Featured Stories

Recent Videos

An Post Ras Stage 3 Full Results – Canada’s Naud 9th

by pedalmag.com

May 20, 2014 (Charleville, Ireland) – Team Canada’s Pierrick Naud placed 9th on Stage 3 from Lisdoonvarna to Charleville, 154.2 km, while teammates Nic Hamilton and Ed Veal were 13th and 16th respectively. Hamilton remains 6th overall with Remi Pelletier-Roy 8th.

Results

1. Jan Sokol (Aut) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 3:35:01
2. Riccardo Pichetta (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
3. Oliver Wood (Gbr) British National Team
4. Damien Shaw (Irl) Cork City Aquablue
5. Robert Jon McCarthy (Aus) Ireland An Post Chain Reaction
6. Andre Benoit (Ger) Germany Team Kuota 0:07
7. David Wohrer (Aut) Austria Tirol Cycling Team
8. Roger Aiken (Irl) Louth North 0:12
9. Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 0:16
10. Owain Doull (Gbr) Ireland An Post Chain Reaction
11. Davide Ballerini (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
12. Lars Horring (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
13. Nic Hamilton (Can) Canadian National Team
14. Markus Eibegger (Aut) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
15. Clemens Fankhauser (Aut) Austria Tirol Cycling Team
16. Ed Veal (Can) Canadian National Team
17. Matteo Collodel (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
18. Daniel Klemme (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
19. Peter Hawkins (Irl) Britain Madison Genesis
20. Joshua Hunt (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
21. Bram Nolten (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
22. Peter Williams (Gbr) France Bretagne Velotec
23. Remco Broers (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
24. Jake Womersley (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
25. Jasper Ockeloen (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
26. John Lynch (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
27. Alex Peters (Gbr) Britain Madison Genesis
28. Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did
29. Patrick Bevin (Nzl) New Zealand National Team
30. Rutger Schellevis (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
31. Fraser Duncan (Irl) Meath Dunboyne Did
32. Alexander Wachter (Aut) Austria Tirol Cycling Team
33. Alessandro Pettiti (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
34. David Chopin (Fra) France Bretagne Velotec
35. Robin Kelly (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
36. Robert Partridge (Gbr) Britain Velosure Giordana
37. Dave Reilly (Irl) Dublin South Alimay
38. Jake Kelly (Gbr) British National Team
39. Gregor Muhlberger (Aut) Austria Tirol Cycling Team
40. Jacob Scott (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
41. Con Collis (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
42. Liam Holohan (Gbr) Britain Madison Genesis
43. Christopher Lawless (Gbr) British National Team
44. Anthony Murray (Irl) Australia Team Subaru-Albion
45. Michael Storan (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
46. Simon Ryan (Irl) Tipperary South
47. Dale Appleby (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
48. Sean Downey (Irl) Ireland An Post Chain Reaction
49. Ben Kellett (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
50. Steve Lampier (Gbr) Britain Velosure Giordana
51. Connor McConvey (Irl) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
52. Christoph Schweizer (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
53. Alistair Slater (Gbr) British National Team
54. Eoin McCarthy (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
55. Keith Gater (Irl) Cork City Aquablue
56. David Watson (Irl) Down Chain Reaction
57. Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Velosure Giordana
58. Alastair Macaulay (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
59. Olan Barrett (Irl) Cork City Aquablue
60. Cathal Moynihan (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
61. John Kenny (Irl) Meath Navan Avonmore
62. Stephen Murray (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
63. Jonathan Dibben (Gbr) British National Team
64. Alan Loftus (Irl) Tipperary South
65. Ryan Sherlock (Irl) France Bretagne Velotec
66. Joachim Tolles (Ger) Germany Team Kuota
67. Remi Pelletier-Roy (Can) Canadian National Team
68. Patrick Clarke (Irl) Mayo South Centra
69. Jack Wilson (Irl) Ireland An Post Chain Reaction
70. Daniel Stewart (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
71. Daniel Breuer (Ger) Germany Team Kuota
72. Liam Aitcheson (Nzl) New Zealand National Team
73. Bradley Morgan (Gbr) Britain Velosure Giordana
