Featured Stories

Recent Videos

2017 Ontario Provincial Road Championships Full Results + PHOTOS

by pedalmag.com
Elite 1&2 Men's Podium (l-r) Merritt 2nd, Roth 1st, Hrycaj 3rd [P] Peter Kraiker
June 04, 2017 (Hawkesville, ON) – Here are the full results and some photos from Sunday’s K-W Classic Ontario Provincial Road Championships 2017 presented by cyclewaterloo.com in Hawkesville, Ontario where Carrie Cartmill (Rise Racing captured the 88.9 km Elite 1/2 Women’s win, while Ryan Roth (Silber Pro Cycling took the 165.1 km Elite 1/2 men’s victory.

Elite Women's Podium (l-r) Gilgen 2nd, Cartmill 1st, Kit 3rd [P] Ashley Barson
U23 Men's Podium (l-r) Fothergill 2nd, O’Donnell 1st, Rupes 3rd [P] Peter Kraiker
Junior Men's Podium (l-r) Staples 2nd, Sittlington 1st, Ernst 3rd [P] Peter Kraiker
Junior Women's Podium (l-r) Mckee 2nd, West 1st, Slater 3rd [P] Ashley Barson

Results

Elite 4 Men – 63.5 km – Average Speed 37.7 km/h
1G Scott Brubacher (Waterloo Cycling Club – RME.4) 1:40:58
2S Charles Kent (Independent – RME.4)
3B Darren De Ruiter (Cyclepath Oakville Race Team – RMU23.4)
4. Andrew Buczkowski (Railway City Cycling Club – RME.4)
5. Michael Fawcett (Cyclepath Oakville Race Team – RME.4)
6. Andrew Edmunds (Crimps Cycling Club – RME.4)
7. Stuart Theron (Gearheads – RME.4)
8. Tim Mcclure (Team Cf – RME.4)
9. Bryan Jaklitsch (Independent – RME.4)
10. Dominic Pollard (Kurzawinski Coach – Bike Zone – RME.4)
11. Bryan Reyes (Dark Horse Flyers Cycling Club – RME.4)
12. Cody Murray (Crimps Cycling Club – RME.4) 0:07
13. Ryan Frouws (Cobourg Cyling Club – RME.4) 0:07
14. Matthew Janzen (St. Catharines Cycling Club – RME.4) 0:07
15. Edgar Bauman (Independent – RME.4) 0:23
16. Lance Mclellan (Waterloo Cycling Club – RME.4) 0:29
17. Matthew Downs (Peterborough Cycling Club – RME.4) 0:42
18. Aidan Webster (Waterloo Cycling Club – RMU23.4) 0:45
19. Brian Kloet (Waterloo Cycling Club – RME.4) 0:48
20. Wade Roberts (Independent – RME.4) 0:54
21. Andrew Mcmanus (Midweek Cycling Club – RME.4) 11:09
22. Graham Brereton (Morning Glory Cycling Club – RME.4) 12:31
23. Thomas Armstrong (Independent – RME.4) 20:53
24. Martin Levesque (Independent – RME.4) 24:58:00
25. Yanni Beck (Midweek Cycling Club – RMU23.4) 31:03:00
DNF Joel Rose (Waterloo Cycling Club – RME.4)
DNF Tyler Kohlmetz (Bateman’S Bike Co. – RME.4)
DNF Juan Larios (Lapdogs Cycling Club – RME.4)
DNF Zola Mehlomakulu (Independent – RME.4)
DNF Daniel Walker (Dark Horse Flyers Cycling Club – RME.4)
DNF Jordan Kremblewski (Dark Horse Flyers Cycling Club – RME.4)
DNF Andrew Romashyna (Bikes On Wheels – RME.4)
DNF Calvin Rowaan (Bike Zone Racing – RME.4)
DNF Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club – RME.4)
DNS Andrew Mcewan (Energy Cycling Club – RME.4)
NP Robert Daniells (Waterloo Cycling Club – RME.4)

