Featured Stories

Recent Videos

Canada’s Kirchmann 2nd at Omloop van het Hageland Tielt-Winge Report, Results, PHOTOS

release by Liv Plantur

February 28, 2016 (Belgium) – Leah Kirchmann finished on the podium in second place at the Omloop van het Hageland to continue her strong form over the weekend. The race honours went to Marta Bastianelli (Alé Cipollini). Team Liv-Plantur were present during the whole race with Leah Kirchmann continuing her strong run of form.

Women's podium (l-r) Kirchmann, Bastianelli. Lepistö [P] Cor Vos

The team was very strong today and they put this to good use in putting a lot of attacks during the first part of the race and making sure in keeping the pace high in windy conditions. The main attack of the day came from two riders on the first cobbled climb of the day, with 73 kilometers remaining. With a chasing bunch of about 50 riders, the duo managed to gain a gap of around one minute.

The two leaders got caught by the peloton with 48km to go and none of the attacks in the finale succeeded as a bunch sprint was inevitable. Team Liv-Plantur rode a strong race with Floortje Mackaij and Leah Kirchmann as they prepared themselves for a sprint finish.

Bastianelli wins...Kirchmann 2nd [P] Cor Vos

In the sprint, Leah Kirchmann started well with the help of Floortje Mackaij who put her in an excellent position in the final kilometer but she didn’t have the speed to match Marta Bastianelli who was the winner on the line while Leah sprinted to a very nice second place.

Leah Kirchmann said after the race: “It was a great result to be on the podium today and I am really happy with my performance over the weekend.

Kirchmann [P] Cor Vos

“The team were very strong today and the wind played a major factor. The team put out some good attacks in the early parts of the race to make it as hard as possible. For the sprint finish, I was in a good position in the final climb and Floortje helped me a lot as she set me up perfectly for the sprint.”

Coach Hans Timmermans said: “It was a very windy stage but it was never really in the gutter and that made it a nervous race in the peloton.

Kirchmann [P] Cor Vos

“For the sprint, everybody was really committed to the plan in putting Leah at the front of the bunch before the final climb. It worked out perfectly with Leah sprinting to 2nd place in a 1.1 race.”

