Featured Stories

Recent Videos

Bpost Bank Trofee GP Sven Nys 2016 Results, Photos – Dyck 10th, Holmgren 16th

by pedalmag.com
Dyck and Schappert [P] Cycling Canada
January 01, 2016 (Baal, Belgium) – Mical Dyck (Naked Factory Racing) led the Canadians in placing a stellar 10th in the Elite women’s race at the Bpost Bank Trofee – GP Sven Nys 2016 while Gunnar Holmgren (Team Canada) was a strong 16th in the Junior men’s race.

Holmgren and Sanderson [P] Cycling Canada
Sanne Cant (Bel) Enertherm – BKCP and Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team took the elite women’s and men’s victories today.

Cant [P] Cor Vos
Van Aert [P] Cor Vos

Results

Women

1. Sanne Cant (Bel) Enertherm – BKCP 0:45:58
2. Ellen Van Loy (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:18
3. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Team 0:47
4. Sophie De Boer (Ned) Kalas-NNOF Cycling Team 1:02
5. Pavla Havlikova (Cze) MRM-Avalon Pro Cycling 1:06
6. Jolien Verschueren (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 1:40
7. Loes Sels (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 2:15
8. Elle Anderson (USA) 2:33
9. Maud Kaptheijns (Ned) AA Drink-Kalas Cycling Team 3:10
10. Mical Dyck (Can) Naked Factory Racing 3:26

21. Anna Schappert (Can) Team Canada 9:33

Men

1. Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Cycling Team 1:00:39
2. Sven Nys (Bel) Crelan – AA Drink Team 1:13
3. Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 1:15
4. Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:18
5. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:19
6. Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:21
7. Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant – Alpecin
8. Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 1:36
9. Laurens Sweeck (Bel) Era – Murprotec 2:01
10. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 2:10

27. Jeremy Martin (Can)  Louis Garneau

U23 Men
1. Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:55:04
2. Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
3. Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:14
4. Daan Hoeyberghs (Bel) BKCP – Corendon 0:25
5. Adam Toupalik (Cze) BKCP – Corendon 0:37
6. Braam Merlier (Bel) Baguet – M.I.B.A. Poorten – Indulek Cycling Team 0:44
7. Yorben Van Tichelt (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:11
8. Thomas Joseph (Bel) Lares – Doltcini Cycling Team 1:47
9. Stijn Caluwe (Bel) BKCP – Corendon 1:59
10. Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 1:59

28. Isaac Niles (Can) Team Canada -3 Laps
30. Trevor O’Donnell (Can) Team Canada -3 Laps

Junior Men
1. Seppe Rombouts (Bel) DCM Cycling Team 0:41:51
2. Tijl Pauwels (Bel) Lares – Doltcini Cycling Team 0:10
3. Arno Debeir (Bel) Lares – Doltcini Cycling Team 0:14
4. Reno Bauters (Bel) KSC Dendersteek Labiekes 0:31
5. Jarno Liessens (Bel) Enertherm – BKCP 0:37
6. Hakon Lunder Aalrust (Den) 0:44
7. Gianni Siebens (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:48
8. Mathijs Wuyts (Bel) Kalas Cycling Team 99 Schriek 0:53
9. Jari De Clercq (Bel) Van Assche-Alpha Motorhomes Cycling Team 1:03
10. Jelle Camps (Bel) 1:12

16. Gunnar Holmgren (Can) Team Canada 3:04
26. Brody Sanderson (Can) Team Canada 5:31





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.