Master 3 Men – 63.5 km – Average Speed 38.2 km/h
1G Greg Clark (Centurion Next Wave Cycling Team – RMMC.3) 1:39:39
2S Chris Herten (Peterborough Cycling Club – RMMB.3)
3B Ash Taylor (Morning Glory Cycling Club – RMMB.3)
4. Andrew Mcleod (Midweek Cycling Club – RMMB.3)
5. Marc Sherman (Kirwin Partners Cycling Team – RMMB.3)
6. Rob West (Independent – RMMB.3)
7. Maciej Zielinski (Team Ccf – RMMB.3)
8. Don Smart (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMC.3)
9. Derek Hsiung (Midweek Cycling Club – RMMB.3)
10. Darrell Gabourie (Cyclepath Oakville Race Team – RMMA.3)
11. Peter Treacy (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMC.3)
12. Peter Shirk (Ph-Sixspartners P/B D’Ornellas – RMMC.3)
13. Philip Gil (Novofit-Girardin – RMMC.3)
14. Pierre Lemire (Morning Glory Cycling Club – RMMC.3)
15. Clay Abbott (Collingwood Cycling Club – RMMC.3)
16. Simon Kelley (Beaches Cycling Club(Bcc) – RMMB.3)
17. Sean Smith (Elite Health Racing – RMMB.3)
18. William Hellems (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Garneau – RMMB.3)
19. Shawn Aspden (Morning Glory Cycling Club – RMMB.3)
20. Jeff Libby (East Side Riders Cycling Club – RMMC.3)
21. Bart Egnal (Morning Glory Cycling Club – RMMA.3)
22. Jonathan Caners (Morning Glory Cycling Club – RMMA.3)
23. Robin Olsen (Morning Glory Cycling Club – RMMB.3)
24. Bill Mclay (Speed River Cycling Club – RMMB.3)
25. Timothy Adzima (Independent – RMMA.3)
26. Abram Oudshoorn (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMMA.3)
27. Mark De Koning (Fitwin.Com Cycling Team – RMMB.3) 0:09
28. Patrick Bell (Kirwin Partners Cycling Team – RMMB.3) 0:11
29. Chris Cuylle (Morning Glory Cycling Club – RMMC.3) 0:14
30. Trevor Beattie (Ph-Sixspartners P/B D’Ornellas – RMMA.3) 0:21
31. Kevin Tuohy (Morning Glory Cycling Club – RMMB.3) 0:37
32. Georg Nikodym (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.3) 0:45
33. Lee Fitzgerald (Novofit-Girardin – RMMB.3) 4:51
34. Jeremy Hardman (Full Throttle Cycling Club – RMMB.3) 5:41
35. Ryan Lyons (Morning Glory Cycling Club – RMMB.3) 5:43
36. Peter Ellepola (East Side Riders Cycling Club – RMMC.3) 6:33
37. Thiago Tonelli Bartolomei (Ph-Sixspartners P/B D’Ornellas – RMMA.3) 7:51
38. Cory Reggentin (Independent – RMMA.3) 9:04
39. Ron Howden (Trek Store Cc – RMMC.3) 12:00
40. Steve Quenneville (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMC.3) 14:19
41. John David Power (Independent – RMMB.3) 16:22
42. Sandro Verrelli (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMB.3) 17:25
43. Jeffrey Shore (Morning Glory Cycling Club – RMMB.3) 20:47
44. Joe Tran (Midweek Cycling Club – RMMC.3) 25:26:00
45. Virgil Cheung (Fitwin.Com Cycling Team – RMMB.3) 26:08:00
DNF Mike Jacques (Cobourg Cyling Club – RMMC.3)
DNF Luke Celuch (Beaches Cycling Club(Bcc) – RMMA.3)
DNF Roger Waithe (Fitwin.Com Cycling Team – RMMC.3)
DNF James Eaton (Beaches Cycling Club(Bcc) – RMMA.3)
DNF Richard Bingham (Dark Horse Flyers Cycling Club – RMMC.3)
DQ Mike Pilmer (B1 Evo Cycling – RMMC.3)
DQ Rodney Shepley (Kirwin Partners Cycling Team – RMMB.3)
NP Paul Sovran (East Side Riders Cycling Club – RMMB.3)

Master D Men – 63.5 km – Average Speed 38.2 km/h
1G David Staples (Centurion Next Wave Cycling Team – RMMD.2) 1:39:39
2S Jim Neal (Morning Glory Cycling Club – RMMD.2)
3B Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team P/B Camp – RMMD.1)
4. Dan Horchik (Morning Glory Cycling Club – RMMD.2) 0:33
5. Elgar Vaivars (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RMMD.2) 1:27
6. Gary Cluett (Waterloo Cycling Club – RMMD.3) 15:42
DNF Paul Dean (Cycles London Racing Team – RMMD.2)
DNF Mike Doble (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMD.3)
DNF Randy Skidmore (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMD.3)
DNF Walter Zimochod (Independent – RMMD.3)

