Featured Stories

BC Time Trial Championships 2006 – Results & Photos

August 17, 2006 — The 2006 B.C. Time Trial Championships were held this past weekend, and it was the BC Cup wrap-up event with Marsh Cooper and Marni Hambleton, both Symmetrics riders, winning the titles respectively.

For Greg Descantes photos click here.

Here are the results from Squamish BC, held August 12th, 38.5km:

Senior Men
1. Svein Tuft (Symmetrics Cycling) 46:38.09
2. John Tolkamp (Escape Velocity) at 2:23.32
3. Michael Simpson 3:33.14
4. Damien Waugh (Masi Adobe) 4:17.68
5. Paul Falcon (Team Coastal) 4:19.19
6. Donald Gillmore (Dr. Walker/GVVA) 4:23.07
7. Murray Solem (GS Campione) 4:58.51
8. Scott Goguen (Masi Adobe) 5:04.10
9. Kevin Noiles (Masi Adobe) 5:14.40
10. Chris Squire (Escape Velocity) 5:14.93

Espoir Men
1. Christian Meier (Symmetrics Cycling) 47:37.21
2. Marsh Cooper (Symmetrics Cycling) at 0:44.98
3. Brad Fairall (Symmetrics Cycling) 1:09.50
4. Craig Richey (Opus Bikes) 3:01.25
5. Neal Kindree (Kona / Les Gets) 4:11.80
6. Ryan Anderson (aiva west vega) 4:15.78
7. Jonathan Page (dEVo/Escape Velocity) 6:01.18
8. Mark Dormer (dEVo/Escape Velocity) 7:14.64
9. Richard Machhein 8:53.44
DNS. Will Routley (Symmetrics Cycling)

Senior Women
1. Leah Goldstein (Symmetrics Cycling) 53:05.64
2. Mandy Poitras (Symmetrics Cycling) at 2:15.28
3. Pamela Egger (Escape Velocity) 3:16.74
4. Moriah MacGregor (Dizzy Chicks) 3:34.86
5. Marni Hambleton (Symmetrics Cycling) 4:40.06
6. Lee Darling (Team Coastal) 4:47.11
7. Leah Guloien (Team Sugoi/Giant) 4:51.43
8. Christy Love (Sugoi Factory Team) 4:56.98
9. Sarah Stewart (Wedgewood) 4:59.42
10. Julia Hlynsky (Dizzy Chicks) 5:13.71

Junior Men
1. Jefferey Castenmiller (Lactic Acid Racing) 51:24.04
2. Matt Potma (Lactic Acid) at 0:23.99
3. Jesse Vanoene (Kelowna Cycle) 1:44.50
4. Nathan MacDonald (GS Campione) 1:57.27
5. Cameron Thorpe (dEVo/Escape Velocity) 2:51.89
6. Michael Rothengatter 3:10.11
7. Graeme Bant (Rocky Mountain/Different Bikes) 3:30.70
8. Jordan Maynard 8:17.14
9. Mervin Guzman 12:01.28
10. Tymon Ruttan 15:11.98

Junior Women
1. Rachel Canning (dEVo/Escape Velocity) 1:05:52.37
DNF. Elizabeth Dickin (Lactic Acid Racing)

For the full results, click here.








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.