More photos below
Results
Women’s Sprint
Qualifications
1. Kate O’Brien (AB) Independent 12.211
2. Meika Ellis (AB) Juventus Cycling Club 12.496
3. Natalie Cormier (QC) Velogare 12.516
4. Tegan Cochrane (BC) Tinhorn Creek 12.549
5. Josie Ritchie (NC) Mars Hill University 12.67
Men’s Sprint
Qualifications
1. Joel Archambault (QC) Equipe du Quebec 10.322
2. Patrice St Louis Pivin (QC) Equipe du Quebec 10.669
3. Michel Herszak (AB) Juventus Cycling Club 10.915
4. Fabien Lamaze (ON) NCCH p/b DEC Express 11.329
5. Jason Abbott (QC) Martin Swiss Cycles 11.364
6. James Graham (BC) Cycling BC 11.404
7. Keith Bruneau (BC) Tinhorn Creek 11.432
8. Robert Gooch (BC) Burnaby Velodrome Club 11.899
9. Joshua Bateman (NS) Bike Monkey Cycling 12.392
Master Women’s 500m Time Trial Final
1. Emilie Roy (QC) Independent 38.677
2. Rosa Phillip (ON) Midweek Cycling Club 40.905
3. Vlada Dekina (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 41.063
4. Lindsay Somerset (AB) Juventus Cycling Club 42.542
5. Gail Wozny (AB) Juventus Cycling Club 42.661
6. Chantal Thompson (ON) Midweek Cycling Club 43.791
7. Manon Marois (QC) Velogare 43.791
8. Valerie Flower (ON) Rock And Road Cycle 44.107
9. Nicole Till (ON) Midweek Cycling Club 44.585
10. Danielle Ford (ON) La Bicicletta 44.624
11. Michelle Macfarlane (ON) Kallisto-Fcv P/B Toyo Tires 44.736
12. Lisa Ulrich (ON) NCCH p/b DEC Express 44.921
13. Heather Kelly (ON) Midweek Cycling Club 48.951
14. Melanie Solmon (ON) Midweek Cycling Club 49.280
DNS Aly Armstrong (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone
Master C Men’s 500m Time Trial Final
1. Richard Froner (ON) Lapdogs Cycling Club 36.496
2. James Brooks (QC) West of Quebec Wheelers 36.688
3. Richard Ugalde (ON) La Bicicletta 37.384
4. Neil Armstrong (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 37.919
5. Christian Schneider (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 38.171
6. David Hicken (MI) Cadieux Bicycle Club, Tea 38.518
7. Charles Cormier (NB) Mikes Bike Shop Club 39.161
8. Brian Cashin (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 39.437
9. William Trischuk (ON) D’Ornellas Cycling Club 39.504
10. Mark Hopper (ON) Newmarket Eagles Cycling Club 39.974
11. Scott Buschlen (ON) Independent 40.148
12. Billy Law (ON) La Bicicletta 41.661
13. Randy Skidmore (ON) Independent 42.039
14. Roy Till (ON) Midweek Cycling Club 44.974
15. Michael J. Kolesar (ON) Racer Sportif / Mattamy Homes 47.778
DNS Peter Toth (AB) Juventus Cycling
Master B Men’s 750m Time Trial Final
1. Michael Nuttall (ON) Cycles London Racing Team 52.081
2. Brent Atkins (QC) West of Quebec Wheelers 52.709
3. Steve Mckee (ON) La Bicicletta 52.839
4. Jeffrey Bakal (AB) Juventus Cycling 52.926
5. Chris Firek (ON) Racer Sportif / Mattamy Homes 53.018
6. Craig Debellefeuille (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle 53.49
7. David Enns (ON) Cyclepath Oakville Race Team 53.639
8. Matthew Ford (ON) La Bicicletta 54.086
9. Frank Kovacs (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle 54.506
10. Reid Cummings (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle 55.437
11. David Labancz (ON) NCCH p/b DEC Express 55.645
12. Killian Cummings (ON) Cycles London Racing Team 55.800
13. David Willer (ON) Independent 56.820
14. Gary Wright (ON) NCCH p/b DEC Express 56.864
15. Mike Grimes (ON) Newmarket Eagles Cycling Club 01:01.900
DNS Mike Nash (ON) Ride with Rendall p/b Biemme
Master A Men’s Kilo Time Trial Final
1. Brent Baerg (AB) Independent 01:08.2
2. Willy Gonzalez (AB) Top Gear 01:08.6
3. Vincent Marcotte (BC) Langlois Brown Racing 01:10.2
4. Christopher Lamont (ON) Hummingbirds International 01:12.5
5. Daniel Nelson (AB) Juventus Cycling 01:14.1
6. Darrell Gabourie (ON) Milton Bicycle Club 01:14.8
7. Kunio Tsuyuhara (AB) Synergy Racing 01:15.7
8. Chris Reid (ON) The Cyclery-Opus 01:15.7
Women’s Team Pursuit Final
1. Composite 1 4:37.082
Stephanie Roorda
Jamie Gilgen
Brenna Pauly
Laura Brown
2. Composite 2 4:37.207
Kinley Gibson
Ariane Bonhomme
Annie Foreman-Mackey
Kirsti Lay
Men’s Team Pursuit
Qualifications
1. Composite 1 4:10.733
Bayley Simpson
Derek Gee
Evan Burtnik
Adam Jamieson
2. Composite 2 4:15.310
Ryan Roth
Ed Veal