Elite 3 Women – 63.5 km – Average Speed 33.3 km/h
1G Allison Sauder (Waterloo Cycling Club – RWE.3) 1:54:28
2S Kathryn Randle (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatts – RWE.3)
3B Kendra Howard (Midweek Cycling Club – RWE.3)
4. Carolyn Smith (Waterloo Cycling Club – RWE.3) 0:05
5. Julia Farell (Independent – RWE.3) 1:19
6. Caroline Boileau (Nine2Fivepro Cycling Team – RWE.3) 5:26
7. Sarah Elliott (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWE.3) 12:15
8. Meredith Mason (Midweek Cycling Club – RWE.3) 14:16
9. Cassandra Mcwade (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatts – RWE.3) 18:16

Junior Women – 88.9 km – Average Speed 34.5 km/h
1G Ruby West (Rise Racing – RWJ) 2:34:25
2S Kayla Mckee (Centurion Next Wave Cycling Team – RWJ)
3B Victoria Slater (Ncch Elite P-B Mgcc – RWU17) 0:05
4. Kassandra Kriarakis (Rise Racing – RWJ) 6:58
DNF Emma Lazenby (Team Ncch P/B Dec Express – RWU17)
DNF Dana Gilligan (Progressive Sport P/B 3Rox / Maveri – RWJ)
DNF Kaitlyn Rauwerda (Ncch Elite P-B Mgcc – RWJ)
DNF Hannah Macdonald (Team Ncch P/B Dec Express – RWJ)
DNS Ainsley Black (Ncch Elite P-B Mgcc – RWJ)
DNS Ali Van Yzendoorn (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RWJ)

Master A Women – 63.5 km – Average Speed 33.3 km/h
1G Candice Moote (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RWMA) 1:54:26
2S Suzanne Hurding (Blacksmith Cycle Club – RWMA) 0:02
3B Karen Grujic (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RWMA) 0:02
4. Marilyn Chong (Independent – RWMA) 4:09
5. Rosa Phillip (Midweek Cycling Club – RWMA) 9:16
6. Jessica Darling (Independent – RWMA) 19:38
7. Karyn Boughner (Bateman’S Bike Co. – RWMA) 22:31

Master B Women – 63.5 km – Average Speed 33.9 km/h

1G Katya Masun (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWMB) 1:52:24
2S Stephanie Martinek (Collingwood Cycling Club – RWMB) 2:02
3B Danielle Mckibbon (Integrity Tool & Mold Cycling Team – RWMB) 2:04
4. Leslie Horn (Novofit-Girardin – RWMB) 2:04
5. Lisa Ulrich (Team Ncch P/B Dec Express – RWMB) 2:04
6. Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team P/B Camp – RWMB) 2:04
7. Amy White (To Wheels Epic Sports Performance – RWMB) 2:09
8. Carol Kay (Realdeal Racing – RWMB) 6:32
9. Dionne Shepley (Kirwin Partners Cycling Team – RWMB) 7:16
10. Laura Lanoue (Integrity Tool & Mold Cycling Team – RWMB) 7:43
11. Sydney Tam (Realdeal Racing – RWMB) 11:55
12. Nicole Till (Midweek Cycling Club – RWMB) 16:31
DNF Brenda Sonnenberg (Integrity Tool & Mold Cycling Team – RWMB)
DNF Shannon Bentley (Sound Solutions – RWMB)
DNS Shawna Atkins (Midweek Cycling Club – RWMB)

