Featured Stories

Recent Videos

Canada’s Roth 2nd and Langlois 3rd at Winston Salem Cycling Classic – Albrecht 6th in Women’s Race

by pedalmag.com

May 30, 2017 (Winston-Salem, NC) – Reigning Canadian TT champ Ryan Roth (Silber Pro Cycling) and current Elite Men’s road champ, Bruno Langlois (Garneau Quebecor) landed on the final podium in second and third respectively at the 178km Winston Salem Cycling Classic on May 29 in North Carolina. Robin Carpenter (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear took the win.

Men's podium (l-r) Roth 2nd, Carpenter 1st, Langlois 3rd [P] Ethan Glading
Roth won here last year and was also the defending champ of the event that is part of the city’s Memorial Day weekend celebrations and billed as the toughest one-day race in North America. The course features 13 technical 13.7km laps marked by false flats and short punchy climbs through the city’s residential and downtown streets.

Silber’s Nigel Ellsay and Stephen Bassett ensured their team was present in the two major breaks of the day. Constant attacks and bridging nullified the first break, while Garneau Quebecor brought back the second major move of the day on behalf of their leader, Langlois.

Robin Carpenter (USA) [P] Ethan Glading
With 50km to go, Roth attacked the front group of riders that had been whittled down to 8-10. Langlois latched on and shortly afterwards Holowesko’s Robin Carpenter bridged. The trio worked together to hold off a hard charging group of five, including Oscar Sevilla (Medellin Columbia), Travis McCabe (UHC), Edwin Avila (Illuminate), Ty Magner (Holowesko) and Juan Carjaval (Medellin Columbia). Carpenter attacked decisively on the short, steep KOM hill with 1km to go and soloed to a well-earned victory. Roth would beat Canadian countryman, Langlois in the sprint for final podium spots.

“I’m happy to be on the podium in a really hard race,” said Roth. “Hopefully this gets the ball rolling for Saguenay, Beauce and Nationals.” His win here last year kicked off a series of victories including the overall at the Grand Prix Cyclistes de Saguenay and the Canadian National ITT title.

“The team was very solid and was able to build throughout the race. This good performance should convert into good results in the coming races,” commented Langlois.

Lex Albrecht [P] Ethan Glading
In the Pro 1/2 women’s 109.4km race Lex Albrecht (Team Tibco – Silicon Valley Bank) was the top Canadian finishing 6th while Kirsti Lay (Can) Rally Cycling was 9th as Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank took the win. Stephens also won the Chrono Gatineau last weekend.

Women's podium (l-r) Hanson 3rd, Stephens 1st, Thomas 2nd [P] Ethan Glading
Lauren Stephens (USA) [P] Ethan Glading