Aidan Caves
Jay Lamoureux
3. Quebec 2 4:23.315
Elliott Doyle
Emile Jean
Jean Michel Lachance
Marc Antoine Soucy
4. Composite 3 4:29.687
Vincent De Haitre
Hayden Mayeur
Jean Francois Soucy
Keith Bruneau
Final for Gold
1. Composite 1 4:06.424
Bayley Simpson
Derek Gee
Evan Burtnik
Adam Jamieson
2. Composite 2 4:06.617
Ryan Roth
Ed Veal
Aidan Caves
Jay Lamoureux
Final for Bronze
3. Quebec 2 4:20.430
Elliott Doyle
Emile Jean
Jean Michel Lachance
Marc Antoine Soucy
4. Composite 3 4:21.930
Vincent De Haitre
Hayden Mayeur
Jean Francois Soucy
Keith Bruneau
Women’s Team Sprint
Qualifications
1. Composite 3 36.627
Laura Brown
Kate O’Brien
2. Composite 1 37.366
Stephanie Roorda
Annie Foreman-Mackey
3. Composite 2 37.752
Jenna Nestman
Tegan Cochrane
4. Composite 4 38.669
Natalie Cormier
Meika Ellis
Final for Gold
1. Composite 3 36.621
Laura Brown
Kate O’Brien
2. Composite 1 38.008
Stephanie Roorda
Annie Foreman-Mackey
Final for Bronze
3. Composite 2 37.137
Jenna Nestman
Tegan Cochrane
4. Composite 4 37.768
Natalie Cormier
Meika Ellis
Men’s Team Sprint
Qualifications
1.. Equipe du Quebec 45.561
Joel Archambault
Hugo Barrette
Patrice St Louis Pivin
2. Composite 2 51.171
Adam Reddy
Keith Bruneau
Robert Gooch
3. Composite 1 52.711
Joshua Bateman
James Graham
Fabien Lamaze
Final for Gold
1. Equipe du Quebec 45.735
Joel Archambault
Hugo Barrette
Patrice St Louis Pivin
2. Composite 2 50.771
Adam Reddy
Keith Bruneau
Robert Gooch
Para Time Trial 1,000m Final
1. Carla Shibley (AB) Team Alberta 1:09.407
2. Mathieu Croteau Daigle (QC) Equipe du Quebec 1:09.548
3. Kevin Frost (ON) Team Ontario 1:14.191
4. Lachlan Hotchkiss (BC) Cycling BC 1:18.892
Master Women’s Points Race – 40 laps
1. Vlada Dekina (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 17 pts
2. Gail Wozny (AB) Juventus Cycling Club 10
3. Lisa Ulrich (ON) NCCH p/b DEC Express 8
4. Ivana Gozeva (ON) Beeches Cycling Club 4
5. Chantal Thompson (ON) Midweek Cycling Club 3
6. Rosa Phillip (ON) Midweek Cycling Club 2
7. Melanie Solmon (ON) Midweek Cycling Club -20
Master C Men’s Points Race – 40 laps
1 Christian Schneider (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 11 pts
2 Peter Toth (AB) Juventus Cycling 8
3 Brian Cashin (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone 8
4 Tommy Mak (AB) Bicisport Calgary Cycling Club 8
5 William Trischuk (ON) D’Ornellas Cycling Club 5
6 Scott Buschlen (ON) Independent 2
7 James Brooks (QC) West of Quebec Wheelers 1
8 Garnett Abby (ON) Erace for Cancer p/b Ridbiker Alliance 0
9 Charles Cormier (NB) Mikes Bike Shop Club 0
10 Richard Froner (ON) Lapdogs Cycling Club 0
11 David Hicken () Cadieux Bicycle Club – Team O2 0
12 Billy Law (ON) La Bicicletta -19
DNF Neil Armstrong (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone
DNF Mark Hopper (ON) Newmarket Eagles Cycling Club
DNF Paul Reinis (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone
DNF Richard Ugalde (ON) La Bicicletta
Master B Men’s Points Race – 60 laps
1 Steve Mckee (ON) La Bicicletta 65 pts
2 Craig Debellefeuille (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle 33
3 Mike Nash (ON) Ride with Rendall p/b Biemme 26
4 Matthias Schmidt (ON) Racer Sportif / Mattamy Homes 8
5 Mark Baril (AB) Synergy Racing 1
6 Reid Cummings (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle 0
6 Matthew Ford (ON) La Bicicletta 0
8 David Enns (ON) Cyclepath Oakville Race Team -15
9 Killian Cummings (ON) Cycles London Racing Team -18
DNF Jim Gantley (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone
DNF Mike Grimes (ON) Newmarket Eagles Cycling Club
DNF Chris Firek (ON) Racer Sportif / Mattamy Homes
DNF Frank Kovacs (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle
Master A Men’s Points Race – 80 laps
1 Vincent Marcotte (BC) Langlois Brown Racing 22 pts
2 Willy Gonzalez (AB) Top Gear 21
3 Chris Reid (ON) The Cyclery-Opus 15
4 Daniel Nelson (AB) Juventus Cycling 7
5 Marshall Eidiger (ON) Alphavelo Q36.5 Racing 6
6 Enrico Traini (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 6
7 Enoch Tse (ON) Midweek Club 0
8 Denis Coulet (QC) Golden Sport -9
DNF Christopher Lamont (ON) Hummingbirds International Cycling Club
DNF Shaun Ma (ON) Kurzawinski Coach – Bike Zone