November 26, 2011 (Koksijde, Belgium) – Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team topped the Elite women’s field taking the win over Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit in second with Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team in third. The men’s race was a tight battel as Belgium’s Sven Nys (Landbouwkrediet) squeeking the win over by 0:01 over Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Revor in second with Bart Aernouts (Bel) Rabobank – Giant Off-Road Team just behind in third.
Results
Elite Women
1. Daphny Van Den Brand (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team 0:43:13
2. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:13
3. Katherine Compton (USA) Rabobank – Giant Off-Road Team 0:31
4. Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash Wielerploeg 1:07
5. Sanne Cant (Bel) Boxx Veldritacademie 1:34
6. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing 1:44
7. Nikki Harris (Gbr) Telenet – Fidea 1:57
8. Sophie De Boer (Ned) Telenet – Fidea 2:06
9. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 2:31
10. Gabriella Day (Gbr) 2:48
11. Pavla Havlikova (Cze) Telenet – Fidea 3:00
12. Caroline Mani (Fra) 3:17
13. Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Wielerploeg 3:31
14. Sabrina Schweizer (Ger) Focus Mig Team 3:46
15. Jasmin Achermann (Sui) 3:59
16. Arenda Grimberg (Ned) 4:33
17. Amy Dombroski (USA) Crankbrothers – The Race Club 4:43
18. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.Com 4:55
19. Joyce Vanderbeken (Bel) 5:01
20. Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:04
21. Kajsa Snihs (Swe) 5:05
22. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss 6:30
23. Gesa Bruchmann (Ger) 6:37
24. Nicole De Bie – Leyten (Bel) Telenet – Fidea 6:49
25. Ellen Van Loy (Bel) 6:54
26. Martina Mikulaskova (Cze) 6:59
27. Hilde Quintens (Bel) 7:15
28. Asa Maria Erlandsson (Swe) 7:23
29. Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team 7:32
30. Marlène Morel Petitgirard (Fra)
31. Nikoline Hansen (Den) 7:36
32. Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 7:50
33. Alice Maria Arzuffi (Ita) -1 lap
34. Sabrina Maurer (Sui) -1 lap
35. Katrien Thijs (Bel) -1 lap
36. Kim Van De Steene (Bel) -1 lap
37. Vania Rossi (Ita) -1 lap
38. Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra) -2 laps
39. Margriet Helena Kloppenburg (Den) -2 laps
40. Shana Maes (Bel) -2 laps
41. Hannah Payton (Gbr) -2 laps
42. Madara Furmane (Lat) -2 laps
43. Lelde Ardave (Lat) -2 laps
44. Amélie Morel Petitgirard (Fra) -2 laps
DNF Linda Van Rijen (Ned) Skil – Koga
DNS Vicki Thomas (Can)
Elite Men
1. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 1:03:18
2. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Revor 0:01
3. Bart Aernouts (Bel) Rabobank – Giant Off-Road Team 0:06
4. Zdenek Stybar (Cze) Quickstep Cycling Team 0:45
5. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea 0:51
6. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb – Revor 0:57
7. Francis Mourey (Fra) FDJ 1:08
8. Bart Wellens (Bel) Telenet – Fidea 1:32
9. Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet 2:00
10. Nicolas Bazin (Fra) Big Mat – Auber 93 2:34
11. Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink – Leontien.Nl Cycling Team 2:46
12. Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team 3:10
13. Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti 3:12
14. Gerben De Knegt (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team 3:21
15. Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP – Powerplus 3:36
16. Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) 3:45
17. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 3:52
18. Niels Wubben (Ned) Rabobank – Giant Off-Road Team 4:03
19. Steve Chainel (Fra) FDJ 4:10
20. Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels 4:15
21. Marco Bianco (Ita) 4:32
22. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles 4:39
23. Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 4:54
24. Thijs Al (Ned) AA Drink – Leontien.nl Cycling Team 4:55
25. Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke 5:02
26. Aurelien Duval (Fra)
27. Vladimir Kyzivat (Cze) 5:35
28. Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:40
29. Cristian Cominelli (Ita) TX Active Bianchi 5:47
30. Christian Heule (Sui) Cannondale / Cyclocrossworld.Com 5:57
31. Marcel Wildhaber (Sui) Scott – Swisspower MTB – Racing 6:06
32. Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus 6:07
33. Marcel Meisen (Ger) 6:18
34. Guillaume Perrot (Fra) 6:20
35. Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 6:26
36. Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 6:30
37. Jiri Polnicky (Cze) Sunweb – Revor
38. Magnus Darvell (Swe) 6:35
39. Joeri Adams (Bel) Telenet – Fidea 6:53
40. Martin Zlamalik (Cze) KDL Trans 7:08
41. Eddy Van Ijzendoorn (Ned) Orange Babies Cycling Team -1 lap
42. David Kasek (Cze) -1 lap
43. Johannes Sickmueller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team -1 lap
44. Jérome Chevallier (Fra) -1 lap
45. Marek Cichosz (Pol) Legia – Felt -1 lap
46. Milan Barenyi (Svk) -1 lap
47. Isaac Suarez Fernandez (Esp) -1 lap
48. Robert Gavenda (Svk) KDL Trans -2 laps
49. René Lang (Sui) -3 laps
50. Martin Haring (Svk) -3 laps
51. Craig Richey (Can) -3 laps
52. Gusty Bausch (Lux) -3 laps
53. Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) -3 laps
54. Fabian Brzezinski (Ger) -3 laps
55. Joachim Parbo (Den) -5 laps
56. Agustin Navarro Vidal (Spa) -5 laps
57. Robert Glajza (Svk) -5 laps
58. Dmitrijs Sorokins (Lat) -5 laps
59. Sigvard Kukk (Est) -5 laps
DNF Sascha Weber (Ger) Team Differdange – Magic Sportfood.de
DNF Jonathan Page (USA) Planet Bike
DNF Radomir Simunek (Cze) BKCP – Powerplus
DNF John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
DNS Fabio Ursi (Ita) Team CBE Tecnoimpiante A.S.D.
DNS Marco Ponta (Ita)
DNS Mirko Tabacchi (Ita)
DNS Tommy Nielsen (Den)