74. Ronan McLaughlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
75. Seán Lacey (Irl) Cork City Aquablue
76. Shane Archbold (Nzl) Ireland An Post Chain Reaction
77. Mark Shannon (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
78. Hugh Wilson (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
79. Michael Millar (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
80. Brian Stewart (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
81. Philipp Becker (Ger) Germany Team Kuota
82. James Davenport (Irl) Dublin South Alimay
83. Sean McKinnon (Can) Canadian National Team
84. Rory Devlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
85. Sebastian Baylis (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
86. Tirian McManus (Aus) Australia Team Subaru-Albion
87. Ryan Bevis (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
88. Ian Bibby (Gbr) Britain Madison Genesis
89. Timothy O’Regan (Irl) Meath Dunboyne Did
90. Padraig Marrey (Irl) Mayo South Centra
91. Dominic Jelfs (Irl) Britain Madison Genesis
92. Mirko Tedeschi (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
93. David McCarthy (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
94. Des Woods (Irl) Louth North
95. Derek Joyce (Irl) Mayo South Centra
96. Cormac Clarke (Irl) Louth North
97. Art MacManusa (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
98. Keegan Aitchinson (Aus) Australia Team Subaru-Albion
99. Alex Donald (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
100. Mark Dowling (Irl) Meath Dunboyne Did
101. Adam Armstrong (Irl) Meath Dunboyne Did
102. Stephen Halpin (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
103. Anthony Doyle (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
104. Martin Weiss (Aut) Austria Tirol Cycling Team
105. Raymond O’Shaughnessey (Irl) Louth North
106. Matt Slattery (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
107. John Paul Lyons (Irl) Dublin South Alimay
108. Liam Dolan (Irl) Louth North
109. Micha Glowatzki (Ger) Germany Team Kuota
110. Christopher Reilly (Irl) Louth South
111. Eugene T Moriarty (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
112. Neil Long (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
113. Darcy Ellerm-Norton (Nzl) Australia Team Subaru-Albion
114. John Rigby (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
115. Hugh McMahon (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
116. Denis Dunworth (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
117. Paul Ferguson (Irl) Down Chain Reaction
118. John Mason (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
119. Gary Scully (Irl) Tipperary South
120. Alan Gray (Irl) Louth South
121. Shane Scully (Irl) Tipperary South
122. Stephen Byrne (Irl) Meath Navan Avonmore
123. Eoin Morton (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
124. Stuart Cox (Irl) Meath Navan Avonmore
125. Michael Lucey (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
126. William McCabe (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
127. Ben Delaney (Irl) Dublin South Alimay
128. Sean McInerney (Irl) Mayo South Centra
129. Brendan Cassidy (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
130. Andrew Meehan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
131. Nathan Edmondson (Gbr) Britain Velosure Giordana
132. George E. Tansley (Aus) Australia Team Subaru-Albion
133. Damian Roche (Irl) Tipperary South
134. Stephen O’Sullivan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
135. Thibualt Jeannes (Fra) France Bretagne Velotec
136. Brendan Moloney (Irl) Dublin South Alimay
137. Niall Clarke (Irl) Louth South
138. Sean Hahessy (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
139. Michael McNena (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
140. James Lewis (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
141. Andrew Roche (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
142. Aurelien Daniel (Fra) France Bretagne Velotec
143. Michael Fitzgerald (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
144. John Murray (Irl) Meath Navan Avonmore 0:40
145. Sean Loughran (Irl) Louth South
146. Ian Richardson (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 0:51
147. Cameron Karwowski (Nzl) New Zealand National Team 1:12
148. Michael Barry (Irl) Louth South 0:16
149. Hamish Schreurs (Nzl) New Zealand National Team 1:39
150. Niall Doggett (Irl) Meath Navan Avonmore 1:46
151. Aidan Crowley (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 1:51
152. Marc Ryan (Nzl) New Zealand National Team 1:55
153. Damian Lagan (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe 15:55
154. Bryan McCrystal (Irl) Cork City Aquablue 17:15

