Featured Stories

BC Provincial Track Championships – Day 1, 2

August 27, 2006 – Here are the results from the first two days of racing at the Burnaby Velodrome in Burnaby BC.

Flying 200m

Junior Men

1. Cody Campbell 12.76
2. Matt Potma 12.98
3. Scott Mulder 13.15
4. Michael Rothengatter 13.42
5. Cam Thorpe 13.55
6. Kevin Thorpe 13.75


Junior Women

1. Megan Campbell 16.66

Masters Men

1. Andrew George 12.27
2. Mark Butschler 13.05
3. Alexander Pope 13.14
4. Stuart Lynne 13.68
5. David Kosick 14.51
6. Doug Preston 14.84

Senior Women

1. Danielle Mclaughlin 14.27
2. Naomi Cooper 14.56

Senior Men

1. Matt Barlee 11.48
2. Matt Chater 11.56
3. Glenn Barr 12.25
4. Keith Bruneau 12.27
5. John Perkins 12.75

* Chariot Races (non-championship event)

Junior Men/Senior Women

1. Cody Campbell
2. Scott Mulder
3. Michael Rothengater
4. Matt Potma
5. Cam Thorpe
6. Noe Cooper
7. Danielle Mclaughlan
8. Kevin Thorpe

Senior Men/Masters Men

1. Glenn Barr
2. Matt Barlee
3. Andy George
4. Alex Pope
5. Stuart Lynne
6. Dave Shishkoff
7. Doug Preston
8. David Kosick

* Individual Pursuit

Senior Men (4000m) – Final

1. Scott Laliberte 5:05 (46.6kmh)
2. Murray Solem 5:15 (45.7kmh)
3. Dave Shishkoff 5:22 (44.7kmh)
4. Mike Chandler 5:41 (42.2kmh)

Masters Women (2000m)

1. Sara Laliberte 2:59.04 (40.2kmh)

Senior Women (3000m)

1. Naomi Cooper 4:30.9 (40.0kmh)

Junior Men (3000m) – Qualifying

1. Cody Campbell 3:47.6 (47.6kmh)
2. Matt Potma 3:48.6 (47.4kmh)
3. Nathan MacDonald 3:52.2 (46.6kmh)
4. Michael Rothengatter 4:08.6 (43.5kmh)
5. Cam Thorpe 4:09.6 (43.4kmh)
6. Kevin Thorpe 4:15.3 (42.4kmh)
7. Scott Mulder 4:16.9 (42.2kmh)

Junior Women (2000m)

1. Megan Campbell 3:26.2 (35.0kmh)

Masters Men (3000m) – Qualifying

1. Andrew George 3:59.8 (45.2kmh)
2. Alexander Pope 4:07.0 (43.7kmh)
3. Mark Butschler 4:09.6 (43.4kmh)
4. Stuart Lynne 4:12.6 (42.9kmh)
5. David Kosick 4:23.5 (41.1kmh)
6. Doug Preston 4:29.1 (40.1kmh)

Tandem Women (3000m)

1. Claire Cameron / Shawn Marsolais 4:31.0 (39.9kmh)

Tandem Men (4000m)

1. Gene Della Siega / Craig DeVeer 4:57.8 (48.5kmh)

* Points Race

Senior Men (80 laps / 16km)

1. John Perkins 61 pts (+2 laps)
2. Scott Laliberte 57 pts (+2 laps)
3. Murray Solem 50 pts (+1 lap)
4. Jeff Ain -11 pts (-1 lap)
5. Dave Shishkoff -39 pts (-2 laps)
6. Matt Chater DNF
7. Glenn Barr DNF

Junior Men (60 laps / 12km)

1. Cody Campbell 76 pts (+2 laps)
2. Nathan Macdonald 58 pts (+2 laps)
3. Matt Potma 9 pts
4. Cam Thorpe 7 pts
5. Kevin Thorpe -23 pts (-2 laps)

Masters Men (60 laps / 12km)

1. Andy George 45 pts (+1 lap)
2. Alex Pope 39 pts (+1 lap)
3. Stuart Lynne 11 pts
4. Mark Butschler 7 pts
5. David Kosick 4 pts

* Sprints

Junior Men

1. Cody Campbell (2 rides to 1)
2. Matt Potma

3. Mike Rothengatter (2 rides to 0)
4. Scott Mulder

Masters Men

1. Andy George (2 rides to 1)
2. Mark Butschler

3. Alex Pope (2 rides to 0)
4. Stuart Lynne

Senior Men

1. Matt Barlee (2 rides to 0)
2. Matt Chater

3. Glenn Barr
4. Keith Bruneau (scratch)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.