Junior Men – 127 km – Average Speed 39.3 km/h
1G Ethan Sittlington (Ncch Elite P-B Mgcc – RMJ) 3:14:04
2S Graydon Staples (Toronto Hustle – RMJ)
3B Chris Ernst (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMJ)
4. Nicholas Diniz (Cyclepath Oakville Race Team – RMJ)
5. Dylan Kerr (Centurion Next Wave Cycling Team – RMU17) 2:53
6. Lucas Taylor (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMJ) 3:29
7. Noah Simms (Toronto Hustle – RMJ) 3:29
8. Paul Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team – RMU17) 3:29
9. Michael Foley (La Bicicletta Cycling Club – RMJ) 3:29
10. Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club – RMJ) 3:29
11. Eric Reinke (Team Ncch P/B Dec Express – RMJ) 3:33
12. Gunnar Holmgren (Independent – RMJ) 3:35
13. Colton Woods (Centurion Next Wave Cycling Club – RMU17) 3:35
14. Tyler Clark (Kms Cycling-Killington Mountain Sch – RMJ) 3:35
15. Justin Correa (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMJ) 3:45
16. Giuseppe Carone (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU17) 3:48
17. Dawson Macdonald (Ncch Elite P-B Mgcc – RMJ) 3:53
18. Ryan Rudderham (Racer Sportif / Mattamy Homes Cycli – RMJ) 6:36
19. Finn Dodgson (Independent – RMJ) 7:14
20. Axel Froner (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMU17) 10:05
21. Ronan Johnson (Ncch Elite P-B Mgcc – RMJ) 10:59
22. Thomas Pevalin (Ncch Elite P-B Mgcc – RMJ) 13:02
23. Jack Sirman (Team Ncch P/B Dec Express – RMU17) 13:02
24. Daniel Nordemann-Da Silva (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMU17) 15:02
25. Jakob Meloche (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMJ) 15:47
DNF Scott Leonard (Awi Racing – RMJ)
DNF Thomas Hulton (Awi Racing – RMJ)
DNF Joseph Pancoe (Team Ncch P/B Dec Express – RMJ)
DNF Christopher Merrick (Team Ncch P/B Dec Express – RMU17)
DNF Giuseppe Magisano (Team Ncch P/B Dec Express – RMJ)
DNF Eric Bartolomeo (Team Ncch P/B Dec Express – RMJ)
DNF Brody Sanderson (Independent – RMJ)
DNF Kobe Liberty (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMJ)
DNF Oliver Campbell (Midweek Cycling Club – RMU17)

Elite 3 Men – 88.9 km – Average Speed 36.8 km/h
1G Keith Brouillette (613 Cycling – RME.3) 2:24:56
2S Blake Bogden (Morning Glory Cycling Club – RMU23.3)
3B Chad Hartman (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RME.3)
4. Brayden Mcgregor (Peterborough Cycling Club – RME.3)
5. Matthew Newman (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RME.3)
6. Patrick Farrell (Morning Glory Cycling Club – RMU23.3)
7. Connor Gregory (Bateman’S Bike Co. – RME.3)
8. Samuel Berkun (Bikes On Wheels – RME.3)
9. Brian Poel (Independent – RME.3)
10. Zachary Konings (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Garneau – RMU23.3)
11. Jonathan Maloney (Toronto Hustle – RME.3)
12. Woody Marrouch (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RME.3)
13. Sean Baker (Midweek Cycling Club – RME.3)
14. David Grose (B1 Evo Cycling – RME.3) 0:08
15. Dean Schives (Southpoint Racing – RME.3) 0:08
16. Christian Despatie (Midweek Cycling Club – RME.3) 0:31
17. Thomas Flannery (Integrity Tool & Mold Cycling Team – RME.3) 0:45
DNF Tomer Shahar (Kurzawinski Coach – Bike Zone – RME.3)
DNF Scott Weldon (Novofit-Girardin – RME.3)
DNF Kevin Intini (Independent – RME.3)
DNF Ben Baker (Toronto Hustle – RMU23.3)
DNS Bradley Laporte (Southpoint Racing – RME.3)
NP Taylor Wild (Caledon Hills Racing – RME.3)
NP Enrico Traini (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RME.3)

