Featured Stories

Recent Videos

Boels Rental Ladies Tour Stage 3 – Canuel 3rd Overall

by pedalmag.com
Karol-Ann Canuel [P] Cor Vos
September 01, 2016 (Tiel, The Netherlands) – Canada’s Karol-Ann Canuel (Boels Dolmans Cyclingteam) is now 3rd overall as she finished 13th behind fellow Canadian Leah Kirchmann (Team Liv-Plantur) who was in the lead group and claimed 5th on Stage 3 in Sittard/Geleen, 122.6km, and sits 10th overall.

Katarzyna Niewiadoma wins with Kirchmann just behind in 5th [P] Cor Vos

Leah Kirchmann [P] Cor Vos

Results

1. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 3:20:21
2. Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
3. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
4. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
5. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
6. Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam   0:08
7. Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing   0:09
8. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata  0:14
9. Solovei Ganna (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team  0:16
10. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
11. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
12. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  0:19
13. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
14. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products  0:38
15. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS  2:13
16. Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata  5:18
17. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  5:19
18. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
19. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
20. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
21. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team
22. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
23. Jessica Allen (Aus) Orica-AIS  5:23
24. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
25. Esther Van Veen (Ned) Regioteam Zuid-Holland
26. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing  5:26
27. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5  5:33
28. Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies  5:39
29. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
30. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur  5:44
31. Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
32. Elizabeth Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam  5:47
33. Sylvie Boermans (Ned) Jan van Arckel  6:46
34. Nina Buysman (Ned) Regio Rijnmond  7:37
35. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
36. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
37. Suzanne Andersen (Nor) Regional Team Scandinavia
38. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
39. Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
40. Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
41. Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
42. Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
43. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
44. Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
45. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
46. Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
47. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
48. Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High5
49. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
50. Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing  7:58
51. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
52. Loes Adegeest (Ned) Regioteam Noord  8:44
53. Marjolein Van ‘T Geloof (Ned) Jan van Arckel
54. Danique Braam (Ned) Jan van Arckel
55. Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
56. Kirsti Ruud (Nor) Regional Team Scandinavia
57. Leonie Lubbinge (Ned) Regioteam Noord
58. Nike Beckeringh (Ned) Jan van Arckel
59. Ingrid Tempert (Ned) Regioteam Zuid-Holland  8:47
60. Minke Van Dongen (Ned) Regioteam Zuid-Holland
61. Simone De Vries (Ned) Regioteam Noord  8:52
62. Birgitte Ravndal (Nor) Regional Team Scandinavia  8:53
63. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing  8:54
64. Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) Regioteam Noord  8:56
65. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur  9:06
66. Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies
67. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
68. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
69. Karen Elzing (Ned) Jan van Arckel
70. Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata
71. Evy Kuijpers (Ned) Jan van Arckel
72. Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing
73. Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products
74. Paulien Koster (Ned) Regioteam Noord
75. Tessa Dijksman (Ned) Regioteam Zuid-Holland
76. Line Marie Gulliksen (Nor) Regional Team Scandinavia 0:18:18
77. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
78. Sofie Van Horik (Ned) Regioteam Zuid-Holland
79. Marie Flataas (Nor) Regional Team Scandinavia
DNF Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
DNF Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
DNF Nynke Pellikaan (Ned) Regioteam Noord
DNF Demi Vollering (Ned) Regio Rijnmond
DNF Gina Hofland (Ned) Regio Rijnmond
DNF Ilse Miltenburg (Ned) Regio Rijnmond
DNF Minke Bakker (Ned) Regio Rijnmond
DNF Hannah Helamb (Swe) Regioteam Zuid-Holland
DNF Monica Holler (Swe) Regional Team Scandinavia

GC after Stage 3

1. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 6:27:48
2. Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam  0:11
3. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam  0:33
4. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing  0:47
5. Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing  0:50
6. Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team  1:07
7. Amy Pieters (Ned) Wiggle High5  1:17
8. Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  1:32
9. Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5  1:46
10. Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur  1:54
11. Solovei Ganna (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team  2:03
12. Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS  2:24
13. Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products  3:19
14. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata  3:27
15. Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS  4:12
16. Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam  5:15
17. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam  5:53
18. Elizabeth Armitstead (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam  6:01
19. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing  6:13
20. Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  6:36
21. Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team  6:38
22. Emma Johansson (Swe) Wiggle High5  6:49
23. Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team  6:55
24. Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team  6:57
25. Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur  7:13
26. Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team  7:19
27. Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur  7:38
28. Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata  8:31
29. Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing  8:39
30. Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team  8:50
31. Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies  8:57
32. Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High5  9:07
33. Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team  9:09
34. Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
35. Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur  9:23
36. Sarah Roy (Aus) Orica-AIS  9:30
37. Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur  9:31
38. Loren Rowney (Aus) Orica-AIS  9:45
39. Esther Van Veen (Ned) Regioteam Zuid-Holland  9:48
40. Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 0:1 3
41. Emilie Moberg (Nor) Hitec Products 0:1 9
42. Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 0:10:17
43. Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 0:10:22
44. Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata 0:10:44
45. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
46. Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
47. Sylvie Boermans (Ned) Jan van Arckel 0:10:55
48. Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:11:02
49. Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:11:46
50. Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 0:11:50
51. Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 0:12:11
52. Marjolein Van ‘T Geloof (Ned) Jan van Arckel 0:12:28
53. Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:12:34
54. Nike Beckeringh (Ned) Jan van Arckel 0:12:37
55. Evy Kuijpers (Ned) Jan van Arckel 0:12:50
56. Danique Braam (Ned) Jan van Arckel 0:12:53
57. Suzanne Andersen (Nor) Regional Team Scandinavia 0:12:54
58. Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata 0:13:09
59. Karen Elzing (Ned) Jan van Arckel 0:13:15
60. Ingrid Tempert (Ned) Regioteam Zuid-Holland 0:13:37
61. Minke Van Dongen (Ned) Regioteam Zuid-Holland 0:13:39
62. Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing 0:13:44
63. Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 0:13:45
64. Tessa Dijksman (Ned) Regioteam Zuid-Holland 0:14:04
65. Nina Buysman (Ned) Regio Rijnmond 0:14:08
66. Kirsti Ruud (Nor) Regional Team Scandinavia 0:14:13
67. Loes Adegeest (Ned) Regioteam Noord 0:14:38
68. Leonie Lubbinge (Ned) Regioteam Noord
69. Simone De Vries (Ned) Regioteam Noord 0:14:46
70. Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 0:15:00
71. Paulien Koster (Ned) Regioteam Noord
72. Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) Regioteam Noord 0:15:21
73. Birgitte Ravndal (Nor) Regional Team Scandinavia 0:16:26
74. Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 0:17:15
75. Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:19:58
76. Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies 0:22:08
77. Sofie Van Horik (Ned) Regioteam Zuid-Holland 0:23:08
78. Line Marie Gulliksen (Nor) Regional Team Scandinavia 0:24:00
79. Marie Flataas (Nor) Regional Team Scandinavia 0:24:30





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.