Featured Stories

Canadian Eastern BMX Championship Series

August 8, 2005 – Here are the results of the Canadian Eastern BMX
Championship Series taking place on August 6 and 7 in Pointe-du-du-Lac, Québec.

5-6 years M 20”

1. Jacob St-Amant Québec (QC) 24
2. Alex Beaudoin Cap-de-la-Madeleine (QC) 26
3. Victor Daignault Québec (QC) 25
4. Tristan Roy-Thériault Cap-de-la-Madeleine (QC) 30
5. Danik Vallée Cap-de-la-Madeleine (QC) 28

7 years M 20”

1. Samuel Bellemare Pointe-du-Lac ((QC)) 28
2. Yannick Santerre Pointe-du-Lac (QC) 23
3. Alexis Daignault Pointe-du-Lac (QC) 25
4. Félix Brault Haut-Richelieu (QC) 24
5. Dylan Bonneau Pointe-du-Lac (QC) 26
6. Renault Gaudet Pointe-du-Lac (QC) 21
7. Raphael Ouellet Cap-de-la-Madeleine (QC) 30
8. Mathieu Bellemare Cap-de-la-Madeleine (QC) 22

8 years M 20”

1. David Beaudoin Haut-Richelieu (QC) 30
2. Timothé Lévesque Pointe-du-Lac (QC) 22
3. Pol-Émile Doucet Pointe-du-Lac (QC) 26
4. Anthony Laplante Cap-de-la-Madeleine (QC) 24
5. Darren Couto Oakville (ON) 21
6. Alex Lamy Cap-de-la-Madeleine (QC) 25
7. Kevin Beauvolsk Haut-Richelieu (QC) 28
8. Nicolas Trudel Pointe-du-Lac (QC) 23

9 years M 20”

1. Braden Wood Kingston (ON) 23
2. Étienne Champagne Haut-Richelieu (QC) 21
3. Philippe Dubé Cap-de-la-Madeleine (QC) 28
4. Thierry Deschesne Haut-Richelieu (QC) 26
5. Adam Lane Milton (ON)
6. Antoine Boisvert Cap-de-la-Madeleine (QC) 22
7. Alexandre Roy Pointe-du-Lac (QC)
8. Antoine Grenon Cap-de-la-Madeleine (QC) 25
9. Arthur Daignault Québec (QC) 243
10. Émile Lajoie Cap-de-la-Madeleine (QC) 30

10 years M 20”

1. Frédéric Lahaie Cap-de-la-Madeleine (QC) 24
2. Matt-Dilon Bellerive Pointe-du-Lac (QC) 25
3. Jérémie Beauchemin Pointe-du-Lac (QC) 26
4. Cole Chiddle Kingston (ON) 28
5. Brandon Beauvolsk Haut-Richelieu (QC) 30
6. Carl Gagnon Cap-de-la-Madeleine (QC) 23
7. Julien Trudel Pointe-du-Lac (QC) 22

11 years M 20”

1. David Dupont Québec (QC) 22
2. Félix Lahaie Cap-de-la-Madeleine (QC)
3. Corey Walsh (ON) 28
4. Tristan Gaudet Pointe-du-Lac (QC) 23
5. Thierry Arbour Crabtree (QC) 25
6. Gabriel Trottier Pointe-du-Lac (QC)
7. Bryan Lapointe Cap-de-la-Madeleine (QC) 26
8. Francis Lamy Cap-de-la-Madeleine (QC) 30
9. Maxim St-Arnaud Cap-de-la-Madeleine (QC) 24

12 years M 20”

1. Raphael Janvier Pointe-du-Lac (QC) 24
2. Marc-Antoine Champagne Haut-Richelieu (QC) 30
3. Érick Desbiens Pointe-du-Lac (QC)
4. Alexandre Laplante Cap-de-la-Madeleine (QC) 25
5. Austin Harper Kingston (ON)
6. Chance Herrington Kingston (ON) 28
7. Vincent Gingras Pointe-du-Lac (QC) 26
8. Mickael Dion Cap-de-la-Madeleine (QC)
9. Vincent Jutras Pointe-du-Lac (QC) 21
10. Jonathan Maheu Crabtree (QC) 23


13 years M 20”