GC after Stage 3

1. Patrick Bevin (Nzl) New Zealand National Team 10:24:24
2. Clemens Fankhauser (Aut) Austria Tirol Cycling Team 1:55
3. Alessandro Pettiti (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
4. Markus Eibegger (Aut) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 1:57
5. David Chopin (Fra) France Bretagne Velotec
6. Nic Hamilton (Can) Canadian National Team 2:05
7. Alex Peters (Gbr) Britain Madison Genesis 2:06
8. Owain Doull (Gbr) Ireland An Post Chain Reaction 2:07
9. Remi Pelletier-Roy (Can) Canadian National Team
10. Alistair Slater (Gbr) British National Team
11. Robert Partridge (Gbr) Britain Velosure Giordana
12. Ian Bibby (Gbr) Britain Madison Genesis
13. Peter Hawkins (Irl) Britain Madison Genesis 2:26
14. Peter Williams (Gbr) France Bretagne Velotec 2:31
15. Remco Broers (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
16. Alexander Wachter (Aut) Austria Tirol Cycling Team
17. Steve Lampier (Gbr) Britain Velosure Giordana
18. Christoph Schweizer (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
19. Seán Lacey (Irl) Cork City Aquablue
20. Dominic Jelfs (Irl) Britain Madison Genesis 2:41
21. Marcin Bialoblocki (Pol) Britain Velosure Giordana 2:52
22. Sean Downey (Irl) Ireland An Post Chain Reaction 2:53
23. Bram Nolten (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg 2:55
24. Gregor Muhlberger (Aut) Austria Tirol Cycling Team
25. Liam Holohan (Gbr) Britain Madison Genesis both
26. Riccardo Pichetta (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 3:54
27. David Wohrer (Aut) Austria Tirol Cycling Team 4:01
28. Shane Archbold (Nzl) Ireland An Post Chain Reaction 4:04
29. Fraser Duncan (Irl) Meath Dunboyne Did 4:06
30. Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 4:10
31. Matteo Collodel (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd
32. Lars Horring (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
33. Jasper Ockeloen (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
34. Anthony Murray (Irl) Australia Team Subaru-Albion
35. Damien Shaw (Irl) Cork City Aquablue
36. Jonathan Dibben (Gbr) British National Team
37. Ronan McLaughlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
38. Jacob Scott (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
39. Philipp Becker (Ger) Germany Team Kuota
40. Hugh Wilson (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
41. Sean McKinnon (Can) Canadian National Team
42. Dale Appleby (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
43. Sebastian Baylis (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
44. Michael Barry (Irl) Louth South
45. Liam Aitcheson (Nzl) New Zealand National Team
46. Eoin Morton (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
47. Mirko Tedeschi (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 4:30
48. Darcy Ellerm-Norton (Nzl) Australia Team Subaru-Albion 9:45
49. Robert Jon McCarthy (Aus) Ireland An Post Chain Reaction 10:17
50. Jan Sokol (Aut) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 10:27
51. Andre Benoit (Ger) Germany Team Kuota 10:34
52. Daniel Klemme (Ger) Azerbaijan Synergy Baku Cycling 10:39
53. Roger Aiken (Irl) Louth North
54. Davide Ballerini (Ita) Italy Team Idea 2010 Asd 10:43
55. Ed Veal (Can) Canadian National Team
56. Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did
57. Christopher Lawless (Gbr) British National Team
58. Con Collis (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
59. Rutger Schellevis (Ned) Netherlands Parkhotel Valkenburg
60. Robin Kelly (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
61. Jake Womersley (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
62. Joshua Hunt (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
63. David Watson (Irl) Down Chain Reaction
64. Stephen Murray (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
65. Keith Gater (Irl) Cork City Aquablue
66. John Kenny (Irl) Meath Navan Avonmore
67. Olan Barrett (Irl) Cork City Aquablue
68. Connor McConvey (Irl) Azerbaijan Synergy Baku Cycling
69. Joachim Tolles (Ger) Germany Team Kuota
70. Martin Weiss (Aut) Austria Tirol Cycling Team
71. Simon Ryan (Irl) Tipperary South
72. Patrick Clarke (Irl) Mayo South Centra
73. Padraig Marrey (Irl) Mayo South Centra
74. Anthony Doyle (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
75. Alastair Macaulay (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
76. Ryan Bevis (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling
77. Daniel Stewart (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
78. Ryan Sherlock (Irl) France Bretagne Velotec
79. Bradley Morgan (Gbr) Britain Velosure Giordana
80. Michael Millar (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
81. Eoin McCarthy (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
82. George E. Tansley (Aus) Australia Team Subaru-Albion
83. Aurelien Daniel (Fra) France Bretagne Velotec
84. Micha Glowatzki (Ger) Germany Team Kuota
85. Timothy O’Regan (Irl) Meath Dunboyne Did
86. Rory Devlin (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
87. David McCarthy (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
88. Stephen Halpin (Irl) Cork Midleton Velo Revolution
89. James Davenport (Irl) Dublin South Alimay
90. Matt Slattery (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
91. Mark Dowling (Irl) Meath Dunboyne Did
92. Art MacManusa (Irl) Dublin Central Ucd Arrow
93. Liam Dolan (Irl) Louth North
94. John Mason (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
95. Gary Scully (Irl) Tipperary South
96. John Rigby (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster
97. William McCabe (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
98. Adam Armstrong (Irl) Meath Dunboyne Did
99. Denis Dunworth (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie
100. Sean McInerney (Irl) Mayo South Centra
101. Thibualt Jeannes (Fra) France Bretagne Velotec
102. Nathan Edmondson (Gbr) Britain Velosure Giordana
103. Andrew Meehan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
104. Brendan Cassidy (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw
105. Ben Kellett (Gbr) Britain Champion System-Club Rooster 11:03
106. Keegan Aitchinson (Aus) Australia Team Subaru-Albion
107. Cormac Clarke (Irl) Louth North both
108. Jack Wilson (Irl) Ireland An Post Chain Reaction 11:17
109. Cameron Karwowski (Nzl) New Zealand National Team 11:39
110. Hamish Schreurs (Nzl) New Zealand National Team 12:06
111. Aidan Crowley (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 12:18
112. Marc Ryan (Nzl) New Zealand National Team 12:21
113. Eugene T Moriarty (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11 13:21
114. Derek Joyce (Irl) Mayo South Centra 13:28
115. Raymond O’Shaughnessey (Irl) Louth North 17:58
116. Christopher Reilly (Irl) Louth South 18:10
117. Mark Shannon (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie 19:27
118. Bryan McCrystal (Irl) Cork City Aquablue 19:42
119. Oliver Wood (Gbr) British National Team 20:31
120. Jake Kelly (Gbr) British National Team 20:47
121. Tirian McManus (Aus) Australia Team Subaru-Albion
122. Michael Storan (Irl) Tipperary North Visit Nenagh.Ie 21:11
123. Dave Reilly (Irl) Dublin South Alimay 23:11
124. John Lynch (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe
125. Neil Long (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw both
126. Ian Richardson (Irl) Dublin Central Ucd Arrow 23:46
127. Daniel Breuer (Ger) Germany Team Kuota 25:32:00
128. Alan Loftus (Irl) Tipperary South
129. Brian Stewart (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
130. Des Woods (Irl) Louth North
131. Alex Donald (Irl) Antrim Phoenix McConvey Cycles
132. Alan Gray (Irl) Louth South
133. Michael McNena (Irl) Waterford Comeragh Racetherás
134. Stephen O’Sullivan (Irl) Dublin North Team 39 Spin 11
135. Sean Loughran (Irl) Louth South 25:56
136. Damian Roche (Irl) Tipperary South 26:37
137. Shane Scully (Irl) Tipperary South 26:54
138. Niall Doggett (Irl) Meath Navan Avonmore 27:02
139. John Paul Lyons (Irl) Dublin South Alimay 28:12
140. Stephen Byrne (Irl) Meath Navan Avonmore 28:19
141. John Murray (Irl) Meath Navan Avonmore 28:41
142. Michael Fitzgerald (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 28:57
143. Niall Clarke (Irl) Louth South 29:26
144. Sean Hahessy (Irl) Waterford Comeragh Racetherás 29:30
145. Stuart Cox (Irl) Meath Navan Avonmore 32:17
146. Hugh McMahon (Irl) Cork Midleton Velo Revolution 32:51
147. Cathal Moynihan (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw 35:50
148. James Lewis (Gbr) Britain Nfto Pro Cycling 36:44
149. Paul Ferguson (Irl) Down Chain Reaction 38:00
150. Andrew Roche (Irl) Waterford Comeragh Racetherás 39:39
151. Michael Lucey (Irl) Kerry Aherns Opel/Bmw 39:58
152. Brendan Moloney (Irl) Dublin South Alimay 41:02
153. Ben Delaney (Irl) Dublin South Alimay 53:30
154. Damian Lagan (Irl) Donegal Inishowen Gateway Mccafe 1:04:51





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.