BC Grand Prix of Cyclocross 2013 Full Results, Photos

by pedalmag.com

Catharine Pendrel [P] Heinz RuckemannDecember 01, 2013 (Surrey, BC) – Here are the full results for the 2013 BC Grand Prix of Cyclocross UCI C2 race held on Sunday, Dec. 1 in conjunction with the Canadian CX Championships in Surrey, BC. Catharine Pendrel (Luna) and Geoff Kabush (Scott-3Rox Racing) were unstoppable again claim respective victories in the Elite races.
Geoff Kabush [P] Heinz RuckemannElite M Podium (l-r) Schooler 2nd, Kabush 1st, McNeely 3rd [P] Heinz Ruckemann

Results

Citizen 19+ Men – 8.76 km
1. Daryl Vachon (BC) 32:58
2. Jonathan Arnold (BC) 33:01
3. Mike Boyd (BC) 33:43
4. Dale Tiessen (BC) 34:56
5. Brian Wong (BC) 35:41
6. Wade Luksay (BC) 36:46
7. Brian Reguly (BC) 36:55
8. Dominik Szopa (BC) 37:57
9. Blair Benjamin (BC) 37:06
10. Alexander Capon (BC) 37:13
11. Jaegan Smith (BC) 37:40
12. Justin Turcotte (BC) 37:45
13. Jonathan Harris (BC) 37:50
14. Andrew Appleton (BC) 38:06
15. Darrel Domenko (BC) 38:34
16. Renny Mcclure (BC) 39:19
17. Shane Reaume (BC) 39:38
18. Arne Bickle (BC) 39:27
19. Kevin Hay (BC) 40:24
20. Lance Carroll (BC) 40:50
21. Van Shih (BC) 41:34
22. Ed Dunn (BC) 43:37
23. Kelly Barnes (BC) 44:12
24. David Hill (BC) 44:41
25. Paul Underhill (BC) 45:04
26. Tom Petersen (WA) 45:34
27. Raphael Fang (BC) -1 LAP
DNF Carmen Marin (BC)
DNF Peter Faliszewski (BC)
DNS Jeff Padvaiskas (BC)
DNS Mike Pearson (BC )

U17 Men – 8.76 km
1. Stefan Ritter (AB) 31:19
2. Graydon Staples (ON) 0:36
3. James Grant (BC) 3:47
4. Noah Simms (ON) 4:32
5. Kian Zandi (BC) 5:18
6. Erik Diertens (BC)
7. Mark Grant (BC) 6:13
8. Sam Ogden (BC) 7:08
9. Gavin Kerr (ON) 8:58

U15 Men – 8.76 km
1. Conor Martin (BC) 35:16
2. Ethan Pauly (BC) 2:27
3. Cameron Paul (BC) 4:08
4. Lachlan Fraser (BC)
5. Quinn Storey (BC) 7:09
6. Sage Parikh (BC) 11:15
7. Thomas Hill (BC) 11:17

Citizen 19+ Women – 8.76 km
1. Denise Mahon (BC) 42:23
2. Justine Clift (BC) 0:55
3. Kelsie Lengert (BC) – 1 lap
4. Alyssa Myshok (BC) – 1 lap
5. Laurie Harding (BC) – 1 lap
DNS Rosemary Gin (BC)
DNS Trisha Tisseur-Rodgers (BC)
DNS Melanie Levesque (BC)

U19 Women/Femmes
DNF Tarryn Côté (BC)

U17 Women – 5.88km
1. Sidney Mcgill (AB) 24:21
2. Ruby West (ON) -1 lap

U15 Women – 8.77 km
1. Abbey Mcgill (AB) 41:04
2. Sarah Van Dam (BC) 1:09
3. Casey Garrison (BC) – 1 lap
4. Eve Taylor (BC) – 1 lap

U13 Men – 8.76 km

1. Cody Scott (BC) 39:49
2. Evan Luksay (BC) 5:13
DNS Evan Mcbeath (BC)
DNS Lief Rodgers (BC)

U13 Women – 11.63km
1. Lilly Ujfalusi (BC) 36:03
2. Talia Hill (BC) 13:59

Cat 3/4 Men – 11.63 km (Average Speed: 16.41km/hr)
1. Jay Lamoureux (BC) 42:32
2. Lucas Gallagher (BC) 0:43
3. David Morrissey (BC) 1:17
4. Alexander Dove (BC) 1:56
5. Benjamin Schmidt (BC) 2:20
6. Christopher Macleod (BC) 4:20
7. Liam Farrar (BC) 5:34
8. Peter Wilson (BC) 8:55
9. Ryan Cousineau (BC) 11:10
10. Keith Ng (BC) -1 lap
DNF Steve Savage (BC)
DNS Ian Hall (MB)
DNS Jamie Biluk (BC)
DNS Ian Parker (AB)
DNS William Peter Wellsman (BC)
DNS David Gillam (BC)
DNS Liam Farrar (BC)