1. Kevin Tellier-Lambert Crabtree (QC) 26
2. David Dine Kingston (ON)
3. Jordan Trudel Pointe-du-Lac (QC) 28
4. Josh Burridge Kingston (ON) 24
5. Jean-Sébastien Houde Crabtree (QC) 25
6. Martin Robidas Crabtree (QC) 21
7. Jasmin Savard-Tremblay Crabtree (QC) 22
8. Scotty Simpson Burlington (ON)
9. Marc-Antoine Deschesnes Haut-Richelieu (QC) 23
10. Mickael Beaudoin (QC) 30

14 years M 20”

1. Nicolas Béliveau-Beaubien Pointe-du-Lac (QC) 24
2. Hugo Leduc-Benoit Haut-Richelieu (QC) 30
3. Kyle Pearson Milton (ON) 26
4. Anthony Bordeleau Cap-de-la-Madeleine (QC) 28
5. Tommy Gagnon-Plante ind. (QC) 25

15 years M 20”

1. Alexandre Fiset Québec (QC) 25
2. Jérôme Alarie Pointe-du-Lac (QC)
3. Joey trudeau Haut-Richelieu (QC) 28
4. Andrew Harper Kingston (ON) 26
5. Jonathan O’Hara Kingston (ON)
6. Jean Sébastien Dufresne Pointe-du-Lac (QC) 30


16 years M 20”

1. Tommy Veillette La Tuque (QC) 26
2. Christopher Rennick Saugeen Shore (ON) 23
3. Tyler Simpson Burlington (ON) 30
4. Christopher Hounsone Kingston (ON) 25
5. Jesse Delgrosse Kingston (ON) 28
6. Alex Pearson Milton (QC) 24

19 years et + challenge 20”

1. Glen Cressman ind. (ON) 25
2. Jean-Luc Bellemare Pointe-du-Lac (QC) 28
3. Evan Hunt Welland (ON) 26
4. Stéphane Grenon Cap-de-la-Madeleine (QC) 30

Junior élite M 20”

1. Jason Leroux Ottawa (ON) 26
2. Chris Da Silva Milton (ON) 30
3. Jonathan Gagnon-Lefebvre Bromont (QC) 25
4. Éric Boisvert Cap-de-la-Madeleine (QC) 28

Senior élite M 20”

1. Timothy Da Silva Kingston (ON) 30
2. Charlie Guillot Cap-de-la-Madeleine (QC) 24
3. Michel Perkins Crabtree (QC) 23
4. Damian Lachance 28
5. Francis Hogue Crabtree (QC) 26
6. Hugo Donais Crabtree (QC) 25

6-12 years F 20”

1. Odile Lajoie Cap-de-la-Madeleine (QC) 26
2. Marilou Brault Haut-Richelieu (QC) 30
3. Laurence Gingras Pointe-du-Lac (QC) 25
4. Alexandra Béliveau-Beaubien Pointe-du-Lac (QC) 28

Senior élite F 20”

1. Ariane Gaudet Pointe-du-Lac (QC) 24
2. Emie Bellemare La Tuque (QC) 25
3. Sarah Biron Pointe-du-Lac (QC) 26
4. Ann-Marie Rossi Crabtree (QC) 28
5. Lee Ryckman Milton (ON) 30

12-16 years Cruiser M

1. Karl-Alexandre Landry Pointe-du-Lac (QC) 25
2. James Vallières ind. (QC) 30
3. Gabriel Désilet Pointe-du-Lac (QC) 26
4. Alexandre Fiset Québec (QC) 28
5. Caleb Sharpe Milton (ON) 24


17-39 years Cruiser M

1. Martin Couillard Haut-Richelieu (QC) 24
2. Martin Ouellet Cap-de-la-Madeleine (QC) 25
3. Evan Hunt Welland (ON) 23
4. Horacio Couto Oakville (ON) 30
5. Jean-Luc Bellemare Pointe-du-Lac (QC) 26
6. Maxim Lacasse Pointe-du-Lac (QC) 28

40 years & + Cruiser M

1. Alain Laplante Cap-de-la-Madeleine (QC) 28
2. Martin Plante ind. (QC) 26
3. Campbell Milliken Milton (ON) 30
4. Pierre Beaudoin La Tuque (QC) 25






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.