Results (brief)
Open Women
1. Kristine Brynjolfson (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:31:48
2. Pepper Harlton (Pedalhead Road Works) 00:11
3. Christina Smith (Bicisport) 00:35
4. Kinley Gibson (Pedalhead Road Works) 00:50
5. Annett Kamenz (Pedalhead Road Works) 01:12
6. Kristin Baker (Pedalhead Road Works) 01:37
7. Chantell Widney (Pedalhead Road Works) 01:38
8. Jennifer Joss (Speed Theory Cycling) 02:36
9. Kirsti Lay (Independent) 02:42
10. Brittany Webster (Top Gear – ROAD) 02:44
11. Shoshauna Laxson (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 02:57
12. Margie Smith (Independent) 03:14
13. Adrienne Dunbar (Team Saskatchewan) 03:17
14. Naomi Cooper (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 03:21
15. Tara Kabatoff (Rebound) 03:30
16. Suzanne Hamilton (Independent) 03:36
17. Lindsay Aspen (Team Saskatchewan) 04:11
18. Sheila Summers (TCR Sport Lab – TXR Team) 04:16
19. Sherri MacDonald (Aerobic Power Haus) 04:21
20. Terra Manca (Edmonton Road and Track Club) 04:42
21. Shantel Koenig (Pedalhead Road Works) 04:46
22. Brenda Seasons (TCR Sport Lab – TXR Team) 05:01
23. Emma Bandol (Regina Cycle Club/OffRoad Synd) 05:04
24. Tanya Hopping (Aerobic Power Haus) 05:10
25. Lesley Matthews (Speed Theory Cycling) 05:25
26. Jennifer Mansell (Speed Theory Cycling) 06:02
27. Evangeline Fletcher (Edmonton Road and Track Club) 06:27
28. Carli Tyson (TCR Sport Lab – TXR Team) 07:07
29. Alex Kotyk (Edmonton Road and Track Club) 07:25
30. Isabel Ostrom (TCR Sport Lab – TXR Team) 07:44
31. Jill Sagan (TCR Sport Lab – TXR Team) 07:46
Open Men
1. Kris Dahl (Team H&R BLOCK) 26:47
2. Chris McNeil (Soul Sportif) 00:32
3. Noah Bloom (Garneau Evolution) 00:37
4. Blaine Richter (Edmonton Road and Track Club) 00:57
5. Aaron Schooler (Team H&R BLOCK) 01:12
6. Jeff Werner (Garneau Evolution) 01:20
7. Trev Williams (Speed Theory Cycling) 01:20
8. Ian Auld (Soul Sportif) 01:26
9. Sean Crooks (Rundle Mountain Cycling Club) 01:30
10. Nathan Underwood (isupportlocalbikeshops Cycling) 01:31
11. Trevor Gunderson (Pedalhead Road Works) 01:31
12. Eric Jensen (Rundle Mountain Cycling Club) 01:31
13. Warren Muir (Top Gear – ROAD) 01:33
14. Nicholas Jendzjowsky (Pedalhead Road Works) 01:46
15. Stephen Mundy (Edmonton Road and Track Club) 01:50
16. Seth Cowie (Rideokanagan.com) 01:55
17. Erik Mulder (Garneau Evolution) 02:00
18. Graham Rudge (Edmonton Road and Track Club) 02:14
19. Craig Jones (Team H&R BLOCK) 02:22
20. Jon Wood (Edmonton Road and Track Club) 02:23
21. Jared Green (Speed Theory Cycling) 02:25
22. Josh Krabbe (Edmonton Road and Track Club) 02:26
23. Mackenzie Garvin (Cyclemeister/Bow Cycle) 02:27
24. Micheal van den Ham (Rideokanagan.com) 02:29
25. Dan McDonald (Rideokanagan.com) 02:49
26. Mark McConnell (Synergy Racing) 02:51
27. Gord Jewett (Rundle Mountain Cycling Club) 02:55
28. Thomas Yip (Speed Theory Cycling) 03:00
29. David Gerth (Garneau Evolution) 03:00
30. David Gonda (Rideokanagan.com) 03:04
31. Willy Gonzalez (Top Gear – ROAD) 03:14
32. Darren Anderson (Rundle Mountain Cycling Club) 03:22
33. Frank Woolstencroft (Speed Theory Cycling) 03:24
34. Barret Dunbar (isupportlocalbikeshops Cycling) 03:24
35. Brad Kerr (isupportlocalbikeshops Cycling) 03:31
36. Scott Manktelow (Rundle Mountain Cycling Club) 03:32
37. Alyosha Boldt (isupportlocalbikeshops Cycling) 03:32
38. Keith Batstone (Rundle Mountain Cycling Club) 03:46
39. Jason Proche (Edmonton Road and Track Club) 03:51
40. Jevon Almond (Aerobic Power Haus) 03:59
41. Shaun Adamson (Velocity Cycling Club) 04:05
42. Clayton Meisner (Rideokanagan.com) 04:15
43. Charles Bougie (Speed Theory Cycling) 04:20
44. Harley Borlee (Speed Theory Cycling) 04:27
45. Jesse James Collins (Synergy Racing) 04:36
46. Manuel Fehlmann (Rideokanagan.com) 04:45
47. Scott Inman (Garneau Evolution) 05:23
48. Shawn Bunnin (Top Gear – ROAD) 05:28
49. Mike Rothengatter (Garneau Evolution) 05:36
50. Cuylar Conly (isupportlocalbikeshops Cycling) 05:37
51. Matthew Jeffries (Rundle Mountain Cycling Club) 05:56
52. Carson Bannon (Top Gear – ROAD) 06:04
53. Chris Mcgarity (isupportlocalbikeshops Cycling) 06:23
54. Bill Quinney (Top Gear – ROAD) 06:48
55. Dan Wood (Edmonton Road and Track Club) 08:21
GC after 3 stages
Open Women
1. Pepper Harlton (Pedalhead Road Works)
2. Kristine Brynjolfson (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:16
3. Kinley Gibson (Pedalhead Road Works)
Open Men
1. Kris Dahl (Team H&R Block)
2. Noah Bloom (Garneau Evolution) 0:46