Master 2 Men – 88.9 km – Average Speed 38.5 km/h
1G Scott Dickie (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RMMA.2) 2:18:22
2S Brent Fargo (Cyclepath Oakville Race Team – RMMB.2) 0:05
3B Jeff Wheller (Caledon Hills Racing – RMMA.2) 0:48
4. Marc Booth (Independent – RMMB.2) 0:48
5. Derek Koops (Midweek Cycling Club – RMMB.2) 0:48
6. Mark Sherboneau (Ride With Rendall P/B Biemme – RMMB.2) 0:48
7. William Trischuk (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMMC.2) 0:48
8. Kevin Gandy (Morning Glory Cycling Club – RMMB.2) 0:48
9. Dan Donovan (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RMMA.2) 0:48
10. Mark Sittlington (Team Ncch P/B Dec Express – RMMB.2) 0:48
11. Benjamin Dobie (Integrity Tool & Mold Cycling Team – RMMB.2) 0:48
12. Vance Lai (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RMMB.2) 0:48
13. Mike Avery (Independent – RMMC.2) 0:48
14. Peter Chae (B1 Evo Cycling – RMMB.2) 0:48
15. Chris Kirk (Independent – RMMB.2) 0:48
16. Jim Gantley (Kurzawinski Coach – Bike Zone – RMMB.2) 0:48
17. Rod Nicholle (Caledon Hills Racing – RMMB.2) 0:53
18. Roy Andrigo (Woodstock Cycling Club – Race Team – RMMC.2) 0:53
19. Warren Blatt (Independent – RMMC.2) 0:53
20. Roy Thomas (B1 Evo Cycling – RMMC.2) 0:53
21. Jason Chai-Onn (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RMMB.2) 1:18
22. Adam Myers (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RMMA.2) 3:28
23. Andy Lubczynski (Morning Glory Cycling Club – RMMC.2) 3:28
24. Bob Haufler (Midweek Cycling Club – RMMC.2) 3:48
25. Fulvio Cubello (B1 Evo Cycling – RMMC.2) 4:48
26. Jim Schaefer (Caledon Hills Racing – RMMB.2) 5:00
27. Conrad Mrowiec (Woodstock Cycling Club – Race Team – RMMB.2) 6:48
28. Anthony Simpson (Mbrc.Org-Pedalinx – RMMC.2) 17:07
DNF Rick Clavir (B1 Evo Cycling – RMMC.2)
DNF Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club – RMMB.2)
DNF Paul Bradbury (Blacksmith Cycle Club – RMMC.2)
DNF Owen Lewis (Morning Glory Cycling Club – RMMB.2)
DNF William Dainty (Caledon Hills Racing – RMMB.2)
DNF Killian Cummings (Cycles London Racing Team – RMMB.2)
DNS Peter Sutton (To Wheels Epic Sports Performance – RMMB.2)
DNS Joe Rousseau (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Garneau – RMMB.2)
DNS Steven Martin (Morning Glory Cycling Club – RMMB.2)
DNS Gesta Abols (Morning Glory Cycling Club – RMMB.2)
NP Joe Narciso (Team London – RMMC.2)
NP Arthur Jedson Tommy (Ride With Rendall P/B Biemme – RMMC.2)
NP Julio Goncalves (Team London – RMMC.2)

Elite 1&2 Women – 88.9 km – Average Speed 36.6 km/h
1G Carrie Cartmill (Rise Racing – RWE.1) 2:25:49
2S Jamie Gilgen (Rise Racing – RWE.1)
3B Kristen Kit (Independent – RWE.2) 0:38
4. Emily Marcolini (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWE.1) 0:41
5. Sara Giovannetti (The Cyclery-4Iiii – RWE.1) 1:44
6. Jasmin Aggarwal (Centurion Next Wave Cycling Team – RWE.2) 1:49
7. Kate Heckman (Bikes On Wheels – RWE.2) 8:36
8. Sarah Rasmussen (Sas – Macogep – RWE.1) 8:36
9. Erica Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team – RWE.2) 8:36
10. Ashley Barson (Rise Racing – RWE.1) 8:41
11. Hillary Lowry (Ncch Elite P-B Mgcc – RWE.2) 8:41
12. Joyce Spruyt (Rise Racing – RWE.2) 11:02
13. Paolina Allan (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWE.2) 11:03
14. Heather Zunic (Novofit-Girardin – RWE.2) 11:03
15. Nicole Lentini (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWE.2) 11:03
16. Amelia Bell (Ncch Elite P-B Mgcc – RWE.2) 11:03
17. Andrea Elliott (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatts – RWE.2) 11:11
18. Deirdre Maloney (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWE.2) 12:16
DNF Kaitlyn Steeves (Ncch Elite P-B Mgcc – RWE.2)
DNF Suzie Brown (Independent – RWE.2)
DNF Ivana Gotzeva (Highgate Racing P/B D’Ornellas Bike – RWE.2)
DNF Molly Mccracken (Bikes On Wheels – RWE.2)
DNF Kari Hueber (Waterloo Cycling Club – RWE.2)
NP Lindsay Sferrazza (To Wheels Epic Sports Performance – RWE.2)

