Featured Stories

Recent Videos

BPost Bank Trophy #3 Flandriencross Results – Canada’s Van den Ham, McConnell 34th and 35th

by pedalmag.com
Mark McConnell (Can) [P] Michal Cerveny file photo
November 30, 2015 – Helen Wyman (Gbr) Kona won the elite women’s competition at round three of the BPost Bank Trophy #3 Flandriencross in Hamme, Belgium on Sunday, while Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental took the elite men’s victory. The sole two Canucks racing on the day, Michael Van Den Ham (Can) Red Truck Racing Garneau and Mark McConnell (Can) Hot Sauce Racing, finished 34th and 35th, respectively.

Results

Elite Women
1. Helen Wyman (Gbr) Kona 37:15
2. Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP 0:08
3. Nikki Harris (Gbr) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:24
4. Pavla Havlikova (Cze) MRM-Avalon Pro Cycling 1:05
5. Ellen Van Loy (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 1:13
6. Sophie de Boer (Ned) Kalas-NNOF 1:20
7. Jolien Verschueren (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 1:29
8. Loes Sels (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 1:52
9. Maud Kaptheijns (Ned) AA Drink-Kalas Cycling Team 2:10
10. Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock-Woningbouw Vandekerckhove 3:02
11. Femke Van Den Driessche (Bel) VZW Lotto-Ladiescycling 3:20
12. Ellen Noble (USA) JAM/NCC/VIttoria 3:28
13. Bianca van den Hoek (Ned) 3:37
14. Karen Verhestraeten (Bel) Kleur Op Maat cyclingteam 3:49
15. Emma White (USA) Cyclocrossworld Devo Team 3:57
16. Linda Ter Beek (Ned) WSV Emmen 4:37
17. Cindy Bauwens (Bel) 4:37
18. Lindy Van Anrooij (Ned) 4:42
19. Fleur Nagengast (Ned) 4:50
20. Laura Verdonschot (Bel) Kalas-NNOF Cycling Team 5:02
21. Shana Maes (Bel) AA Drink-Kalas Cycling Team 5:08
22. Nikola Noskova (Cze) 6:22
23. Fanny Stumpf (Ned) 6:27
24. Axelle Bellaert (Bel) AA Drink-Kalas Cycling Team 6:59
25. Jara Noël (Bel) AA Drink-Kalas Cycling Team 7:25
26. Suzanne Verhoeven (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W. 7:32
27. Meg De Bruyne (Bel) VD Hauwe CT – Gentse VS 7:59
28. Veerle Goossens (Bel) 8:42
29. Tine Verdeyen (Bel) Cycling Team Zemst VZW 9:09
30. Anja Geldhof (Bel) 9:43
31. Birgit Massage (Bel) 10:03
32. Svenja Wüthrich (Sui) 10:06
33. Michelle Schatti (Sui)
34. Caren Commissaris (Bel)
35. Jana Dobbelaere (Bel)
36. Flurina Glaus (Sui)
37. Kelly Greefs (Bel)
38. Jo Blanchaert (Bel) K.V.C. Deinze Vzw
39. Cindy Diericx (Bel) Coolens Cycling Team
40. Maaike Lanssens (Bel) WC De Molenspurters Meulebeke

Elite Men
1. Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental 58:26
2. Sven Nys (Bel) Crelan-AA Drink 0:18
3. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:04
4. Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant – Alpecin 1:25
5. Mathieu Van Der Poel (Ned) Bkcp-Corendon 2:00
6. Laurens Sweeck (Bel) Era Real Estate – Murprotec 2:04
7. Julien Taramarcaz (Sui) Era Real Estate – Murprotec 2:32
8. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea Cycling Team 2:35
9. Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling 2:41
10. Corne Van Kessel (Ned) Telenet – Fidea Cycling Team 2:59
11. Diether Sweeck (Bel) Era – Murprotec 3:06
12. Tim Merlier (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 3:10
13. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 3:21
14. Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 3:35
15. Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 3:47
16. Michael Boros (Cze) BKCP – Corendon 3:53
17. Sven Vanthourenhout Bel) Crelan – AA Drink Team 4:02
18. Jan Denuwelaere (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 4:10
19. Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 4:12
20. Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 4:32
21. Joeri Adams (Cze) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 4:57
22. Philipp Walsleben (Ned) BKCP – Corendon 5:21
23. Jens Vandekinderen (Bel) Kalas-NNOF Cycling Team 5:26
24. Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
25. Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 5:33
26. Radomir Simunek (Cze) Era – Murprotec 6:43
27. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 6:47
28. Vincent Baestaens (Bel) BKCP – Corendon 7:30
29. Angelo De Clercq (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 7:55
30. Niels Wubben (Ned) Telenet Fidea Cycling Team
31. Dave De Cleyn (Bel) Cycling Team Zemst VZW
32. Garry Millburn (Aus)
33. Niels Koyen (Bel) CCN – Metalac Cycling team
34. Michael Van Den Ham (Can) Red Truck Racing Garneau
35. Mark McConnell (Can) Hot Sauce Racing
36. Michael Wechsler (Sui)
37. David Van der Poel (Ned) BKCP – Corendon
38. Jens Adams (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.