Master 3/4 30+ Men – 11.63 km (Average Speed: 16.41km/hr)
1. Scott Mitchell (BC) 42:32
2. Michael Dolling (BC) 1:11
3. Paul Mc Carthy (BC) 2:08
4. James R Davison (BC) 2:59
5. Brian Griffin (BC) 3:16
6. Brett Whitehead (BC) 3:29
7. Kyle Husband (AB) 3:53
8. Murray Mclennan (BC) 4:29
9. Roland Rabien (BC) 4:48
10. Brian Storey (BC) 5:09
11. James Macgregor (BC) 7:39
12. Reg Kao (BC) 8:26
13. Russell Stead (BC) 8:55
14. Lister Farrar (BC) 9:15
15. Derrill Shuttleworth (BC) 10:12
16. Karl Bridge (BC) -1 lap
DNS Jay Loder (BC)
DNS Michael Parrish (BC)
DNS Brent Topilko (AB)
DNS Drew Hemmingson (BC)
DNS Kevin Simms (ON)
DNS Brian Gunn (BC)
DNS Jacob Rodgers (BC)
DNS Hal Loewen (MB)
DNS Brian Greening (BC)

Master 30+ Women – 8.76 km (Average Speed: 14.43km/hr)
1. Alana Heise (AB) 36:24
2. Kristin Walters (AB) 0:39
3. Jen Erlendson (BC) 3:09
4. Sylvia Storry (BC) 4:50
5. Stacey Hutton (BC) 9:45
6. Joanna Fox (BC) 12:13
DNS Donna Bartel (BC)

Junior U19 Men – 11.63km (Average Speed: 17.11)
1. Willem Boersma (MB) 40:48
2. Mason Burtnik (AB) 1:38
3. Joel Taylor (BC) 1:56
4. Sean Germaine (AB) 3:39
DNF Kellen Viznaugh (BV)

Master 1/2 30+ Men – 11.63km (Average Speed: 17.89 km/hr)
1. Todd Bowden (CONN) 39
2. Cory Forrest (BC) 0:45
3. Peter Lawrence (AB) 0:50
4. Justin Mark (BC) 1:13
5. Jeff Neilson (AB) 2:22
6. James Cameron (BC) 2:36
7. Mark Oldenburg (BC) 3:59
8. Kalle Karu (BC) 5:07
9. Mark Rumsey (AB) 5:21
10. Tyler Dumont (BC) 6:14
11. Derek Chipping (AB) 6:45
12. Tracy Schearer (AB) 7:13
13. Ryan Newsome (BC) 8:07
John Perkins (BC)
Scott Mcgregor (BC)
Guy Ridler (BC)
Jeff Henninen (BC)
Chris Mcneil (BC)
Robert Orange (QC)
Matt Clark (AB)
Bob Welbourn (BC)
Andre Sutton (AB)
Ian Auld (AB)
John Irvine (BC)
Marc Boudreau (ON)

Singlespeed Men & Women – 11.63 (Average Speed:16.76 km/hr)
1. Chris Ellis (WA) 41:38
2. Terry Mckall (BC) 0:01
3. Chris Macdonald (BC) 4

Elite Women – 11.63 Km (Average Speed: 17.25 km/hr)
1. Catharine Pendrel (BC) 40:27
2. Wendy Simms (BC) 0:37
3. Natasha Elliott (QC) 1:50
4. Sandra Walter (BC) 2:34
5. Maghalie Rochette (QC) 2:55
6. Mical Dyck (BC) 4:18
7. Chantell Widney (AB) 4:38
8. Carey Mark (BC) 5:35
9. Andrea Bunnin (AB) 5:55
10. Mandy Dreyer (ON) 6:57
11. Kelly Jones (BC) 7:39
12. Denise Ramsden (VWT) 7:41
13. Joele Guynup (BC) 8:47
14. Shantel Koenig (AB) 11:49
15. Tessa Pinckston (WA)
DNS Morgan Cabot (BC)1

Elite Men – 20.27km (Average Speed: 19.91 km/hr)
1. Geoff Kabush (BC) 1:01:04 8:58 9:01
2. Aaron Schooler (AB) 1:41 9:05 9:08
3. Evan Mcneely (ON) 1:47 9:13 9:13
4. Derek Zandstra (ON) 2:28 8:59 8:57
5. Michael Van Den Ham (MB) 2:54 9:15 9:30
6. Andrew Watson (ON) 3:13 9:13 9:27
7. Kevin Noiles (BC) 3:17 9:24 9:24
8. Andrew L:Esperance (NS) 3:23 9:10 9:09
9. Spencer Paxson (WA) 3:58 9:07 9:46
10. Derrick St John (QC) 4:49 9:43 10:02
11. Marc-Antoine Nadon (ON) 7:06 9:48 10
12. Craig Richey (BC) 7:49 10:03 10:10
13. Thomas Skinner (BC) 9:09 10:13 10:25
14. Cameron Jette (ON) 10:06 10:14 10:35
15. Parker Bloom (BC) -1 lap 10:42
16. Brett Wakefield (BC) -1 lap 10:24
17. Halldor Gunnarsson (BC) -1 lap 10:45
18. Connor Wilson (AB) -1 lap 11:50
19. Matthew O:Hagan (BC) -1 lap 9:49
20. Matt Hornland (BC) -1 lap 11:52
21. Richard Machhein (BC) -1 lap 13:50
DNF Mike Garrigan (ON)
DNF Evan Wishloff (AB)
DNF Brandon Thomson (BC)
DNF Drew Mackenzie (BC)
DNF Mark Mcconnell (AB)
DNS Evan Gutheie (BC)
DNS Robert Hargrove (BC)
DNS Spencer Skerget (YK)
DNS Isaac Niles (BC)
DNS Shawn Bunnin (AB)
DNS Sherwood Plant (BC)
DNS Devon Moonie (BC)

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.