Featured Stories

Recent Videos

2011 Tre Valli Varesine – Rebellin Scores, Meier 96th

by pedalmag.com

August 18, 2011 (Campione d’Italia, Italy) – Davide Rebellin (Ita) Miche–Guerciotti won the Tre Valli Varesine on Tuesday in a nearly 200km race from Besozzo to Campione d’Italia, Italy. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox and Thibaut Pinot (Fra) FDJ grabbed second and third place, respectively. There was a lonely Canuck among the bunch – Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling finished 96th at 6:21 back.

Results
1. Davide Rebellin (Ita) Miche – Guerciotti 4:41:30
2. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:04
3. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:07
4. Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana
5. Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
6. Egor Silin (Rus) Katusha Team
7. Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox
8. Simone Stortoni (Ita) Colnago – CSF Inox
9. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) d’Angelo & Antenucci – Nippo
10. Danilo Di Luca (Ita) Katusha Team 0:17
11. Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD 0:22
12. Paolo Bailetti (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
13. Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
14. Giuseppe Muraglia (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
15. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
16. Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa – Ceramica Flaminia
17. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
18. Kenny Elissonde (Fra) FDJ
19. Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:36
20. Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
21. Stefan Schumacher (Ger) Miche – Guerciotti 0:48
22. Christophe Le Mevel (Fra) Team Garmin-Cervelo
23. Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone
24. Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD
25. Davide Torosantucci (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
26. Daniele Ratto (Ita) Geox-TMC 0:57
27. Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 1:04
28. José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice
29. Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team
30. Francesco Masciarelli (Ita) Pro Team Astana
31. Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 1:11
32. Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet 1:28
33. Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana
34. Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
35. Juan Sebastian Tamayo Martinez (Col) WIT
36. Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team
37. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
38. Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
39. Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
40. Junya Sano (Jpn) d’Angelo & Antenucci – Nippo
41. Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 1:38
42. Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox 1:42
43. Alberto Contoli (Ita) Colnago – CSF Inox
44. Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox
45. Gianni Meersman (Bel) FDJ
46. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team
47. Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Miche – Guerciotti
48. Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Cannondale 2:03
49. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
50. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
51. Rémi Pauriol (Fra) FDJ
52. Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD
53. Edoardo Girardi (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
54. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet 2:24
55. Fortunato Baliani (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo 2:35
56. Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 2:41
57. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 2:49
58. Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
59. Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
60. Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
61. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
62. Oleg Berdos (Mda) De Rosa – Ceramica Flaminia
63. Simone Ponzi (Ita) Liquigas-Cannondale
64. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
65. Rémy Di Gregorio (Fra) Pro Team Astana
66. Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
67. BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto
68. Simon Spilak (Slo) Lampre – ISD
69. Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
70. Gian Marco Di Francesco (Ita) Acqua & Sapone
71. Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
72. Henry Frusto (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
73. Aristide Ratti (Ita) WIT
74. Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale
75. Mirko Tedeschi (Ita) Lampre – ISD 3:08
76. Alexander Zdanov (Rus) d’Angelo & Antenucci – Nippo 3:32
77. Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 3:38
78. Damiano Margutti (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 3:43
79. Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 3:48
80. Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice 4:23
81. Fabio Felline (Ita) Geox-TMC 4:32
82. Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 4:40
83. Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
84. Marco Corti (Ita) Geox-TMC
85. Noè Gianetti (Swi) Geox-TMC
86. Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) WIT
87. Jack Bobridge (Aus) Team Garmin-Cervelo
88. Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
89. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
90. Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 5:15
91. Sandy Casar (Fra) FDJ
92. Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo 5:28
93. Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
94. Michele Gaia (Ita) Miche – Guerciotti 5:34
95. Luca Zanasca (Ita) WIT 5:51
96. Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 6:21
97. Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
98. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
99. Gianluca Randazzo (Ita) Miche – Guerciotti
100. Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
101. Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 7:03





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.