Featured Stories

Air Force Cycling Classic Crystal City – Kirchmann Wins, Numainville 2nd

by pedalmag.com

June 12, 2011 (Arlington, VA)-Canada’s Leah Kirchmann (Colavita/Forno D’Asolo), the reigning 2010 National Criterium Champ, scored the win on Sunday at the Air Force Cycling Classic Crystal City, 60-minute race, swapping spots with fellow Canuck Joelle Numainville (Tibco/To the Top) who finished second. Yesterday Numainville took the 50km Clarendon Cup with Kirchmann the bridesmaid. Lauren Tamayo (Peanut Butter & Co Twenty12) finished third on the Crystal City podium. With her win Kirchmann claimed the overall omnium title.

In the men’s race it was UnitedHealthcare’s Jake Keough taking the sprint win as he defended his title winning the bunch sprint over teammates Hilton Clarke and Robert Forster in second and third respectively.

Results

Elite Women

1. Leah Kirchmann (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team) 0:58:00
2. Joelle Numainville (Tibco/To the Top)

3. Lauren Tomayo (Peanut Butter & Co Twenty12)
4. Kacey Manderfield (Pure Energy Cycling-ProAirHFA)
5. Joanne Kiesanowski (Tibco/To the Top)
6. Kelly Benjamin (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
7. Lindsay Honaker (X/O Communications/Battley Harley-Davidson)
8. Lenore Pipes (GUAM NATIONAL)
9. Jennifer Rasmusson (Team Kenda presented by Geargrinder)
10. Emily Thurston (Battley Harley-Davidson)
11. Erin Silliman (VA Asset Group p/b Artemis/Trek)
12. Sarah Fader (Team Sticky Fingers)
13. Lauren Hall (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
14. Kristine (Kacy) Wander (CAWES p/b Specialized)
15. Jocelyn Setter (CAWES p/b Specialized)
16. Patricia Buerkle (Virginia Beach Velo/East Coast Bicycles)
17. Modesta Vzesniauskaite (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
18. Nicole Raspa (CAWES p/b Specialized)
19. Cath Heatley (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
20. Monika Sattler (X/O Communications/Battley Harley-Davidson)
21. Tara Whitten (Tibco/To the Top)
22. Megan Guarnier (Tibco/To the Top)
23. Kristin Sanders (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
24. Rushlee Buchanan (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
25. Samantha Schneider (Tibco/To the Top)
26. Meredith Miller (Tibco/To the Top)
27. Emma Mackie (Tibco/To the Top)
28. Sarah Iepson (CAWES p/b Specialized)
29. Carmen Small (Tibco/To the Top)
30. Janel Holcomb (Colavita Forno d’Asolo Pro Cycling Team)
31. Sonja Evers (Team Sticky Fingers)
32. Jennifer Maxwell (Team Kenda p/b Geargrinder)
33. Rachel Warner (Missing Links Coaching & Training Systems)
34. Arley Kemmerer (CAWES p/b Specialized)

Elite Men

1. Jake Keough (United HealthCare p/b Maxxis) 1:20:45
2. Hilton Clarke (United HealthCare p/b Maxxis)
3. Robert Forster (United HealthCare p/b Maxxis)
4. Aldo Ino Ilesic (Team Type I)
5. Karl Menzies (United HealthCare p/b Maxxis)
6. Carlos Alzate (Team Exergy)
7. Alexey Sch]Midt (Team Type I)
8. Luke Keough (Mountain Khakis Fuelded)
9. Roman Van Uden (Pure Black)
10. Mical Smit Larsen (Denmark National Team)
11. Eric Schildge (Jamis-Sutter Home)
12. Phillip Mamos (Amore-Vita)
13. Jacob Mueller (Kelly Benefit Strategies/Lateral Stress Velo)
14. Soren Petersen (Denmark National Team)
15. Patrik Moren (Amore-Vita)
16. Nick Frey (Jamis-Sutter Home)
17. Keck Baker (X/O Communications Battley Harley-Davidson)
18. Neil Bezdek (Mountain Khakis Fuelded)
19. Gavriel Epstein (Chipotle Development Team)
20. Thacker Reeves (Chipotle Development Team)
21. Jared Nieters (X/O Communications Battley Harley-Davidson)
22. Freddie Rodriguez (Team Exergy)
23. Max Korus (BikeReg.com/Cannondale)
24. Travis Livermon (Mountain Khakis Fuelded)
25. Timothy Rugg (X/O Communications Battley Harley-Davidson)
26. David Bozak (Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
27. Jerome Townsend (Mountain Khakis Fuelded)
28. Adam Myerson (Mountain Khakis Fuelded)
29. Andrew Pinfold (United HealthCare p/b Maxxis)
30. Danny Skovgren (Denmark National Team)
31. Peter Hurst (BikeReg.com/Cannondale)
32. Donald Brew (North Tek-Aria)
33. Evan Burkhart (BikeReg.com/Cannondale)
34. Charles Hutcheson (X/O Communications Battley Harley-Davidson)
35. Christopher Schmidt (ARTEMIS)
36. Robert Polder (CycleCity)
37. Jonathan Mumford (Kelly Benefit Strategies)
38. Vladislav Bonsov (Amore-Vita)
39. Stig Hemmingsen (Denmark National Team)
40. Ryan Mckinney (Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
41. Jonny Clarke (United HealthCare p/b Maxxis)
42. Curtis Winsor (FEAR 2 ONE)
43. Charles Eldridge (Team Type I)
44. Jay Moglia (Raw Talent Ranch/CycleLife)
45. Andy Guptill (Jamis-Sutter Home)
46. Manuel Sebastian (KELLY BENEFITS)
47. Jason Meidhof (Clean Currents p/b Don Beyer Volvo)
48. Thomas Brown (Mountain Khakis Fuelded)
49. Shane Kline (Bissell)
50. Jonathan Hamblen (Mountain Khakis Fuelded)
51. Andrea Grendene (Team Type I)
52. Martijn Vershoor (Team Type I)
53. Thomas Soladay (Kelly Benefit Strategies)
54. Juan Dario (KELLY BENEFITS)
55. Boy Van Poppel (United HealthCare p/b Maxxis)
56. Adam Switters (X/O Communications Battley Harley-Davidson)
57. John (Jackie) Simes (Jamis-Sutter Home)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.