Featured Stories

2015 Canadian Road Nationals Para-cycling RR Report, Results, PHOTOS

release by Cycling Canada
Men's Tandem podium [P] Pasquale Stalteri
June 28, 2015 (Saint-Georges, QC) – Forty para-cyclists stormed Saint-George roads in Quebec to compete for the top honors in the road races, for all classes. Para-cyclists took part in the Championships featuring different distances according to their respective classes on a closed course 6.1km.

Mark Ledo [P] Pasquale Stalteri

Eight Canadian Champion were crowned awarded Sunday morning, with Louis-Albert Corriveau-Jolin (T), Michelle Salt (WC2), Sebastien Héroux (Men C4-5), Alexandre Carrier and Aroussen Laflamme (Men B),  Robbi Weldon and Joanie Caron (Women B), Mark Ledo (Men H3-5), Robert Labbé (MH1-2 WH1-5) and Michael Sametz (MC1-2 WC 4-5) all winning the road race of their respective categories.

Milley leads Clermont and Heroux [P] Pasquale Stalteri

The next event for the Canadian para-cyclist will be the 2015 UCI Para-cycling Road World Championships in Nottwil, Switzerland, followed immediately by the Parapan-American Games in Toronto.

Shelley Gautier [P] Pasquale Stalteri
(l-r) C Moreau, Ledo, R Moreau [P] Pasquale Stalteri

Results

MC 4-5
1. Sébastien Héroux – MC4 – (La Cordée) 2:16:31
2. Jeff Murphy – MC5 – (Team PBR) 3:26

WC2
1. Michelle Salt – WC2 – (Team Alberta) 1:55:59

MT 1-2 / WT1-2
1. Louis Albert Corriveau Jolin – MT2  – (Equipe du Quebec) 55:36
2. Shelley Gautier  – WT1  – (Team Ontario) 18:36
3. Kas Duong  – WT1  – (Synergy Racing CC) -1 Lap

MH 3-5
1. Mark Ledo – MH4 – (Real Deal/Gears p/b WASPcam) 1:28:13
2. Charles Moreau – MH3 – (Equipe du Quebec) 1:01
3. Rico Morneau – MH3 – (Equipe du Quebec) 7:28

MC 1-2 / WC 1-5
1. Michael Sametz – MC3 – (Team Alberta) 1:38:43
2. Jay Milley – MC1  – (Team Alberta) 2:57
3. Nicole Clermont – WC5 – (Equipe du Quebec) 4:21

MH 1-2 / WH 1-5
1. Robert Labbe – MH2 – (Equipe du Quebec) 1:10:53
2. Myriam Adam – WH3 – (Equipe du Quebec) 6:22
3. Annik Charron – WH3 – (paracyclisme adaptavie) -2 Laps

Men B Tandem
1. Alexandre Carrier  / Aroussen Laflamme (Equipe du Quebec) 2:16:50
2. Matthieu Croteau Daigle / Pierre-Olivier Boily   (Equipe du Quebec) 0:02
3. Daniel Chalifour  / Alexandre Cloutier  (Equipe du Quebec) 0:40

Women B Tandem
1. Robbi Weldon  / Joanie Caron   (Equipe du Quebec) 2:20:23
2. Shawna Ryan  / Audrey Lemieux   (Team Saskatchewan) 0:09
3. Carla Shibley  / Erin Ruttan  8:40





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.