Featured Stories

Air Force Cycling Classic Clarendon Cup Results

by pedalmag.com

June 09, 2013 (Arlington, VA) – Amanda Miller (USA) Team TIBCO/ To the Top and Aldo Imo Ilesic (Slo) United HealthCare were the winners of Saturday’s Clarendon Cup at the Air Force Cycling Classic. Leah Guloien (Can) Colavita Racing Inc./Colavita-Fine Cooking was the lone Canuck in the women’s race finishing 16th while Gavriel Epstein (Can) Champion System p/b Stan’s NoTubes was 17th in the men’s race.

Results

Elite Women

1. Amanda Miller (USA) Team TIBCO/ To the Top
2. Allison Arensman (USA) Asheville Bicycle Racing Club/Pepper Palace Pro Cycling
3. Laura Van Gilder (USA) aMellow Mushroom Racing p/b Shady Grove Fertility
4. Joanne Kiesanows (Nzl) Team TIBCO/ To the Top
5. Samantha Schneider (USA) Team TIBCO/ To the Top
6. Amy Cutler (USA) Riptide Cycling/Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
7. Lindsay Bayer (USA) Colavita Racing Inc./Colavita-Fine Cooking
8. Christy Keely (USA) Asheville Bicycle Racing Club/Pepper Palace Pro Cycling
9. Colleen Gulick (USA) Team Kenda presented by RACC
10. Lauren Tamayo (USA) Exergy TWENTY16
11. Amy Phillips (USA) Hub Endurance
13. Lauren Stephens (USA) Team TIBCO/ To the Top
14. Sophie Williamson (Nzl) Vanderkitten Women’s Cycling Team
15. Erin Silliman (USA) Fearless Femme p/b Pure Energy Cycling-Vie 13
16. Melanie Smath (Irl) Team TIBCO/ To the Top
17. Dori Buckethal (USA) NCVC/United Healthcare
18. Jenette Williams (USA) Jeff’s Bike Shop
19. Leah Guloien (Can) Colavita Racing Inc./Colavita-Fine Cooking
20. Raquel Miller (USA) Farm Team Cycling/Farm Team Elite Women’s Cycling Team
21. Catherine Freck (USA) Syn-Fit Race Team
22. Patricia Buerkle (USA) Peanut Butter & Co. Human Zoom/Peanut Butter & Co Human Zoom
23. Julie Kuliecza (USA) Asheville Bicycle Racing Club/Pepper Palace Pro Cycling
24. Cinthia Lehner (USA) Asheville Bicycle Racing Club/Pepper Palace Pro Cycling
25. Sierra Siebenlist (USA) Team Indiebike
26. Meredith Ehn (USA) Farm Team Cycling/Farm Team Elite Women’s Cycling Team
27. Arley Kemmerer (USA) aMellow Mushroom Racing p/b Shady Grove Fertility
28. Dana Stryk (USA) Evolution Cycling
29. Kelley Bethoney (USA) Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
30. Sara Tussey (USA) Veloshine

Elite Men

1. Aldo Imo Ilesic (Slo) United HealthCare
2. Dennis Aleman (Arg) Jamis – Hagens Berman p/b Sutter Home
3. Luis Amaran (Cub) Jamis – Hagens Berman p/b Sutter Home
4. Gregor Gazvoda (Slo) Champion Systems Pro Cycling
5. Clay Murfet (Aus) SmartStop/Mountain Khakis
6. Timothy Rugg (USA) Kelly Benefit Strategies/Lateral Stress Velo
7. Danny Summerhill (USA) United HealthCare
8. Emile Abraham (USA) Predator Carbon Repair
9. Jake Keough (USA) United HealthCare
10. Robert Forster (Ger) United HealthCare
11. Juan Jose Haedo (USA) Jamis – Hagens Berman p/b Sutter Home
12. Sergio Hernandez (USA) Predator Carbon Repair
13. Eric Workowski (USA) Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental
14. Kyle Wamsley (USA) Jamis – Hagens Berman p/b Sutter Home
15. Matthias Friedeman (Ger) Champion Systems Pro Cycling
16. Ryan Dewald (USA) Team Skyline
17. Gavriel Epstein (Can) Champion System p/b Stan’s NoTubes
18. Ryan Mele (USA) Stan’s NoTubes P/b Proferrin
19. Keck Baker (USA) Battley Ducati/Spokes Etc.
20. Ricardo Escuela (Arg) Predator Carbon Repair
21. Ryan McKinney (USA) DC Velo Limited/Clean Currents p/b Beyer Kia
22. Sean Barrie (USA) Battley Ducati/Spokes Etc.
23. John ShalekBriski (USA) US Military Cycling Team Fueled by FRS
24. Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore Vita
25. Daniel Holloway (USA) Amore Vita
26. Shane Kline (USA) SmartStop/Mountain Khakis
27. Clinton Avery (Nzl) Champion Systems Pro Cycling
28. Frank Travieso (USA) SmartStop/Mountain Khakis
29. Jonathan DAlba (USA) Kelly Benefit Strategies/Lateral Stress Velo
30. Ricky Gargiulo (USA) BikeReg.com / Cannondale
31. Patrick Raines (USA) Hearts Racing
32. Isaac Howe (USA) SmartStop/Mountain Khakis
33. Vieksturs Lukesevics (Lat) Amore Vita
34. Janier Acevedo (Col) Jamis – Hagens Berman p/b Sutter Home
35. Ruben Companio (Cub) Jamis – Hagens Berman p/b Sutter Home
36. Zachary Felpel (USA) Kelly Benefit Strategies/Lateral Stress Velo
37. Daniel Harm (USA) Stage 17-Cylance
38. John Bergmann (USA) TEAM CLIF BAR Cycling
39. Michael Chauner (USA) Garneau – Quebecor
40. Berry Miller (USA) Firefighters Cycling Association
41. Dion Smith (Nzl) Predator Carbon Repair
42. Donald Brew (USA) DC Velo Limited/Clean Currents p/b Beyer Kia
43. Peter Custer (USA) Bayside Velo/Bike Doctor
44. Ruud Gremers (Ned) Novo Nordisk
45. Brett Kielick (USA) Breakaway/Vie 13
46. Ryan Shebelsky (USA) Chester County Cycling Foundation/Team Alliance Environmental

 





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.