Featured Stories

Recent Videos

Canada MTB Cup XC#5 Whistler Full Results and Final Standings

by pedalmag.com

August 14, 2015 (Whistler, BC) – Geoff Kabush (Scott-3Rox Racing) and Cindy Montambault (QC) Equipe Du Quebec / CVM 2 Vals claimed the Elite Men’s and Women’s races respectively at the final round of the Canada MTB Cup XC#5 in Whistler, BC held on Friday, Aug. 14th. Emily Handford (BC) Team BC / Different Bikes won the Junior Expert Women’s race while Rhys Verner (BC) Cycling BC was the Junior Expert Men’s winner.

Montambault took home the overall series title while Evan McNeely (ON) Norco Factory Team was overall Elite Men’s winner. Soren Meeuwisse (ON) Team Ontario / Trek Canada MTB Team topped the Junior Expert Women’s field for the series crown while Raphael Auclair (QC) Team Pivot-Cycles OTE claimed the Junior Expert Men’s title.

Results

Pro Elite Women
1. Cindy Montambault (QC) Equipe Du Quebec / CVM 2 Vals  01:31:40
2. Jean-Ann Berkenpas (BC) Team Giant Vancouver  01:35:02
3. Elyse Nieuwold (ON) Holiday Inn Express & Suites Calgary   01:38:19
4. Katie (Katelyn) Button (BC) Procity Racing  01:39:40
5. Chloe Cross (BC) Team Whistler   01:41:29
6. Brandi Heisterman (BC) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes  01:42:59
7. Leah Trudeau (BC) Team Whistler  01:44:10
8. Shantel Koenig (AB) Kokanee Redbike  01:50:08
DNS Andreanne Lanthier-Nadeau (QC) Rocky Mountain

Pro Elite Men
1. Geoff Kabush (BC) Scott-3Rox Racing  01:35:44
2. Evan McNeely (ON) Norco Factory Team  01:36:55
3. Evan Guthrie (BC) Norco Factory Team  01:39:15
4. Andrew L’Esperance (NS) Norco Factory Team  01:40:39
5. Peter Glassford (ON) Trek Canada   01:40:53
6. Craig Richey (BC) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes  01:42:15
7. Quinn Moberg (BC) Rocky Mountain Factory Team  01:42:53
8. Cody Cupp (WA)   01:43:55
9. Felix Belhumeur (QC) Pivot Cycles / OTE  01:44:51
10. Nolan Brady (OR) Giant Southwest Racing  01:45:36
11. Jon Slaughter (ON) Cycle Solutions / Angry Johnny’s CC   01:46:39
12. Cody Canning  Accent Inns / Russ Hays  01:47:30
13. Mahon Lamont (BC)   01:48:53
14. Seth Wells (BC) Dux Helm Helmet Guys  01:50:46
15. Vincent Belhumeur (QC) mathieu performance  01:51:03
16. Dylan Bailey (ON) Rollin’ Thunder Racing  01:51:44
DNF Felix Burke (QC) JO Velo / Cannondale
DNF Terry McKall (BC) Broad Street Cycles p/b Stuckylife
DNF Parker Bloom (BC) Broad Street Cycles p/b Stuckylife
DNS Robert Parkin  Pro City Racing

Junior Expert Women (17-18)
1. Emily Handford (BC) Team BC / Different Bikes  01:14:35
2. Juliette Tetreault (QC) ƒquipe Du Qu_bec / Skinouk-VDM  01:14:47
3. Ksenia Lepikhina (CO)   01:16:44

Junior Expert Men (17-18)
1. Rhys Verner (BC) Cycling BC  01:20:31
2. Amando Martinez  AR Arisun Pro Cycling / Code Guanajuato  01:21:41
3. Nathan Johnston  NZXC Junior Squad  01:21:41
4. Felix Longpre (QC) ƒquipe Du Qu_bec / CC Mont Sainte-Anne  01:22:54
5. Paul Wright  Bike Wanaka / Racers Edge  01:22:54
6. Sean Fincham (BC) Cycling BC  01:23:56
7. Emile Farrell-Dessureault (QC) ƒquipe Du Qu_bec / Skinouk VDM  01:25:31
8. Cole Paton (WA)   01:27:11
9. Kaleb Hellreich (ON) Trek Store C.C.  01:29:39
10. Kyle Legge (CA) Ojio Sport / Np Bike Shop / Cannondale  01:29:56
11. Max McCulloch (BC)   01:32:45
12. Matthew Gould (BC)   01:36:16
13. Simon Caouette (QC) ƒquipe Quebec / Club Cyclone  01:40:14
DNF Jonathan Legge (CA) Ojio Sport / Np Bike Shop / Cannondale
DNF Austin Reith (BC)

Other categories here.

Final Standings (brief)

Pro Elite Women
1. Cindy Montambault (QC) Equipe Du Quebec / CVM 2 Vals 660 points
2. Elyse Nieuwold (ON) Holiday Inn Express & Suites Calgary 610
3. Haley Smith (ON) Norco Factory Team 595

Full standings here.

Elite Men
1. Evan McNeely (ON) Norco Factory Team  660
2. Peter Disera (ON) Norco Factory Team 610
3. Evan Guthrie (BC) Norco Factory Team 535

Full standings here.

Junior Expert Women (17-18)
1. Soren Meeuwisse (ON) Team Ontario / Trek Canada MTB Team   300
2. Laurie Arseneault (QC) La Cordee    255
3. Emily Handford (B) Cycling Bc/Different Bikes    210

Full standings here.

Junior Expert Men (17-18)
1. Raphael Auclair (QC) Team Pivot-Cycles OTE 300
2. Quinton Disera (ON) Team Ontario / Cycle Solutions Angry Johnny’s Cc 270
3. Rhys Verner (BC) Cycling BC 240

Full standings here.





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.