Featured Stories

Recent Videos

Canada MTB Cup XCO #6 Whistler Junior/Elite Full Results

by pedalmag.com

August 19, 2016 (Whistler, BC) – Here are the results from the Canada MTB Cup XCO #6 in Whistler at Crankworx where Haley Smith (ON) Norco Factory Team and Stephen Ettinger (WA) RideBiker Alliance p/b Focus Bikes topped the Elite fields and Emily Handford (BC) Rocky Mountain Factory Team and Quinton Disera (ON) Angry Johnny’s Norco & Garneau won the Junior Expert competitions.

Results

Junior Expert Women 17-18 – 4 Laps 
1. Emily Handford (BC) Rocky Mountain Factory Team   1:27:49.85
2. Julia Long (BC) TaG Cycling /Cycling BC   1:32:02.62
3. Savilia Blunk (CA) Bear Junior Development Team   1:33:51.34
DNS Juliette Tƒtreault (QC) ƒquipe du Qu_bec/ Skinouk-VDM

Junior Expert Men 17-18 – 5 Laps 
1. Quinton Disera (ON) Angry Johnny’s Norco & Garneau   1:22:29.66
2. Felix Longpre (QC) Equipe du Quebec/ CC MSA   1:22:44.89
3. Victor Verreault (QC) Equipe du Quebec/ V_lo 2 Max   1:29:36.80
4. Eric Olsen (WA) RAD Racing NW   1:31:20.98
5. Sean Fincham (BC) Cycling BC   1:35:32.37
6. Robin Horsfield ()    1:36:29.77
7. Nick Kleban (BC) Cycling BC   1:37:56.42
8. Shane Patterson (BC) Cycling BC   1:41:35.71
DNF Evan Mant (BC)
DNF Cody Shimizu (AB) Juventus
DNS Hunter Verner (BC) Team Squamish/ Cycling BC

Elite Women – 5 Laps 
1. Haley Smith (ON) Norco Factory Team   1:36:37.34
2. Sandra Walter (BC) Liv Giant Canada   1:39:56.94
3. Jean Ann Berkenpas (BC) Team Giant Vancouver   1:43:53.51
4. Denise Hill (AB) Bowcycle/Cyclemeisters   1:46:49.12
5. Carey Mark (BC) Steed Cycles/Juliana   1:48:34.42
6. Cindy Montambault (BC) Equipe du Quebec/ Trek GPL   1:49:44.18
7. Emily Unterberger (BC)    1:51:55.88
8. Chloe Cross (BC) Team Whistler / Muscle MLK -1 lap
DNF Rosie Brown () Westbury Wheelers
DNF Brittany Webster (AB) RMCC
DNS Elizabeth Lurz (TX) Athletes on Track
DNS Brandi Heisterman (BC) Trek Red Truck Racing

Elite Men – 6 Laps 
1. Stephen Ettinger (WA) RideBiker Alliance p/b Focus Bikes   1:33:25.51
2. Geoff Kabush (BC) SCOTT-3Rox Racing   1:33:52.57
3. Andrew L’Esperance (NS) Norco Factory Team   1:34:16.71
4. Evan Guthrie (BC) Norco Factory Team   1:35:22.94
5. Peter Disera (ON) Norco Factory Team   1:35:59.96
6. Phillip Pearce () Specialized UK   1:36:27.66
7. Felix Smalley () DeWalt/The Ride Cycles   1:40:38.11
8. Luke Brame () Focus Bikes Australia / 32 GI Nutrition   1:42:39.24
9. Rhys Verner (BC) Kona Factory Team   1:44:02.56
10. Felix Belhumeur (QC) Pivot Cycles – OTE   1:45:34.41
11. Evan Mcneely (ON) Norco Factory Team   1:45:47.78
12. Felix Burke (QC) Jo-Velo Tremblant   1:46:10.29
13. Vincent Belhumeur (QC) Pivot Cycles – OTE   1:46:53.68
14. Callum Carson () TREK Racing Australia   1:47:10.56
15. Kris Sneddon (BC) Kona Endurance Team   1:47:34.07
16. Raphael Auclair (QC) Pivot Cycles – OTE   1:53:21.19
17. Anthony Audet (QC) Equipe du Quebec -1 lap
18. Sam Morris (BC) DEVO p/b Fortius -1 lap
19. Mahon Lamont (BC)  -1 lap
20. Greg Matthews (BC) Steed Cycles -2 laps
21. Seth Lanauze-Wells (BC) Duxhelm/Bikes for all -2 laps
DNF Quinn Moberg (BC) Rocky Mountain Factory Team
DNS Craig Richey () Red Truck Racing





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.