Featured Stories

Burnaby 4-Day Results after Days 2 and 3

by pedalmag.com

Burnaby 4DayDecember 30, 2013 (Burnaby, BC) – Here are the full results and standings from Days 2 and 3 at the Burnaby 4-Day, the annual flagship event at the Burnaby Velodrome, being held from December 27-30. Over the course of four days dozens of riders will compete in a number of races but only one will be crowned champion.

Results after Day 3
(see full results links below)

Pro Elite Omnium
1. Zak Kovalcik 96 points
2. Kyle Buckosky 77
3. Jake Schwingboth 65
4. Aidan Caves 57
5. Emile De Rosnay 51
6. Patrick Jacks 50
7. Mike Sidic 45
8. Robert Hargrove 35
9. Nic Hamilton 29
10. Scott Laliberte 27
11. Laura Brown 5
12. Jasmin Glaesser 1
13. Dave DiPetrello 0
14. Kiefer Livingstone 0
15. Jesse Reams 0
16. Julian Base 0
17. Zach  Bell 0
18. Steph Roorda 0
19. Kinley Gibson 0
20. Meghan Grant 0
21. Erin  Goodall 0
22. Rachel Canning 0
23. Gillian Carleton 0

Elite Women’s Cup
1. Laura Brown 10 points
2. Jasmin Glaesser 7
3. Steph Roorda 5
4. Kinley Gibson 4
5. Clara MacKenzie 3
6. Rachel Canning 2
7. Kia van der Vliet 1
8. Calista Valente 0
9. Holly Simonson 0
10. Jess Reynolds 0
11. Alexandria Bowmer 0
12. Meghan Grant 0
13. Megan MacDonald 0
14. Erin  Goodall 0
15. Tarryn Cote 0
16. Stacey Giuffre 0
17. Rachel Carey 0
18. Veronique Parent 0
19. Gillian Carleton 0

B Group Omnium
1. Evan Burtnik 34 points
2. Michael Wegner 31
3. Trevor Stothard 29
4. Jackson Pickell 28
5. Keifer Livingstone 15
6. Kinley Gibson 14
7. Devan McClelland 11
8. Alexander Amiri 10
9. Brendan Cowley 9
10. Matt Chater 7
11. Amiel Flett-Brown 5
12. Joe Taylor 3
13. Stewart Bowmer 3
14. Murray Shaw 3
15. Stuart Lynn 3
16. Alex Hui 3
17. John Willcox 2
18. Erin Goodall 1
19. Adam Angert 1
20. Jay Lamoureux 0
21. Zachary Renwick 0
22. James Grant 0

C Group Omnium
1. Zayne Heyes 34 points
2. Christopher MacLeod 20
3. Cameron Fitzmaurice 18
4. Cordell Dickie 17
5. Ryan Cousineau 16
6. Derek Ulrich 15
7. Thomas Baker 11
8. Brodie Hay 10
9. Brian Wong 10
10. John White 7
11. Niall Dempsey 5
12. Spencer Mulder 5
13. Ephraim Soria 4
14. Rachel Canning 3
15. Unknown 3
16. James Grant 3
17. Jason Reddy 1
18. Aaron Greenberg 0
19. Devon Moonie 0
20. Joshua Bateman 0
21. Clara MacKenzie 0
22. Stefan Ritter 0
23. Veronique Parent 0

Youth Women
1. Clara MacKenzie 37 points
2. Holly Simonson 26
3. Veronique Parent 19
4. Jess Reynolds 7
5. Rachel Carey 7
6. Stacey Giuffre Points
7. Tarryn Cote 5
8. Kia van der Vliet 5
9. Alexandria Bowmer 0
10. Calista Valente 0
11. Megan MacDonald 0

Youth Men
1. Stefan Ritter 20 points
2. Brendan Armstrong 7
3. Rowan Morris 7
4. Max Duso 5
5. Emile Vogel-Nakamura 4
6. Isaac van der Vliet 0
7. Andrew Wheeler 0
8. Matan Guttmann 0
9. Christopher MacLeod 0
10. Finn Blackburn 0
11. Brennan Hodgins 0
12. James Grant 0
13. Mark Grant 0
14. Brayden Aimar 0
15. Cormac Chui 0
16. Michael Jors 0
17. Linus Wan 0

Full results after Day 2
Full results after Day 3





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.