With files from Silber Pro Cycling

Results

Men
1. Robin Carpenter (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
2. Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling
3. Bruno Langlois (Can) Garneau Quebecor
4. Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Medellin – Inder
5. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Team Illuminate
6. Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
7. Tyler Magner (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
8. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Medellin – Inder
9. Emerson I Oronte (USA) Rally Cycling
10. Tj Eisenhart (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
11. Griffin Easter (USA) Team Illuminate
12. Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
13. Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling
14. Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Medellin – Inder
15. Joe Lewis (Aus) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
16. Pablo Andres Alarcon Cares (Chi) Canel’s – Specialized
17. Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling Team
18. Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin – Inder
19. Eduardo Estrada Celis (Col) Medellin – Inder
20. Stephen Bassett (USA) Silber Pro Cycling
21. Ruben Companioni (Cub) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
22. Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
23. Carlos Edwardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
24. Thomas Soladay (USA) Rally Cycling
25. Simon Pellaud (Sui) Team Illuminate
26. Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Medellin – Inder
27. Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team
28. Gage Hect (USA) Aevolo
29. Spencer Petrov (USA) CCB Velotooler
30. Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
31. Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling
32. Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Inteja Dominican Cycling Team
33. Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling
34. Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling
35. Pier-Andra Cote (Can) Silber Pro Cycling
36. Nickolas Zukowsky (Can) Silber Pro Cycling
37. Alexander Cowan (Can) Silber Pro Cycling
38. Curtis White (USA) Rally Cycling
39. Felix Cote-Bouvette (Can) Garneau Quebecor
40. Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling Team
41. John Harris (USA) CCB Velotooler
42. Jean-François Soucy (Can) Garneau Quebecor
43. Olivier Brisebois (Can) Garneau Quebecor
44. Shane Kline (USA) Rally Cycling
45. Eduardo Corte Cordero (Mex) Canel’s – Specialized
46. Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
47. Diego Milan Jimenez (Dom) Inteja Dominican Cycling Team
48. Jason Saltzman (USA) Aevolo
49. Victor Manuel Garcia Estevez (Esp) Canel’s – Specialized
50. Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
51. Andzs Flaksis (Lat) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
52. John Murphy (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
53. Gregory Henderson (Nzl) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
54. Oscar Clark (USA) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear
55. Laurent Gervais (Can) Aevolo
56. Brandon Mcnulty (USA) Rally Cycling
57. Cullen Easter (USA) Team Illuminate
58. Bradley Neagos (USA) Team Illuminate
59. Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
60. Albert Torres Barcelo (Esp) Inteja Dominican Cycling Team
61. Marc-Antoine Soucy (Can) Garneau Quebecor
62. Jean-Simon D’Anjou (Can) Garneau Quebecor
63. Conor O’Brien (Can) H&R Block Pro Cycling Team
64. Tyler Stites (USA) Aevolo
65. Simon Pierre Gauthier (Can) Garneau Quebecor
66. Rafael Marquez Raigon (Esp) Inteja Dominican Cycling Team
67. Jhonatan Casillas Carmona (Mex) Canel’s – Specialized
68. Jose Alfredo Santoyo Gonzalez (Mex) Canel’s – Specialized
69. William Guzman Rosario (Dom) Inteja Dominican Cycling Team
70. Jose Alfredo Aguirre Infante (Mex) Canel’s – Specialized
71. Matt Staples (Can) H&R Block Pro Cycling Team
72. Marc-Antoine Nadon (Can) H&R Block Pro Cycling Team
73. Arribas Alberto Jesus Rubio Inteja Dominican Cycling Team
74. Cameron Piper (USA) Team Illuminate
75. Bernardo Ayuso Erastus (Esp) Inteja Dominican Cycling Team
76. Connor Mccutcheon (USA) Team Illuminate
77. Efren Santos Moreno (Mex) Canel’s – Specialized
78. Jean-Denis Thibault (Can) H&R Block Pro Cycling Team
79. Juan Jose Cueto Montero (Dom) Inteja Dominican Cycling Team
80. Patrick Collins (USA) CCB Velotooler
81. Nathaniel Morse (USA) CCB Velotooler
82. Lance Haidet (USA) Aevolo
83. Ansel Dickey (USA) CCB Velotooler
84. Tim Mitchell (USA) CCB Velotooler

