Featured Stories

Recent Videos

Amstel Gold Race Full Results, Photos – Ivanov Wins

by pedlamag.com

April 19, 2009 (Netherlands) – Serguei Ivanov (Rus) Katusha has won the 257.8km Amstel Gold Race which features 31 climbs including the tough 1.4km Cauberg climb to the finish. Near the end of the race Ivanov broke away with Karsten Kroon (Ned) Saxo Bank who placed second and Robert Gesink (Ned) Rabobank who took the third spot on the podium.

Results

1. Sergei Ivanov (Rus) Team Katusha 6:38:31 (38.814 km/h)
2. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
3. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:08
4. Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto
5. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
6. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
7. Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
8. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
9. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha
10. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
11. Christian Knees (Ger) Team Milram
12. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
13. Jerôme Pineau (Fra) Quick Step
14. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
15. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
16. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
17. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
18. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
19. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
20. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
21. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne
22. Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:26
23. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
24. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
25. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 0:36
26. Peter Velits (Svk) Team Milram
27. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 0:57
28. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:06
29. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
30. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 1:29
31. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 2:26
32. Paul Martens (Ger) Rabobank
33. Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
34. Chris-Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
35. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 2:38
36. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 2:45
37. Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 2:52
38. Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team 2:56
39. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
40. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
41. Jurgen Vandenbroeck (Bel) Silence-Lotto 3:09
42. Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
43. Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d’Epargne
44. Ben Hermans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 4:30
45. Dimitri Muravyev (Kaz) Astana
46. David De La Fuente (Ita) Fuji-Servetto
47. Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
48. Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas
49. Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
50. Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
51. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
52. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
53. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
54. Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
55. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
56. Ben Swift (Gbr) Team Katusha
57. Waele Bert De (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
58. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
59. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
60. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
61. Edward King (USA) Cervelo Test Team
62. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
63. Bram Tankink (Ned) Rabobank
64. Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
65. Oscar Freire (Spa) Rabobank 4:48
66. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
67. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
68. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
69. Francesco Reda (Ita) Quick Step
70. Assan Bazayev (Kaz) Astana
71. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
72. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
73. Allan Davis (Aus) Quick Step 5:23
74. Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
75. Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia-Highroad 6:02
76. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
77. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
78. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
79. Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
80. Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
81. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
82. Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
83. Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
84. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
85. Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream
86. Kort Koen De (Ned) Skil-Shimano
87. Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
88. Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
89. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
90. Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
91. Sergey Klimov (Rus) Team Katusha
92. Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana
93. Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
94. Frederik Willems (Bel) Liquigas
95. Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
96. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
97. Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team
98. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
99. Tony Martin (Ger) Team Columbia-Highroad
100. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 9:10
101. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
102. Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
103. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 9:34
104. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
105. Pieter Weening (Ned) Rabobank
106. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
107. Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
108. Brian Bach Vandborg (Den) Liquigas
109. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux 9:42
110. Reinier Honig (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 9:47
111. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:38
112. Luis Pasamontes (Spa) Caisse d’Epargne 13:52
113. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
114. Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
115. Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
116. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
117. Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
118. Adi Engels (Bel) Quick Step
119. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C.
120. Daniele Righi (Ita) Lampre-N.G.C.
121. Rui Costa (Por) Caisse d’Epargne
122. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
123. Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre-N.G.C.
DNF Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
DNF Jesús Hernández (Spa) Astana
DNF Berik Kupeshov (Kaz) Astana
DNF Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
DNF Benjamin Noval (Spa) Astana
DNF Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom
DNF Vasil Kiryenka (Blr) Caisse d’Epargne
DNF Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
DNF Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
DNF Alexandre Usov (Blr) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Egoi Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Juan José Oroz (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
DNF Juanjo Cobo (Spa) Fuji-Servetto
DNF Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
DNF Jesus Del Nero (Spa) Fuji-Servetto
DNF Javier Megias (Spa) Fuji-Servetto
DNF Jason Donald (USA) Garmin-Slipstream
DNF Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream
DNF Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
DNF Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
DNF Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream
DNF Daniel Oss (Ita) Liquigas
DNF Stef Clement (Ned) Rabobank
DNF Joost Posthuma (Ned) Rabobank
DNF Mathew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
DNF Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
DNF Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
DNF Niki Terpstra (Ned) Team Milram
DNF Peter Wrolich (Aut) Team Milram
DNF Franck Schleck (Lux) Team Saxo Bank
DNF Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
DNF Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
DNF Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Martial Ricci Poggi (Fra) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Koen Barbé (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
DNF Rubens Bertogliati (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Luis Angel Mate (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
DNF Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
DNF Steve Houanard (Fra) Skil-Shimano
DNF Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
DNF Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
DNF Jan Bakelants (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Gendt Thomas De (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.