Master 1 Men – 101.6 km – Average Speed 39.8 km/h
1G Steve Mckee (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMB.1) 2:33:08
2S Mick Caturay (True North Medical Road Corps – RMMB.1)
3B Sean Ryan (Tower International Cycling Team – RMMB.1)
4. Patrick Kings (Sound Solutions – RMMB.1)
5. Greg Cavanagh (Mbrc.Org-Pedalinx – RMMC.1)
6. Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club – RMMB.1)
7. Doug Blades (True North Medical Road Corps – RMMC.1)
8. Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club – RMMB.1)
9. Dorel Pop (B1 Evo Cycling – RMMB.1)
10. Carlo Capaldi (Tower International Cycling Team – RMMB.1)
11. Mike Patte (Waterloo Cycling Club – RMMB.1)
12. Carlos Rodriguez (B1 Evo Cycling – RMMB.1)
13. Lawrence Akot (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMC.1)
14. Andy Mill (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMC.1) 0:05
15. Blair Purvis (Neworld Cycle – RMMB.1) 0:05
16. Steve Smith (Independent – RMMB.1) 0:14
17. Mark Gilligan (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMA.1) 0:28
18. Igor Dragoslavic (Ph-Sixspartners P/B D’Ornellas – RMMC.1) 0:43
19. Andrew Randell (The Cycling Gym – RMMB.1) 0:53
20. Scott Moore (Morning Glory Cycling Club – RMMA.1) 1:04
21. Phill Hodgkinson (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMB.1) 1:26
22. Jeff Douglas (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMB.1) 1:58
23. Hans Ulsrud (Independent – RMMB.1) 2:05
24. Arthur Parsons (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMB.1) 2:05
25. Andrew Merrick (Bateman’S Bike Co. – RMMA.1) 2:05
26. Mark Berger (Ph-Sixspartners P/B D’Ornellas – RMMC.1) 2:05
27. Ed Makarchuk (Sound Solutions – RMMB.1) 4:03
28. Andrew Stewart (True North Medical Road Corps – RMMC.1) 6:17
29. Ryan Hodgkinson (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMB.1) 6:34
30. Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club – RMMB.1) 6:34
31. John Provart (The Cycling Gym – RMMB.1) 8:08
32. Matt Gervais (Tower International Cycling Team – RMMA.1) 8:12
33. Vadim Kats (Morning Glory Cycling Club – RMMB.1) 9:02
34. Justin Rogers (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMB.1) 10:06
35. Scott Laliberte (La Bicicletta Cycling Club – RMMB.1) 13:03
36. Mark Edey (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMB.1) 13:03
37. Ian Scott (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.1) 16:07
DNF Greg Connor (Morning Glory Cycling Club – RMMB.1)
DNF Graham Thomas (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.1)
DNF Keith Peck (Waterloo Cycling Club – RMMC.1)
DNF Jamie O’Connor (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMB.1)
DNF Matt Mousseau (Tower International Cycling Team – RMMB.1)
DNF Marc Mazer (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.1)
DNF Bruce Krip (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.1)
DNF Jeffrey Vanderkuur (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMC.1)
DNF James Bongard (Sound Solutions – RMMB.1)
DNF Chris Wood (Sound Solutions – RMMB.1)
DNF Rob Wilson (Novofit-Girardin – RMMB.1)
DNF Garnett Abbey (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin – RMMC.1)
DNF Mark Carli (True North Medical Road Corps – RMMB.1)
DNF Michael Ybanez (Ph-Sixspartners P/B D’Ornellas – RMMB.1)
DNF Kieran Andrews (Sound Solutions – RMMB.1)
DNS David Thompson (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.1)
DNS Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club – RMMB.1)
DNS Carmine Caravaggio (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RMMC.1)
DNS Derek De Gannes (Waspcam P/B Real Deal Performance – RMMC.1)
NP Scott Bentley (Sound Solutions – RMMB.1)
NP Dylan Lanspeary (Tower International Cycling Team – RMMB.1)
NP Jeff Weber (Sound Solutions – RMMB.1)