Women
1. Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 2:47:04
2. Leah Thomas (USA) Sho – Air Twenty20 00:16
3. Lauretta Hanson (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 00:19
4. Elizabeth Williams (Aus) Hagens Berman Supermint 00:20
5. Peta Mullens (Aus) Hagens Berman/Supermint 00:32
6. Lex Albrecht (Can) Team Tibco – Silicon Valley Bank
7. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 00:33
8. Ingrid Drexel Clouthier (Mex) Team Tibco – Silicon Valley Bank 00:40
9. Kirsti Lay (Can) Rally Cycling 00:41
10. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
11. Emma Grant (Gbr) Colavita/Bianchi USA 00:42
12. Erica Allar (USA) Rally Cycling 00:43
13. Rushlee Buchanan (Nzl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 00:44
14. Samantha Schneider (USA) IS Corp p/b Progress Software 00:45
15. Ruth Winder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
16. Marlies Mejias Garcia (Cub) Weber Shimano Ladies Power 00:46
17. Christy Keely (USA) Fearless Femme Racing
18. Janelle Cole (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
19. Jasmin Duehring (Can) Sho – Air Twenty20 00:47
20. Stephanie Roorda (Can) Sho – Air Twenty20 00:48
21. Camila Andrea Valbuena Roa (Col) Weber Shimano Ladies Power 00:55
22. Beth Ann Orton (USA) Ortho Carolina 01:11
23. Diana Peñuela (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 02:28
24. Rebecca Wiasak (Aus) Fearless Femme Racing
25. Tina Pic (USA) Papa Johns Racing p/b Trek
26. Heather Fischer (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 02:29
27. Karlee Gendron (Can) IS Corp p/b Progress Software
28. Mikayla Harvey (Nzl) Team Illuminate
29. Starla Teddergreen (USA) Hagens Berman / Supermint
30. Claire Rose (Gbr) Visit Dallas DNA Pro Cycling 02:30
31. Jessenia Alejandra Meneses Gonzalez (Col) Weber Shimano Ladies Power
32. Hannah Shell (USA) Pastaria Big Shark Racing
33. Erica Clevenger (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 02:31
34. Emily Rodger (Can) Pastaria Big Shark Racing
35. Lorena Maria Vargas (Col) Team Colombia
36. Natalia Franco (Col) Pastaria Big Shark Racing
37. Luz Adriana Tovar (Col) Team Colombia 02:32
38. Manuela Escobar Jaramillo (Col) Team Colombia
39. Ruby Livingstone (Nzl) Roxsolt Attaquer
40. Sharlotte Lucas (Nzl) Roxsolt Attaquer 02:33
41. Nicole Mertz (USA) Velo Classic p/b Stan’s Notubes
42. Lucy Bechtel (Aus) Fearless Femme Racing 02:34
43. Frederic Larose-Gingras (Can) SAS-Macogep
44. Veronique Bilodeau (Can) SAS-Macogep
45. Holly Breck (USA) Sho – Air Twenty20 02:35
46. Debbie Milne (USA) Papa Johns Racing p/b Trek
47. Annie Foreman-Mackey (Can) Sho – Air Twenty20
48. Rachel Langdon (USA) IS Corp p/b Progress Software
49. Rocio Parrado Guarnizo (Col) Weber Shimano Ladies Power
50. Skylar Schneider (USA) IS Corp p/b Progress Software 02:36
51. Laura Jorgensen (USA) Fearless Femme Racing 02:37
52. Katherine Maine (Can) Rally Cycling
53. Jennifer Valente (USA) Sho – Air Twenty20 02:38
54. Kathryn Buss (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank
55. Allison Beveridge (Can) Rally Cycling
56. Carrie Cartmill (Can) Ortho Carolina 02:40
57. Marcela Elizabeth Prieto Castaneda (Mex) Conade- Visit Mexico- Specialized 02:42
58. Flora Yan (USA) Fearless Femme Racing 02:58
59. Stefanie Sydlik (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 04:33
60. Georgia Catterick (Nzl) Team Illuminate 05:00
61. Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint
62. Jessica Cerra (USA) Hagens Berman / Supermint 08:58
66. Abby Sneddon (Aus) Roxsolt Attaquer 08:14
79. Rylee McMullen (Nzl) Roxsolt Attaquer 08:23
86. Laurel Rathbun (USA) Papa Johns Racing p/b Trek
95. Kendelle Hodges (Aus) Colavita/Bianchi USA
101. Danielle Clark (USA) RTO National Women’s Cycling
103. Samantha Fox (USA) Velo Classic p/b Stan’s Notubes





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.