cipollini 00:36
78. Marta Lach (Pol) Mat-Atom Team Sobotka
79. Bethany Hayward (Gbr) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
80. Lucja Pietrzak (Pol) Mat-Atom Team Sobotka
81. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
82. Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
83. Anna Trevisi (Ita) Ale’ Cipollini 00:37
84. Iurani Blanco Calbet (Esp) Spain
85. Lex Albrecht (Can) Bepink
86. Ana Maria Covrig (Rom) INPA – Bianchi
87. Jennifer George (Gbr) Drops Cycling Team
88. Lucia Valachova (Svk) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
89. Rebecca Durrell (Gbr) Drops Cycling Team
90. Frederica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 00:38
91. Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
92. Monika Brezezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 00:39
93. Claudia Cretti (Ita) INPA – Bianchi 00:40
94. Sophie Almeida (Fra) DN-17 Poitou Charentes
95. Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia – Durango
96. Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 00:41
97. Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling p/b Club La Santa
98. Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 00:42
99. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
100. Jessica Allen (Aus) Australia 00:46
101. Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
102. Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
103. Mireia Orengo Llacer (Esp) BZK Emakumeen Bira – Smurfit Kappa 00:47
104. Cristina Martinez Bonafe (Esp) Lointek team
105. Nathalie Birli (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 00:48
106. Paula Sanmartin (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 00:49
107. Steffi Jamoneau (Fra) DN-17 Poitou Charentes 00:50
108. Olatz Agorria Etxebarria (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
109. Lorena Llamas Garcia (Esp) Spain
110. Laura Mendez Garcia (Esp) BZK Emakumeen Bira – Smurfit Kappa
111. Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Spain 00:51
112. Rose Osborne (Gbr) Drops Cycling Team 00:52
113. Simona Bortolotti (Ita) Bepink
114. Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 00:53
115. Hannah Payton (Gbr) Drops Cycling Team 00:54
116. Ilaria Bonomi (Ita) Bepink 00:57
117. Lorena Ordinana Perez (Esp) BZK Emakumeen Bira – Smurfit Kappa 00:58
118. Kseniya Tuhai (Blr) Bepink
119. Desiree Duarte Castro (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
120. Ilda Carina Pinheiro Dal Silvia (Por) BZK Emakumeen Bira – Smurfit Kappa
121. Astrid Chazal (Fra) DN-17 Poitou Charentes 00:59
122. Esther Munzo (Esp) BZK Emakumeen Bira – Smurfit Kappa 01:00
123. Ainhoa Candil Pascual (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 01:02
124. Julia Rodruguez Martin (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 01:05
125. Andrea Fraile (Esp) BZK Emakumeen Bira – Smurfit Kappa 01:06
126. Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 01:07
127. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 01:41
128. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 01:52





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.