Under 23 Men – 165.1 km – Average Speed 40.6 km/h
1G Trevor O’Donnell (Toronto Hustle – RMU23.1) 4:04:00
2S Simon Fothergill (Ascent Cycling – RMU23.2)
3B Martin Rupes (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU23.1)
4. Christian Ricci (B1 Evo Cycling – RMU23.1) 8:24
5. Jordann Jones (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU23.2) 8:24
6. Timothy Austen (Ride With Rendall P/B Biemme – RMU23.2) 8:24
PUL Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club – RMU23.2)
DNF Garrett Belanger (Lowestrates Cycling Team – RMU23.2)
DNF Matthew Sherar (Lowestrates Cycling Team – RMU23.1)
DNF Tommy Waldeck (Octto Cycling Team – RMU23.2)
NP Adam Lefebvre (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU23.2)

Elite 1&2 Men – 165.1 km – Average Speed 40.8 km/h
1G Ryan Roth (Silber Pro Cycling – RME.1) 4:02:31
2S Gaelen Merritt (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RME.1) 0:07
3B Yuri Hrycaj (Toronto Hustle – RME.1) 0:01
4. Dan Doddy (Lowestrates Cycling Team – RME.1) 1:26
5. Trevor O’Donnell (Toronto Hustle – RMU23.1) 1:29
6. Simon Fothergill (Ascent Cycling – RMU23.2) 1:29
7. Martin Rupes (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU23.1) 1:29
8. Kyle Boorsma (Toronto Hustle – RME.1) 1:29
9. Bruce Bird (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RME.1) 1:57
10. Anton Varabei (Toronto Hustle – RME.1) 1:57
11. Andrew House (To Wheels Epic Sports Performance – RME.1) 2:02
12. Derek Oosterveen (Ascent Cycling – RME.2) 2:27
13. Jeff Schiller (To Wheels Epic Sports Performance – RME.1) 2:57
14. Greg Boileau (The Bandits Cycling Team – RME.2) 9:51
15. Ed Veal (Realdeal Racing – RME.1) 9:51
16. Peter Morse (Mariposa Cycle Racing Team – RME.1) 9:51
17. Christian Ricci (B1 Evo Cycling – RMU23.1) 9:53
18. Jordann Jones (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU23.2) 9:53
19. Mark Brouwer (Ascent Cycling – RME.1) 9:53
20. Adam Bird (Fitwin.Com Cycling Team – RME.2) 9:53
21. Brad Bradford (Toronto Hustle – RME.1) 9:53
22. Larbi Benhabib (Octto Cycling Team – RME.1) 9:53
23. Marc-Antoine Beaudoin (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RME.1) 9:53
24. Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle Club – RME.1) 9:53
25. Timothy Austen (Ride With Rendall P/B Biemme – RMU23.2) 9:53
PUL Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club – RMU23.2)
PUL Ian Manning (Independent – RME.1)
DNF Garrett Belanger (Lowestrates Cycling Team – RMU23.2)
DNF Matthew Sherar (Lowestrates Cycling Team – RMU23.1)
DNF Tommy Waldeck (Octto Cycling Team – RMU23.2)
DNF Aaron Hamill (Wheels Of Bloor/Autostyle Collision – RME.2)
DNF Eric Hueston (To Wheels Epic Sports Performance – RME.2)
DNF Tony Jacques (Cobourg Cyling Club – RME.2)
DNF Mike Little (Ascent Cycling – RME.2)
DNF Chris Pollett (To Wheels Epic Sports Performance – RME.2)
DNF Christopher Rowley (Fitwin.Com Cycling Team – RME.2)
DNF Bryan Tyers (Fitwin.Com Cycling Team – RME.2)
DNF Ben Mcnabb (Ncch Elite P-B Mgcc – RME.2)
DNF Ayrton Dick (Ascent Cycling – RME.2)
DNF Benoit Boulay (Toronto Hustle – RME.1)
DNF Niles Vaivars (Ciclowerks – Smile Tiger C.R. – RME.2)
DNS Marshall Eidinger (Mariposa Cycle Racing Team – RME.2)
NP Adam Lefebvre (Ncch Elite P-B Mgcc – RMU23.2)
NP Tanner Cookson (Fitwin.Com Cycling Team – RME.2)
NP Casey Roth (Ride With Rendall P/B Biemme – RME.1)





1 Comments For This Post

  1. Melisse, , says:

    An excellent congratulations for an excellent subject and an excellent blog !!!

    voyance gratuite en ligne

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.