Results
1. Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini 3:29:08
2. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
3. Lotta Lepistö (Fin) Cervélo-Bigla Pro Cycling
4. Shelley Olds (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale
5. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
6. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS
7. Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
8. Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
9. Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cyclingteam
10. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
11. Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen – Etixx
12. Eug_nie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
13. Nikki Harris (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam
14. Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance-Incycle p/b Cannondale
15. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
16. Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
17. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
18. Carmen Small (USA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
19. Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
20. Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
21. Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
22. Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
23. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
24. Emily Collins (Nzl) Team Tibco – Silicon Valley Bank
25. Lauren Stephens (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank
26. Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
27. Jessy Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen – Etixx
28. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
29. Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam
30. Camilla Møllebro (Den) Team BMS BIRN
31. Valerie Demey (Bel) Topsport Vlaanderen – Etixx
32. Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
33. Lucy Garner (Gbr) Wiggle High5
34. Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
35. Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
36. Julie Leth (Den) Hitec Products
37. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
38. Alba Teruel Ribes (Esp) Lointek
39. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
40. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
41. Malgorzta Jasinska (Pol) Alé Cipollini
42. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
43. Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
44. Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing
45. Christina Siggaard (Den) Team BMS Birn
46. Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
47. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
48. Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Team BMS Birn
49. Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini
50. Moniek Tenniglo (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
51. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
52. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
53. Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
54. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
55. Evie Richards (Gbr) Great Britain
56. Lenore Pipes (Gum) Bepink
57. Marie Vilmann (Den) Team BMS Birn
58. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
59. Vita Heine (Nor) Hitec Products
60. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
61. Brianna Walle (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank
62. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS
63. Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:00:09
64. Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing
65. Pernille Mathiesen (Den) Team BMS Birn 0:00:12
66. Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:00:18
67. Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:00:55
68. Simona Bortolotti (Ita) Bepink 0:01:10
69. Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
70. Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale
71. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 0:01:21
72. Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
73. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
74. Annie Ewart (Can) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:01:39
75. Karen Elzing (Ned) Jan van Arckel 0:01:51
76. Valentina Scandolara (Ita) Cylance-Incycle p/b Cannondale 0:03:44
77. Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
78. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 0:06:02
79. Molly Weaver (Gbr) Team Liv-Plantur
80. Kelly Markus (Ned) Lares-Waowdeals Women Cycling Team
81. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
82. Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango
83. Coralie Demay (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
84. Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
85. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
DNF Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
DNF Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
DNF Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
DNF Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
DNF Janicke Gunvaldsen (Nor) Hitec Products
DNF Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
DNF Rossella Ratto (Ita) Cylance-Incycle p/b Cannondale
DNF Rachele Barbieri (Ita) Cylance-Incycle p/b Cannondale
DNF Lauren Hall (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank
DNF Kendall Ryan (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank
DNF Diana Pe–uela (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
DNF Hayley Simmonds (Gbr) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
DNF Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Victorie Guilman (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Ilaria Bonomi (Ita) Bepink
DNF Kseniya Tuhai (Blr) Bepink
DNF Lex Albrecht (Can) Bepink
DNF Martina Alzini (Ita) Alé Cipollini
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini
DNF Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini
DNF Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
DNF Maaike Polspoel (Bel) Lensworld-Zannata
DNF Flavia Oliveira (Bra) Lensworld-Zannata
DNF Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata
DNF Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata
DNF Lenny Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen – Etixx – Guill D’or
DNF Nel De Crits (Bel) Topsport Vlaanderen – Etixx
DNF Steffy Van Den Haute (Bel) Topsport Vlaanderen – Etixx
DNF Coral Casado Ortiz (Esp) Bizkaia – Durango
DNF Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango
DNF Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango
DNF Irati Idirin Egana (Esp) Bizkaia – Durango
DNF Paula Lanz Blazquez (Esp) Bizkaia – Durango
DNF Sarah Inghelbrecht (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Shana Van Glabeke (Bel) Lares-Waowdeals Women Cycling Team
DNF Pia De Quint (Bel) Lares-Waowdeals Women Cycling Team
DNF Tara Gins (Bel) Lares-Waowdeals Women Cycling Team
DNF Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Lares-Waowdeals Women Cycling Team
DNF Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
DNF Cristina Martinez (Esp) Lointek
DNF Aurore Verhoeven (Fra) Lointek
DNF Chloe Fraser (Gbr) Lointek
DNF Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
DNF Tine Rasch Hansen (Den) Team BMS Birn
DNF Alice Barnes (Gbr) Great Britain
DNF Abigail Dentus (Gbr) Great Britain
DNF Manon Lloyd (Gbr) Great Britain
DNF Emily Kay (Gbr) Great Britain
DNF Evy Kuijpers (Ned) Jan van Arckel
DNF Danique Braam (Ned) Jan van Arckel
DNF Denise Gunst (Ned) Jan van Arckel
DNF Melanie Woering (Ned) Jan van Arckel
DNF Sylvie Boermans (Ned) Jan van Arckel
DNF Ymke Stegink (Ned) De Jonge Renner
DNF Inge Van Ginneken (Ned) De Jonge Renner
DNF Robin Driehuis (Ned) De Jonge Renner
DNF Esther Van Leeuwen (Ned) De Jonge Renner
DNF Veerle Goossens (Ned) De Jonge Renner
DNF Bryony Van Velzen (Ned) De Jonge Renner
DNF Fiona Dutriaux (Fra) Autoglas Wetteren Cycling Team
DNF Sarah Borremans (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team
DNF Carolien Haers (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team
DNF Femke Verstichelen (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team
DNF Melanie Wotsch (Ger) Autoglas Wetteren Cycling Team
DNF Vanessa Van Kerckvoorde (Bel) Isorex Cycling Team
DNF Claire Thomas (Gbr) Isorex Cycling Team
DNF Nele Armee (Bel) Isorex Cycling Team
DNF Alicia Helderweirt (Bel) Isorex Cycling Team
DNF Genevieve Whitson (Gbr) Isorex Cycling Team
DNF Liliano Leenknegi (Bel) Isorex Cycling Team
DNF Liisi Rist (Est) Keukens Redant
DNF Lensy Debboudt (Bel) Keukens Redant
DNF Dana Ro_lapa (Lat) Keukens Redant
DNF Nathalie Verschelden (Bel) Keukens Redant
DNF Eva Van Den Born (Ned) Keukens Redant
DNF Elise Vander Sande (Bel) Keukens Redant
DNF Julie Cotteels (Bel) Napoleon Games
DNF Ilse Temmerman (Bel) Napoleon Games
DNF Dorien Van Impe (Ned) Napoleon Games
DNF Eltina Van Wijk (Ned) Napoleon Games
DNF Jolien Vleugels (Bel) Napoleon Games
DNF Marjolein Bakker (Ned) District Noord Holland
DNF Nina Buysman (Ned) District Noord Holland
DNF Pernilla Van Rozelaar (Ned) District Noord Holland
DNF Tessa Neefjes (Ned) District Noord Holland
DNF Laura Van Geyt (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
DNF Kathleen Sterckx (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
DNF Daniela Gass (Ger) Wielerclub De Sprinters Malderen
DNF Céline Van Severen (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
DNF Nathalie Nijns (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
DNF Lisa Vermeire (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen
DNF Terry Fremineur (Bel) Hoop Op Zegen Beveren
DNF Wendy Venge (Ned) Hoop Op Zegen Beveren
DNF Yva Geluk (Ned) Hoop Op Zegen Beveren
DNF Isabel Van Der Voorde (Bel) Hoop Op Zegen Beveren
DNF Delphine Brits (Bel) Hoop Op Zegen Beveren
DNF Chris Van Dorsselaere (Bel) Hoop Op Zegen Beveren
DNF Justina Jovaisyte (Ltu) Lithuania
DNF Silvija Latozaite (Ltu) Lithuania
DNF Edita Janeliunaite (Ltu) Lithuania





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.