1. Tony Martin (Germany) 53:43.8
2. Bradley Wiggins (Great Britain) 01:15.8
3. Fabian Cancellara (Switzerland) 01:20.6
4. Bert Grabsch (Germany) 01:31.8
5. Jack Bobridge (Australia) 02:13.9
6. Richie Porte (Australia) 02:29.5
7. David Millar (Great Britain) 02:45.6
8. Lieuwe Westra (Netherlands) 03:18.5
9. Alexandr Dyachenko (Kazakhstan) 03:19.8
10. Jakob Fuglsang (Denmark) 03:30.6
11. Jonathan Castroviejo Nicolas (Spain) 03:34.4
12. Gustav Larsson (Sweden) 03:34.6
13. Svein Tuft (Canada) 03:35.9
14. Janez Brajkovic (Slovenia) 03:44.7
15. Taylor Phinney (United States) 03:52.6
16. Andrew Talansky (United States) 03:57.9
17. Nélson Oliveira (Portugal) 04:15.0
18. Jesse Sergent (New Zealand) 04:26.3
19. Jack Bauer (New Zealand) 04:27.0
20. Stef Clement (Netherlands) 04:33.9
21. Frantisek Rabon (Czech Republic) 04:39.8
22. Laszlo Bodrogi (France) 04:41.5
23. Vasili Kiryienka (Belarus) 04:42.6
24. Adriano Malori (Italy) 04:46.6
25. Mikhail Ignatyev (Russia) 04:48.0
26. Marco Pinotti (Italy) 04:48.1
27. David McCann (Ireland) 04:53.7
28. Ignatas Konovalovas (Lithuania) 05:00.5
29. Dominique Cornu (Belgium) 05:01.4
30. Ioannis Tamouridis (Greece) 05:07.7
31. Eugen Wacker (Kyrgyzstan) 05:10.5
32. Gediminas Bagdonas (Lithuania) 05:18.9
33. Ivan Mauricio Casas Buitrago (Colombia) 05:20.2
34. Carlos Oyarzun (Chile) 05:22.3
35. Leandro Messineo (Argentina) 05:23.7
36. Dmitriy Gruzdev (Kazakhstan) 05:29.9
37. Alexander Wetterhall (Sweden) 05:35.1
38. Matej Jurco (Slovakia) 05:37.4
39. Jesus Herrada Lopez (Spain) 05:39.3
40. Martin Kohler (Switzerland) 05:43.2
41. Vladimir Gusev (Russia) 05:50.0
42. Dimitri Champion (France) 05:50.8
43. Reidar Borgersen (Norway) 05:54.8
44. Matias Medici (Argentina) 05:56.2
45. Robert Vrecer (Slovenia) 06:04.2
46. Rafaa Chtioui (Tunisia) 06:10.0
47. Michael Morkov (Denmark) 06:10.2
48. Michal Kwiatkowski (Poland) 06:13.8
49. Rui Alberto Faria Da Costa (Portugal) 06:17.4
50. Thomas de Gendt (Belgium) 06:28.5
51. Winer Andrew Anacona Gomez (Colombia) 06:29.0
52. Oleksandr Kvachuk (Ukraine) 06:30.4
53. Matti Helminen (Finland) 06:43.8
54. Tomas Aurelio Gil Martinez (Venezuela) 06:52.8
55. Maciej Bodnar (Poland) 06:55.4
56. Vitaliy Popkov (Ukraine) 07:06.5
57. Jiri Hudecek (Czech Republic) 07:27.5
58. Pavol Polievka (Slovakia) 07:40.2
59. Ferekalsi Debesay (Eritrea) 08:12.8
60. David Albos (Andorra) 09:38.9
61. Tyron Giorgieri (Albania) 11:18.9
62. Simone Zignoli (Albania) 17:43.2
DNF Matt Brammeier (Ireland)
DSQ Semere Mengis (Eritrea)
DNS Azzedine Lagab (Algeria)